Od Ivanića do Rumunjske 2019 - putopis

Jas

Member
Mali i kratki putopis...  :mrgreen:

Sve je krenulo još prošle godine sa idejom i dogovaranjem, samo je bilo pitanje kad krenuti i odluka je pala na 21.06.
Cijeli plan putovanja sam napravio, gdje kad i zašto, da maksimalno iskoristimo slobodno vrijeme.
Nisam htio natrpati raspored sa previše kilometara, što je bila odlična ideja i na vrijeme i bez stresa smo sve stizali šta god smo planirali.
Nas 4 pavijana smo se idealno slagali cijelim putem, atmosfera je bila odlična, što je i najbitnije.

Polazak je bio u jutarnjim satima iz Ivanić-Grada.
Od predsjednika kluba MK SOKO iz Obudovca smo dobili poziv na moto susret koji se taman potrefio sa našim putovanjem.
Stigli tamo, digli šatore, i krenuli sa pivama. Gostoprimstvo je bilo vrhunsko, kao i sam susret.
Bilo nam je iskreno žao što nismo mogli ostati i drugi dan, jer smo se ipak držali plana i krenuli prema Beogradu.



Dolaskom u Beograd smo se prvo smjestili i navečer otišli na živu glazbu i klopu.
Mislim da ne moram pričati o tome kako u Beogradu ima mnogo lepih devojaka...  :mrgreen:
Drugi dan polazak na Avalu, isplati se pogledati. Pogotovo pogled sa tornja je odličan.



 
  • Like
Reactions: Adventurer
Isti dan smo krenuli prema Rumunjskoj, točnije prema Dubovi i spomeniku "Rock Sculpture of Decebalus".
Kiša je lagano rominjala, i postajala sve jača i jača. Vožnja uz Dunav je vrhunska. A asfalt držiiiiiiii...
Nismo se polako vozili, vani je pljuštalo, ali nikome motor nije niti malo proklizao.
Asfalt je dosta grub, što mi je na kraju i pojelo gume, pogotovo zadnju jer sam bio natovaren (šator, obleka, itd). Ipak treba stvari za 9 dana i za kampiranje.
Napokon smo odlučili stati i pronašli smo smještaj uz cestu... 25€ po glavi... Uspjeli smo se dogovoriti za 20€,
iako ako uzmemo u obzir da nam je navrjeme bilo za petama, pristao bi i na 25€. :mrgreen:
Nismo stigli skinuti ni kofere sa motora, kada je nastao smak svijeta... Ajde, i to smo preživjeli... 4 sata vožnje po jakoj kiši... Jupi...
Jesam li napomenuo da nas je ulovila jaka kiša još prvi dan?! I to da mi je kišno odijelo puklo kod jaja? E da, po drugi put su bila mokra... Duck tape nije pomogao.  :LOL:




 
  • Like
Reactions: Adventurer
Treći dan napokon polazak prema skulpturi. Uživamo u lijepom vremenu i cesti uz Dunav. Najradije bi se vratili skroz na početak ceste i ponovo ju proputovali. Nešto prelijepo.



Polazak prema dvorcu Hunedoara... Dvorac kao iz bajki. i dalje guštamo u odličnim cestama i vidikovcima... :)



 
  • Like
Reactions: Adventurer


Nakon obilaska dvorca polazak prema Transalpini...
Naravno da nisam imao sreće sa pronalaskom drugog kišnog odijela, i naravno da je opet počela padati kiša...
Više ne znam da li bi se smijao ili plakao. :mrgreen:




 
  • Like
Reactions: Adventurer
Nakon nekog vremena je prestala padati kiša, naletili smo na neko jezero u čijoj smo blizini digli šatore.
Neki napušteni kompleks hotela... S obzirom da je padala noć, nama je bilo idealno.
Ali vrag nikada ne spava... Taman kad smo si skuhali juhu i mislili speći kobase na vatri, eto kiše...
Brzo spremaj stvari i bacaj ih u šator, tko je jeo, jeo je... Tko si je uzeo šta u šator, to je uzeo (ja sam ugrabio 2 pive :mrgreen:), i do jutra spavanac...



Buđenje ujutro uz vrhunski pogled, kiša ne pada, kuha se kava, kuha se i doručak... Ma milina... :)
Treba obići i ostatak DN67C ceste...




 
  • Like
Reactions: Adventurer
Naravno, osmijeh je od uha do uha...  :mrgreen:




Nakon Transalpine smo krenuli prema jezeru Vidrau i slavnoj brani...
Cesta dosta lošija od Transalpine, ipak smo malo oprezniji...


