4 prijevoja(pass) u 2 dana,Italija i Svicarska

tommy71k

Well-known member
U subotu krecem na jednu malu turu kroz Italiju i Svicarsku,u planu je proci 4 prijevoja,Bernina pass,Maloja pass,Splugen pass i San Bernandino pass.Imam 2 dana na raspolaganju tak da cu imati i vremena za napraviti koju fotku pa ako nekoga zanima mogu mu dati informacije.Spavanje u Chiavenni .Vremenska prognoza je savrsena svi prijevoji otvoreni,motor spreman.Google mi dao autocestu ali naravno samo prvi dio do Lecca a poslije sve po normalnim putevima.
tour.jpg
 
Evo,vratio sam se sa dvodnevnog puta po Italiji i obliznjoj mi Svicarskoj.Prosao sam sveukupno 670 km,potrosio nesto manje od 200 eura ja i zena,70 na spavanje a ostalo na hranu i benzin.Pratilo nas lijepo vrijeme,motor je odradio dobro svoj posao i vidjeli smo lijepa mjesta
Prva tura nam je bila od moga Sela na sjeverozapadu Italije do Tirano.230 km pola autoputa a pola normalne ceste.
Tamo smo si napravili super sendvice sa lokalnim sirom i prsutom i odmorili malo.



1map.JPG
 
Nakon pola sata voznje stigli smo do Bernina Pass.Pojeli sendvice i popili kavu u obliznjem odmaralistu(nemojte to nikada raditi jer su nas te 2 kave kostale 6,80 eura):mad:
Priceakli da prodje poznati Bernina Express i krenuli dalje prema St.Moritzu,mjesto za bogatase ali lijepo uredjeno gdje je i obliznje jezero na kojem se malo vozikaju sa manjim jedrilicarima.
2map.JPG
1.JPG
3.JPG
IMG-20220618-WA0005.jpg
 
Od St.Moritza smo htjeli krenuti prema Malojapass ali smo se zaustavili na Silvaplana gdje je bilo prvenstvo vazece za svijetski kup u Kite surfu i Wingfoilu a posto je blizu bio i Julierpass odlucili smo skoknuti prije nego krenemo prema Chiavenni.Fotke u Maloji i passu nemam jer se nismo zaustavljali a i iskreno da kazem,meni se nije bas nesto svidio jer panorama je skoro nikakava a i zavoji(tornanti) su malo preuski a i trenutno su bili i radovi.
3map.JPG
7.JPG
8.JPG
 
U Chiavennu smo stigli u 6 popodne gdje smo rezervirali B&B kod jedne simpaticne talijanke gdje je bio uracunat i dorucak.Prije ulaska u grad se nalazi i jedan prekrasni vodopad gdje mjestani provode cesto svoje vikende.Ja sam rezervirao tipicnu veceru u jednom od tipicnih restorana koji zovu Crotta(nesto kao podzemni podrum izradjen u stijenama gdje su nekad tamo cuvali namirnice umjesto danasnjih frizidera)Jeli smo bijele njoke Chiavenne,rebreca na zaru sa krumpirom,palentom sa sirom,vino i voda.U dvoje smo potrosili 26 eura.Poslije smo se prosetali malo po centru jer nam se nije jos spavalo.
4map.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
 
Nakon obilnog dorucka i razmjena pozdrava sa simpaticnom talijankom krenuli smo prema Splugenpass.Opet penjanje,ovaj put na 2117 m nadmorske visine gdje sam upoznao i 10 Norvezana,svi na Kawama i Suzama 1000.Na talijanskoj strani jezero,na Svicarskoj prekrasne planine.
5map.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
IMG-20220619-WA0000.jpg
 
Vrijeme nam nije dalo mira pa smo sjeli na moj stari/novi Triumph Tiger i krenuli prema San Bernardinopass ,2066m,(da ne mjesate sa Piccolo San Bernardo u Val d'Aosti) jer put nam je jos dug a i racunamo na veliku guzvu kad dodjemo u Italiju na Lago Maggiore.
7map.JPG
IMG-20220619-WA0001.jpg
15.JPG
16.JPG
 
Malo smo se zanijeli sa izradom piramida od kamenja a iskreno,nije mi se vracalo u Italiju ali nas Bellinzona ceka.Svicarski lijepo uredjen grad sa starom jezgrom i predivnim dvorcem koji je podijeljen u tri djela na tri brdasca u samom centru grada.Ako ste slucajno u zoni,isplati se pogledati jer je ulaz besplatan osim muzeja i penjanje na tornjeve.Ima besplatno parkiraliste za motore,fontane za ohladiti se a i pogledajte nihovu opcinsku zgradu,srednjovjekovna umjetnost.Nakon kratke setnje dosao je trenuak da se pozdravimo sa obliznjom Svicarskom jer mi treba samo 2 sata voznje motorom.
Bilo je ok,jedino nas je ubila vrucina i talijanski promet na povratku.
Auf Wiedersehen Schweiz🇨🇭
8map.JPG
7map.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
IMG-20220619-WA0002.jpg
 
Last edited:
bome i nije skup put kad se ovako gleda, a ima se nešto za vidjeti (y) :)
 
  • Like
Reactions: tommy71k
bome i nije skup put kad se ovako gleda, a ima se nešto za vidjeti (y) :)
Pa dobro,ipak radimo i ipak si možemo nešto priuštiti u životu. Nas najviše ta spavanja ubijaju jer za samo prespavat u jednom sobičku cijene su dosta visoke. Hraniti se možeš na više načina ako želiš malo ušparati. U svakom dućanu ti naprave sendviće za sitno, između 3 i 4 eura,kupiš par jabuka ili breskvi, vode svagdje ima a i sokovi nisu skupi po dućanima jer mi više volim sjesti u prirodu nego u kafić. Ako želimo nešto konkretnije pojest imaš po Italiji kioska di kupiti komad pizze, kebab, tost ili tražiš lokalne taverne, trattorie gdje možeš za 15-20 eura ručati ili večerati.
 
Pa dobro,ipak radimo i ipak si možemo nešto priuštiti u životu. Nas najviše ta spavanja ubijaju jer za samo prespavat u jednom sobičku cijene su dosta visoke. Hraniti se možeš na više načina ako želiš malo ušparati. U svakom dućanu ti naprave sendviće za sitno, između 3 i 4 eura,kupiš par jabuka ili breskvi, vode svagdje ima a i sokovi nisu skupi po dućanima jer mi više volim sjesti u prirodu nego u kafić. Ako želimo nešto konkretnije pojest imaš po Italiji kioska di kupiti komad pizze, kebab, tost ili tražiš lokalne taverne, trattorie gdje možeš za 15-20 eura ručati ili večerati.
Ma odlično. Dobru rutu si odabrao. U pravu si, ako se malo bolje pripazi nije ništa skuplje od ostatka zapadne Europe.(y)
 
  • Like
Reactions: tommy71k
Bravo majstore.,slike prva liga...a i 200 eur,nije nista za takav djir,... (y)
 
  • Like
Reactions: tommy71k