Pomoć kod kupovine novog/rabljenog motora i savjeti mladim vozačima

Pozdrav!
Novi sam ovdje, ali lurkam već neko vrijeme. Položio sam A kategoriju prije 5 godina, ali tek sada je došlo vrijeme za nabavku motora. Planiram ga nabaviti kada uštedim lovu, za šest mjeseci do godinu dana. Do tada gruntam i kombiniram.

Visok sam 196cm. Motor bih koristio povremeno za gradske vožnje, ali primarno za vikend-izlete, a idealno i za pokoje putovanje. Puno planinarim pa bi bio idelan motor koji podnosi makadam, zemlju i slično. Imam i ekipu frendova s kojima bih obilazio ture po Velebitu, Gorskom Kotaru i slično... makadami.

Razmišljam o ADV motorima. Mislim da je realan iznos koji bih mogao skupiti oko 4000€ jer još moram kupiti i svu ostalu opremu (kaciga, jakna, hlače, rukavice, čizme, kajaznam...)

Možda sam najskloniji Kawasakiju Versys 650 ili Yamahi 660 tenere ako bih išao na malo više enduro priču.
Gledam još i Suzuki DL 650, a manje sam sklon BMW-u GS ili KLE 500.

Imam prijatelje koji imaju Versys i Tenere pa ću ta dva motora uskoro probati. Javit ću vam dojmove.
Što biste mi vi preporučili? Na što da obratim pozornost? Što mislite da bih trebao uzeti u obzir?

Mislite li da mi je to dovoljan budžet ili da još malo štedim pa da idem na 5,6k€?
Koliko je ludo uzeti novi motor? To mi je palo na pamet kada sam vidio da im iznenađujuće slabo pada cijena u oglasniku. Nov motor 65000kn, a dvije godine star i 20000km 55000, nakon 10 godina i 70000km+ 30 000kn.

Pozdrav!
 
Pozdrav!
Novi sam ovdje, ali lurkam već neko vrijeme. Položio sam A kategoriju prije 5 godina, ali tek sada je došlo vrijeme za nabavku motora. Planiram ga nabaviti kada uštedim lovu, za šest mjeseci do godinu dana. Do tada gruntam i kombiniram.

Visok sam 196cm. Motor bih koristio povremeno za gradske vožnje, ali primarno za vikend-izlete, a idealno i za pokoje putovanje. Puno planinarim pa bi bio idelan motor koji podnosi makadam, zemlju i slično. Imam i ekipu frendova s kojima bih obilazio ture po Velebitu, Gorskom Kotaru i slično... makadami.

Razmišljam o ADV motorima. Mislim da je realan iznos koji bih mogao skupiti oko 4000€ jer još moram kupiti i svu ostalu opremu (kaciga, jakna, hlače, rukavice, čizme, kajaznam...)

Možda sam najskloniji Kawasakiju Versys 650 ili Yamahi 660 tenere ako bih išao na malo više enduro priču.
Gledam još i Suzuki DL 650, a manje sam sklon BMW-u GS ili KLE 500.

Imam prijatelje koji imaju Versys i Tenere pa ću ta dva motora uskoro probati. Javit ću vam dojmove.
Što biste mi vi preporučili? Na što da obratim pozornost? Što mislite da bih trebao uzeti u obzir?

Mislite li da mi je to dovoljan budžet ili da još malo štedim pa da idem na 5,6k€?
Koliko je ludo uzeti novi motor? To mi je palo na pamet kada sam vidio da im iznenađujuće slabo pada cijena u oglasniku. Nov motor 65000kn, a dvije godine star i 20000km 55000, nakon 10 godina i 70000km+ 30 000kn.

Pozdrav!

Pozdrav, za sve nabrojane planove i detalje
Yamaha XT 660 Z Tenere ili R.
Versys je više ADV za cestu zbog 17".
Rabljena jedino jer je Tenere do 2016. a R do 2015. Ima npr. R 2009. za 3700€.
Sretno! ;)
 
  • Like
Reactions: wukonja
Hvala ti na odgovoru!
Nisam ni znao da postoje tri varijante tog motora X, Z i R. Koje su razlike među njima? Našao sam da je neka načelna razlika avantura, grad i offroad, ali ne kužim detalje.

