KACIGE

Koju marku kacige nosite i zasto bas tu marku/model?

  • Shoei

    Votes: 142 15.7%
  • IXS

    Votes: 17 1.9%
  • Schubert

    Votes: 116 12.8%
  • Scorpion

    Votes: 38 4.2%
  • AGV

    Votes: 72 8.0%
  • Shark

    Votes: 131 14.5%
  • Arai

    Votes: 70 7.8%
  • HJC

    Votes: 225 24.9%
  • Nolan/X-Lite

    Votes: 180 19.9%
  • Caberg

    Votes: 23 2.5%

  • Total voters
    903
Oko 480 ojra, al' da se nać dobar popust i od 35 posto...

:mrgreen:
 
Bio danas u Austriji, dok je zena harala po Seiersberg shopping centru, ja sam otisao 3km dalje do Louisa vidit kacige jer postojeca HJC RPHA10+ ima 8 godina koristenja, dobra je jos, al, 8 godina......

Toliko sam bio zadovoljan s tom kacigom da sam htio da mi RPHA 11 odgovara (359 eura mat crna bez grafika u Louisu), ali ne, L velicinu ne mogu ni navuc na glavu, a XL mi je malo prevelika kad je na glavi (opseg moje glave je 59,3cm i RPHA 10+ je bila granicno mala, a RPHA 11 je ocito manja kao sto su i drugi pricali, ali morao sam se i sam uvjerit - cak ni ne znam koliko je manja kad je nisam mogao navuc na glavu. :mrgreen:

Druga opcija je bila Shoei NXR jer je dobila nasljednika (NXR2) pa je cijena korektna: 319 eura za sjajnu crnu bez grafika (uz to i tamni vizir koji je nemalih 60 eura dodatno).

Ta kaciga mi odgovara (isto L velicina), bojao sam se jer nosim naocale, a sjecam se da kad sam isprobavao prije 10tak godina par Shoei modela, naocale idu lagano u kacigu, ali ne sjede dobro - ne sjede na nosu nego su se podizale barem pola cm. Sa NXR to nije slucaj tako da sam ju kupio i nadam se da ce me dobro sluzit godinama kao i RPHA10+. Druga stvar koja me "zuljala" je da je NXR na trzistu jako dugo i koji datum proizvodnje cu dobit, obzirom da ju mislim godinama koristit: srecom, ni tu nema ni najmanjeg problema (vidi sliku).

Kad cu je isprobat u voznji - ne znam, mozda cak ovih dana jer je najavljeno suho i preko 10C.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.7 MB · Views: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    2.6 MB · Views: 0
  • 3.jpg
    3.jpg
    51.5 KB · Views: 0
Last edited:
  • Like
Reactions: Over G and seki22
Bio danas u Austriji, dok je zena harala po Seiersberg shopping centru, ja sam otisao 3km dalje do Louisa vidit kacige jer postojeca HJC RPHA10+ ima 8 godina koristenja, dobra je jos, al, 8 godina......

Toliko sam bio zadovoljan s tom kacigom da sam htio da mi RPHA 11 odgovara (359 eura mat crna bez grafika u Louisu), ali ne, L velicinu ne mogu ni navuc na glavu, a XL mi je malo prevelika kad je na glavi (opseg moje glave je 59,3cm i RPHA 10+ je bila granicno mala, a RPHA 11 je ocito manja kao sto su i drugi pricali, ali morao sam se i sam uvjerit - cak ni ne znam koliko je manja kad je nisam mogao navuc na glavu. :mrgreen:

Druga opcija je bila Shoei NXR jer je dobila nasljednika (NXR2) pa je cijena korektna: 319 eura za sjajnu crnu bez grafika (uz to i tamni vizir koji je nemalih 60 eura dodatno).

