KACIGE

Koju marku kacige nosite i zasto bas tu marku/model?

  • Shoei

    Votes: 142 15.7%
  • IXS

    Votes: 17 1.9%
  • Schubert

    Votes: 116 12.8%
  • Scorpion

    Votes: 38 4.2%
  • AGV

    Votes: 72 8.0%
  • Shark

    Votes: 131 14.5%
  • Arai

    Votes: 70 7.8%
  • HJC

    Votes: 225 24.9%
  • Nolan/X-Lite

    Votes: 180 19.9%
  • Caberg

    Votes: 23 2.5%

  • Total voters
    903
Ovisi i koliko se vozis, ja zadnjih dvije godine izmedju 15 i 20 tisuca km po sezoni, a vozim cca 8 mjeseci godisnje. Nije mi problem godisnje 8x skinut vizir i oprat ga iznutra kako spada, a vanjski dio ionako obrisem nakon svakog djira da me za slijedeci doceka cist. :)
 
  • Like
Reactions: Nero
NXR ti je tiha. Imas malo problema sa sluhom?😄
Da, fkt nije tiha, makar u malo “podignutom” položaju je jedno 30% tiša, ovisi kak ko i glavu drži valjda…
X spirit 3 je meni tiša od NXR, makar je sport kaciga, ali opet, ona je više za “nagnut prema naprijed” položaj, a i ima bolju aerodinamiku 🤷🏻‍♂️
 
  • Like
Reactions: leCo
Schubert, Shoei, Shark. Tri proizvođača, tri top ili skoro top modela, dvije više racing, jedna touring a na svakoj pri sličnim uvjetima lagano puše samo u vanjski rub desnog oka koje onda suzi. Buka: barem bi se od touringa očekivalo da bude tiša ali ništa od toga. Onda uzmem još jedan Schubert na probu, onaj deklarativno najtiši, i zamisli, opet buka ko na ostalima. Od tada kupujem kacigu koja mi se najviše svidi dizajnom. 😇
E da, lagano škakljanje vrha nosa prisutno je stalno ali to može biti do Ducatijevih vibracija premda se događa na svim motorima koje vozim. Kreće intezivnije nakon odvoženih cca 100km. :mrgreen:
Da nastavim niz Arai Quanic nova isto negdje sa desne strane puše, e sad možda nisam dovoljno namazao sa onim silikonskim uljem što se dobije sa kacigom pa možda zato ne dihta dobro. :ROFLMAO: :ROFLMAO: budem još malo namazao pa vjerujem da će biti bolje:unsure:
Kaciga je stvarno vrhunska, tiha i ono najbitnije jako udobna tako da sam super zadovoljan kaj sam ju zamijenio za RX7V.
 
Imam to ulje u kutiji ali nisam nikad koristio. 😂 Arai nisam nosio godinama iako sam skloniji povjerovati da ti je tiha jer se voziš iza tog vjetrobrana većeg od onog na starom FAPu. :mrgreen:

Šalim se, meni puše odozdola, nema veze s vizirom. I da, imam sve one nastavke za ispod brade. :p
 
  • Like
Reactions: cadjo
Vjetrobran je trenutno orginal, tako da baš i nije tako velik kao što si napisao :p :p
Jedino Arai kalup odgovara na moju okruglu glavu i to ovaj model doslovno mi savršeno paše.
Schubert i Shoei probao i ne mogu biti par minuta u njima koliko me pritišću sa gornje strane, Air II jedva zavezao koliko mi čudno sjeda na glavu, valjda neki cudan model :ROFLMAO::ROFLMAO: na glavu mislim :mrgreen:
 
Ovisi i koliko se vozis, ja zadnjih dvije godine izmedju 15 i 20 tisuca km po sezoni, a vozim cca 8 mjeseci godisnje. Nije mi problem godisnje 8x skinut vizir i oprat ga iznutra kako spada, a vanjski dio ionako obrisem nakon svakog djira da me za slijedeci doceka cist. :)
bit će da sam ja, jako lijen, ali to su mi rekli i doktori kad sam se tek rodio, tako da mora bit to :mrgreen:
 
Iz 3 razloga ga nemam na kacigama (stoje neotpakirani u kutijama od kaciga) :mrgreen:

1. nosim dioptrijske naocale pa nemam puno koristi ako se vizir ne magli, a naocale magle
2. iskrivljuje sliku ("geometriju") u odredjenoj mjeri, smanjuje propustanje kolicine svjetlosti (doduse, meni nebitno) , zna radit cudne refleksije (nisam probao, kazu ljudi :D )
3. jednostavnije mi je oprat vizir iznutra kad nema pinlocka: skinem vizir i operem ga charlijem i spuzvicom lagano i osusim kompresorom da ne zuljam suhom krpom: viziri bez premaza kakve sam jedino i imao do sada se nisu bunili niti bili ni najmanje ogrebani od takvog pranja (rekord mi je 8 godina stara (sada umirovljena) HJC RPHA10+ koju sam svakodnevno koristio, samo u zadnje 2 godine preko 35.000km.



