Odabir jakne - mišljenja

zvaker

Active member
Bog, ma evo nakon što sam nabavio motor sad bi trebalo i nešto osnovne opreme. Mislim se da li da naručim s interneta jer je izbor neograničen, ali nisam upućen u materiju. Jakna koju sam bio posudio je bila kožna, sa tvrdom plastikom na laktovima i ramenima, te sa onom grbom na leđima. Marka je bila Racer (tako nešto). Uglavnom, vidim da neke jakne imaju neki mekši materijal na laktovima i ramenima. Sada meni se sviđa ova na izgled ali ne znam kakvu zaštitu nudi iz opisa

Kakve su joj ti štitnici za ramena i laktove, da li je to tvrda plastika ili onaj mekši materijal? Da li je ova jakna zadovoljavajuća ili je pametnije uzeti nešto bolje (ako to postoji)? Jakne sa zračnim jastucima me ne zanimaju.

Ova je dosta jeftinija iako je također koža:

 
Topli prijedlog, nemoj uzet kožu za početak... uzmi nekaj kaj će te zaštitit od kiše i vjetra, a moći će se podstave vaditi i da bude primjenjivo za ljeto. Ušparat ćeš tako dosta novaca, jer koža iako pruža najbolju zaštitu, prevruća je ljeti, a prehladna zimi...

Pogledaj si stvari tipa ovoga: https://motormania.hr/proizvod/3u1-jakna-turatek-all-season/, ne mora nužno ta marka i model, ali da ima takve mogućnosti.
Nemoj mislit da ako kupuješ neki komad opreme, neke dobre marke, koji puno košta i koju ima najbrži lik u selu da će to nužno ispunjavat sva tvoja očekivanja.

S obzirom da ni ja nisam najpametniji oko odabira opreme (jerbo jebiga, i ja sam se zapalio za kožnu jaknu xD), neko od starije i iskusnije ekipe će ti možda dat neki konkretniji savjet.

Kaj se tiče protektora i to, jel on tvrd mekan itd. mislim da ti je u ovoj početnoj fazi svejedno, nemoj se time sad zamarat, kad srušiš 1:40 na Grobniku, onda ćeš o tome razmišljat... Gledaj da je jakna prihvatljve cijene, da ti paše, da ispunjava više funkcija i da ne potrošiš previše novaca na nju...

Đabe ti najbolja jakna ak si u kratkim hlaćama i starkama... Kacigu valjda imaš, jaknu, hlače, rukavice i čižme, to su stvari koje ti trebaju i o kojima mislim da bi trebao razmišljati, a ne mekani ili tvrdi protektor...
 
Poučen iskustvom, mogu reći samo jedno. Kupi si ( i nosi :mrgreen: ) kožnu jaknu bilo koje provjerene marke. Pal sam i v jednom i v drugom (niš spektakularno), i svjedočil sam padovima i v jednom i v drugom (bilo je bogme gadnih), i deifitnivno osim dobre kacige glasam za kožu. Dodatan savjet, pikiraj neki perforirani model. Ak voziš po hladnom, ionak buš v tektsilu.
 
Ne znam, zapeo sa za ta dva modela ili sličan dizajn. Dobro izgledaju, eto priznajem biram po izgledu. Ali probao sam dvije kožne jakne, jedna je bila alpinestars zimski model s podstavom i bila je odlična, štiti dobro od vjetra pa i hladnoće (doduše ljeti sam je vozio po autoputu od Slavonije do Dalmacije). Naravno kad stojiš u njoj je vruče ali inače sam bio zadovoljan.

Druga je ova Racer koja izgleda kao ljetni model. Nju sam također provozao autoputom od Slavonije do Dalmacije i odlično štiti od vjetra ali bi bilo malo hladnije u tunelima.

Hlače i čizme još nisam ni gledao. Kakve su ove traperice za put?
 
Poučen iskustvom, mogu reći samo jedno. Kupi si ( i nosi :mrgreen: ) kožnu jaknu bilo koje provjerene marke. Pal sam i v jednom i v drugom (niš spektakularno), i svjedočil sam padovima i v jednom i v drugom (bilo je bogme gadnih), i deifitnivno osim dobre kacige glasam za kožu. Dodatan savjet, pikiraj neki perforirani model. Ak voziš po hladnom, ionak buš v tektsilu.

Što to znači performirani? Ima li to ova alpine što sam je okačio u prvom postu?
 
Znači da ima rupice na sebi pa je veći protok zraka.
Ova što si ti stavio ima rupice na dva mala komadića ali ima veliki dio koji nije u koži pa bi trebalo biti mrvicu manje vruće nego u standardnoj kožnoj jakni. Piše da ima unutarnje zračno hlađenje što god da to značilo.
 
