Pomoć kod kupovine novog/rabljenog motora i savjeti mladim vozačima

Pozdrav svima :)

Vec nekoliko dana citam teme po ovom forumu pa sam se odlucio registrirat i potrazit pomoc oko kupnje prvog motora.

Imam 29 godina i u zivotu sam pretezito vozio skutere od 50cc (4t i 2t)

Nemam iskustva u saltanju brzina, ali sam se odlucio naucit i polozit za A kategoriju posto nije skupo kad vec imam B, a i kratko traje

Htio bi si kupit Yamahu YZF 125cc, cijenom mi se cini super pristupacan a i vidim po internetu svi kazu kako je to odlican motor za ulazak u ozbiljnije vode

Sta bi mi Vi decki preporucili a da je do 250cc max i da je sportskog stila?

Razmisljao sam cak potraziti Apriliu RS50 ili Derbi, posto to smijem vozit, al cini mi se da cu bez veze ga kupit i kroz mjesec dana kad imam A upisanu ga odmah prodat, pa mi se cini pametnije si nac Yamahu u dobrom stanju pa da me sluzi par godina, a ne samo za ucenje saltanja brzina

Koja su Vasa misljenja?

Gledam potrosit max 2000 do 2500 eura, stoga ne gledam velike kubikaze a i nemam jos iskustva za takvo nesto, vidio sam da od vec 1300e ima na njusaklu yamaha 1000cc ali kazem, usrao bi se vozit takvo nesto i uopce nebi uzivao

edit:
htio sam isto pitat sta mislite o ovoj Yamahi, jer se radi o rbmoto a svasta sam tu procitao na forumu pa me strah uopce ga gledat, a opet pre dobro mi izgleda i sutra bi ga otisao pogledat

Hvala svima unaprijed :)
Kaj misliš o Ninji 400 ili RC390?Jači su od 50, 125 i 250 kubika,ali ne prejaki ni teški,ak si vozio skuter bez problema ćeš i njih.Jedino kaj su malo skuplji (iako bi se vjerojatno dalo naći polovni za cijenu bližu tvom budžetu),ali ipak mislim da vrijedi razmislit o njima jer se radi o malo ozbiljnijim motorima.
 
Pozdrav svima :)

Vec nekoliko dana citam teme po ovom forumu pa sam se odlucio registrirat i potrazit pomoc oko kupnje prvog motora.

Imam 29 godina i u zivotu sam pretezito vozio skutere od 50cc (4t i 2t)

Nemam iskustva u saltanju brzina, ali sam se odlucio naucit i polozit za A kategoriju posto nije skupo kad vec imam B, a i kratko traje

Htio bi si kupit Yamahu YZF 125cc, cijenom mi se cini super pristupacan a i vidim po internetu svi kazu kako je to odlican motor za ulazak u ozbiljnije vode

Sta bi mi Vi decki preporucili a da je do 250cc max i da je sportskog stila?

Razmisljao sam cak potraziti Apriliu RS50 ili Derbi, posto to smijem vozit, al cini mi se da cu bez veze ga kupit i kroz mjesec dana kad imam A upisanu ga odmah prodat, pa mi se cini pametnije si nac Yamahu u dobrom stanju pa da me sluzi par godina, a ne samo za ucenje saltanja brzina

Koja su Vasa misljenja?

Gledam potrosit max 2000 do 2500 eura, stoga ne gledam velike kubikaze a i nemam jos iskustva za takvo nesto, vidio sam da od vec 1300e ima na njusaklu yamaha 1000cc ali kazem, usrao bi se vozit takvo nesto i uopce nebi uzivao

edit:
htio sam isto pitat sta mislite o ovoj Yamahi, jer se radi o rbmoto a svasta sam tu procitao na forumu pa me strah uopce ga gledat, a opet pre dobro mi izgleda i sutra bi ga otisao pogledat

Hvala svima unaprijed :)
NA dobrom si putu i dobroga razmišljanja, kupi si motor koji ti se sviđa i to je najvažnije, sve je opravdano i ima smisla što piše ekipa, no svi smo mi različiti i svakome od nas se sviđa nešto drugo ili imamo neko drugo mišljenje, a ipak za prvi motor ne treba kupovati nešto jako i brzo, jer ipak manji i lakši motori opraštaju sitne tehničke greškice na cesti, dok veći i teži baš i ne.
Ako kupiš motor koji ti se sviđa svaki put kad sjedneš na njega osjećaj je dobar, kad prođe sezona dvije, sam ćeš osjetiti da si ga prerastao i lako ga prodaš i kupiš nešto ozbiljnije.
29 godina vozim motore i svega je tu bilo, no ipak su mi najdraži redni 4 cilindra 600-750 ccm, drugi ima zzr14, treći xjr 13, trći mt03 a lik ima 62 godine, tako da polako i sigurno, koji god motor i znagu u životu si odlučiš kupiti najvažnije je da se tebi sviđa.
 
jel moze neko staviti koliko ga dodje godisnje motor (bez goriva)?
cisto me zanima razlika troska recimo klase 125 i 600+. naravno da je velika razlika koliko se vozis al ono neke odokativne brojke.