Sto se borbe s magljenjem tice, na semaforima dignem malo vizir, u voznji je dovoljno otvorit usis na bradi kacige, na Shoei ga mogu otvorit u 2 stupnja jer je stvarno ucinkovit i poluotvoren, na HJC sam ga mogao otvorit na pola iako nema zub, a na X-Lite X802R nisam niti imao potrebe jer ju samo tu i tamo nosim po ljeti kad je ionako taj usis otvoren.






Btw, sto se buke tice (naked, glava u mirnoj struji zraka, ne nosim cepice za usi), RPHA10+ mi je bila OK, X-Lite X8002R jako bucna (zato ju rijetko koristim, ne za cjelodnevne djireve), Shoei NXR prilicno tisa od RPHA10+, s njom cak cujem zvuk iz serijskog auspuha i na vecim brzinama jer jako prigusuje visoke frekvencije sto je otprilike i buka vjetra koja smeta pa drugi zvukovi imaju sansu biti cujni. Za sada je najtisa kaciga koju sam imao upravo ta NXR i to poprilicno tisa. Puuuuno je glasnija jedino kad se sagnem pa mi zrak s vizira motora udara u donji dio kacige, ali to je ionako na brzinama preko 140-150km/h, a tako se ne vozim vremenski dugo. Kaj hocu rec? Da je buka kacige uvjetovana i motorom (i to jako), kako vizir usmjerava zrak, ako je kaciga u mirnoj struji, onda je tisa i mirnija nego ako ju samara zrak usmjeren vizirom motora. Nisam vjerovao kako Versys 650 (sa MRA vizirom) radi problem po tom pitanju vec i na 100 km/h na moju visinu. Sa serijskim vizirom nije bilo problema.
Dali pinlock iz rpha10+ paše na rpha11 i ako da dali bi prodao?
 
A di su sekunde za čišćenje :mrgreen:
Šta ja znam, ja kad se muhe nakupe da me već nerviraju, skinem ih spuživicom za prat suđe, samo ju u vodu namočim, prođem vizir i kacigu, nakon toga papirom za ruke brisat i za 15 sekundi je kaciga ko iz dućana :mrgreen:
Isto tako i ja,obrišem samo vizir izvana iznutra ne diram
 
Znaci normalno je da i ove skupe kacige malo pusu? Imao neku IXS, kupio je na nekoj akciji za 70€ i mislio da mi je previse bucna. Nedavno kupio Schuberth C3 Pro i skontam da nije ni ona nesto previse tisa i da mi puse odnekud.
Dakle, kao sto netko gore napisa, od sada kupujem kacigu koja mi se svidi "na oči" :D
 
Da nastavim niz Arai Quanic nova isto negdje sa desne strane puše, e sad možda nisam dovoljno namazao sa onim silikonskim uljem što se dobije sa kacigom pa možda zato ne dihta dobro. :ROFLMAO: :ROFLMAO: budem još malo namazao pa vjerujem da će biti bolje:unsure:
Kaciga je stvarno vrhunska, tiha i ono najbitnije jako udobna tako da sam super zadovoljan kaj sam ju zamijenio za RX7V.
Gleda sam Quantic uzeti, nazalost nakon laganih 1.250 gr sa Xlite 803 Ultra Carbon i Scorpion R1 Carbon, ne znam kako bi se navika na +1.600 gr od Araia.
 
Koliko traje jedna dobra kaciga,tj.,dali postoji rok neki da se treba opet kupiti novu iako održavaš postojeću,nije nikad udarana i tako...
 
Koliko traje jedna dobra kaciga,tj.,dali postoji rok neki da se treba opet kupiti novu iako održavaš postojeću,nije nikad udarana i tako...
nacelno, koliko sam citao, ako nije bilo padova i ostecenja, pozeljno bi bilo promjeniti kacigu svakih 5 godina.... e sad...
 
