4 dana putovanje motorom (savjeti, destinacije koje da posjetim)

Mangart je u nekom planu, pa sam malo zastao na ovo 5-21... šŸ˜„ Koji mjesec ste iÅ”li?

Mislim da je bio 08.10., neki dan u tjednu, praznik... bilo je izrazito povoljno vrijeme, međutim krenuli smo sa temperaturama oko nule a vratili se sitno iznad.

Po danu je bilo 10ak stupnjeva, osim na Mangartu. Mada je bilo sunčano, suho, vjetrovito.

Nebih viŔe ponovio na tako kasan datum. Moj savjet, neki ljetni mjesec, po mogučnosti neki dan kad nije kakav spojeni, produženi vikend i sl.

Realno može se to puno brže odraditi ako je manja grupa i ako se manje sjedi a viŔe vozi.

Iz Rijeke imaŔ opciju presječi kroz Sloveniju, uhvatiti autocestu do sjevera Italije, brzinski i bez stajanja, tako da uz dobar tajming prije podne si u Tarvisiu i imaŔ "cijeli dan" za guŔtat.

ZaŔto biram Italiju kad god mogu, zato jer se vozim puno opuŔtenije nego po Sloveniji, joŔ dolinom Soče kako tako, ali ovo ostalo treba paziti sa brzinom.

Da ne idemo u off ali vrijeme nas je bilo poslužilo za listopad.

eqCzjnr.jpg


czXcQUk.jpg


nFHaTT1.jpg


xmw554W.jpg
 
Neka moja preporuka za dnevne kilometraze, naucio iz savjeta iskusnih ali i licnog iskustva:

- Alpe i ceste slicne tehnicke zahtjevnosti - 200 do 250 km dnevno
- Magistralne ceste - 400-450 km dnevno
- Kombinacija autoput/magistrale (kada je cilj prevaliti sto vise da bi se doslo blize destinaciji, bez razgledanja) do nekih 700 km dnevno, maksimalno 2 dana uzastopno. Nakon toga obicno nastupa umor pa treba smanjiti kilometraze na nivo magistrala.

Prve 2 stavke ostavljaju dovoljno prostora za pauze i turizam. Treca stavka je kako i pise - teleportiranje bez turizma.
Ovo je naravno za neki relativno udoban motor i vozaca sa nekom prosjecnom kondicijom, te temperature u okviru normalnog (20-30 stepeni)

Tako da bi ja na tvom mjestu smanjio te kilometraze. Ne sumnjam u mlade godine i fiz. spremu, ali razgulit ces se bezveze i svi ti obilasci ce ti na kraju biti ā€œzbrda-zdolaā€. Cak i rezervisanje smjestaja unaprijed kvari malo uzitak jer ti stvara obavezu da moras stici na odredjeno mjesto u odredjeno vrijeme, ali opet je bolje kada znas da te ceka siguran krevet i tus, po manjoj cijeni, nego da sve trazis u toku dana i budes u neizvjesnosti gdje ces spavati sve do ā€œ5 do 12ā€.
hvala na iskusnom savjetu. Nisam rezervira smjestaj unaprid bas iz razlooga da mi nebude opterecenje. Vidi ce mo kakvo ce sve ic zovu u cet buru tako da bi me moglo satrat starigrad-rijeka dionica..
 
ma neman opterecenje da moran toliko km prici taj dan ovo je vise da iman otprilike neku rutu u glavi kojom zelim ic , onog trena kad vidim da je dosta stajem i trazim najblizi smjestaj. Takva sam osoba jebiga nemogu ic bez da bar malo ne isplaniran nesto. ako vidim da je potrebno produzi cu jos jedan dan putovanje.

Ja isto uvijek planiram unaprijed i nisam jedan od onih koji traži smjeÅ”taj dan za dan. Recimo tu ima različitih ljudi, ja volim unaprijed odrediti Å”ta i kako. Pravi avanturisti valjda mogu bez konačnog dnevnog plana, meni to bude malo preneizvjesno. Činjenica je da to dođe sa godinama (na motoru) i kilometrima, sam vidiÅ” Å”ta ti paÅ”e, to samo dođe.

Kod ovako, da se tako izrazim, ambicioznog plana, bolje je da nemaÅ” unaprijed rezerviran smjeÅ”taj. Također, isto vrijedi i zbog činjenice da prelaz preko D8, potez od Tribnja (Sv. Marija Magdalena) do Senja često zna biti problematičan (vjetar). Alternativa je, ako ti se žuri, na Sv. Rok i autocestom do +/- Otočca (nažalost, tu onda gubiÅ” najbolji dio D8, od cca. Lukovog Å ugarja do Karlobaga), pa na žutu Lokvu i Senj. Provjeriti kakav je vjetar oko Senja prije nego se spustiÅ” dole. Ne jednom bio prisiljen u takvu avanturu pri povratku iz Dalmacije.
 