Ta kaciga mi odgovara, bojao sam se jer nosim naocale, a sjecam se da kad sam isprobavao prije 10tak godina par Shoei modela, naocale idu lagano u kacigu, ali ne sjede dobro - ne sjede na nosu nego su se podizale barem pola cm. Sa NXR to nije slucaj tako da sam ju kupio i nadam se da ce me dobro sluzit godinama kao i RPHA10+. Druga stvar koja me "zuljala" je da je NXR na trzistu jako dugo i koji datum proizvodnje cu dobit, obzirom da ju mislim godinama koristit: srecom, ni tu nemaa ni najmanjeg problema (vidi sliku).

Kad cu je isprobat u voznji - ne znam, mozda cak ovih dana jer je najavljeno suho i preko 10C.
Mene odbija kod te kacige sta nema unutarnji suncsni vizir a to mi je MUST….
 
cca za 2 godine Stiže novi standard za kacige, možda bude dobrih kaciga na popustu prije.
Uvijek je dobro pogledati koje sve standarde kaciga ispunjava. Pazite na kopije, ima ih.
 
Mene odbija kod te kacige sta nema unutarnji suncsni vizir a to mi je MUST….
Kod mene je obratno, gledam na to kao plus jer ionako ne vozim po noci, a ljepse mi je gledat kroz jednolicno zatamnjeno vidno polje. Sve kacige su mi uvijek bile takve, jedino me ovdje zabolila cijena vizira (60 eura), jer sa HJC RPHA10+ sam ga dobio u paketu, a za Xlite X802R sam ga platio cca duplo manje nego za Shoei (vjerojatno i vise od duplo manje), ali,, NXR sa tamnim vizirom me izasla nesto ispod 2850kn sto mi je OK.
 
cca za 2 godine Stiže novi standard za kacige, možda bude dobrih kaciga na popustu prije.
Uvijek je dobro pogledati koje sve standarde kaciga ispunjava. Pazite na kopije, ima ih.
Npr, NXR2 vec ima homologaciju za ECE22.06
 
Kod mene je obratno, gledam na to kao plus jer ionako ne vozim po noci, a ljepse mi je gledat kroz jednolicno zatamnjeno vidno polje. Sve kacige su mi uvijek bile takve, jedino me ovdje zabolila cijena vizira (60 eura), jer sa HJC RPHA10+ sam ga dobio u paketu, a za Xlite X802R sam ga platio cca duplo manje nego za Shoei (vjerojatno i vise od duplo manje), ali,, NXR sa tamnim vizirom me izasla nesto ispod 2850kn sto mi je OK.
Ma sve super
Meni tamni glavni vizir ne igra jer vozin se nekad i po mraku
Pogotovo sad je mrak u 17 sati
A di su tuneli…..neprakticno
A di je kad je glavni dignut a suncsni spusten jer je vruce….liti…..
Tako da…..za mene samo sa unutarnjim vizirom….
Cak evo jos malo(nadan se) prilazin na DD ring sa kopce…..pa cemo vidit 🤪
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
Toliko sam bio zadovoljan s tom kacigom da sam htio da mi RPHA 11 odgovara (359 eura mat crna bez grafika u Louisu), ali ne, L velicinu ne mogu ni navuc na glavu, a XL mi je malo prevelika kad je na glavi (opseg moje glave je 59,3cm i RPHA 10+ je bila granicno mala, a RPHA 11 je ocito manja kao sto su i drugi pricali, ali morao sam se i sam uvjerit - cak ni ne znam koliko je manja kad je nisam mogao navuc na glavu. :mrgreen:
Prvu HJC sam kupija 2005.-e model IS-16.
Prije 6 godina san bez probe online kupija RPHA 10+ koju koristim i dalje na skuteru po gradu...L veličina na glavi dobro stoji.
Ove godine sam se ponovija sa RPHA 11,isto kupljena online bez prethodne probe...isto tako na glavi stoji vrhunski.
Moraš poraditi na svojoj glavi...:mrgreen::mrgreen:
 