Od brane smo krenuli prema jezeru Balea koje se nalazi na 2250 mnv.
Penjavši se prema vrhu postojalo je sve hladnije i hladnije, sve dok nismo došli do tunela koji je zatvoren.
Još ima gore snijega, pa čak i malo leda na cesti... Kažu nam da se cesta otvara za tjedan dana, tj. 01.07... Jupi... Vraćaj se istom rutom nazad...
Medvjeda na Transfargaršanu ima na cesti kao kod nas mačaka. Ipak odustajemo od planiranog kampiranja, da se ne bi ujutro probudio u zagrljaju medvjedice. :mrgreen:


 
  • Like
Reactions: Adventurer
Na povratku smo naletili na ograđeni kamp.
Stali, pitali cijenu za šatore, neka sića... Rekoh može. Ali svejedno pitamo za drvene kućice u kojima su 2 kreveta. Cijena 30kn po glavi.
Rekoh za 30kn nema teorijske šanse da ću šator postavljati... Tak je i bilo...  :mrgreen:



Idući dan smo krenuli prema Brašovu i dvorcu Bran.
Osobno, Hunedoara je ostavila puno bolji dojam na mene. Smatram da je Bran samo previše razvikan radi Drakule itd.
Još najzanimljiviji od svega je bio tunel koji se dodatno plaćao...
Ostatak dana smo iskoristili za Brašov, crnu crkvu, večeru itd...


Idući na redu je bio rudnik soli.... Obavezno pogledati. Odlično su to turistički osmislili, i zbilja je lijepo za vidjeti.



Malo nam se put zakomplicirao radi male nezgode pa smo zapeli u jednom gradiću dva dana, ali sve je na kraju ispalo dobro... :)
P.S. Napokon sam uspio naći kišno odijelo... Naravno, od tada kiša više nije padala.  :LOL:

Trebali smo još stati u Temišvaru i Novome Sadu, ali shvativši da je moto susret u Osijeku, odlučili smo potegnuti 600 km do Osijeka i taman došli oko 8 navečer na susret.
Zadnji dan je bio povratak za Ivanić... Nažalost.
Taman so čovjek navikne na takav tempo putovanja, razgledavanja, jela i pila, i eto... Prođe 9 dana i moraš doma.  :mrgreen:

Nadam se da vam je bilo zanimljivo čitati i da su fotke dobre. Naravno, ima slika par GB, ali sam izdvojio neke najzanimljivije... :)


upload pic
 
  • Like
Reactions: Adventurer
Hvala svima!
Ako itko bude imao želju za putovanjem u rumunjsku, imam u PDFu cijeli put pa da mu olakšam muke planiranja i traženja. :)

Ovo je odprilike put koji smo prošli:
 
  • Like
Reactions: Adventurer
Jas said:
Hvala svima!
Ako itko bude imao želju za putovanjem u rumunjsku, imam u PDFu cijeli put pa da mu olakšam muke planiranja i traženja. :)

Ovo je odprilike put koji smo prošli:
Imas pp [emoji6]
 
Poslano svima koji su me tražili... :)

Ako itko treba kakav savjet, slobodno neka pita.
Obavezno idite opušteno na ovaj put, uživajte u cesti, pogledima, hrani itd.

Gotovo sa svima smo komunicirali na engleskom, ili rukama i nogama.
Nemojte si rezervirati unaprijed smještaj. Bit će te opterećeni sa dolaskom u apartman i tajmingom, te ako ste se željeli negdje dulje zadržati, nećete to moći zbog rezervacije.
Mi smo imali rezerviran samo Beograd, ostalo nismo... Uvijek se nađe preko bookinga smještaj. Najveću cijenu smo platili 20€ po glavi što je bilo kad nas je ulovilo nevrijeme, pa nismo nigdje tražili dalje.
Osobno me put sa gorivom, smještajima, hranom, cugom, ulaznicama itd nije izašao više od 5 tisuća kuna. 3 noći smo spavali u šatorima, Prva noć u Obudovcu, druga na Transalpini, treća u Osijeku.
Ako mislite kampirati u Rumunjskoj, pripazite... Na Transalpini smo imali sreću što se tiče medvjeda. Izgledaju slatko, ali nikad se ne zna da li će doći u posjetu.

Uz dvorac Hunedoara ima muzej torture... Zanimljivo za pogledati. Ne baš preugodno, ali je zanimljivo.

Autoput se ne plaća za motore, iako smo ga mi izbjegavali.
Mijenjali smo eure u leve u nekom malom gradiću u mjenjačnici, bio je dobar tečaj.
Cijene nisu nešto pretjerano jeftinije. Turistička mjesta su skuplja, npr neki restoran uz dvorac Bran u kojem smo bili...
Ostatak novaca sam potrošio na zadnjoj benzinskoj prije Srbije i u nekoj trgovini, ali mjenjačnica ima na svakom čošku, tako da se uvijek moglo promijeniti.
Ima dosta psa lutalica, pa malo pripazite da ne bi koji izletio...

I što je najbitnije, obavezno provjeriti da nije kišno odijelo puklo. :mrgreen:

Trenutno mi ništa drugo ne pada na pamet, ali tu sam za sve upite.

Svakom pravom bajkeru bi preporučio ovakvu pustolovinu, sigurno neće požaliti i uživat će u svakome trenutku.  (y)
 
Lijepo lijepo.
U planu nam je ista ruta oko 23.09. Ustvari glavni ciljevi su Transalpina i Tranfagarašan. A sve drugo kako se bude moglo :)