  • Like
Reactions: Struja98
Bahatajaaa... slabo to sve ... ja sam danas proÅ”ao 12 općina za 1 sat ...
 
  • Haha
Reactions: Struja98
Kakvi su to Najbolji Čevapi 1200 zemalja u 3 sata wow ok, al ok mislim da nema viÅ”e mjesta osudama, često zaboravim da se moram voditi riječima svog djeda, neka dela ki ča će.

E a za Mangart viÅ” to je dobar case study oko "dnevnog planiranja" kako to može ići, znači iÅ”o sam gore jednom i krenuo baÅ” onako Å”abanski jako rano, pred zoru, kao to je bila paklena ideja za sjebati vremenski system kužiÅ” ja ću bit pametan i krenut RANO tako da imam viÅ”e vremena na drumu!

Čim sam doÅ”o u Ilirsku Bistricu doletio sam u neku maglu neko lebdjeće mlijeko, i tako je bilo valjda do Kranja, to sam proÅ”ao lagano prosječnom brzinom 45 km/h uz veliki užitak imam mnoÅ”tvo slika, e onda nakon toga kod Kranja neću ni to zaboravit, neka naizgled normalna cesta na oko, ali bajk ko da je vozio po beskonačnim ležećim policajcima, neka valovita cesta oscilirajuća nisam u životu sa viÅ”e muke proÅ”o 10km mislio sam da će mi se bajk raÅ”arafit cijeli eto, i onda konačno oko 11 sve se neÅ”to unormalilo, sunce, plavo nebo, ja oko podne valjda na vrh Mangarta stigo.

Tamo sliko vamo tamo klasika nebitno i idem natrag preko Selle Nevea to je bila ideja. I tamo kod Predil jezera...

49pDMXd.jpg


Vidim ja ovo. Mislim si je kurac zatvorena to je neka moÅ”a, plus Å”ta kad tako imaÅ” jednodnevni đir, ali i inače u životu, nema niÅ”ta gore nego natrag istim putem, ko neka kazna. Pa reko ne idem ja natrag nego idem ja naprijed.

I prođem neku fora cesticu Å”umsko brdsku, nebiÅ” vjerovo nema niti jednog auta ja sam jezdim zavoj naginjanje ispucavanje adrenalin oktan klasika, i onda, i onda...

oXozQQ4.jpg


Čudno. A vrijeme curi, i Å”ta da radim, sad mi je joÅ” gore ić natrag istim putem, joÅ” veća muka. I niÅ”ta jbg micao sam jednu po jednu ovu zakotu kroz tunele i dole do nekog zimskog sela, jedno 10 ograda ili koliko, i tu je također otiÅ”lo sat vremena, za 5 km.

EmdVPdI.jpg


Hoću reć nemoÅ” nikad na knap planirati jer evo dogodi ti se ovako neÅ”to i ode mast u propast.
 
Nasi bi stari ljudi rekli "govno mu ko ne vjeruje" :mrgreen: al za mene i to u ovim godinama 5 zemalja je dickin pim jos uvijek šŸ’Ŗ:mrgreen:
 
  • Like
Reactions: Hoger and Struja98
Ne znam kako ces si organizirati to, ali preporucujem da gore na ucku ides sa Istarske strane, gore skroz do odasiljaca, onda se spustis u Dopolavoro na rucak, i poslije se spustis dole s Rijecke strane po serpentinama do obale. Bilo bi idealno poslije odvoziti Plominku, ali vidim da je plan da ides za Zagreb. Steta, jer ces propustiti jebeno dobru cestu...
 
Ne znam kako ces si organizirati to, ali preporucujem da gore na ucku ides sa Istarske strane, gore skroz do odasiljaca, onda se spustis u Dopolavoro na rucak, i poslije se spustis dole s Rijecke strane po serpentinama do obale. Bilo bi idealno poslije odvoziti Plominku, ali vidim da je plan da ides za Zagreb. Steta, jer ces propustiti jebeno dobru cestu...
istru cu odraditi drugi put mozda spojit s putovanjem u italiju:mrgreen:
 
