Obavezna kutija prve pomoci od 01.08.2022. (ne, nije na moju inicijativu :D )

Prva pomoć je i u autu ionak bezveze jer je uglavnom zatrpana negdje u gepeku.
A kad se i desi sranje, 90% ljudi pobjegne zbog panike ili nema blage veze kaj napraviti po pitanju prve pomoći.
Imao sam baš priliku naletiti na jednu nesreću u VG kad je auto puknuo lika na maxi skuteru, nije bilo jako ali je vozač skutera fino letio i strgao nogu. Bila je velika fleka na cesti a noga ausvinkl. Na prvi mah sam pomislio da je otvoreni prijelom, kad sam samo to naglas rekao svi su se razbježali osim jedne žene koja se sjetila da bi trebalo podvezati. U tom času nitko (pa ni ja) nismo razmišljali o tome da imamo kutiju prve pomoći u autu i da barem bacimo oko jel ima kaj pametnog nutra. Srećom nije bio otvoreni prijelom (nego fleka od polupane flašice pekmeza) pa smo čovjeka stavili na bok, nogu kolko tolko fiksirali da se ne miče, podvezali s nekakvom krpom koju smo našli "negdje". Sreća pa je i hitna došla kroz 10ak minuta. I onda policija s pitanjima....
 
Kak kompliciraju bezveze, samo na kutiju s pljucom staviti naljepnicu crvenog križa :mrgreen:
 
Ako drugom pruzis prvu pomoc i time prouzrocis neku stetu po zdravlje ozlijedjenog sto je realna mogucnost jer nisi iz struke, odgovoran si za to pred zakonom, barem u razvijenom svijetu. Ne znam kako je u HR u praksi (vani je to dosta skakljivo i moze povuc za sobom odgovornost nestrucnog pruzanja prve pomoci) vjerojatno je u HR dovoljno ne pobjec od nesrece koju napravis ako si ti krivac i skinut sa sebe odgovornost zbog nepruzanja pomoci, ali pruzanje prve pomoci je zajebano ako ne znas sto radis: to sto smo prosli u autoskoli ne znaci puno i sigurno nas nije osposobilo pruzit pomoc osim nekih jednostavnijih situacija kad treba zaustavit vanjsko krvarenje, u najgorem slucaju podvezat ranu na ekstremitetu jer je neka arterija/vena precvikana i krvari zestoko pa je vjerojatnost da osob iskrvari velika. Sto drugo zapravo mozemo? Ko zna pravilno izvest ozivljavanje osobe sa srcanim zastojem? Ja znam samo osnovnu teoriju koja kae da srce mora kucat da bi ostatak organzima dobio krv iz koje e dobit i kisik i da je masaza srca jedino sto se radi dok ono ne proradi, ali nisam siguran da bi to znao izvest, pogotovo ne u tako stresnoj situaciji. One sheme masaze srca i upuhivanje zraka u pluca su metoda koja je odavno odbacena ak osam dobro shvatio: kakve koristi od zraka u plucima ako srce ne radi i taj zrak (zapravo krv obogacenu kisikom sto se desava u plucima) ne moze dovest do najglavnijeg organa: mozga?


Ako netko iz struke ovo cita, pls nek me demantira ako pisem gluposti i nek pojasni problematiku, pogotovo oko onog sto laik moze napravit u slucaju da netko ima srcani zastoj (nevezano jel se radi o prometnoj nesreci ili nekom drugom uzroku) - tu je vrijeme najveci neprijatelj i gotovo je izvjesno da u tom slucaju strucna pomoc nema sanse stic na vrijeme.
 
Last edited:
a kako znat jel unesrečeni ima polomljena rebra ili kičmu da možeš radit masažu srca..
 
  • Like
Reactions: pikacu79
a kako znat jel unesrečeni ima polomljena rebra ili kičmu da možeš radit masažu srca..