@Leon - mislim da taj tip motora u klasi 125 za grad bas i nema smisla. a kad krenes u autoskolu i sjednes na 600+ nakeda, vidjet ces da nije takav bauk. vjerojatno R 600+ je, al za navedene novce mislim da mozes bolje proci

i da se nadovezem, ima li tko novijih iskustava sa RB moto? citao sam starije postove, al ima nesto novo
 
Na rubu sam da uzmem MT07 2021 i da ostanem na njemu bar narednih 5 godina, znači do posla i s posla svaki dan cca 50km vikend možda kakve duže ture izleti oko 100km koliko bude slobodnog vremena ... komentari za i protiv :)
uopće nije loša misao, ali na forumu ćeš uvijek imat metu, jedini manjak, koji realno i nije to jer će nama biti zanimljivo
 
  • Like
Reactions: thommy
Pozdrav decki,

evo sta sam odlucio i kako je na kraju proslo…

hvala svima koji su komentirali moj post, puno sam razmisljao o tome sta ste mi napisali, razgovarao s frendovima, a na kraju i o financijama sa suprugom pa sam odlucio kako mi je najjeftinija opcija polozit prvo A1 jer je cijena oko 1500kn dok mi je za A 4000kn, a ako kasnije budem htio jaci veci motor, nije velika razlika u cijeni da polozim za A, a i puno mi manje trosi 125cc i jeftinije mi ga je odrzavat nego neku vecu makinu, a i mogu za novce koje imam dobit noviji motor od 125cc nego neki jaci star 20ak godina, tako da je odluka pala da uzimam 125cc i polazem za A1.

kako nebi dosao ko telac na poligon, odlucio sam istovremeno upisat u autoskoli a1 i nabavit motor, pa dok dobijem prvi termin za poligon se malo uvjezbat na parkingu oko zgarde.

kako sam i napisao prije zapela mi je za oko Yamaha yzf-r125, gledao sam i hondu cbr125, apriliu itd.. al nekako me najvise privukla ta yamaha a i vidim po internetu koliko je hvaljen tako da sam se odlucio to je to.

u zagrebu i okolici sam trazio po njuskalu,indexu i facebook marketplaceu i najblize sta sam nasao je RB Moto kod Jastrebarskog.

nazvao sam telefonom, javila mi se gospodja kojoj kad sam rekao sta trazim mi je odmah nabrojala kako imaju 3 takve na njuskalu, sve je znala napamet i lijepo se razgovarala, pa sam dogovorio da cu doc s obitelji ga pogledat.

dosao sam tamo, upoznao gospodina Robija koji je vlasnik, pustio me da ih sve pogledam po garazi a kad sam mu rekao da nemrem odlucit izmedju ta 3, on ih je sva 3 sparkirao ispred, upalio, doslovno me pustio sa 3 upaljena motora i reko evo gledaj, pitaj, probaj, vozi! :)

sta god sam ga pitao o povijesti motora, sve mi je rekao, nis nije muljao, zamuckivao, pricao previse, bio nervozan itd nego je skroz normalan lik! Radio sam u maloprodaji 10 godina i znam sve vrste ljudi, a on je ocigledno normalan covijek koji trguje i popravlja motore, uvozi itd. Osobno sam sam slagao od vise racunala jedno bolje, prodavao i slicno, tako da ne vidim nikakav problem da netko to radi s motorima, dapace, svaka mu cast jer se treba izborit danas za kruh zaradit, a tip nista ne mulja i otvoreno kaze sve

odlucio sam se kupit od njega motor, pricekao gospodju da dodje i da rjesimo papire, svi papiri su bili uredni, platio jednokratno karticom, dobio racun, sve 5!

e sad, ja jos nemam polozeno za a1 i nebudem se od jaske do zagreba vozio bez dozvole! oni su mi ponudili probne tablice ako zelim da mi ga neki frend dopelja, al nemam nikog tko je trenutno u zg da mi ga dopelja, svi zapalili na more, ali eto hvala bogu taj lik Robi je prva liga i dogovorimo se da ce mi ga veceras s kombijem prebacit do mene besplatno!

