Trebam pomoć BiH & MNE

go2run

Member
Pozdrav svima!

Plan je sljedeći:

Iz Sarajeva za Foču (tamo imamo rafting dogovoren), te prenoćiti u Foči.

Onda iz Foče za Podgoricu, noćenje u Podgorici.

Iz Podgorice za Mostar, noćenje u Mostaru.

Iz Mostara za Bihać, u Bihaću spavanje.


Jel može neko reći kuda je najbolje proći gore navedenim rutama, ALI da se ima nešto za pogledat (bilo kulturno- ili prirodno-znamenito)?

Izdvojio sam manastir Ostrog, Tjentište, Eko selo Semešnica i rijeka Una oko Bihaća.

Može par savjeta (pogotovo koje su ceste jako loše, ja vozim sport-tourera).

Isto tako preporuke za spavanje u Podgorici, Sarajevu, Mostaru i Bihaću.

Hvala lijepa!
 
Last edited:
Ako ides iz Sarajeva za Focu (da li je rafting u Foci ili na putu prema CG granici tamo je vecina rafting kampova mislim da se mjesto zove Bastasi). Ako ides na rafting u Bastase na granici prema CG na granicni prijelaz Hum onda ti je tu dio ceste totalno raskopan kad sam bio prije 7 godina pa i prije 2 godine bilo je isto. U tom slucaju naravno Tjentiste ti nije na putu jedino ako ces u CG preko trebinja, Feis123 ti je dobro spomenuo Podgorica nula bodova bio 89-te u JNA i prije 2 godine nije se puno promijenilo. Durmitor koji ti je na putu ako ides preko GP Hum, malo prije Pluzina ti je ulaz kroz Tunel (vise slici na pecinu) cesta prema Durmitoru odes do Zabljaka prespavas i krenes za Nacionalni park Lovcen. Na putu za Mostar svrati u Kravicu nesto kao plitvicka jezera u malom jako interesantno i lijepo i uru vrimena prije Mostara smjestaj odi na Booking to je stvar koliko hoces platiti a ima svega, iz Mostara bi nekako radje preko Jablanice, Prozor, Bugojna i Jajce prema Bihacu nego preko Posusja i Tomislavgrada je da je put nesto duzi ali meni svakao dinamicniji opet to je ono 'ko sta vise voli. Svakako stat u Jablanicu na Janjetinu.
 
Umjesto Podgorice,preporuka Durmitor ako nisi bio.
Pa i mislim negdje preko Durmitora preći.

Preporučaš da idem od Foče za prijelaz Hum, onda prava Plužine i prije Plužina lijevo za kanjon Pive (cesta br. P14), pa dalje za Trsu, Pošćenski kraj, onda dalje za Šavnik, onda Nikšić cestom P5?
 
Ako ides iz Sarajeva za Focu (da li je rafting u Foci ili na putu prema CG granici tamo je vecina rafting kampova mislim da se mjesto zove Bastasi). Ako ides na rafting u Bastase na granici prema CG na granicni prijelaz Hum onda ti je tu dio ceste totalno raskopan kad sam bio prije 7 godina pa i prije 2 godine bilo je isto. U tom slucaju naravno Tjentiste ti nije na putu jedino ako ces u CG preko trebinja, Feis123 ti je dobro spomenuo Podgorica nula bodova bio 89-te u JNA i prije 2 godine nije se puno promijenilo. Durmitor koji ti je na putu ako ides preko GP Hum, malo prije Pluzina ti je ulaz kroz Tunel (vise slici na pecinu) cesta prema Durmitoru odes do Zabljaka prespavas i krenes za Nacionalni park Lovcen. Na putu za Mostar svrati u Kravicu nesto kao plitvicka jezera u malom jako interesantno i lijepo i uru vrimena prije Mostara smjestaj odi na Booking to je stvar koliko hoces platiti a ima svega, iz Mostara bi nekako radje preko Jablanice, Prozor, Bugojna i Jajce prema Bihacu nego preko Posusja i Tomislavgrada je da je put nesto duzi ali meni svakao dinamicniji opet to je ono 'ko sta vise voli. Svakako stat u Jablanicu na Janjetinu.
Kolika je duga ta dionica lošeg puta ako idem na GP Hum?

Ne preostaje mi baš nešto drugo, nego bi morao tuda iz Foče.

A kad krenem iz Podgorice natrag za BiH, onda bi mogao na Tjentište.

Znaš li možda kakav je potez Nikšić-Rastovac-Vidrovan i onda dalje cestom R6 (nije yamaha 😊) i na granicu Vratkovići?
 
Pa i mislim negdje preko Durmitora preći.

Preporučaš da idem od Foče za prijelaz Hum, onda prava Plužine i prije Plužina lijevo za kanjon Pive (cesta br. P14), pa dalje za Trsu, Pošćenski kraj, onda dalje za Šavnik, onda Nikšić cestom P5?
Da Foca - Hum ti e jedino logicno rijesenje ujedno i najbrze... i da ides za Trsa tamo imas kafic i domaci med i slatko od jagoda, mozes za Niksic preko savnika ako ces kratiti put ili nastaviti za Zabljak, ne znam di si mislio spavati i koji ti je sljedeca tocka, ali Podgorica ti je bzvz. radije Lovcen.
 
Kolika je duga ta dionica lošeg puta ako idem na GP Hum?

Ne preostaje mi baš nešto drugo, nego bi morao tuda iz Foče.