Last edited:
odi u Motorista shop, kraj BBFa u Savskoj, tam buš našo sve kaj trebaš odjednom



Srki
 
Vremenom ces skuzit (ako vozis cijele godine, pod tim ne mislim na minus temperature) da ces najsretniji bit sa vise "setova" odjece za motor. Ugrubo, barem 2: ljetni i onaj koji ce bit OK za umjereno/hladnije. Tu ne brojim kisnu varijantu, samo vezano uz temperaturu.

Tako da je moj savjet da odma razmisljas u tom smjeru, jer idealne kombinacije za cijelu godinu nema, a kompromisi su kompromisi: po hladnom ces se smrzavat, a po toplom kuhat.
 
Na tvom mjestu bi rađe otišao u trgovinu,isprobao jakne i odlučio koja najbolje paše,nego naručivao prek interneta i onda ak ne paše morao slati nazad i tražit drugu.
A za jaknu,moja preporuka je kožna jakna,ja sam prošli mjesec ljosnuo u kožnoj jakni i rukavicama,klizao sam nekih 5-10 metara,i još su kao nove,a ja prošao bez ogrebotine (bar gore,na nogama sam imao obične traperice i gležnjače,pa sam slomio nogu i ogulio lijevo koljeno).
 
Po meni kožna jakna uvijek, a hlače tekstil. A što se tiče vremenskih prilika i neprilika sve ovisi koliko se možeš financijski ispružit.
Imam Rebelhorn runner II kupljenu u novemi i za sad sam zadovoljan, ventilacija je dosta dobra za visoke temperature.
 
Po meni kožna jakna uvijek, a hlače tekstil. A što se tiče vremenskih prilika i neprilika sve ovisi koliko se možeš financijski ispružit.
Imam Rebelhorn runner II kupljenu u novemi i za sad sam zadovoljan, ventilacija je dosta dobra za visoke temperature.

Ove rebellhorn izgledaju povoljnije cijenom. Razmišljao sam i o njima.
 
Koža je zakon i tu se nema šta puno reći, ...uostalom voziš je 10 mjeseci u godini, kritično je ovih 2 mjeseca kad se najviše voziš po gradu ali za to ima dobrih ljetnih jakni sa zaštitama.
Dobro ti čovjek kaže, obavezno moraš probat, kupnja prek interneta je shit, …. garant nećeš pogoditi, uostalom brojevi su kod svakog proizvođača drugačiji, jednostavno moraš osjetiti da je tot to.
 
O majko mila.
Ma i nije bilo tak strašno,lom kosti iskreno nisam ni osjetio niti sam znao da je noga slomljena dok mi je nisu slikali u bolnici,mislio sam da je samo uganut gležanj.A koljeno je izgledalo gadno al se već oporavilo,iako mi je ostao "road rash" za uspomenu.
 
Na tvom mjestu bi rađe otišao u trgovinu,isprobao jakne i odlučio koja najbolje paše,nego naručivao prek interneta i onda ak ne paše morao slati nazad i tražit drugu.
A za jaknu,moja preporuka je kožna jakna,ja sam prošli mjesec ljosnuo u kožnoj jakni i rukavicama,klizao sam nekih 5-10 metara,i još su kao nove,a ja prošao bez ogrebotine (bar gore,na nogama sam imao obične traperice i gležnjače,pa sam slomio nogu i ogulio lijevo koljeno).
Ako ti ovo nije dosta da kupiš i hlače i prave čizme za motor, onda te ništa neće uvjeriti.


Ako misliš voziti cijelu godinu trebat će ti za kišu jakna, i jedna za ljeto.
 
  • Like
Reactions: snoopyx
Ako ti ovo nije dosta da kupiš i hlače i prave čizme za motor, onda te ništa neće uvjeriti.
Planirao sam ih kupit i prije pada,al nisam imao love.Nove moto traperice s ušivenim kevlarom i štitnicima za koljena su oko 1000 kn,i čizme kaj sam gledao su još toliko.Budem skupio lovu za kupit ih prije neg se vratim na dva kotača.
 
Planirao sam ih kupit i prije pada,al nisam imao love.Nove moto traperice s ušivenim kevlarom i štitnicima za koljena su oko 1000 kn,i čizme kaj sam gledao su još toliko.Budem skupio lovu za kupit ih prije neg se vratim na dva kotača.
Da, skup je to sport ako želiš ostat bez ožiljaka.
 
Pozdrav, evo sam kupio jaknu, ovaj model:


Imam pitanje u vezi veličine. Kada je zakopčam, u visini prsa ona je lagano zategnuta. Imam osječaj da me malo drži pognutim i sputava u ramenima. Da li je to normalno kod ovakvih modela (valjda su ovo neki sportski modeli)? Hoče li se ta jakna s vremenom možda malo raširiti, ili da ja to vratim i uzmem neki drugi model? Ne znam što da mislim, prvi puta kupujem jaknu za motor.
 
Raširit će se malo, ipak je to koža.

Zanima me kakvo je to automatsko zaključavanje zatvarača na rukavima?