Attachments

  • 98269968-03fb-401d-a9db-612c1862b07e.jpg
    98269968-03fb-401d-a9db-612c1862b07e.jpg
    200.1 KB · Views: 0
  • 9be694ba-5e9f-452b-b4c9-b7b40c864b05.jpg
    9be694ba-5e9f-452b-b4c9-b7b40c864b05.jpg
    169.8 KB · Views: 0
  • Haha
Reactions: 3alfa3
Koji tip kopce preferirati?
Znam da je kao D ring najbolja, Al Meni je nekako najdraža mikrokopca
 
Cak evo jos malo(nadan se) prilazin na DD ring sa kopce…..pa cemo vidit 🤪

DD nije zdepast ko click sistemi koji nekad mogu zuljat zbog toga (ovisno o proizvodjacu, mjestu gdje je na vratu itd), nemaju predefinirane pozicije nego mozes beskonacno fino zategnut iako remeni vremenom budu savinuti od DD kopci na mjestu tako da i bez "ciljanja" uvijek iz prve zategnes na istu mjeru.... Sigurnost nebi navodio kao prednost iako logika kaze da se DD ne moze sam otpustit, sansa da pukne ili se rasipa je nikakva jer nema pokretnih dijelova niti zubiju za sistem kopcanja, a sto se tice zakopcavanja, u roku par minuta sve pohvatas ako nemas s DD iskustva i onda vise uopce ne mislis na to: navikao sam odavno na DD i sve drugo bi smatrao korakom unazad.
 
  • Like
Reactions: gvo and seki22
Mene odbija kod te kacige sta nema unutarnji suncsni vizir a to mi je MUST….

btw, jesi probao GT air ili GT air 2? Ima suncani vizir, ima kopcu koja nije DD, navodno dosta tisa, prava touring kaciga..... NXR je po meni sportskija varijanta GT aira sa svim negativnim ili pozitivnim (ovisno kako gledas) razlikama. E da, GT air/air 2 (valjda to air i znaci nesto) navodno ima i dosta bolju ventilaciju.
 
Prvu HJC sam kupija 2005.-e model IS-16.
Prije 6 godina san bez probe online kupija RPHA 10+ koju koristim i dalje na skuteru po gradu...L veličina na glavi dobro stoji.
Ove godine sam se ponovija sa RPHA 11,isto kupljena online bez prethodne probe...isto tako na glavi stoji vrhunski.
Moraš poraditi na svojoj glavi...:mrgreen::mrgreen:

Sam ne mogu, trebao bi neki klesar jake ruke, velikog cekica i ostrog dlijeta :mrgreen:
 
btw, jesi probao GT air ili GT air 2? Ima suncani vizir, ima kopcu koja nije DD, navodno dosta tisa, prava touring kaciga..... NXR je po meni sportskija varijanta GT aira sa svim negativnim ili pozitivnim (ovisno kako gledas) razlikama. E da, GT air/air 2 (valjda to air i znaci nesto) navodno ima i dosta bolju ventilaciju.
Iman i GT-Air vec dosta godina
Odlicna kaciga ali nije za toplije vrime a i boja mi sad ne odgovara otkad san prominia dvotockalo
GT-Air 2 nula bodova.sjebali su sve sa onim sranjem Senom….tako da nazalost mora san ic ca od Sojke….
A posto Arai isto nema unutarnji vizir nema premiuma a kad nema premiuma onda iden na best buy…..Tako da san presa na Caberg
 
ima arai quantum ST.
malo je neobicno rjesenje, ali meni se svidja.
malo mi je puno novaca.
kupio ljeto x-lite 802 rr carbon
 
...Shoei NXR.... Kad cu je isprobat u voznji - ne znam, mozda cak ovih dana jer je najavljeno suho i preko 10C.

