Prvo duze putovanje

toliko korisnih savjeta, a nitko da napiše da obavezno jaja i dupe napuni borotalkom ili bejbi puderom, kako ko zove, pogotovo ako je dlakav ko majmun, kao i svaki normalni muškarac.
 
To je točan odgovor, tomore. Svi znamo da je ključ svake cestovne pobjede u PROSJEČNOJ brzini, šta ti vrijedi da voziš 300 par minuta ako staneš u kafanu odma nakon toga? Ode prosjek.

Pravi bajker udara od lokacije do destinacije bez stajanja za bilo šta i bilo koga. Po tome se zapravo i poznaju pravi bajkeri - kad vidiš lika pored ceste kod motora to znaš odma da je slaba vajda u pitanju, niš od toga.
 
  • Haha
Reactions: DiscoVolante
Ode prosjek, Riker, ode prosjek.
Kad bi svi tako razmišljali...gdje bi nam bio kraj?
 
Nije ni meni nikad bilo frke sa gumom.

Do prošlog četvrtka.

Kad se u Gračacu, na Tjelovo, zabio tondin dužine 6cm, promjera 5mm u zadnju gumu.

Dobri ljudi pokušali pomoći, ali na kraju je dobar čovjek iz St došao po mene s kombijem.

Godinama, zapravo desetljećima, se vozim, nikad ništa, ali...dogodi se nekad :)
To je to, ne voziti četvrtkom i na Tjelovo hahah
Al eto prijatelj te skupio, vjerovatno ste išli na pivo, marendu, opet dobro.
A za tu bužu ti nikakvi set, štender ni sprej nebi pomoga, nego rezervna guma ili kombi...
 
Nije ni meni nikad bilo frke sa gumom.

Do prošlog četvrtka.

Kad se u Gračacu, na Tjelovo, zabio tondin dužine 6cm, promjera 5mm u zadnju gumu.

Dobri ljudi pokušali pomoći, ali na kraju je dobar čovjek iz St došao po mene s kombijem.

Godinama, zapravo desetljećima, se vozim, nikad ništa, ali...dogodi se nekad :)
a moga si lipo svratit pa bi isli na off sa rangerom, tamo di ni endurasi ne prolaze :mrgreen:
 
...fudastere obavezno,kvalitetne,pogotovo ako si solo i zateknes se u mađarskoj,bugarskoj i pogotovo rumunjskoj!
 
Pozdrav,

Krenuo bi prvi puta u zivotu na neko duze putovanje motorom, pod duze smatram jednodnevno putovanje do nekog mjesta di bi mozda bio par dana i vratio se nazad.
S obzirom da nisam nikad putovao na duze staze vec samo po par sati i nisam nikada isao autocestom vec lokalnim putevima, volio bih dobiti mozda neki savijet ili iskustva iskusnijih vozaca.
Imam par pitanja, mozda zvuce glupa al volio bih znati sto ocekivati:

1) Kako to izgleda na autocesti sto se tice naplate, kada ides autom stanes otvoris prozor i nastavis dalje, ovako si u jakni, imas rukavice, moras stati, skinuti rukavice, izbrojati novce, ponovo ih stavljati, spremati novcanik i sl., imate li vremena se spremiti na miru ili morate zurit.

2) Jeli uredu voziti nekom manjom brzinom na autocesti, cruzati na 100-110 km/h ?

3) Pratite li neki gps sustav, npr. namontiran mobitel na drsku ili se snalazite bez toga ( naravno nema potrebe pratiti tako nesto na autocesti, ali ukoliko putujete lokalnim cestama)

Mozda i neki savjet za takvu voznju, upute, nesto sto propustam a vama je stvorilo problem?

Hvala svima unaprijed
sve ovisi kamo ti se ide.
ako ces ici nekam daleko onda je autoput njabolja stvar jer oderes hrpu km u relativno kratkom vremenu. ako ides nekam samo da dupe vidi puta onda idi lokalnim cestama, cisto jer je ugodnije za putovati.

1 ) jebiga ljudi iza tebe ce cekati i bok. ja imam praksu da placam karticom pa ipak ide malo brze. samo karticu vratim u dzepic i bok.

2) po meni nije. ak se oces vozit laganini idi na magistralni put.

3) nemam gps, vozim po vlastitom nahodjenju. jedino ako bas skuzim da sam krivo otisao stanem sa strane i pogledam rutu/google maps ili nekaj. ali buduci da put planiram onda znam okvirno kuda trebam ici i rijetko se to desi.
 
Bez pardona stanem i trazim sitno po tank torbi i neka cekaju ionako imaju klimu u autu.
 