meni je prvi dojam fenomenalan, presretan sam s motorom, prebrutalan je, Robi i predpostavljam njegova supruga su sta se tice prodavaca od mene dobili ocjenu 10/10 i vjerujem da ako cu ikad ista kupovat, trazit djelove ili nes slicno da cu ih kontaktirat
 
  • Like
Reactions: Luke and Spori
Razlika između A1 i A kategorije je 700kn ali na stranu novci kad jednom odlučiš ići na A opet ponovno treba na sate vožnje, ponovno na ispit, ponovo novo liječničko uvjerenje, upis u auto školu i na kraju ponovno platiti ispit uz školarinu, čekati termin i posložiti... Kad već ideš po meni bolje odmah riješti A kategoriju
Kako 700kn? Na stranici autoskole di se planiram upisat pise ako posjedujes B kategoriju 1330kn za A1, a za A kategoriju ako posjedujes B je 3000kn
 
Last edited:
Ispod 2000kn je A kat (ako imas B) a i da nije, sa 30 godina polagat A1 i kupovat motor od 125 ccm nema veze sa mozgom...ako se bojis jaceg motora, kupi maxi skuter i gas
 
  • Like
Reactions: Volcabar
Cestitam na kupovini, ali evo ja opet ne mogu skuziti ljude koji dodju na forum traziti savjet a vec su donijeli odluku. Nemoj se ljutiti, ali napravio si glupost. 125ica je nuzno zlo koje kupuju oni koji ne mogu polagati A kategoriju radi nedostatka godina pa samim time ne smiju ni voziti nista jace. 125ccm skuter jos i kuzim jer skuter smatram prevoznim sredstvom od A do B, ali motor od 125 kubika nikako. Trebao si barem nesto u 250-300ccm klasi uzeti. Evo ja sam kao pocetnik uzeo 650 kubika i vec osjetim da mi treba vise. Daleko od toga da se i ovaj ne vozi lijepo, al nije to to.
Nema veze, sad sta je tu je. Vozi par mjeseci i prodaji dalje. Ali obavezno polazi A kategoriju a ne A1. To je bacanje novca.
 
Na rubu sam da uzmem MT07 2021 i da ostanem na njemu bar narednih 5 godina, znači do posla i s posla svaki dan cca 50km vikend možda kakve duže ture izleti oko 100km koliko bude slobodnog vremena ... komentari za i protiv :)
ja se 6 godina minus dva mjeseca vozim na mt07 i danasam okrenil 60,000

neki dan su zgoreli neki kabeli pa je izbacival zeleni ziherung al to su zamjenili u tili čas za prihvatljivu nadoknadu

sve je okej osim kaj bi mi dobro došel veći bolji i brži motor i o tom razmišljam cirka oko pet ipo godina

za otprilike te pare pinku više imaš z650 i sv650 koji su doslovno isto golublje govno razmazano na cesti stoga ovisi samo o tvojim preferencijama

za još malo više imaš cb650r koji naspram ova tri zgleda ko svemirski spejsšatl al kad podvučeš refu na kraju sve isti kurac

za malo više para imaš trident 660 koji je meni dost fin motorić i niš mi ne bi falilo da ga imam

za još više para imaš mali tuono koji je x-wing za sve ove al on cjenovno pretiče mt09 s kojim se može uspoređivat samo na pub kvizovima i u glavama hiper strućljaka s moroni.hr

par puta sam napravio soma kilometri u komadu stajanje samo tankiranje i nikakvih problema nisam imal ni isti ni drugi dan

doslovno s tim motorom (a i cijelom tom kategorijom) nećeš imat nikakvih problema ako do kraja života ostaneš na "do posla i s posla svaki dan cca 50km vikend možda kakve duže ture izleti oko 100km" al vjeruj mi da ćeš brzo poželjet "veći bolji i brži motor "

ako ti je uvjet novi motor i ograničen proračun onda se možeš jebat i imaš kolko imaš
 
  • Like
Reactions: thommy
Ja idem u sSCP i cijena 2240kn sa B.. 15 sati +rent motora za ispini sat. Na to ide ispit cca 200kn haku i liječnički.. I to je to
 
stoji, ja sam samo gledao zasto platiti vise ako mozes manje za istu stvar :mrgreen: jer cijena varira od 2200 do skoro 3soma
 
