Prva pomoć motociklistima u prometnoj nesreći

Spori

Well-known member
Ovih dana sam nažalost i na kraju na sreću (bez teško ozljeđenih) naletio na prometnu nesreću u kojoj ke sudjelovao motor.
Vozač i suvozač motora su pri svijesti.
Suvozač je skinuo kacigu, a vozač nije mogao.
Kako je suvozač sjedio, i kaciga do njega je bila dosta razbijena, a vozač stajao najprije sam se obratio suvozaču da se uvjerim da nije teže ozljeđen.
Nakon toga sam prišao vozaču koji mi je rekao da ima dislocirano rame te ne može skinuti kacigu i zamolio me da istu skinem.
Što sam i učinio.
Ja sam stao iako je bilo 5,6 ljudi već tamo, nitko se nije usudio skinuti čovjeku kacigu. Kaciga nije imala vidljivih oštećenja.
Eh da i prometna u kojoj je audjelovao moj prijatelj prošle godine, iako je molio da mu skinu kacigu nitko se nije usudio.
Te dvije situacije su mi dale povoda da malo istražim što i kako, te sam naletio na ovaj video.

 
što je više ljudi oko nekog incidenta gdje treba pomoći, to je manja šansa da će neko stvarno i priskočiti u pomoć, jer se svako nada da će neko drugi to napravit

normalna pojava u stadu

kacigu je najbolje ne skidati do dolaska Hitne, osim ak si osoba sama može skinut




Srki
 
  • Like
Reactions: Luke
U video je sve objašnjeno. Znam, netko će na prvu reći ajme meni pola sata, neda mi se pogledati.
Pogledajte.
Razloga ima.
Jedan je da se unesrećeni može ugušiti.
 
U video je sve objašnjeno. Znam, netko će na prvu reći ajme meni pola sata, neda mi se pogledati.
Pogledajte.
Razloga ima.
Jedan je da se unesrećeni može ugušiti.
Ok, ali ovo je scenarij da čovjek leži na leđima na betonu. Osobno smatram da je u slučaju prave saobraćajke najbolje i najpametnije prvo zvati hitnu, pa provjeriti jel osobi život ugrožen (vatra, krvarenje, gušenje, masivna erekcija jer je gledao žensku pa sletio s ceste). Ako nije, čučiš s njim dok ne dođe hitna, a ako je, napraviš minimum minimuma da spriječiš životnougrožavajuću situaciju i onda čučiš s njim.
Realno, osim ako si profesionalac, možeš samo napraviti više štete nego koristi. Dok ti dođeš, izvadiš kutiju prve pomoći kojoj je istekao rok, raspeš sve to po travi ili cesti, dok nađeš šta ti treba jer realno ne znaš šta je šta napamet, ...
Ili da kreneš čovjeku čupati glavu (a kacigu zna biti stvarno teško skinuti), dok skupiš ljude i dok se organizirate, da ste pričekali još 2 minute, eto hitne. Ja sam staru kacigu dao dragoj i onda je njena šogorica htjela probati. I ok, stavi na glavu, ali ne ide dolje. Skidao sam kacigu ženi koja ju je htjela skinuti i išlo je teško, mogu misliti kako bi bilo na nekome tko je imao saobraćajku.
 
Ok, ali ovo je scenarij da čovjek leži na leđima na betonu. Osobno smatram da je u slučaju prave saobraćajke najbolje i najpametnije prvo zvati hitnu, pa provjeriti jel osobi život ugrožen (vatra, krvarenje, gušenje, masivna erekcija jer je gledao žensku pa sletio s ceste). Ako nije, čučiš s njim dok ne dođe hitna, a ako je, napraviš minimum minimuma da spriječiš životnougrožavajuću situaciju i onda čučiš s njim.
Realno, osim ako si profesionalac, možeš samo napraviti više štete nego koristi. Dok ti dođeš, izvadiš kutiju prve pomoći kojoj je istekao rok, raspeš sve to po travi ili cesti, dok nađeš šta ti treba jer realno ne znaš šta je šta napamet, ...
Ili da kreneš čovjeku čupati glavu (a kacigu zna biti stvarno teško skinuti), dok skupiš ljude i dok se organizirate, da ste pričekali još 2 minute, eto hitne. Ja sam staru kacigu dao dragoj i onda je njena šogorica htjela probati. I ok, stavi na glavu, ali ne ide dolje. Skidao sam kacigu ženi koja ju je htjela skinuti i išlo je teško, mogu misliti kako bi bilo na nekome tko je imao saobraćajku.
Naravno da sve ovisi o situaciji.
Nitko nikoga ne sili da se mora. U videu je sve jednostavno pokazano i rečeno.
Od samog pristupa pa do skidanja kcige i postavljanja osobe u bočni položaj.
Da svatko odradi minimum. A to je poziv hitne i opis stanje je već veliki korak.