  • Like
Reactions: Hoger
Evo da javim putovanje je odradeno. Vecinu destinacija sam obisao neke nadodao. Na kraju ispada nekih 1800+ km. iako iskreno nisan ocekivao, drugi dan i treci mi se parilo da sam dosta manje prosao a zapravo sam isto pregazio puta. U narednim danima cu napravi kratki sazetak puta i objavi par slika, nisam bas od slikavanja bio.. Slazem se sa iskustvima da je priko 400km rudarenje pogotov kad te tuce bura od 15km/h cijelom magistralom od sibenika do rijeke :ROFLMAO:
 
da buretina od 15kmh je zajebana :mrgreen:

inace welcome to the world of djiravanje motorom (y)
 
  • Like
Reactions: Struja98
1.dan

U ranim jutarnjom satima nakon popijene kave zaputio sam se u avanturu pun adrenalina s 5 sati sna. Krenuo sam put prve destinacije Visočane kod Zadra jadranskom magistralom. Prvo stajanje je bilo u Rogoznici, kratka pauza za doručak i punjenje baterija za dalje. Standardni sezonski radovi od GrebaÅ”tice do Brodarice malo su usporili plan. Nakon prelaska Å”ibenskog mosta kreće prva runda borbe s burom, pratila me sve do Biograda na moru. ProÅ”ao sam kroz predgrađe Zadra I skrenuo prema Poličniku. Malo mjesto s prekrasnom crkvom , tu sam se naÅ”ao s svojim prijateljem I kolegom Davorom koji me ugostio u svojoj kući u Visočanama. Naravno da je kao svaki pravi domaćin mora narezati domaćeg prÅ”uta, sira slanine koje nisan smio odbit. Popričali smo o zgodama s broda, malo se nasmijali, naÅ”alili. DoÅ”lo je vrime za krenuti dalje jel sam znao Å”to me čeka u nastavku. Put se nastavlja preko Posedarja nakon kojeg kreće druga runda s burom sve do Karlobaga. Kratka stanka u Karlobagu da dođem sebi i spremim se za joÅ” jednu rundu tamburanja. Sljedeća postaja bila je Utvdra Nehaj u Senju. Razgledao sam tvđavu, upoznao se malo viÅ”e s uskocima i ko su oni bili, zaÅ”to su ih se mlećani toliko bojali. Put sam nastavio za Trsat, koji mi je probudio nostalgiju na ne tako davno vrijeme. Nažalost konoba u kojoj sam svake nedjelje ručao nije viÅ”e radila pa sam se zadovoljia s obližnjom konobom. Nakon ručka uputio sam starom cestom preko Čavli za Grobnik. Tamo sam imao Å”to i vidit, pogodio sam vrijeme točno kad se održavala utrka ili trenig 1000cc klase. Nisan mogao vjerovati koja je to brzina, to su piloti raketa a ne vozači. Dan je počeo odlaziti pa sam donio odluku da krenem na vrijeme kroz Gorski kotar da me mrak ne uhvati. Pogled sa ceste poviÅ”e Grobnika na Kvarner je neopisiv. Nakon par slika nastavio sam dalje preko Delnica prema Staroj SuÅ”ici. Susret s srnama bio je nenadan ali nazalost zvuk motora ih je priplaÅ”io pa su pobjegle u Å”umu. Kratka stanka kod dvorca u Staroj SuÅ”ici u kojem inaće možete I prinoćiti. U prvom planu tribao sam prvi dan prispavati u Karlovcu ali luda glava je ipak odlučila da ide do Zagreba. Naravno da napomenem ovo sve sam vozio magistralnom cestom ili okolnim putevima, teleportacija autoputem mi nije bila napeta. Kasno navečer doÅ”ao sam u Zagreb, večerao te otiÅ”ao leć. ( 580+km)
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM.jpeg
    333.6 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.26 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.26 PM (1).jpeg
    587.3 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.54 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.54 PM (1).jpeg
    420 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.54 PM (4).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.54 PM (4).jpeg
    276.1 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.54 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.54 PM.jpeg
    515.7 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.55 PM (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.55 PM (2).jpeg
    345.4 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.56 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.56 PM.jpeg
    170 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.55 PM (4).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.55 PM (4).jpeg
    429.5 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.49 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.49 PM (1).jpeg
    337.2 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.49 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.49 PM.jpeg
    517 KB · Views: 0
jos malo slika prvog dana. prva slika dana i stajanje u rogoznici na doručak.
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.50 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.50 PM (1).jpeg
    337.6 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.50 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.04.50 PM.jpeg
    393.7 KB · Views: 0
  • Like
Reactions: Hoger and Luke
2.dan



