9.4.2007., ponedjeljak, Hvar

krampus

New member
Noc prije, negdje oko 21h, mi je palo na pamet kako nisam dugo bio na Hvaru... imao sam slobodan dan... a i tko zna kada cu ga opet imati, pa .. zasto ne.Nazalost nisam nista fotografirao jer nisam taj dan imao aparat i bas steta, jer nema tih rijeci kojima bi mogao opisati ljepotu hvarskih uvala. Tih pustih, pjescanih plaza, orkuzenih borovima... ma nevjerojatno.. drugi put cu napraviti stotine fotki... stvarno se ima sto uslikati.

Dakle, krenuo sam u 7h ujutro iz Dubrovnika.. za tocno sat i po i nakon tocno 136km sam bio  u Drveniku. Odatle sam presao na Hvar, mjesto Sučuraj. Karta me je u jednom smjeru koštala 30kn. Trajektu je trebalo ubitacnih pola sata da predje preko... to je isti kao trajekt Ston koji vozi izmedju Orebica i Dominča na Korčuli.. SPOR KO PUZ.. .dok onaj od Mediteranske plovidbe je tocno DUPLO brzi... eh.. sto ces. U Sučurju sam vidio mnogo motorista ST registracije.

Cesta koja se proteze preko Hvara je duga nekih 77km.. od Sučurja do samog Hvara. Iskreno.. cesta u vecem djelu je ODVRATNO LOSA... od trenutka kada su je napravili (vrlo losim asfaltom) do danas..prepravljani su samo neki zavoji..

Od Sučurja do Jelse.. je tek nekoliko mjestašca.. od kojih se moze doci do nekih od najljepših uvala na Jadranu. U svakom mjestu postoje putokazi kako da se dodje do tih uvala, ali tek u mjestu JElsa se moze reci da je civilizacija.. do tamo je TOTALNA divljina.. za koju je Mljet ..MILA MAJKA.

Kad se udje u Jelsu dobije se dojam mirnog turistickog mjesta.. sa lijepom uvalom i jos ljepsim okolnim plazama. U Jelsi je bila i jedina benzinska pumpa koja je radila taj dan. Inace na otoku se samo u Jelsi i u Hvaru nalaze benz. pumpe. Kratak posjet bankomatu i nastavak slijedi.

Prosao sam i pored Starog Grada koji je opet prica sam za sebe, ali o tome neki drugi put :)
Pristaniste za veliki trajekt Petar Hektorovic (koji inace staje i u Hvaru) se nalazi van samog mjesta i kolone za trajekt su gotovo kilometarske. Na samom raskrscu, koje vodi (desno) na veliko pristaniste, je i skretanje (lijevo) za veliku trgovinu Kerum (e bas je znao gdje ce je napravit)... koja je bila totalno PUNA kada sam usao. Nevjerojatno koliko je bilo stranaca, a tek zagrebcana...

Inace od Starog grada do Hvara je napravljena nova cesta (kojeg li olaksanja) koja je siroka (barem) duplo nego put kojim sam dosao sa Sučurja... a i nema ni jedne grbe na putu.. TOTALNA UZIVANCIJA:. vise nego jednom sam pomislio ... eeee da je takav put cijelim otokom.. Gasho.. taj je otok kao stvoren za tebe i tvoj motor.. tebi bi se taj put do Starog grada bas svidio :)

Na moje veliko iznenadjenje, u jednom trenutku sam uletio u tunel.. dug 150m.. koji nimalo ne zaostaje za onim kroz koji smo prosli pored Bara, kada smo isli na Skadarsko jezero. Razvucenog osmijeha sam izeletio iz mraka u jako hvarsko sunce.. ipak se tom tunelu nisam nadao.. ne, nakon one totalno lose ceste..

U Hvaru sam se nasao sa nekim poznanicima i prolutao malo mjestom..inace i prije sam dosta puta bio na Hvaru.. ali brodom. Samo mjesto je stvarno lijepo. Tu je i prvo hrvatsko kazaliste.. lijepa riva.. gradska kavana.. velika katedrala.. JAKO PUNO STRANACA:. pitam se .. sto ce biti u srcu sezone..

U jednom ljetnom restoranu (kako ga oni zovu), a kojemu nisam zapamtio ime.. sam jeo Cezarovu salatu.. i hamburger koji kosta 35kn.. i koji je definitivno najboji koji sam u zivotu jeo.. a ta salata je isto bila odlicna..

Trajekt mi je bio u 16:30 iz Sučurja.. pa sam se morao požuriti natrag.. OPET PO ONOJ CESTI ... kukala mi majka...

Taj dan cu zapamtiti po odlicnom vremenu za voznju.. toplih 20 stupnjeva..i PRELIJEPIM djevojkama kojih je PUN Hvar. Dosao sam doma u 19h.. tih 12h kao da sam bio na nekom drugom planetu okruzenom prelijepim uvalama i losom cestom. Kanim opet skoro tamo poci.. bez obzira na losu cestu.. pa eto.. mozda da se svi dogovorimo pa odemo tamo..taman je za jednodnevni izlet.
 
