Balkanska rapsodija

Chile

Member
Evo da i ja nesto napišem...
Nakon prošlogodišnje nezgode 4 dana prije puta, put se odgađa za ovu godinu i proširuje se za skoro 1000 km više.
Dan prije puta idemo u nabavku nove kacige za moju dragu i čižme za moju malenkost....dečki iz Moto 13, Saša i Zvone su sve nabavili samo trebamo da to pokupimo.
Još i dobivamo na poklon sprej za gume za nedaj Bože  (y)



Spremni smo za pakiranje i krecemo doma ali ipak idemo do Falcona popit pice sa ekipom, što se nije pokazao najpametnijim potezom jer zaglavljujemo do ne znam koliko u noć i ne bas pretrijezni dolazimo kuci te pakiranje ostavljamo za ujutro.



Po planu naravno ne krecemo jer prvobitni nadobudni plan je bio pokret u 7am ali mi se tek u 8 budimo sa laganim mamurlukom  :mrgreen:

Krečemo iz Siska u 9am pa za Hrv. dubicu, Prijedor, Banja luka gdje nas docekuje prijatelj Igor (Igorgs nick sa foruma) te krecemo na janjetinu u restoran kraj staze Zalužani.

Prekrasan restoran i priroda samo sto je vatrogasna vježba sa Helikopterima narušavala mir.










Ana i Igor



Nakon sto smo se dobro najeli, točimo, pozdravljamo se sa Igorom, zahvaljujemo na gostoprimstvu (Svaka cast ljudino) i nastavljamo po planu
prema Sarajevu uz kanjon Vrbasa prema Jajcu.

Kanjon Vrbasa me uvijek oduševi, bez obzira na to koliko puta prolazio njime  :wink:







Junak  :mrgreen:



Dolazimo u Jajce sa planom da popijemo pice te nastavljamo dalje ali počinje jako nevrijeme i mi gubimo volju za vožnjom po takvom vremenu te uzimamo hotel, skidamo mokru opremu sa sebe i u suhoj odjeci nastavljamo razgledavanje Jajca, koje nas je oduševilo  (y)







Hotel, povoljan, sa odličnim sobama, u centru. 17 EUR po osobi sa doručkom.....



nastavljamo razgledavanje















Kako je Dr.Chala vec poslikao i pokazao puku sve znamenitosti bivše komunističke države, ja će se zadržati na povijesnim znamenitostima  :mrgreen:


2 Dan:

Krecemo ujutro oko 8am prema Sarajevu ( ovaj put po planu :mrgreen:)
Vrijeme nam opet ne ide na ruku, oblaci, kiša, hladno ali kao i svi junaci ne predajemo se vec hrabo grabimo dalje  :mrgreen:





Na putu uz Vlašić planinu stajemo kraj zanimljive prodavaonice da pogledamo sta ima.



I primječujemo da je blago receno da nema cega nema  :mrgreen:



Upoznajemo vlasnika koji odmah reže kukuruzni kruh i Vlašićki sir za zameziti malo a naravno vadi i Vlašićku šljivovicu da i zalijemo malo, moram priznati odlična kombinacija  :mrgreen: (y) iz pristojnosti kupujemo pol litre rakije ( nekom jako teško palo  :mrgreen:)

A tu upoznajemo i malu Lisu:



Krecemo dalje prema Sarajevu s ciljem da prije stanemo u Travniku, a tamo taman naletili na dječji izlet, sve puno klinaca koji zvjerinjaju okolo  :mrgreen:

Plava voda, kažu najljepše mjestu u Travniku  :wink:



Evo kako se piva hladi  :mrgreen:





Pice u konobi i nastavljamo dalje:



Dolazimo u Kakanj, razgledavanje, pice i krecemo za Sarajevo.






Dolazak u  Sarajevo.
Na samom ulasku u grad kraj mene se stvori motorist na GS-u (nije Gasho  :mrgreen:)
pita kud idemo i upozorava da ne ostavljamo stvari na motoru jer ima puno krađa.
Stali smo i upoznali se sa Almirom, te nas je on odveo kod svojeg prijatelja Dina kod kojeg u trgovini možemo ostaviti motor dok mi obilazimo grad.Popili smo cugu sa Almirom, razmjenili brojeve i krenuli u obilazak grada.Pojeli čevape kod Hodžića,(bili su odlični, kažu domaci da Željo nije što je nekad bio pa reko da probamo i kod drugih) kupili nezaobilazni parfem od cigana(kojeg je spusti sa 200 kuna na 20-samo za nas) te pokupovali još neke tričarije na Bašćaršiji.