Adrenalin je joÅ” bio prisutan pa mi nije dao da dugo spavam. Rano ujutro krenuo sam put republike PeŔćenice misleći u glavi na legende noćne more. ProÅ”ao sam kroz PeŔćenicu, Sisak te nastavio put prema Kutini. U Kutini sam doručkovao te pitao konobaricu da me uputi na obližnje vinograde. Vožnja preko brežuljaka Kutine bila je nezaboravna jel je velikim djelom bio makadam a ja na cestovnim gumama. Spustio sam se na RepuÅ”nicu te krenuo prema parku prirode Lonjsko polje. Navigacija me odvela preko Nove Subocke za Plesmo, ali dionica Plesmo Krapje se asvaltirala te nisam mogao proći dalje. Lokalac me uputio da moram ići sve okolo preko Novske , Jasenovca. Cesta nakon Jasenova vodila me rijekom Savom duž cijelog Lonjskog polja. Putem sam naiÅ”ao na krdo konja, imao sam bliski susret s dva smeđa sokola, jedan pri ulasku u polje drugi pri kraju. Cesta kroz Lonjsko polje i nije baÅ” najbolja ali mi je zato omogučila da uživam u krajoliku, selima koji su pod UNESCO zaÅ”titom. Nakon izlaska iz Lonjsog polja striÅ”ajem Sisak prolazim kroz Petrinju te stajem u Glini na rastezanje nogu. Put sam nastavio nakon kratke pause preko Vojnića za Karlovac. Dolaskom u Karlovac odlučio sam se neÅ”to prvo pojest jel je već bilo oko tri sata. Čevabđinica Behar je ispunila očekivanja i dala mi energije za nastavak dana. Kratko sam se provozao gradom i popeo do starog grada Dubeca. Put sam nastavio nazad prema Zagrebu preko Jastrebarskog. Dan sam zavrÅ”io druženjem kod rođaka. (410+ km) Drugi dan nisan bio baÅ” volje od slikavanja..
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM (3).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM (3).jpeg
    421 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM (2).jpeg
    377.4 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM (4).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.02.24 PM (4).jpeg
    543.2 KB · Views: 0
3.dan

Pozitivna snaga me i dalje držala ali ovaj dan san bar uspio spavat do 6:40. Odluku sam donio teleportira se do Samobora jel inaće nebi imao vrimena obići sve Å”to sam htio. Popio sam kavu i doručkovao na trgu kralja Tomislava. Konobar me uputio na vidikovac Tepec. Pogled s Tepeca je potrebno doživit sam. Nakon Samobora opet sam se teleportirao sa A3, A2 te iziÅ”ao na Zabok put Marije Bistrice. Nisam htio voziti brzom cestom cijelim putem pa sam iziÅ”ao na izlazu prema Gornjoj Stubici. Cesta po okolnim selima Å”irine jednog auta me je oduÅ”evila. Pauza u Mariji Bistrici, pomolia se i popia kavu. Nastavak puta prema TrakoŔćanu bio je fenomenalan. Popeo sam se do dvorca te ragledao povijest dinastije DraÅ”ković. Nakon toga sam se uputio na familijski ručak u restoranu Purga u Zlatar Bistrici. Put sam nastavio prema Varaždinu preko brežuljaka kroz Å”ume. Posjetia sam Varaždinsko groblje koje je među najljepÅ”ima u europi, izleda kao vrt a ne klasično groblje. ProÅ”etao sam se centrom Varaždina i pojeo sladoled na trgu te naisao na Grgura Ninskog. Zatim sam se uputio prema Koprivnici ali naravno nebi to bio ja da nisam skrenuo preko okolnih puteva uz Dravu. U Koprivnici sam popio kavu s prijateljima te proÅ”etao gradskim parkom. ( Fala Ivane i Petra na kavi J). Mrak se već bližio pa sam se uputio prema Križevcima. Nažalost već je mrak bio pao kad sam doÅ”ao pa nisam mogao puno viditi. Put sam zavrÅ”io klasičnim teleportiranjem za Zagreb. (360+ km)
 

Attachments

  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.20 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.20 PM (1).jpeg
    178 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.20 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.20 PM.jpeg
    205.5 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.41 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.41 PM (1).jpeg
    436.8 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.48 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.48 PM.jpeg
    438.3 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.49 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.49 PM (1).jpeg
    332.2 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.49 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.49 PM.jpeg
    401.5 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.49 PM (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.49 PM (2).jpeg
    312.2 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.59 PM (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.59 PM (2).jpeg
    282.9 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.59 PM (3).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.59 PM (3).jpeg
    139.8 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.59 PM (5).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 2.00.59 PM (5).jpeg
    458.4 KB · Views: 0