Albanija 06-2018

clox

Well-known member
Budući da nisam inspiriran za pisanje ozbiljnog putopisa, a osjećam obvezu da nešto stavim, pokušat ću se izvući sa skračenom verzijom. Čak sam ustanovio da sam pogubio i trackove.
Za putovanje smo iskoristili praznike 22. i 25. 06. i sve produžili do idućeg vikenda.
Zbog najavljene kiše 22. krenuli smo dan ranije do Beograda u kojem smo se i tako namjeravali zadržati cijeli petak.
U Beogradu smo se smjestili u samom centru na Terazijama, preko puta hotela Moskva. Uzeli smo i parking mjesto u podzemnoj garaži. To se pokazalo jako korisnim jer je kiša bila vrlo jaka.
U Beogradu smo se lijepo proveli družeći se s mojim bratićem Đorđem, njegovom obitelji i sestričnom Milom. Mila inače ima jako simpatičan klub u kojem uvijek sretnemo interesantne ljude.

U subotu idemo do Vranja, provjereno kvalitetan smještaj. U Leskovcu izlazimo s autoputa, posjećujemo HE Vučje, Vlasinsko jezero, počinjemo penjanje na Veliki Čemernik (i odustajemo zbog blata), krećemo prema Besnoj Kobili (i odustajemo zbog blata), te završavamo u Leskovcu. Kiše prethodnih dana su napravile teren prilično teškim.

U nedjelju ulazimo u Makedoniju, posjećujemo Kokino opservatorij, nadoknađujemo posjet Popovoj Šapki (dug iz prošle godine), te stižemo u Vevčane. Prognoza je loša, pa dogovaramo produljenje boravka u Vevčanima za jedan dan.

Prvi dio ponedjeljka iskoristili smo za mali off iznad Vevčana (prema Albanskog granici) i posjet Ohridskom jezeru.
Drugi dio dana smo iskoristili za gledanje kiše i anaerobne aktivnosti. Navečer smo prošetali Vevčanima.

U utorak smo išli do Gjirokastera (koji nam je krajnji cilj). Ne mogu reći da nas je kiša jako prala, ali povremeno je slinila i stalno nam prijetila. Ovdje je interesantan dio od Berata prema Gjirokasteru koji je na karti ucrtan kao bitna prometnica, a u praksi bi mnogi vozači velikih enduro motora polomili zube. U Gjirokasteru smo se smjestili u apartmane netom pred ulazak u grad.

U srijedu prema planu idemo u brda sjeveroistočno od Gjirokastera, samo što zbog prognoze moramo biti natrag do 13h.
Vratili smo se nekoliko minuta prije 13h, kiša je počela u 13:01
Ta brda iznad Gjirokastera su bila neki krajnji cilj i nisu nas razočarala. Pogledi i priroda jedinstveni, cesta (pretežno makadam i nešto zemlje) taman dovoljno napeta, promet pretežno mazgama (s izuzetkom jednog terenca). Očito je da ovdje nema puno turista. Večera nakon šetnje gradom.
Treba reći da je Gjirokaster lijepo odredište i za regularne turiste. Isto btw. vrijedi i za Berat.

U četvrtak idemo do Peshkopia, to je grad koji nam se jako svidio prije četiri godine. Putanja ide na sjever, pa na jugoistok okolo brda koja smo jučer posjetili, nakon toga na sjever uz Grčku granicu, preko Korce, uz Skadarsko jezero, tridesetak kilimetara makadama, pa do Peshkopija. U drugom dijelu nas je prala solidna kiša. Problem je što smo tada odrađivali taj makadam, a on je bio prepun lokvi. Bilo da pokušaš polako, bilo brzo, sve su čizme bile pune vode.
Peshkopi je privlačan zato što djeluje kao da nema veze sa ostatkom Albanije, turistima i turizmom. Dobra strana je taj duh grada i cijena od 0.6EUR za kavu i 1dl Skenderbega. Loša strana je slabo poznavanje engleskog, pa smo tako umjesto 1.5kg janjetine dobili 0.5kg. To smo iskoristili kao predjelo dok se ispeče preostali kilogram.

U petak trebamo do Skadra. Planovi su bili jako dobri, uključivali terene (neke poznate, a neke nove). Vrijeme je opet sve pokvarilo, pa smo potražili najbrži pravac. I uz to opet prilično pokisli.
Dobra strana promjene planova je ta što smo imali vremena za šetnju Skadrom, te večeru u preporučenom restoranu.
Moram priznati da mi se dojam o gradu prilično popravio. Bilježim sad sebi obvezu da produbim istraživanje.