Napravio danas 120km s njom. Zadovoljan u globalu. Otvor za zrak na bradi je jako efikasan, onaj za celo i gornji dio glave ne znam jer sam imao podkapu, al mislim da nisu nesto specijalno. Vizir super dihta, podbradak je udoban jer je od tkanine i rastezljiv, rupicast je pa mrvica zraka ipak zavrsi u kacigi, ali ne hladi toliko da smeta, barem na ovim temperaturama (ispod njih ionako ne vozim), a tada je izmjena zraka u kacigi dovoljna da se ne magli ni vizir ni naocale ako vozim 60+ km/h i svi otvori za zrak zatvoreni i vizir zakopcan da dihta.
Osjetno je tisa od RPHA10+ koja je pak tisa od XLite X802R, barem u mom slucaju. Do 60-80 zapravo vjetar ni ne cujem, samo motor, dublji je ton unutar kacige, visoki tonovi vjetra ne paraju usi. Ugodna je po pitanju buke (na nakedu gdje je glava u mirnoj struji vjetra) do nekih 130 km/h, nije drama ni na 180km/h, al tada se malo sagnem, vjetar od povisenog vizira onda tuce u dno kacige i buka je bitno veca (turbulencije), kad dignem glavu na toj brzini, puno je tise, al to nije brzina za bit skroz uspravan kad si visok 192cm, tako da mogu rec da sam do 130-140 km/h miran sto se tice buke jer je bitno manja od svih kaciga koje sam do sad imao (ne nosim cepice za usi).

Vidno polje je OK, slicno kao i na RPHA10+ (nisam bas previse obracao paznju, ali ako nisam primjetio, znaci da je OK jer sam navikao na RPHA10+, ali sam npr primjetio da Xlite X802R ima suzeno vidno polje vertikalno u odnosu na RPHA10+ (gledanje prema gore je isto, ali je nesto teze gledat prema dolje, kad recimo pogledas brzinomjer).

Sjecam se da sam davno probao XR1100 (ili kak se vec zove, prethodnik NXR), bila mi je mrvicu prevelika u L velicini, ova je u rangu sa novom HJC RPHA10+ koja je za glavu 58-59cm, a ne 59-60 kao sto je sluzbeni podatak od Shoeia, barem na mojoj glavi je tako. Kalup im je vrlo slican ili isti, tako da mi odgovara i glava popuni cijelu kacigu po cijelom obodu.

Ono sto mi je problem je sto je skoljka jako kruta i tesko ju navlacim na glavu jer se ne moze puno rasirit kad potegnem vezice u stranu (potegnem prilicno jako) kao na drugim kacigama (klempave usi stradavaju, cak i glava iznad usiju tesko prolazi), ali to je nista koja patnja ju je skinut, pogotovo bez podkape: cheek padsi imaju neki plasticni rub za kojeg mi vrhovi usiju zapinju kad ju skidam i mislio sam da sam raskrvario usi (nisam), ali grebe za popizdit, da ju navucem i skinem sa glave 3x za redom, mislim da bi bilo velikih problema, iovako mi sad usi bride i bolno je na dodir. Jbg, da nema tog detalja, za mene savrsena kaciga, tako da mi je to veliki minus. Vjerojatno ce se stanje popravit kad se razgazi, ali nestat nece sigurno zbog tih plastika koje se ne mogu prepravit/maknut jer bi se cheek padsi raspali, a tanji cheek padsi nebi bili rjesenje jer kad je kaciga na glavi, onda je savrseno u njoj: jako stisnuto, ali ugodno, tanji bi napravili kacigu prelabavom u dijelu lica.


Btw, u L velicini, bez podbratka, pinlocka i difuzora za nos je teska u gram koliko proizvodjac navodi: 1360g

Eto.
 
Last edited:
cca za 2 godine Stiže novi standard za kacige, možda bude dobrih kaciga na popustu prije.
Uvijek je dobro pogledati koje sve standarde kaciga ispunjava. Pazite na kopije, ima ih.
Arai je početkom godine prvi predstavio Quantic model sa novim standardom a sad je već par proizvođača predstavilo kacige sa tim standardom. Vidio Shoei i Schubert.
The Quantic model has been officially approved and certified according to the ECE R22-06 standard.
 
  • Like
Reactions: neven