Meni obicno padne izmedju treceg i petog dana. :mrgreen:

Shubicu sam uspio sjebat odmah prvi dan. zagrebao vizir jer nije dobro sjela u kufer a frend mi je nesto bojao kompresorom pa je otisla prasina po njoj. ma skoro se to i ne vidi.. svakako ova ide curi a ja cu si najvjv uzeti C5.. neka malo ljudi kupuju pa da procitam recenzije
 
Gleda sam Quantic uzeti, nazalost nakon laganih 1.250 gr sa Xlite 803 Ultra Carbon i Scorpion R1 Carbon, ne znam kako bi se navika na +1.600 gr od Araia.
Hmmm i ja sam o tome razmišljao i pitao se zašto su Arai kacige tako teške ali valjada Japanci znaju zašto. Nisam druge nosio da bi moga usporediti sa ovom ali meni nije teška nego baš kao što sam napisao jako ugodna za nositi cijeli dan.
 
Hmmm i ja sam o tome razmišljao i pitao se zašto su Arai kacige tako teške ali valjada Japanci znaju zašto. Nisam druge nosio da bi moga usporediti sa ovom ali meni nije teška nego baš kao što sam napisao jako ugodna za nositi cijeli dan.
Ne ulazim u pitanje njihovog specificnog oblika kacige i sigurnosti kacige jer mi je to jasno, nego o samoj masi i osjecaju na glavi.
Kad sam drza rx7v u ruci, bas mi je bila preteska. Da naleti Dani Pedrosa Samurai Spirit Gold, nebi moga odoliti.
 
Ta priča s težinom me podsjeća na onu s Grobnika, kad daš tisuće ojra za par karbonskih dijelova i skidanje pola kile a onda mazneš duple ćevape i par piva. :mrgreen:Jedini put kad sam nosio stvarno laganu kacigu to je bila neka Suomy offroad, imali su samo jedan model. Mislim da je još kod Markića. Pardon, okrama. :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: cadjo and Bob Rock
Znam da je najlakši način za skiniti kilograme na motoru, tako da smršaviš, ali ako oćeš reći da je 400 gr nezamjetno, onda imaš dobru glavu ;)
 
  • Haha
Reactions: Branko-ST
Ne ulazim u pitanje njihovog specificnog oblika kacige i sigurnosti kacige jer mi je to jasno, nego o samoj masi i osjecaju na glavi.
Kad sam drza rx7v u ruci, bas mi je bila preteska. Da naleti Dani Pedrosa Samurai Spirit Gold, nebi moga odoliti.
Imas ju kod Motoriste po dobroj cijeni. I ja ju gledam.

Ta tezina je relativan pojam, nikad mi to na kacigi nije smetalo, ali opet, nikad nisam ni furao neke lagane karbonske kacige, pa nisam ni znao da postoji bolje. Sta dijete zna sta je sto kila, uzme i nosi. :mrgreen:

Svi Araiju prigovaraju zbog te tezine, ali meni to nikad nije bio minus koji bi me odvratio od kupnje. Sta mi vrijedi sto je kaciga 200gr laksa kad ju stavim na glavu, ko da sam škarnicl stavio.
 
  • Like
Reactions: Nero
Općenito je teško definirati kaj je nekome dobro ili nije. Kao što su tu komentari za istu kacigu netko napiše super a drugi koma, po meni možeš usporedbu nekih kaciga dati jedino ako si isprobao baš dvije ili više kaciga o kojima se priča a ovako teoretski nema smisla davati neke zaključke. Slažem se i to da se oko čiste matematike nema kaj raspravljati ako je teža teža je toliko koliko je ali opet mislim da je najbitniji osjećaj dok ju nosiš. Možda bi se baš oduševio sa nekim od tih gore navedenih puno lakših ali eto nisam do njih došao. Isprobao Air II i S2 koje mi nisu odgovarale i Schubertica me razočarala skroz izradom jer mi nekako jadno izgleda u usporedbi sa Air II
 
  • Like
Reactions: leCo
Imas ju kod Motoriste po dobroj cijeni. I ja ju gledam.

Ta tezina je relativan pojam, nikad mi to na kacigi nije smetalo, ali opet, nikad nisam ni furao neke lagane karbonske kacige, pa nisam ni znao da postoji bolje. Sta dijete zna sta je sto kila, uzme i nosi. :mrgreen:

Svi Araiju prigovaraju zbog te tezine, ali meni to nikad nije bio minus koji bi me odvratio od kupnje. Sta mi vrijedi sto je kaciga 200gr laksa kad ju stavim na glavu, ko da sam škarnicl stavio.
Jeje, bia sam kod njih i proba entry level Arai - Profile V ili kako se vec zove i rx7v a u L nisu imali u tom trenu Quantic. Ona me zanimala, red snake grafika, ali sam možda previše očekiva i nije me se dojmila koliko sam mislia da hoće.
Baš zato što je udobnija od rx7, al jbg nisam proba.