U subotu je tradicionalni izlet u Theth. Ali (već pogađate) odustajemo od penjanja težom stazom. Teren je dozlaboga razmočen, ne znam što nas čeka. Penjemo se i spuštamo istim putem. Asfaltirano je sve do posljednjih 15-20km. Tako će valjda i ostati. Moram napomenuti da nas u tom dijelu nije prala kiša. Kao niti u nastavku prema Crnoj Gori. Sve tamo do pred Nikšić. A onda je nadoknadila sve propušteno.
Zbog toga smo neplanirano spavali u prvom prenoćištu na ulazu u Nikšić.

U nedjelju nas čeka povratak u Zagreb. Zanimljivost tog dana je da gotovo nije bilo kiše.
Druga zanimljivost je trasa Ćirine pruge koju smo napipali i dobrim dijelom odradili (Popovo polje).
Nakon dosezanja Hrvatske, uhvatili smo autoput, uključili tempomate i vozili. Zaustavljali smo se samo zbog tankiranja, te oblačenja i skidanja kišnjaka.

Pretpostavljam da ste shvatili da nisam veliki ljubitelj kiše.

Sve u svemu, prešli smo 3200km (bilo je planirano 3500). Mislim da smo Nives i ja ubili oko 1100-1200EUR
Primijećujemo da smo za smještaj plaćali nešto više cijene nego prije 4 godine. Nekad se noćenje s doručkom kretalo oko 10-15EUR, sad već 20EUR bude normalno. Iako smo u Gjirokasteru za noćenje s doručkom platili 7EUR.
Cijena benzina u Albaniji je kao u Hrvatskoj. Druge zemlje su nešto jeftinije.

Ima dosta foto i video materijala, pa ako netko od ekipe želi nešto staviti i nešto objasniti ili dopisati, pozvani su na to.
E da, ekipa je: Nives, Miromax, Vjerko i Clox.

Ja ću staviti samo video sa brzim presjekom putovanja.

https://www.youtube.com/watch?v=fd03Z0RcodQ&
 
A, eto, nešto čačkam po hardu, pa rek'o, da bacim par, bez reda, poretka, razloga i pravila:
 

Attachments

  • IMG_6109.JPG
    IMG_6109.JPG
    342.9 KB · Views: 154
  • IMG_6119.JPG
    IMG_6119.JPG
    336.8 KB · Views: 160
  • IMG_6125.JPG
    IMG_6125.JPG
    580.4 KB · Views: 175
  • IMG_6136.JPG
    IMG_6136.JPG
    411.8 KB · Views: 162
  • IMG_6097.JPG
    IMG_6097.JPG
    146.7 KB · Views: 146
2
 

Attachments

  • IMG_6208.JPG
    IMG_6208.JPG
    316.8 KB · Views: 160
  • IMG_6204.JPG
    IMG_6204.JPG
    427.3 KB · Views: 139
  • IMG_6199.JPG
    IMG_6199.JPG
    292 KB · Views: 136
  • IMG_6170.JPG
    IMG_6170.JPG
    267.7 KB · Views: 131
  • IMG_6121.JPG
    IMG_6121.JPG
    304 KB · Views: 214
3
 

Attachments

  • IMG_6286.JPG
    IMG_6286.JPG
    424.7 KB · Views: 161
  • IMG_6253.JPG
    IMG_6253.JPG
    330.8 KB · Views: 143
  • IMG_6230.JPG
    IMG_6230.JPG
    244.9 KB · Views: 123
  • IMG_6223.JPG
    IMG_6223.JPG
    196.2 KB · Views: 146
4
 

Attachments

  • IMG_6382.JPG
    IMG_6382.JPG
    322.5 KB · Views: 169
  • IMG_6396.JPG
    IMG_6396.JPG
    341.1 KB · Views: 151
  • IMG_6410.JPG
    IMG_6410.JPG
    486 KB · Views: 153
  • IMG_E6438.JPG
    IMG_E6438.JPG
    157.5 KB · Views: 124
... i 5, jedan mali cvijet!

:hello:
 

Attachments

  • IMG_6377.JPG
    IMG_6377.JPG
    935.5 KB · Views: 149
odlično  (y)
I ja sam si obećao da sljedeći put dolazim do Theta onim donjim (težim) putem. Onim gornjim sam došao po mrklom mraku pa mi je i to bila dovoljna avantura  :LOL: 
Područje oko Gjirokastra sam samo preletio u povratku iz Sarande, pa si i to bilježim  (y)