A ono spasiš čovjeku život, a on te tuži da si mu polomio rebra reanimirajući ga, ili ne daj Bože ostane invalid, jer si ga okrenuo na bok da se ne uguši. Amerikanizacija.

Temu sam otvorio za dobro je znati.

Nisam ja taj koji tjera niti dokazuje ništa.
Za to su određene druge osobe na ovom forumu, khmm, khmm.
 
Pozdrav, imao sam osobno iskustvo sa udesom, priskočio , pomogao koliko sam znao i mogao. Sve je bilo ok, tog trena i možda još mjesec dana., Ljudski je pomoći i ljudski je biti zahvalan na pomoći, no nakon mjesec dana poziv i kreće zahtjev za odštetom itd. Nisu čak ni unesrećeni ljudi krivi za takve obrate, krivi su odvjetnici i lešinari iz osiguravajućih kuća koji traže svaku mogućnost za izvlačenjem novca. I onda dolazimo do ročišta i povlačenja po sudu sto puta ponavljanja svega što i kako mada je policija uzela izjave, no toliko mi je to sve prisjelo da ........na žalost.
 
  • Wow
Reactions: D-M-K
Pozdrav, imao sam osobno iskustvo sa udesom, priskočio , pomogao koliko sam znao i mogao. Sve je bilo ok, tog trena i možda još mjesec dana., Ljudski je pomoći i ljudski je biti zahvalan na pomoći, no nakon mjesec dana poziv i kreće zahtjev za odštetom itd. Nisu čak ni unesrećeni ljudi krivi za takve obrate, krivi su odvjetnici i lešinari iz osiguravajućih kuća koji traže svaku mogućnost za izvlačenjem novca. I onda dolazimo do ročišta i povlačenja po sudu sto puta ponavljanja svega što i kako mada je policija uzela izjave, no toliko mi je to sve prisjelo da ........na žalost.
Na smeće možeš svaki dan naić. Tu je, oko nas. Ne triba prometna za to. Jednostavno si naletija. Bez obzira na napisano, virujen da bi opet pomoga.
 
  • Like
Reactions: Luke
Meni osobno ne pada na pamet dirati/pomicati unesrecenog jer sam svjestan da mogu napraviti vise stete nego koristi ako ima ozljedu kraljeznice pa ga potezes natezes a nisi ni svjestan sta se dogodilo zbog dobre volje ostane netko invalid (a i zgrozavam se ljudske krvi jer nikad neznas tko imam kakvu bolestinu,nemora bit ali bolje bit na oprezu u danasnje vrijeme),a i pravni epilog definitivno nije iskljucen kako je i Luke napisao a u zapadnim zemljama je uobicajena praksa da popusis tuzbu zbog nestrucnog pruzanja prve pomoci ako ides cackati unesrecenog.... Najbolje sta ja mogu i najkorisnije je pozvati 112 ako vec netko nije prije zvao.
 
  • Like
Reactions: Luke
Prije dosta godina je u centru Zg poginula cura koja se vozila s jednim poznatim sportasem. Poznanik je slucajno prvi naletio vracajuci se s posla i krenuo pomagati odnosno izvlaciti ih iz auta. U najboljoj namjeri ali je uletio u zrvanj pravosuđa i povlacio se po sudovima vise od deset godina, ne kao svjedok, nakon cega je konacno osloboden mogucih konzekvenci.
 
Slažem se i sa ovima koji se ne usude, a i s ovima koji se usude pomoći unesrećenome, valjda ste svjesni da ako nekome moraš odmah pružiti pomoć da ne smiješ duljiti !
 
  • Like
Reactions: JosipS
Zato na kutiji i piše "Prva pomoć", a neki kurac oko toga se i polaže prilikom stjecanja vozačke dozvole.
 
Prije dosta godina je u centru Zg poginula cura koja se vozila s jednim poznatim sportasem. Poznanik je slucajno prvi naletio vracajuci se s posla i krenuo pomagati odnosno izvlaciti ih iz auta. U najboljoj namjeri ali je uletio u zrvanj pravosuđa i povlacio se po sudovima vise od deset godina, ne kao svjedok, nakon cega je konacno osloboden mogucih konzekvenci.
Njega su vjerojatno duže sudili nego mladog vaterpolistu koji je nesreću skrivio (ako pričamo o tome).
 