Pozdrav decki,

evo sta sam odlucio i kako je na kraju proslo…

hvala svima koji su komentirali moj post, puno sam razmisljao o tome sta ste mi napisali, razgovarao s frendovima, a na kraju i o financijama sa suprugom pa sam odlucio kako mi je najjeftinija opcija polozit prvo A1 jer je cijena oko 1500kn dok mi je za A 4000kn, a ako kasnije budem htio jaci veci motor, nije velika razlika u cijeni da polozim za A, a i puno mi manje trosi 125cc i jeftinije mi ga je odrzavat nego neku vecu makinu, a i mogu za novce koje imam dobit noviji motor od 125cc nego neki jaci star 20ak godina, tako da je odluka pala da uzimam 125cc i polazem za A1.

kako nebi dosao ko telac na poligon, odlucio sam istovremeno upisat u autoskoli a1 i nabavit motor, pa dok dobijem prvi termin za poligon se malo uvjezbat na parkingu oko zgarde.

kako sam i napisao prije zapela mi je za oko Yamaha yzf-r125, gledao sam i hondu cbr125, apriliu itd.. al nekako me najvise privukla ta yamaha a i vidim po internetu koliko je hvaljen tako da sam se odlucio to je to.

u zagrebu i okolici sam trazio po njuskalu,indexu i facebook marketplaceu i najblize sta sam nasao je RB Moto kod Jastrebarskog.

nazvao sam telefonom, javila mi se gospodja kojoj kad sam rekao sta trazim mi je odmah nabrojala kako imaju 3 takve na njuskalu, sve je znala napamet i lijepo se razgovarala, pa sam dogovorio da cu doc s obitelji ga pogledat.

dosao sam tamo, upoznao gospodina Robija koji je vlasnik, pustio me da ih sve pogledam po garazi a kad sam mu rekao da nemrem odlucit izmedju ta 3, on ih je sva 3 sparkirao ispred, upalio, doslovno me pustio sa 3 upaljena motora i reko evo gledaj, pitaj, probaj, vozi! :)

sta god sam ga pitao o povijesti motora, sve mi je rekao, nis nije muljao, zamuckivao, pricao previse, bio nervozan itd nego je skroz normalan lik! Radio sam u maloprodaji 10 godina i znam sve vrste ljudi, a on je ocigledno normalan covijek koji trguje i popravlja motore, uvozi itd. Osobno sam sam slagao od vise racunala jedno bolje, prodavao i slicno, tako da ne vidim nikakav problem da netko to radi s motorima, dapace, svaka mu cast jer se treba izborit danas za kruh zaradit, a tip nista ne mulja i otvoreno kaze sve

odlucio sam se kupit od njega motor, pricekao gospodju da dodje i da rjesimo papire, svi papiri su bili uredni, platio jednokratno karticom, dobio racun, sve 5!

e sad, ja jos nemam polozeno za a1 i nebudem se od jaske do zagreba vozio bez dozvole! oni su mi ponudili probne tablice ako zelim da mi ga neki frend dopelja, al nemam nikog tko je trenutno u zg da mi ga dopelja, svi zapalili na more, ali eto hvala bogu taj lik Robi je prva liga i dogovorimo se da ce mi ga veceras s kombijem prebacit do mene besplatno!

meni je prvi dojam fenomenalan, presretan sam s motorom, prebrutalan je, Robi i predpostavljam njegova supruga su sta se tice prodavaca od mene dobili ocjenu 10/10 i vjerujem da ako cu ikad ista kupovat, trazit djelove ili nes slicno da cu ih kontaktirat
Ja nikad nisam sjeo na motor, nisam nikad ni 50cc vozio, sa 29 upisao A kategoriju, prvo malo vozio tu yamahu 125, onda xj6 500cc, položio iz prve.

Nemoj se zajebavati sa tim da ideš prvo a1 pa onda a, ispast će te skuplje.
 
  • Like
Reactions: thommy and SpoRRi
nize kategorije su samo za one koji zbog godina ne mogu A... polozis A pa onda ako bas zelis vozis i 50ccm niko ti ne brani, al ostaje mogucnost jednog dana voziti sto god zelis.
a ova autoskola je takva tlaka, dogovoriti termin, pa instruktori pretrpani, pa vozis svakih par tjedana, pa ispit cekas preko mjesec dana i to sve traaaaje. a realno mozes biti gotov sa svim za manje od dva tjedna.
i ona kasnije opet sve ispocetka, 15 sati voznje koje ti ne treba jer ako vozis 125cm odvozit ces i 650 cc po poligonu i gradu...
 