Pozdrav,

Krenuo bi prvi puta u zivotu na neko duze putovanje motorom, pod duze smatram jednodnevno putovanje do nekog mjesta di bi mozda bio par dana i vratio se nazad.
S obzirom da nisam nikad putovao na duze staze vec samo po par sati i nisam nikada isao autocestom vec lokalnim putevima, volio bih dobiti mozda neki savijet ili iskustva iskusnijih vozaca.
Imam par pitanja, mozda zvuce glupa al volio bih znati sto ocekivati:

1) Kako to izgleda na autocesti sto se tice naplate, kada ides autom stanes otvoris prozor i nastavis dalje, ovako si u jakni, imas rukavice, moras stati, skinuti rukavice, izbrojati novce, ponovo ih stavljati, spremati novcanik i sl., imate li vremena se spremiti na miru ili morate zurit.

2) Jeli uredu voziti nekom manjom brzinom na autocesti, cruzati na 100-110 km/h ?

3) Pratite li neki gps sustav, npr. namontiran mobitel na drsku ili se snalazite bez toga ( naravno nema potrebe pratiti tako nesto na autocesti, ali ukoliko putujete lokalnim cestama)

Mozda i neki savjet za takvu voznju, upute, nesto sto propustam a vama je stvorilo problem?

Hvala svima unaprijed
Placanje je najlakse karticom, ako nemas ili je ne primi onda kopas po djepovima I trazis novce, ako kome smeta nek se zivcira.
Ako ti je ok voziti sporije od ostatka prometa, posebno kamiona onda je ok, ja bi se drzao limita brzine ako ne brze.
pratim navigator, pogotovo na evropskim autoputevima jer oznake nisu uvijek i svagdje bas naj jasnije. Ali u stvari kombinacija signalizacije i navigatora . Prije puta proucim staromodnu road chart.
Ne nosim sprej za lanac niti alat, osim onog koji dodje sa motorom, dodam zip ties, duct tape, pocket air compressor i tyre repair kit.
sprejanje i ciscenje lanca: sredi lanac prije puta i ne gldeas ga dok se ne vratis, to je iz iskustva. Svake godine dolazim iz UK u HR, 4000km round trip i jos voznja u HR. Nikad problema.
Bitnoje dobro se obuci, nesmije biti, hladno niti vruce, svako tankanje 10 minuta odmor istezanje i dalje na put.
 
Jako zanimljiva tema i ja planiram odraditi neki put u travnju ili svibnju od 5 dana, kad budem na odmoru, do Istre kroz Gorski Kotar pa uz obalu....isto bi to bilo moje prvo putovanje, do sad samo jednodnevne ture po Lici ,jer zbog posla nisam mogao....To su male ture do 220 km toliko sam znao biciklom u danu, međutim moram novi vizir uzeti, jer ovaj slabo štiti previše udara u ramena i glavu vjetar i bude previše buke što dosta umara...isto mislim da ću sam putovati jer sam novi u ovome pa nemam baš poznastava među bajkerima, bit će to zanimljivo isustvo....
 
Jebate koje ste vi mimoze,sidi na motor i vozi se.Ponesi kišno i robu koja ti triba,sprej za lanac,eventualno kapersku opremu ako si od tog đira,pomalo ćeš vidit šta ti sve triba 😎
Ja san iša nakedom u Njemačku pa san prije puta skinija vizir jer mi je radija turbulencije na kacigi,ovako lipo dere u prsa i po cilom tilu ravnomjerno.Ionako nećeš puno prilaziti ograničenja kad se odmakneš od poznatih ruta 👍
Zadnje vrime samo slušan o tome kako ekipi smeta puvanje na motoru,prodaj ga i vozi se autom jbt 😂
 
Jebate koje ste vi mimoze,sidi na motor i vozi se.Ponesi kišno i robu koja ti triba,sprej za lanac,eventualno kapersku opremu ako si od tog đira,pomalo ćeš vidit šta ti sve triba 😎
Ja san iša nakedom u Njemačku pa san prije puta skinija vizir jer mi je radija turbulencije na kacigi,ovako lipo dere u prsa i po cilom tilu ravnomjerno.Ionako nećeš puno prilaziti ograničenja kad se odmakneš od poznatih ruta 👍
Zadnje vrime samo slušan o tome kako ekipi smeta puvanje na motoru,prodaj ga i vozi se autom jbt 😂
Slažem se, previše se filozofije radi oko toga svega... šaka kuna u novčanik, vreća za spavanje, rezervna majica i čarape, punjač za mobitel, neko rezervno ulje/sprej, kutija prezervativa i pali.. koliko sam dobrih vožnji propustio zbog, ne znam put, nemam ovo, nije mi sad... ma jebeš to sve... ove godine kad se zbilja nisam mogao vozit sam plako ko kišna godina...
Korisno je to sve, koferi, torbe, držači, punjači, navigacije i pizde materine... al ak nemreš otić do Osijeka sa svojim motorom, ne buš ni do Ohrida s GS-om...
 