Sa Almirom na piću











Odlični cevapi  (y)



Tržnica na kojoj se dogodio svima znani masakr u ratu  :(



Kazalište



Na putu do motora opet sreli Almira, sve su stvari bile tamo a da je netko i htio ukrasti nešto mogao je samo uzeti, još uvijek, čiste čarape i gaće( s kojima neki i nisu obilovali a netko nije oskudijevao), pozdravljamo se sa Almirom i Dinom zahvaljujemo na susretljivosti i gostoprimstvu .Dalje nas je put vodio kroz planinu Romaniju te nas je počela pratiti i kiša s kojom smo i ušli u Višegrad.

Romanija





Višegrad
Vjerojatno je i kiša pripomogla dojmu koji nam je grad odavao-kišan , tmuran i siv.Jedino što smo i htjeli i imali vidjeti bila je na Drini čuprija.Jedva smo našli nekakav motel za 17 eura po osobi,(Okuka) sa doručkom,  ali nismo mogli birati. Bilo je suho i toplo a to nam je tada bilo dovoljno.





3dan
:Ujutro smo dobili volju da poslikamo čupriju i krenemo dalje.
Most je sagrađen u periodu od 1571 do 1577 godine, na mjestu gdje je put poveziju Bosnu sa Carigradom.
Most spada u najstarije očuvane mostove u BiH










Danas nas je očekivala nova držva(makedonija) ali i novih 450 km.Ne bi bio problem napraviti te kilometre ali da je cesta bila dobra.Prešli smo preko prijelaza Priboj i našli se na divljem zapadu.Preko Nove Varoši stigli do
Novog Pazara tako lošim cestama da su nam bubrezi zamijenili mjesta.Cesta je izgledala kao patchwork uzorak sa dijelovima asfalta iz svih razdoblja, valjda od doba Austro-Ugarske do Tita

Uskotračna pruga Sarajevo-Ustiprača-Međeđa-Višegrad-Užice zatvorena po nekim informacijama 27.05.1978  a svecani ispracaj 01.08.1978., po njoj je vozio legendarni Ćiro.







Nastavak izbijanja bubrega







Odmor u Novoj Varoši uz pivicu






Krecemo dalje prema Pazaru, napokon nakon 2 dana sunce  :D
Prekrasan krajolik ublazava patnje koje prouzrokuje loša cesta









Novi pazar izgleda katastrofalno, samo stajemo na benzinskoj i bez zadrzavanja nastavljamo put Kosova
za koji su nas upozoravali da nemamo tamo ništa raditi i da se moramo paziti drumskih razbojnika.Sa određenim strahom na što ćemo to naletiti prešli smo granicu i našli se u sasvim drugom svijetu.Ceste su bile vrhunske naspram ojnoga što smo prošli a ljudi (mladi)govore engleski tako da nije bilo problema u sporazumijevanju. Nigdje nas nisu presreli drumski odmetnici, nisu nas opljačkali niti ubili.  :mrgreen:





Mala privatna pumpa u Kosovskoj mitrovici



U Prištinu nismo ulazili radi manjka vremena ali ono što smo vidjeli je bilo razvijenost i kretanje prema zapadu iako se na svakom uglu moglo vidjeti koliko je tome pridonio strani kapital.





Malo nakon Prištine stajemo u jedan restoran, te narucujemo Skenderbeg odrezak i lazanje, a ja naravno moram probati Kosovsko pivo  :mrgreen:







Punih želudaca nastavljamo put Skopja gdje nas očekuje Zoran i njegova supruga Silvana te ostatak ekipe.

U Skopju je taman bio motosusret pa smo spavali u šatoru. Skopje nas se dojmilo ali nismo baš previše vidjeli jer je pala noć a glavna atrakcija je bio motosusret. Oko 3 sata ujutro ljudi su se počeli razilaziti a mi uspjeli zaspati u šatoru usred muzike i galame.
Zoran i ostatak ekipe iz Velesa su se pokazali vise nego dobri domačini, zahvaljujem se još jednom ovim putem na dobrodošlici  (y)







 
Bravo, jako lijepo napisano i popraceno odlicnim slikama  (y)
 
Frgich said:
Bravo, jako lijepo napisano i popraceno odlicnim slikama  (y)

Hvala, otvorio sam slučajno dvije iste teme pa bi molio moderatore da ovu izbrišu jer je na onoj drugoj putopis kompletno završen.