Pomoć kod kupovine novog/rabljenog motora i savjeti mladim vozačima

Jebiga, živim u ST, sve mi je blizu. Posao 5min,centar grada 10min, more 5 min... Biciklom oko cilog grada mi treba 1 sat... Ljeti je tlaka autom zbog parkinga.
A 20km sam u Omišu, Trogiru, Dicmu... Za to znam što moram.
Prvi put čujem da flipup nisu legalne a i nisam nigdi napisao da bi ju vozio dignutu...
 
Flip up kaciga je homologirana i u potpunosti je legalna za voznju. Nazalost, nisu legalne ako vozis dignutih prednjih plastika no ako normalno vozis nitko ti nece nista. Koliko znam Shoei ima jednu flip up kacigu koja se po zakonu moze voziti i otvorena jer je homologirana da se moze voziti na takav nacin.
 
  • Like
Reactions: ZP1993
I koliko znam flip up kacige nisu legalne uopce, bar ne dignute gore u voznji, nek me netko ispravi... Imas kacigu al padnes na bradu i kojeg vraga kaciga znaci.. mos i biciklističku onda stavit ili onu tutu
Kad puknes pa ostanes ziv 😂
 
  • Haha
Reactions: Paf
Oprema ako nije kozna onda vodonepropusna nek bude
Goretex ili slicno
Pogotovo cizme
Rukavice moraju bit kozne.nista tkanina
 
Flip up kaciga je homologirana i u potpunosti je legalna za voznju. Nazalost, nisu legalne ako vozis dignutih prednjih plastika no ako normalno vozis nitko ti nece nista. Koliko znam Shoei ima jednu flip up kacigu koja se po zakonu moze voziti i otvorena jer je homologirana da se moze voziti na takav nacin.
A znam da je bilo nesto takvo da nije legalno, ne zanima me flip up pa nisan puno istrazivao
 
Nisam se ni ja bavio flipup kacigama, nisu me zanimale do detalja oko naočala...ma vjerujem da ću vremenom automatizirat radnje, pa vjerovatno neću ni uzimat flipup i bacat novce na 2 kacige za početak...nisam ni krenuo kako treba, a već imam 2 kacige hahaha radije investirat u neku drugu opremu, hlače, neka ljetna lagana jaketa i slično. malo sam upilao sa ovim skužajte, tamo je netko pitao pomoć za kupnju skutera, a ja pilam o kacigama...pomogli ste, hvala puno, zdravi i veseli bili!
 
Ima flip-up homologiranih i za vožnju u obje pozicije, imam ovu Caberg


40.38.cf.CabergDukeIILegendmattschwarz216718410DET0117.jpg


Sa strane ima ovaj clip s kojim se zaglavi da se ne može zatvoriti kad je u gornjoj poziciji.
 
  • Like
Reactions: ikral
Motor vozim po gradu (i okolici) isključivo sa jet kacigom. Ljeti u kratkim hlačama, jedino izbjegavam japanke jer je nezgodno u njima.

Kad bi se svaki put navlačija za motor kao da nema sutra, ne bi ga ni vozija.

Al to je moj život, moj izbor.

I da, palim motor za u teretanu, dućam, posao, more...di god trebam.

EDIT: Dok sam vozija Vespu, ona je redovito bila vožena u japankama, često i bez kacige :D :D

Tako bi se Vespa i trebala vozit, eventualno umisto japanki Adidas šlape :D :D :D

Jedno drugo, opuštenije vrijeme:


Moj najdraži HR YT video
 
Last edited:
Ne znam brate mili, ja ne mogu bez skidanja naočala stavit ni skinit kacigu...
Uzeo sam kacigu Airoh sa 5 zvjezdica po toj stranici, ali gledam nešto za vožnju 5-10 min od kuće, po gradu...ok skužio sam, no name flip up ne uzimati, nije pouzdano.
Pa nitko ne može, staviš kacigu, pa naočale, skineš naočale, pa kacigu, doslovno 5 sekundi posla.
 
Ne znam brate mili, ja ne mogu bez skidanja naočala stavit ni skinit kacigu...
Uzeo sam kacigu Airoh sa 5 zvjezdica po toj stranici, ali gledam nešto za vožnju 5-10 min od kuće, po gradu...ok skužio sam, no name flip up ne uzimati, nije pouzdano.
Buraz, u tom slučaju uzmeš dodatno i jet kacigu za koji mjesec... ima pristojnih kaciga za 100 eura, na kraju, postoji i oglasnik, nije sve tamo isfurano do kraja, a večina podstava je periva....
 
Motor vozim po gradu (i okolici) isključivo sa jet kacigom. Ljeti u kratkim hlačama, jedino izbjegavam japanke jer je nezgodno u njima.

Kad bi se svaki put navlačija za motor kao da nema sutra, ne bi ga ni vozija.

Al to je moj život, moj izbor.

I da, palim motor za u teretanu, dućam, posao, more...di god trebam.


Slično ljeti i ja radim. Kaciga bez zaštite za bradu (osim ako se vozi dalje), obične hlače i jaknica. Jedino bubrežnjak koristim. Prije sam imao Nolanov flip up, ali kako uglavnom vozim gdje ima dosta osa, otpada vožnja s podignutom kacigom.
 
Oprema ako nije kozna onda vodonepropusna nek bude
Goretex ili slicno
Pogotovo cizme
Rukavice moraju bit kozne.nista tkanina
Da, kozne rukavice od renomiranog proizvodjaca su mi osle za jednu sezonu, a modekine ot tkanine...koje su 4 puta jeftinije su mi citave nakon sezone...
Nista od koze ne kupujem vise...
Udobnije su te ot tkanine bar 5 puta od koznih...
 
Da, kozne rukavice od renomiranog proizvodjaca su mi osle za jednu sezonu, a modekine ot tkanine...koje su 4 puta jeftinije su mi citave nakon sezone...
Nista od koze ne kupujem vise...
Udobnije su te ot tkanine bar 5 puta od koznih...
Renomirani je Rukka,Dainese i Alpinestars
Ja iman dvoje troje kozne
Jedne imaju 12 god i jos su dobre i te su spidi
Dainese goretex majka
 
  • Haha
Reactions: Putnik_36
Held radi rukavice po mjeri.
Jesu malo skuplje, but they fit like a glove, šta bi se reklo.
😆
 
Renomirani je Rukka,Dainese i Alpinestars
Ja iman dvoje troje kozne
Jedne imaju 12 god i jos su dobre i te su spidi
Dainese goretex majka

Dainese kozne rukavice...jedna sezona...200e placene...
Modekine tekstilne...jedna sezona...jos su citave...350kn placene...
Dainese jedino ako mi neko pokloni da mogu prodat i kupit si pravu opremu...recimo od helda...
Samo tekstil...nikaka koza...
 
Dainese kozne rukavice...jedna sezona...200e placene...
Modekine tekstilne...jedna sezona...jos su citave...350kn placene...
Dainese jedino ako mi neko pokloni da mogu prodat i kupit si pravu opremu...recimo od helda...
Samo tekstil...nikaka koza...
Held kožna jakna. Potpisujem.
 
Dainese kozne rukavice...jedna sezona...200e placene...
Modekine tekstilne...jedna sezona...jos su citave...350kn placene...
Dainese jedino ako mi neko pokloni da mogu prodat i kupit si pravu opremu...recimo od helda...
Samo tekstil...nikaka koza...
Mozda nisi ima srece
Meni moje vec iohoho godina
Savrsene.........