Moja preporuka: kad se već voziš Hvarom, skreni kod Jelse za Sv. Nedjelju. Taj tunel je spektakularan. I prije tunela proći ćeš kroz najljepše mjesto u Dalmaciji - Pitve. Tamo Lupino ima nekakvu galerijicu i, navodno, konobu. Nisam nikad bio motorom (jednom sam unajmio skuter) ali je sigurno prava uživancija vozit se uskim hvarskim cestama. I sljedeći put nemoj ići novom cestom Starigrad - Hvar, odi starom cestom, ima krasnih vidikovaca a pogled na Vis je nevjerojatan. Za preporučit je i proći  i cestom za Viru (staro trajektno pristanište), na toj cesti imaš restoran Panorama ili Vidikovac (ne sjećam sa točno), vrhunska teletina ispod peke i pogled na Vis i na Splitska vrata.Samo je asfalt katastrofa, kad je cesta suha, auto proklizava u trećoj brzini. Otkad znam za sebe proveo sam svako ljeto u Hvaru i nikad mi nije bilo teško provozat se po otoku koliko je lijep. Samo treba izbjegavat sezonu, previše je turista. Pozdrav
 
2 Frane: ima li na otoku benzinska pumpa na kojoj ima eurosuper 98? Dosad mi za auto nije bilo bitno pa nisam obratio pažnju, ali sad treba u Frezu točit malo bolji bezin.
 
Slike tunela, Pitve su mi nedje doma.

Gnjusobi: U Frezu sam natocio 92 i nis joj nije bilo  (y)
 
s ovim se ne bih nikako složio... šteta da nisi bio do sela Humac cca 15km od Jelse...

Bio, prošle godine negdje u desetom mjesecu. Uštopala me neka teta bez benzina pa sam ju vozio tamo doma. Pio jebenu travaricu. Moram se složit da je lijepo, možda čak i ljepše od Pitvi. Ustvari sigurno jre ljepše ali u Pitvama sam bio sto puta pa su mi se jako urezale u pamćenje. Znači, nije bed takat 95? mislio sam i o putu zg - st. starom cestom nema pumpi sa 98 od Karlovca nadalje.
Linza, OK mi je ovo "gnjusoba", ali to me ipak opisuje samo fizički, a stari gnjus mi je potpun opis karaktera.  (y) za Linzu





 
U frezu sam dva puta uocio 100, nekoliko puta 98, stalno tocio 95 i sad u Varadera tocim super95 ne eurosuper a jednom natocio 92. Motor se uvjek isto ponasa. Mozda bi trebo pitati one koji tvrde da ima motor sa 100 oktanskim benzinom ide bolje  :LOL:

I nakon 85.000 Freza je radila kako nova
 
ma jeli ovo iznad ulaza u tunel znak da ne smiju prolaziti motocikli i mopedi?

http://www.motori.hr/forum/index.php?action=dlattach;topic=49267.0;attach=63036;image
 
krampus said:
ma jeli ovo iznad ulaza u tunel znak da ne smiju prolaziti motocikli i mopedi?

http://www.motori.hr/forum/index.php?action=dlattach;topic=49267.0;attach=63036;image

Kaj ja znam, kaj ti mislis da ja znam citati znakove?  :mrgreen:
 
Frane said:
ne jer je prošlo ljeto jedna tuka išla preticati auto u tunelu na rentanom skuteru pa je glavu ostavila na jedom kamenu i od tada je zabrana motorima/mopedima.
:rofl:
U ovom slučaju riječ TUKA dobiva sasvim novu dimenziju  :LOL:
 
linza said:
Slike tunela, Pitve su mi nedje doma.

Gnjusobi: U Frezu sam natocio 92 i nis joj nije bilo  (y)


Koji ti frajer na levoj strani slike? :skuter:
 
nevjerojatno.. ocito se radilo o neiskustvu..

Inace.. drugi put cu bas poci tako kako ste sad opisali.. tim putem.. i posjetiti ta ostala mjesta.. ovaj put nisam imao toliko vremena..

Inace nisam nikad ni na Visu bio.. ima li neka veza prema Visu..ili tek iz Splita?
 
javit cu se...

pa ja bi isao na Vis.. jer nisam nikad tamo bio.. trebam poci barem jednom da znam kako je..
 
da je bar koja slikica ali bome ni ja nisam niš živo sliko kad sam išao nazad Zagreb Dubrovnik 07.04.  :mrgreen:
 
Frane said:
drugi put se javi :wink:



Ne, a tko bi i išao s Hvara na Vis?! :mrgreen:

imate utorkom trajekt iz hvara za vis. provjerite sve na www.jadrolinija.hr jer neznam kako je u sezoni

uglavnom direktno iz splita u sezoni imate 3 puta dnevno
 
ma na hvaru je mrak, meni neopisivo
bio sam negdje desetak puta ali sa autom, vec je vrijeme da dođem sa motorom
sto se tice benzinskih znam da su dvije, jedna u hvaru druga u jelsi a ona u vrboskoj je bila samo za jahte,jedrilice tj plovila, tako da je niti ne brojim
sta su je preuredili da i auti mogu tankat??