Slažem se, previše se filozofije radi oko toga svega... šaka kuna u novčanik, vreća za spavanje, rezervna majica i čarape, punjač za mobitel, neko rezervno ulje/sprej, kutija prezervativa i pali.. koliko sam dobrih vožnji propustio zbog, ne znam put, nemam ovo, nije mi sad... ma jebeš to sve... ove godine kad se zbilja nisam mogao vozit sam plako ko kišna godina...
Korisno je to sve, koferi, torbe, držači, punjači, navigacije i pizde materine... al ak nemreš otić do Osijeka sa svojim motorom, ne buš ni do Ohrida s GS-om...
Upravo to,boj ne bije ljuto oružje već srce u junaka.Nakon x godina đira naučiš tj. shvatiš šta ti je potribno i pomalo složiš tu opremu na motor.Kad san krenija u đireve ima san od opreme šator od 100 kn,vriću za spavanje i vojnu transportnu torbu kojoj je bija pokvaren patent 😎
Prašilo se i guštalo,svemir se otvorija nabavkom kofera i dodatkom tank torbe,dalje od toga nisan ni razmišlja jer mi sve stane tu 👍
Nekom je dosta tank torba,nekom samo triba novčanik a nekom nisu dovoljna tri kofera,tank torba i gradele...
Jbg 100 ljudi 100 ćudi,100 žena 200 cica 😜
 
Ma dajte, nemojte biti previše kritični prema 'novacima' .... ajde se vi malo vratite u prošlost kad ste bili 'mladi' ili kad ste prvi puta odlučili ić' negdi dalje ....

Činjenica je da je uvijek jako teško napraviti prvi korak - kako kaže ona kineska poslovica - svako putovanje počinje prvim korakom - a taj prvi je najteži.

Ja i dan danas, nakon toliko velikih i dugih putovanja, sa svim tim iskustvom u dupetu i leđima, još uvijek osjećam ono uzbuđenje i iščekivanje, očekivanje ne znam čega, prije nego krenem - a kad krenem, sve je u redu, sve je normalno, sve u najboljem redu i ja u sedmom nebu .... ali j*bi ga, treba krenuti .... zato sasvim razumijem 'mlade' motoriste koji to još nisu iskusili. Najlakše bi bilo pomoći im tako da ih se uzme kao kompanjona na put, ono 'za rukicu', pa da vide da to nije ništa 'strašno' ....

Što se tog isčekivanja tiče - meni je smješno kako svake zime, ali baš svake zime, dok ne vozim motor (ne vozim na nekim dužim turama) - dakle ja svake zime ponovno prevrćem filmove svoje vožnje na motoru i počinju me fatati strahovi - a što ako se desi ovo, što ako se dogodi ono, baš sam lud što vozim motor kad je tako opasno .... i onda dođe proliće i ništa, kako sjednem na motor, kao da sam ušao u neki drugi svijet, kao da sam prešao neku nevidljivu granicu i sve je u redu, ja sam opet svoj, opet uživam u vožnji beskonačno .... nevjerojatno koji je to osjećaj, koji je to gušt .... a sve to pomalo zaboravim zimi kad ne vozim ....

Tako je vjerojatno i tim bajkerima 'novacima' ne?

Vojo :)
 
  • Like
Reactions: cadjo
Ima smisla to šta pišeš 👍,nikada u životu me nije napustija gušt điravanja i isčekivanje vožnji i putovanja.To je ono šta jesan i šta ću biti dok ne umren,moj jedini pravi hobi i moj način života.Nikada i baš nikada nisan ima namjeru nekoga mladog omalovažavati nego san uvik spreman pomoći.Ovaj moj post neka ne gledaju na provokaciju nego kao savjet,triba ti osnova kad krićeš i onda pomalo učiš šta ti točno triba i u kojim količinama...
Tesko je to i generalizirati šta ti triba jer svi imamo drugačije afinitete,bit moga posta je to da ne triba potrošiti hrpu love na opremu koja mu možda neće ni tribati nego nabaci osnovu i gas 😃
 
  • Like
Reactions: Feis123 and DuroDu