Prijatelj je nedavno nabavio XT 660 Z Tenere i taj motor izgleda apsolutno fenomenalno! Idući tjedan ću ga otići provozati pa javim detalje.
Posudit ću i Versys na par dana pa da napravim usporedbu. Javim komentare.

Čini mi se najveći problem to što tih yamaha malo ima u oglasniku i brzo se prodaju ako valjaju. Ne vrijedi mi ni gledati sada dok ne skupim barem 30 keki. Samo ću se nervirati zbog propuštenih prilika.

E, a koliko da još love računam za nužnu zaštitnu opremu koju odmah moram kupiti (kaciga, jakna, rukavice, čizme?, hlače?)...
 
Hvala ti na odgovoru!
Nisam ni znao da postoje tri varijante tog motora X, Z i R. Koje su razlike među njima? Našao sam da je neka načelna razlika avantura, grad i offroad, ali ne kužim detalje.

Prijatelj je nedavno nabavio XT 660 Z Tenere i taj motor izgleda apsolutno fenomenalno! Idući tjedan ću ga otići provozati pa javim detalje.
Posudit ću i Versys na par dana pa da napravim usporedbu. Javim komentare.

Čini mi se najveći problem to što tih yamaha malo ima u oglasniku i brzo se prodaju ako valjaju. Ne vrijedi mi ni gledati sada dok ne skupim barem 30 keki. Samo ću se nervirati zbog propuštenih prilika.

E, a koliko da još love računam za nužnu zaštitnu opremu koju odmah moram kupiti (kaciga, jakna, rukavice, čizme?, hlače?)...

Nema frke, nadam se da ovo objasni razliku:
Za opremu min. 600 Eur.
 
  • Like
Reactions: wukonja
Nisam ni jednog probao osim Versysa i VStroma ali mislim da je versys napravljen vise za cestovnu voznju. O ADV bajkovima nista ne znam a niti nemam iskustva pa glupo bi bilo bilo sto o tome pisati.


Sto se tice opreme vise manje mozes sve uzeti polovno pa ces jeftinije proci! Kacigu ti preporucujem samo NOVU jer se unutrasnjost navikne na glavu i onda vise nije to to.

Imas na fejsu Kiki Kawa (posaljem ti u inbox ako te interesira) on ti prodaje novu i polovnu opremu za motoriste, veliki broj clanova ti je vec trzio sa njim. Dobro je to sto to posalje da probas i ako ti ne stoji dobro vratis i samo platis postarinu. Nikakve zime. Ne znam odakle si ali ako si iz ZG prije ces naci polovno u blizini u slucaju da ne zelis u kikija, blizu si pa lako trknes i 50ak km da probas..
 
Hvala puno na linkovima. Imam sada što za čitati... još sam se i zapetljao na nekim youtube reviewima koji nemaju kraja...

Kacigu sam mislio novu uzeti, naravno. Tu ne bih štedio. A i ostalo bih novo i kvalitetno. Radije ne bih kupio čizme i hlače odmah iz prve nego da kupim neki šit. Računao sam oko 2000-3000kn za kacigu, 1500-2500kn za jaknu, i 500-1000 rukavice.

Je, iz Zagreba sam. Sada sam u fazi štednje i čisto informativno proučavanja. Najranije na proljeće ću početi gledati za kupovinu.
Ova procjena love mi je važna da znam koliko moram početi izdvajati.
Hvala još jednom!
 
Obzirom da ti sad ništa ne treba, pričekaj zimu i popuste. Npr Novema u tom razdoblju obično ima -25% na sve,
a imaju dovoljno robe i veličina za isprobavanje.
 
  • Like
Reactions: wukonja
Ima li kakva kožna jakna od Dainese da je malo duža, da je za visoke osobe, nosim 56 broj, ali tekstilna od Dainese je malo kratka.
 
Ako su ti i rukavi kratki onda ti treba long model, to bi onda bio 110 cini mi se, samo sto to rijetko tko drzi na lageru za probati..
 
