ABS lampica stalno gori - Yamaha FJR

dan the man

New member
Pozdrav,


Da li je netko imao slično iskustvo? Na povratku sa redovitog servisa u ovlaštenom Yamahinom servisu na 60000km (redovite stvari + ulje u vilicama i izmjena prednje gume) upalila mi se lampica od ABS-a i sad gori stalno. Vratio sam se idući dan u servis ali nisu ništa otkrili. Čistili su senzore i spoj kablova ispod rezervoara, skidali kotač ali nije upalilo. Ostavio sam motor i nakon dva tjedna još uvijek ništa. Rečeno mi je da su sve provjerili, pokušali sa drugom centralnom jedinicom ali opet se pali kod kretanja pri 10kmh. Zanimljivo je da ABS stvarno ne radi dok lampica svijetli ali kad ga ugasim i upalim u vožnji onda se ugasi i stvar radi!!??
Uzeo sam motor iz servisa jer mi treba i čekam odgovor od njih kad se konzultiraju sa Yamahom pa da opet dovezem motor.
Čudno mi je da se FJR ne može spojiti na tester ili komp i vidjeti gdje je problem. 
Ima li netko slično iskustvo ili savjet. Ne ostavlja mi se motor opet tjednima kod nekog drugog.






 
Daj pogledaj zicu koja ide s prednjeg kotaca (s senzora koji mjeri jel se kotac vrti) prema gore! Postoji mogucnost da su prilikom stezanja prednjeg kotaca tj lijeve kocione celjusti pritisnuli taj kabel i sad je u prekidu! Mozda se izvana ne vidi da je prekinut ali iznutra je! Imao sam isti takav slucaj  :mrgreen: 
 
holandez said:
Daj pogledaj zicu koja ide s prednjeg kotaca (s senzora koji mjeri jel se kotac vrti) prema gore! Postoji mogucnost da su prilikom stezanja prednjeg kotaca tj lijeve kocione celjusti pritisnuli taj kabel i sad je u prekidu! Mozda se izvana ne vidi da je prekinut ali iznutra je! Imao sam isti takav slucaj  :mrgreen:


budem pogledao sutra. kako si zamjenio žicu? čini mi se kao da je u kompletu sa senzorom
 
Ma daj kakav komplet , kada i ako nades prekid precvikaj do kraja navuci komad termo buzira lijepo zalemi zice i s fenom rastopis  termo buzir tak da ti voda nemoze uci! 15 minuta posla!  :021:
 
holandez said:
Ma daj kakav komplet , kada i ako nades prekid precvikaj do kraja navuci komad termo buzira lijepo zalemi zice i s fenom rastopis  termo buzir tak da ti voda nemoze uci! 15 minuta posla!  :021:


super, tnx. da je bar to što govoriš.... sutra bumo vidli
 
A da nije senzor odusto od daljnje suradnje, meni tak bilo na autu, lampica se upalila i nije se vise gasila (isto odmah ubrzo nakon servisa gdje su radili kocnice) i ugasili je tek zamijenom senzora
 
Kod BMWa je posebno upozorenje da se kod demontaže/montaže prednjeg kotača pazi na položaj senzora ABSa u odnosu na ploču koja je na kotaču. Ukoliko se poremeti razmak između senzora i te ploče na kotaču (koji mora biti u nekoj stalnoj toleranciji) pali se lampica ABSa, i isti ne radi. Da bi se to dogodilo potrebno je da baš fizički drkaš ili po senzoru ili po toj ploči, a greška se ne može dogoditi ako normalno skidaš/stavljaš kotač. Obzirom da su ti demontirali i montirali prednji kotač pretpostavljam da su prčkali po tome i da se nešto slično poremetilo.  :misli:
 
holandez said:
Daj pogledaj zicu koja ide s prednjeg kotaca (s senzora koji mjeri jel se kotac vrti) prema gore! Postoji mogucnost da su prilikom stezanja prednjeg kotaca tj lijeve kocione celjusti pritisnuli taj kabel i sad je u prekidu! Mozda se izvana ne vidi da je prekinut ali iznutra je! Imao sam isti takav slucaj  :mrgreen:


e a zašto mu ABS radi kad u vožnji ugasi pa onda upali prekidač ABS-a jer da je problem taj šta si naveja ABS ne bi radio ni tada u vožnji :misli: :LOL:
 
Elektronika na današnjim vozilima zna poludit servisera jer komp kaže da je sve u redu a greška se opet manifestira.Jednom resetirano ponekad stoji malo a ponekad duže vremena  kao sve u redu a onda kad si več zaboravio na to najednom se pojavi.)I tako dok se ne iznerviraš i ne izgubiš puno vrimena možda zbog jedne žice koja je u prekidu ,ali ne stalno,u instalaciji koju niko nije ni dirao a kamoli potezao.To su jako "neugodni" kvarovi.
 
rus said:
e a zašto mu ABS radi kad u vožnji ugasi pa onda upali prekidač ABS-a jer da je problem taj šta si naveja ABS ne bi radio ni tada u vožnji :misli: :LOL:

Pa mozda zato kaj zica tj. kabel nije u potpunom prekidu  :misli:  :mrgreen:  Ja sam naveo slucaj koji sam ja imao pa mozda kaj pomognem!
 
holandez said:
Pa mozda zato kaj zica tj. kabel nije u potpunom prekidu  :misli:  :mrgreen:  Ja sam naveo slucaj koji sam ja imao pa mozda kaj pomognem!

Nisam za sada našao nikakvo vidljivo oštečenje na dijelu žice oko čeljusti kočnice. Dosta je sve napeto pa ću skinut komplet žnjoru kad ću imati vremena i detaljno pogledati.