Ne znam, al neka logika je da je to manje bitno jer srce koje "ne kuca" je sigurna smrt
 
Da ali to je i bit trijaže koju moraš raditi ako se nađeš u takvoj situaciji. Dakle uvijek se prvo gleda dali pacijent diše pa onda ostalo. A sada kolika je kaznena odgovornost u slučaju pomaganja ne bih znao ali po logici stvari tvoja odgovornost kao osobe u prometu je da zoveš i pružiš i prvu pomoć ako naletiš na ozljeđenu osobu.
 
je, ali kao šta si naveo velika je mogućnost napravit još veće sranje..
OK, u slucaju srcanog zastoja, ne znam kako bi napravio vece sranje,nebi se ni upustao u reanimaciju jer ju ne znam izvest, al u tom kontekstu sam mislio na pruzanje prve pomoci ozlijedjenom koji ima vitalne funkcije, vjerojatno je i pri svijesti..... isto ono, pomaknes ga krivo, sjebes krazljeznicu, mozda to dovede i do smrti ili invaliditeta, pricam napamet jer nisam iz zdravstvene struke i pojma nemam koji su sve faktori rizika nestrucne pomoci, samo sam svjestan da postoje. Osobno se nebi usudio pruzit prvu pomoc osim zaustavljanja vanjskog krvarenja kompresijom, zamatanjem, podvezivanjem..., idealno, bio bi jos netko uz mene ko bi odmah zvao hitnu pomoc ili bi mu/joj rekao da to napravi jer u takvoj situaciji ljudi znaju zablokirat, ako bi bio sam, a osoba ocito treba lijecnicku pomoc, rijesio bi krvarenje koje mogu i onda sam pozvao hitnu. Uzeo bi si diskreciono pravo procijenit jel to krvarenje toliko jako da zahtjeva moje nestrucno saniranje prije poziva hitnoj, naravno, ako krv lipti, nema dileme, sanirat to prvo kako god znas. Zajebana tema svakako, a tek kad si u toj situaciji pa zablokiras.......

Barem se nadam da bi tako reagirao, lako (mi) ovako preko tipkovnice.
 
Last edited:
Nije on jedini, ja sam zbog posla više puta što bio na tečajevima što polagao testove zaštite na radu (a dio toga je i prva pomoć) pa mi je ostalo nešto više u glavi.

Pružio prvu pomoć ili pobjegao glavom bez obzira, poanta je da je kutija prve pomoći nepotrebna.

I btw, kolko ja znam, kažnjivo je i ne pružiti prvu pomoć, e sad da li je manja kazna za to ili "krivo" pružiti pomoć, ne znam.
 
  • Like
Reactions: singlica
Jebate, alfa, pa ti si zreo za ponovno polaganje prve pomoći, ili oduzimanje vozačke.
E sad si najeba, i radi auspuha i svega ostalog...
😂😂😂😂

Mene u autoskoli na tecaju prve pomoci ucili davat masazu srca i umjetno disanje kombinirano (prije vise od 30 godina) - prosao taj tecaj iz prve, kao i cijelu autoskolu. Od tada je vremenom ta tehnika napustena, saznao to sasvim slucajno prije dosta vremena (mozda u autoskolama i dalje nije napustena?) i koncentracija je na pokretanju srca kao najbitnijoj stvari sto je i logicno jer krv obogacena kisikom u plucima ne vrijedi nista ako ne cirkulira kroz organizam.
 
Last edited:
Mene u autoskoli na tecaju prve pomoci ucili davat masazu srca i umjetno disanje kombinirano (prije vise od 30 godina) - prosao taj tecaj iz prve, kao i cijelu autoskolu. Od tada je vremenom ta tehnika napustena, saznao to sasvim slucajno prije dosta vremena (mozda u autoskolama i dalje nije napustena?) i koncentracija je na pokretanju srca kao najbitnijoj stvari sto je i logicno jer krv obogacena kisikom u plucima ne vrijedi nista ako ne cirkulira kroz organizam.

Nedavno odslusao i polagao zastitu na radu (nebitno sada u vezi kojega dijela) nego je zanimljivo to da su naveli da trenutno nije praksa davati umjetno disanje radi korone.. samo radi te sada situacije.. po tome onda ocito da nije to iskljuceno iz prakse odavno nego eto zbog te nastale situacije u svijetu, barem su tako rekli..
 
Nedavno odslusao i polagao zastitu na radu (nebitno sada u vezi kojega dijela) nego je zanimljivo to da su naveli da trenutno nije praksa davati umjetno disanje radi korone.. samo radi te sada situacije.. po tome onda ocito da nije to iskljuceno iz prakse odavno nego eto zbog te nastale situacije u svijetu, barem su tako rekli..

Ja sam to negdje procitao puno prije korone (prije 10-15 godina otprilike) i onako laicki mi je odma imalo smisla