Pozdrav, uzimam si iduci motor i u uzem izboru mi je zadnji model Versysa 650. Treba mi savjet u vezi cijene, koja je po vama neka realna cijena za primjerak kao u ovom oglasu:
Vidim da je novi oko 65, proslogodisnji model na akciji oko 62, tako da mi se osobno realna cijena cini nekih 48-50 tisuca, ali zanima me i misljenje pametnijih od mene 😄
 
10% gubitka vrijednosti po godini starosti. Posjedujem versysa i pratim njuskalo ponuda je trenutno slaba. Ako nesto valja brzo ode. Prije mj dana je bio jedan 2013 il 14 po realnijoj cijeni i oso je za tjedan il manje. Trea se malo strpit kraj sezone je blizu i skocit na povoljnu priliku kad se ukaze.
 
  • Like
Reactions: t0malito
Da, u pravu si, treba se strpiti jos koji mjesec i cekati priliku. A ovo za 10% po godini, da je bar tako, iako se za 2018. to otprilike poklapa s ovom mojom procjenom, u hrvatskoj se nikad nece prodavati za 50% cijene motor star 5 godina, osim ako je neki izniman slucaj motora koji nikog ne zanima ili bas gori pod nogama 😄
 
Da, u pravu si, treba se strpiti jos koji mjesec i cekati priliku. A ovo za 10% po godini, da je bar tako, iako se za 2018. to otprilike poklapa s ovom mojom procjenom, u hrvatskoj se nikad nece prodavati za 50% cijene motor star 5 godina, osim ako je neki izniman slucaj motora koji nikog ne zanima ili bas gori pod nogama 😄

Kod mene vecina motora do sada kupio i prodao po toj -10% racunici.
E sad, da li sam napravio biznis i nisam bas, kupi jeftino prodaj skupo sto neki rade.. ;)
 
  • Like
Reactions: t0malito
Pozdrav svima,
Zanimaju me mišljenja o Apriliji Shiver 750 kao prvom motoru?
Inače sam vozio skuter na faksu 2 sezone, ali nisam vozio nikada ništa jače od toga.
Visok sam 182 i 90 kg.
Zanima me da li je kod tih "većih" i jačih motora problem samo u njegovoj snazi ili i u kočnicama, ciklistici itd?
Koliko znam taj motor ima cca 95 ks ali i 3 mape za podešavanje snage, pa pretpostavljam da bi motor u najslabijem modu mogao biti dobar za početnika, ali me zanimaju kakve su kočnice i ciklistika i sve ostale stvari koje su bitne za početnika?
Da li opraštaju pogreške koje radi početnik ili ipak taj motor nebi preporučili početniku?
Znam da bi mnogi preporučili motor cca 300-500 cc, 2 cilindra itd (iako aprilia isto ima V2 motor), ali mi je teško naći nešto da mi se baš sviđa kao Shiver ili kao neki R motor. Svjestan sam da R motor nikako nebi preporučili početniku bez obzira koliko netko ima "samokontrole" ali me zanimaju vaša mišljenja o Shiveru.
Hvala na odgovorima :)
 
STA CE TI TO...UZMI novijeg Stroma...samo nek je od 2007 god...pa nadalje...neces nikad falit...
 
naravno,mislim na 650 stroma...1000 nije uopce potrebno,bio jedan ili u paru...
 
ja sam sebi za prvi motor uzeo xt660x, s obzirom da nikad prije nisam vozio ni skuter, za 4 mjeseca mi je nekako dosadio pa uzeo shivera kojeg sam voziosljedeće 3 godine. Shiver ti je vozan motor, ako imaš smisla za vozit bit će ti dobar, koči odlično, lijepo se vozi, ko i svaki motor, oprašta male greške, ali bitno da na gasu nisi ko na prekidaču za svjetlo on/off. Ja ga u R modu nisam vozio ni po kiši jer mi je bio jednostavno previše trom i za kišu.
Bit će ti dobar, ali ja uvijek kažem, a to sam i sam napravio, uzeo bi slabiji motor da uopće vidim da li sam ja za vozit motor ili ne, a onda išao dalje.
 
naravno,mislim na 650 stroma...1000 nije uopce potrebno,bio jedan ili u paru...
STA CE TI TO...UZMI novijeg Stroma...samo nek je od 2007 god...pa nadalje...neces nikad falit...
ja mislim da je najbolji motor er-5, bolje nikome ne treba, koji će ti kok 650 ili nedobok 750, to je za budale koje ne znaju voziti
 
  • Like
Reactions: zaree