Ono najvaznije prije ikakve prve pomoci je ustanoviti dal osoba dise ili ne dise.
Jer ako osoba ne dise, onda srce ne kuca, a ako srce ne kuca onda se osoba smatra mrtva.
A ako srce ne kuca i osoba ne dise, znaci da mozak nema kisika.

S jedne strane razumijem one koji kazu da ne bi dirali nikoga i da bi cekali hitnu, itd.
Ali probajte uzeti u obzir da mozak bez kisika:
Nakon 2-3 minute prezivljavanje je vrlo vjerovatno i bez nekih vecih posljedica
Nakon 4-6 min prezivljavanje je jos moguce, ali vec mozdane stanice pocinju odumirati (po stupnju vaznosti, hod, govor, itd) i posljedice ce vrlo vjerojatno biti u slucaju prezivljavanja
Nakon 7-10 min sanse za prezivljavanje su jako niske i uz velike posljedice za osobu (gubitak vecine ili svih neosnovnih zivotnih funkcija)
Nakon 10-15 min sanse za prezivljavanje su nikakve, a ako kojim slucajem osoba i prezivi ostati ce samo osnovne fukcije rada srca i pluca, odnosno osoba je biljka na aparatima

Znaci osoba ima manje od 5min da joj se pomogne… Pa sad vi vidite gdje to hitna stigne u roku od 5min otkako je osobi stalo srce… uzmite u obzir da ce vjerojatno 1-2 min proci dok netko dodje, stane, vidi, nazove hitnu, itd…

Znaci sta god napravite, nemozete napraviti vecu stetu od one koja je trenutna - a to je da je osoba vec mrtva i dragocjene sekunde otkucavaju.
Masaza srca, upuhivanje zraka u pluca mozda mogu pomoci da produlje vrijeme do dolaska hitne i osobi se povecavaju sanse za prezivljavanje.

E sad naravno, ako vidite da netko dise, necete ga dirati, pomicati ili glumiti doktore, samo cete pokusati osigurati da osoba ima slobodne disne puteve i cekati cete dolazak hitne.

Mislim da se razumijemo, ja ne kazem nikome sta bi trebalo napraviti, ali ja znam da cu ja uvijek pokusati pomoci pa i po cijenu toga da imam poslije pravne posljedice, a isto tako bi volio da i meni netko pomogne ako ikad bude trebalo, pa koliko god da nestrucan bio.
 
ako čovjek ne diše, skidaj kacigu i oživljavanje, nemaš kaj pokvarit

ak je pri svijesti, probaj uspostavit kontakt, ak ti odgovara pitaj di ga boli🤣, obično nigdje jer ga pere adrenalin. dakle opet ne diraj😁

dok čekaš Hitnu, pričaj s jim, pitaj ga pin od tekućeg i tak, neke podatke da bude prisutan🥳

u svim ostalim slučajevima ne diraj, zovi Hitnu




Srki
 
Pristup unesrećenome i osiguravanje sebe i osobe kojoj je potrebna pomoć da nebi i mi postali žrtve.
Ne letimo ko muhe bez glave u pomoć.
Razmisli i pogledaj oko sebe što se događa ili ne događa.
Osiguraj mjesto nesreća, ako si prvi na mjestu.
 
  • Like
Reactions: Synth
da ne bi bilo da kenjam bezveze prvi doticaj sa pružanjem prve pomoći sam ima u srednjoj školi na gradskim/županijskim natjecanjima crvenog križa, pa na tečaju za vozački koji smo svi prošli a malo ko ga se sjeća i konačno na osposobljavanju za organizatora za turističke sadržaje u prirodi od instruktora HGSS-a, i osim "zlatnog" pravila da se prvo osigura mjesto nesreće da ne bude još više žrtava i pozove pomoć, od svih (i doktora i hgss-ovaca) sam bar tisuću puta čuo da se pružanjem prve pomoći u pravilu napravi više štete nego koristi i da se pruža samo nužna PRVA pomoć, a to je provjera pulsa/disanja, svijesti, umjetno disanje, masaža srca, zaustavljanje krvarenja. a ne ajde mi malo stavi jastuk pod glavu jer mi je neudobno ležat na asfaltu dok hitna dođe... najbolje šta možeš napravit u takvoj situaciji je psihološki dio, razgovarat i smirit unesrećenog do dolaska hitne/gss-a, i njima dat šta više korisnih informacija...