Pozdrav decki,

evo sta sam odlucio i kako je na kraju proslo…

hvala svima koji su komentirali moj post, puno sam razmisljao o tome sta ste mi napisali, razgovarao s frendovima, a na kraju i o financijama sa suprugom pa sam odlucio kako mi je najjeftinija opcija polozit prvo A1 jer je cijena oko 1500kn dok mi je za A 4000kn, a ako kasnije budem htio jaci veci motor, nije velika razlika u cijeni da polozim za A, a i puno mi manje trosi 125cc i jeftinije mi ga je odrzavat nego neku vecu makinu, a i mogu za novce koje imam dobit noviji motor od 125cc nego neki jaci star 20ak godina, tako da je odluka pala da uzimam 125cc i polazem za A1.

kako nebi dosao ko telac na poligon, odlucio sam istovremeno upisat u autoskoli a1 i nabavit motor, pa dok dobijem prvi termin za poligon se malo uvjezbat na parkingu oko zgarde.

kako sam i napisao prije zapela mi je za oko Yamaha yzf-r125, gledao sam i hondu cbr125, apriliu itd.. al nekako me najvise privukla ta yamaha a i vidim po internetu koliko je hvaljen tako da sam se odlucio to je to.

u zagrebu i okolici sam trazio po njuskalu,indexu i facebook marketplaceu i najblize sta sam nasao je RB Moto kod Jastrebarskog.

nazvao sam telefonom, javila mi se gospodja kojoj kad sam rekao sta trazim mi je odmah nabrojala kako imaju 3 takve na njuskalu, sve je znala napamet i lijepo se razgovarala, pa sam dogovorio da cu doc s obitelji ga pogledat.

dosao sam tamo, upoznao gospodina Robija koji je vlasnik, pustio me da ih sve pogledam po garazi a kad sam mu rekao da nemrem odlucit izmedju ta 3, on ih je sva 3 sparkirao ispred, upalio, doslovno me pustio sa 3 upaljena motora i reko evo gledaj, pitaj, probaj, vozi! :)

sta god sam ga pitao o povijesti motora, sve mi je rekao, nis nije muljao, zamuckivao, pricao previse, bio nervozan itd nego je skroz normalan lik! Radio sam u maloprodaji 10 godina i znam sve vrste ljudi, a on je ocigledno normalan covijek koji trguje i popravlja motore, uvozi itd. Osobno sam sam slagao od vise racunala jedno bolje, prodavao i slicno, tako da ne vidim nikakav problem da netko to radi s motorima, dapace, svaka mu cast jer se treba izborit danas za kruh zaradit, a tip nista ne mulja i otvoreno kaze sve

odlucio sam se kupit od njega motor, pricekao gospodju da dodje i da rjesimo papire, svi papiri su bili uredni, platio jednokratno karticom, dobio racun, sve 5!

e sad, ja jos nemam polozeno za a1 i nebudem se od jaske do zagreba vozio bez dozvole! oni su mi ponudili probne tablice ako zelim da mi ga neki frend dopelja, al nemam nikog tko je trenutno u zg da mi ga dopelja, svi zapalili na more, ali eto hvala bogu taj lik Robi je prva liga i dogovorimo se da ce mi ga veceras s kombijem prebacit do mene besplatno!

meni je prvi dojam fenomenalan, presretan sam s motorom, prebrutalan je, Robi i predpostavljam njegova supruga su sta se tice prodavaca od mene dobili ocjenu 10/10 i vjerujem da ako cu ikad ista kupovat, trazit djelove ili nes slicno da cu ih kontaktirat
Čestitam na prinovi, želim puno dobrih kilometara.
Kaj se tiče autoškole, definitivno preporučam da polažeš A, uzmi na rate i fino imaš sve, sljedeće godine kad se budeš ovdje raspititvao o iskustvima nešto jačih motora i ponašanje istih sa suvozačem isl. biće ti drago da ne moraš ponovo u autoškolu. Uživaj u vožnji.
 
nize kategorije su samo za one koji zbog godina ne mogu A... polozis A pa onda ako bas zelis vozis i 50ccm niko ti ne brani, al ostaje mogucnost jednog dana voziti sto god zelis.
a ova autoskola je takva tlaka, dogovoriti termin, pa instruktori pretrpani, pa vozis svakih par tjedana, pa ispit cekas preko mjesec dana i to sve traaaaje. a realno mozes biti gotov sa svim za manje od dva tjedna.
i ona kasnije opet sve ispocetka, 15 sati voznje koje ti ne treba jer ako vozis 125cm odvozit ces i 650 cc po poligonu i gradu...
Tako sam ja čekao, prvo vožnja mjesec dana, u petom mjesecu počeo, svako malo kiša padala, i onda završio vožnju i čekao do početka sedmog mjeseca za ispit, kaže instruktor da čekaju da nas se skupi zato što iz Zagreba dolaze ispitivači.