BALKAN EXPRESS TOUR

GePeZe

Well-known member
Evo, i ja da se pohvalim turom od cca 3000 km, prva ozbiljnija, a nadam se ne i posljednja, jer sam ful zadovoljan .. jedva čekam iduću. Na gastro (yes!) turneju pod radnim nazivom Ť6 TITOVIH BAKLJI I JEDNA NE BAŠť (ona ne baš je Albanija) krenuli smo (cura i ja) iz Umaga 08.08.02 i vratili se 18.08.05. Etape su bile sljedeće : Zadar, Bar, Ohrid, Skopje, Novi Sad, Zagreb.
Highlights :
- Lovćen : impresivan mauzolej, prekrasan pogled, stvarno posebno mjesto, isplati se penjanje (i motorom, i pješke). Mi smo krivi za Gašino četvrto penjanje ove godine (citat : Ť ... e tko ga postavi ovđe ....ť :) ). Not to be missed : njeguški pršut i sir, u Njegošima .. dobar je skoro kao i istarski ! :)
- Budva : simpa stari grad, lijepo uređen i vrlo živahan, jazzy lokali, cijeli grad vrvi od života i vrhunskih komada. Turbo folk na rivi. Jeftini dvd i cd-i (još nije vrijeme za utjerivanje autorskoh prava .. a ka'će bit, ne zna se ... :) )
- Kotor : dah prošlosti i profinjenosti. Prekrasan stari grad. Šetnja obavezna.
- Uvala kod hotela Maestral, blizu Sv.Stefana : lijep krajolik, simpa restorančići uz plažu, šetnica, odlična atmosfera, makar za prošetati ili popit piće.
- Tirana : rock and roll, predgrađe sa zapadnog ulaza u Tiranu je čisti slum, po cesti tu i tamo malo asfalta između rupa :) , korištenje trube obavezno (i nužno), nepostojeća signalizacija, ogromna gužva i legendarni mercedesi. Sam centar grada obećava. Tko prolazi kroz Tiranu, neka se naoruža strpljenjem. Za one kojima se žuri kroz Albaniju, postoji mogućnost da se zaobiđe Tirana, preko Drača (Durres) i onda pravcem Drač – Elbasan (navodno nova cesta) Kad se ide preko Tirane, pređe se jedan prijevoj po ne baš dobroj cesti i spusti se u Elbasan, na križanje sa dobrom cestom koja dolazi iz pravca Drača. Sve ostale ceste (osim Tirana – Elbasan) su vrlo dobre.
- Cesta Elbasan – granica sa Makedonijom : dio cijelokupnog puta u kojem sam najviše uživao u vožnji. Dobar asfalt, pregledni i brzi zavoji, usponi i spuštanja.
- Ohrid – jezero kao more, čak i kupanje ima sličan feeling. Interesantna arhitektura, živopisne crkve, tvrđava iznad grada, živahan centar. Not to be missed – pastrva na žaru ! Cd-i još jeftiniji nego u CG – kvalitetan otisak covera i samog cd-a cca 10 kn. Slučajan susret sa poznanicima - bajkerima iz Novigrada i Poreča kojima je taj vikend bilo dosadno pa su odlučili skočiti do Makednije :).
- Skopje – gastro raj ! Sve vrste mesa na roštilju, izvrsno pripremljenog i po smiješnim cijenama. Nezaboravne salate : šopska, grčka, makedonska... čovjek bi poželio da ima još i više država u blizini .. :) . Vedri i srdačni ljudi.
- Novi Sad – priprema za idući EXIT, kojeg sam ove godine propustio. Lijepo se vidi zašto je Petrovaradinska tvrđava tako pogodno mjesto za festival. U mjestu se vidi snažan utjecaj austro-ugarske arhitekture .. Novi Sad je oduvijek imao reputaciju (zasluženu) lijepog grada. Izvrsano uređena gradska plaža – Štrand.
Special thanks :
- Gashi i Daški – Gasho polako i sigurno ulazi u moto legendu. Ljudina. Lovćen je velik, ali ni Gasho nije daleko :).
- Suzuki motors co. – stara kanta nije ni zakašljala, kroz brda, kišu, prašinu i rupe.
- (i na kraju, ali ne manje važnoj :) ) Mojoj dragoj – jer je sve izdražala bez (previše) gunđanja .. i sad jedva čeka Istanbul :)
Pozdrav Dodicussu i ljepšoj polovici, koje sam upoznao u Baru. Slika nema, jer je fotić dobio noge u CG (našom krivnjom, zaboravili ga na stolu, 10 min je bilo dosta da ispari. Srećom, stvar je spasila video kamera).
Hvala svim dobrim ljudima koje smo sreli putem.
 