Znači ako auto gori ili visi negdje nad provalijom naravno da ćeš izvuć nekog van iz auta, ako možeš, da mu spasiš život, al ako u autu nije ugrožen ne diraj ga, a isto je i s kacigom, skidaj ako moraš dat umjetno disanje, ako diše, ako je pri svijesti ne diraj...

ima san lika koji je sa slomljenom ključnom kosti iša sist na motor i vozit dalje jer mu "nije ništa" i nije mu se dalo objasnit dok mu nisan stavia dlan na rame i palcem lagano pritisa ključnu kost, onda je shvatia da ipak sidne u auto da ga odvedem na hitnu, adrenalin jbg :mrgreen:

a kad san ima prometnu s motorom prvo pitanje kad je hitna došla je bilo ko ti je skida kacigu... pametnom dosta :)

isto tako za one šta se boje tuđe krvi, ako ne možeš osigurat da zaštitiš sebe nisi dužan nikome pružat prvu pomoć...
 
VIdio sam par puta kad pukne ključna, ruka visi i ne može se pomaknut. I prije nekoliko godina pljusnem, noć, kiša, tko će sad čekat nekoga, dignem Beva i gas do doma. Nekako sam se nadao da mozda ipak nije pukla ali jbg... 😊
 
da ne bi bilo da kenjam bezveze prvi doticaj sa pružanjem prve pomoći sam ima u srednjoj školi na gradskim/županijskim natjecanjima crvenog križa, pa na tečaju za vozački koji smo svi prošli a malo ko ga se sjeća i konačno na osposobljavanju za organizatora za turističke sadržaje u prirodi od instruktora HGSS-a, i osim "zlatnog" pravila da se prvo osigura mjesto nesreće da ne bude još više žrtava i pozove pomoć, od svih (i doktora i hgss-ovaca) sam bar tisuću puta čuo da se pružanjem prve pomoći u pravilu napravi više štete nego koristi i da se pruža samo nužna PRVA pomoć, a to je provjera pulsa/disanja, svijesti, umjetno disanje, masaža srca, zaustavljanje krvarenja. a ne ajde mi malo stavi jastuk pod glavu jer mi je neudobno ležat na asfaltu dok hitna dođe... najbolje šta možeš napravit u takvoj situaciji je psihološki dio, razgovarat i smirit unesrećenog do dolaska hitne/gss-a, i njima dat šta više korisnih informacija...

Znači ako auto gori ili visi negdje nad provalijom naravno da ćeš izvuć nekog van iz auta, ako možeš, da mu spasiš život, al ako u autu nije ugrožen ne diraj ga, a isto je i s kacigom, skidaj ako moraš dat umjetno disanje, ako diše, ako je pri svijesti ne diraj...

ima san lika koji je sa slomljenom ključnom kosti iša sist na motor i vozit dalje jer mu "nije ništa" i nije mu se dalo objasnit dok mu nisan stavia dlan na rame i palcem lagano pritisa ključnu kost, onda je shvatia da ipak sidne u auto da ga odvedem na hitnu, adrenalin jbg :mrgreen:

a kad san ima prometnu s motorom prvo pitanje kad je hitna došla je bilo ko ti je skida kacigu... pametnom dosta :)

isto tako za one šta se boje tuđe krvi, ako ne možeš osigurat da zaštitiš sebe nisi dužan nikome pružat prvu pomoć...

Apsolutno se slazem.

I upravo to je prva pomoc kako si napisao - samo nuzna pomoc da osobi pomognes spasiti zivot… u smislu da krv siklja iz arterije, pa ces stisnuti ranu ili podvezati ili da se osoba nalazi u autu koji se taman zapalio i sl… Ili ako je osoba vec mrtva, da pokusas masazom srca i upuhivanjem zraka u pluca produljiti mozgu dovod kisika… a mozda cak i pokrenes srce pa spasis zivot…

Sve drugo gdje je osoba ziva, naravno da ne diras i cekas hitnu… osim naravno ako je u nesvjesti gdje moras samo osigurati slobodan disni put do dolaska hitne.
 
Sve ste vi ovo lijepo napisali i sve to stoji što ste napisali, i sve je to jasno sad doma za računalom dok se tipka, kad se nađeš na cesti u svemu tome posve je to nešto drugo...