A kad krenem iz Podgorice natrag za BiH, onda bi mogao na Tjentište.

Znaš li možda kakav je potez Nikšić-Rastovac-Vidrovan i onda dalje cestom R6 (nije yamaha 😊) i na granicu Vratkovići?
1. Oko 10-ak km

2. Tako je

3. Mozes bez beda ( preko Trebinja )

4. Ne znam nisam isao tuda ali mi djeluje kao lokalni Granicni Prijelaz
 
Last edited:
1. Oko 10-ak km

2. Tako je

3. Mozes bez beda ( preko Trebinja )

4. Ne znam nisam isao tuda ali mi djeluje kao lokalni Granicni Prijelaz

Cesta je lošija oko 10 tak km i misliš da ćeš doći tko zna gdje ali vodi do gp Hum.
Nije lokalni prijelaz svi mogu normalno proći
 
Tjentište ti je k.... od ovce. Ništa za vidit osim poluraspadnutog spomenika. Cesta uska, vijugava, puna stoke po putu.
Sada ljeti, ni u ludilu ne silazi na Crnogorsku obalu.
Durmitor ti je sad najbolja solucija. Na Žabljaku je sad top sezona (više turista nego zimi), tako da su cijene kao na moru. Bolje potražiti smještaj negdje drugo.
Takođe sad ti je najgore vrijeme za rafting, jer je nivo vode nizak, Tara spora i plitka, a broj turista maximalan.
Najbolji rafting je 5-6 mjesec.
Već sam pisao u nekoj temi prije. Obavezno traži i čuvaj račun od smještaja i traži da platiš i da ti daju potvrdu o plačenoj turističkoj taksi. Nas su ove zime Crnogorski granični policajci maltretirali, tražili račune od smještaja i potvrdu o plačenoj turističkoj taxi i htjeli naplatiti 60 Eura po osobi kazne.
 
Durmitor ti je sad najbolja solucija. Na Žabljaku je sad top sezona (više turista nego zimi), tako da su cijene kao na moru. Bolje potražiti smještaj negdje drugo.
Sad u Žabljako dobiješ od 20€ za dva pa nadalje. Hrana je isto ugodna, dobiješ roštilj po 10€ kilo. Priporućujem Žabljak.
 
Mozda je sad..prije nije bio..mene su htjeli vratit nazad..uostalom cesta je za kurac..nebi vise tu proso ni da.mi plate
U junu su promijenili status GP Krstac

Posebnom odlukom Mješovita komisija je odobrila privremenu prekategorizaciju graničnih prelaza za pogranični saobraćaj Krstac - Krstac, u granični prelaz za međunarodni putnički saobraćaj, u periodu od 15. juna do 1. oktobra, kako bi se dozvolio prelazak državne granice svim državljanima strana potpisnica i državljanima trećih država, u cilju smanjenja vremena zadržavanja na ostalim graničnim prelazima.
 
Pa i mislim negdje preko Durmitora preći.

Preporučaš da idem od Foče za prijelaz Hum, onda prava Plužine i prije Plužina lijevo za kanjon Pive (cesta br. P14), pa dalje za Trsu, Pošćenski kraj, onda dalje za Šavnik, onda Nikšić cestom P5?
👍,iako sam ja u Trsi skrenuo za Nedajno i Malu Crnu Goru pa na Žabljak.Prenoćili(kupanjac Crno jezero) pa onda put Trse,Plužina na Nikšić.Ali puno je ljepši južni dio prstena(Trsa,Pošćenski kraj) od sjevernog.
 
Upravo se vratili sa Durmitora. Zabljak, 2 nocenja, 2 osobe 600 kn. Na granici nisu trazili racun od smjestaja. Poprilicna guzva u Zabljaku i na juznom prstenu Durmitora (Zabljak-Trsa ).
 
  • Like
Reactions: DuroDu
Tjentište ti je k.... od ovce. Ništa za vidit osim poluraspadnutog spomenika. Cesta uska, vijugava, puna stoke po putu.
Sada ljeti, ni u ludilu ne silazi na Crnogorsku obalu.
Durmitor ti je sad najbolja solucija. Na Žabljaku je sad top sezona (više turista nego zimi), tako da su cijene kao na moru. Bolje potražiti smještaj negdje drugo.
Takođe sad ti je najgore vrijeme za rafting, jer je nivo vode nizak, Tara spora i plitka, a broj turista maximalan.
Najbolji rafting je 5-6 mjesec.
Već sam pisao u nekoj temi prije. Obavezno traži i čuvaj račun od smještaja i traži da platiš i da ti daju potvrdu o plačenoj turističkoj taksi. Nas su ove zime Crnogorski granični policajci maltretirali, tražili račune od smještaja i potvrdu o plačenoj turističkoj taxi i htjeli naplatiti 60 Eura po osobi kazne.


Mi tek idemo u posljednjoj dekadi 9. mjeseca, stoga mislim da nam neće biti baš nekih velikih gužvi.
Tjentište hoće jedan od mojih prijatelja obavezno pogledati (što se mene tiče ne moram jer - koliko sam iz youtube-a vidio, uzak zavojit put kroz šumu do tamo i tamo ništa posebno).

Za račun od smeštaja ne bi trebao biti problem, jer idemo oficijelno preko booking.com - tu dobijem sve potvrde na mail. Jedino ta turistička/boravišna pristojba mi ne govori ništa (takvo što u životu nisam nigdje dobio, a prošao sam dosta toga).