space said:
krenuli smo (cura i ja) iz Umaga 08.08.02 i vratili se 18.08.05

svaticemo ovo kao lapsus ;)

tebi i curi svaka cast na turi, a zaebavajte se vi sa Gashom, rekao je da od sledece ture pocinje naplacivat turisticke usluge ;)
 
vecicrnogorac said:
tebi i curi svaka cast na turi, a zaebavajte se vi sa Gashom, rekao je da od sledece ture pocinje naplacivat turisticke usluge ;)

To sam i ja predložio. :mrgreen:

Vi tako i tako morate do nas da uzvratimo gostoprimstvo.
 
vecicrnogorac said:
space said:
krenuli smo (cura i ja) iz Umaga 08.08.02 i vratili se 18.08.05

svaticemo ovo kao lapsus ;)

tebi i curi svaka cast na turi, a zaebavajte se vi sa Gashom, rekao je da od sledece ture pocinje naplacivat turisticke usluge ;)

"Slika nema, jer je fotić dobio noge u CG "

A mozda je vec poceo :mrgreen:
 
pozdraf i tebi :)

vidim da je dosta ljudi islo putem crna gora, albanija, makedonija, pa nemam sto dodati :) ionako sam morao ici na 4 kotaca, (tek su mi u petak izvadili neko zeljezo iz ramena) a to ovo nije forum za takve, jos kad se chala vrati (on je isao preko draca i poslao pusu gashi :) ) pa zatrpa forum slikama od 2MB jer ih ne zna smanjit, bice veselja :mrgreen:

inace meni se cesta od tirane do elbasana nije cinila tako losa, malo je doduse alsfalt star al nema nekih rupa.

a sto se ovog sicusnog crnogorca tice, on je ionako postao legenda , a moze i u turisticke vodice, jer vidim da mu svaki dan netko iz HR dodje :)
posto nemas slika, eto mogu ja mozda docarati dio puta.

ceste u albaniji


ducan u tirani


elbasan


mesnica


moto servis, elbasan


tirana


parking pred zgradom


tirana, glavni trg 360st.


svi je imaju...tko nema, papak


trofej na garazi


tipicna zgrada u elbasanu


malo makedonije. ohrid.

ljubaniste, plaza


lijepo, plavo... i neki mujo koji kvari sliku


ohrid nocu


ohrid, danju, s tvrdjave


panorama jezera


prespansko jezero


ohrid,sa obale


sv. naum
 
... ma, Gasho se zna brinut za sebe, velik je to dečko. Njega jedino brine da rijeka turista iz Hrvatske slučajno ne presahne, sad kad je otkazao fitnes, košarku i tenis, kontajući da mu je penjanje na Lovćen 5 puta tjedno više nego dovoljno za održavanje kondicije. :)
Bravo, dodicuss, dobre fotke, ta Albanija je stvarno neobična zemlja. Evo, u kombinaciji (slika + ton) smo uspjeli složit topic kako treba. :)
 
E, pa sad vidjeh temu... :shock:
Stvarno nema razloga da se toliko zahvaljujete, jer na Lovcen prije ovoga ljeta nisam bio sigurno 20 godina... :mrgreen:
Vjerujte da sam jednako uzivao u vasem drustvu...
Sad znate dje sam, pa navalite... :mrgreen:

Sale, evo nesto slika, ali ne iz tvoga aparata... :mrgreen:














































Sale, imam ih u punom formatu, pa kad krenes za Kinu, moraces proci kroz Crnu Goru... :mrgreen: