BiH, Srb., Rum., Bug., Grč., Alb., CG

marac_zg

Member
Situacija je ovakva:
Ideja je u osmom ili devetom mjesecu odvoziti turu po istočnoj Europi. 10-12 dana.

Okvirini plan je proći kroz BiH, Srbiju, Rumunjsku, Bugarsku, Grčku, Albaniju i Crnu Goru.

Spavanja bi bila:  Sarajevo, Targa Jiu, Cluj ili Sibiu, Brasov, Sunny Beach, Solun i Budva. Kroz Srbiju i Albaniju samo tranzit ovaj put.

Pitanja koja imam za putnike koji su prošli te zemlje su ova:
-kakva je kvaliteta goriva po tim zemljama?  Treba li izbjegavati neke benzinske crpke? Koje benzinske  ciljati? Pritom mislim na lance tipa OMW i to.  Da li uvijek uzimati gorivo max oznake, ono tipa: Ectosuper, Maxx 100 i takve ili je i Super 95 ok? 
- sredstva plaćanja? Mislim, valute znam koje su  :mrgreen: , samo me zanima da li mi je pametnije probati nabaviti sve to u Zagrebu ili da mijenjam kod njih? Koliko su česte  mjenjačnice? Da li se uzimaju provizije na bankomatima tamo i kolike? Kakva je mogućnost plaćanja karticama  ( Visa, Diners, American ) ? Kroz Srbiju i Albaniju mi je plan biti samo u tranzitu pa da ne moram mijenjati novce i tamo bezveze.
-kakvi su granični prijelazi i ima li kakvih caka na njima? Npr, plaćanje nekog osiguranja, putarine ili tako nešto?
-vinjete i cestarine u tim zemljama?
- imate li možda neke preporuke za spavanje u navedenim gradovima? Poželjno bi bilo što bliže centru i po mogućnosti dobar parking za dvokotač.  :mrgreen:
-imate li kakve savjete, a koje nisam pokrio pitanjima? 

I naravno, ako imate savjete kojim cestama proći, slobodno.  Transfaragasan i Transalpina su već u planu.  :mrgreen: :021:

Ruta bi bila ova otprilike ( Transfaragasan nije na ruti jer google mapsi još ne daju preko njega, ali ide se preko.  :021: )

https://goo.gl/maps/WkNJj5nTGFy

 
Bok,

Benzin:
Ne bih se brinuo previše oko ovoga. Mislim da je to više stvar sreće i specifične benzinske nego cijelog lanca. Pogotovo za jedno točenje. Neko pravilo koje ja pokušavam pratiti da je benziska izgleda ok i da ima ljudi. Uvijek točim običan 95, ali svatko zna za sebe

Plaćanje:
Sve više mjesta prima kartice (moj favorit je Visa, nekako mi se čini da je najčešće primaju), ali dobro je za svaki slučaj imati i keša. Ja uglavnom mijenjam kad dođem negdje, na granici rijetko, a skoro nikad ne mijenjam u Hr. Dobro je imati nešto sitno eura, to može pomoći ako je baš hitno (bez obzira na tečaj).

Granični prijelazi:
Za sve države koje si spomenuo su kulturni i nema nikakvih problema. Osobna i tu i tamo pitaju vozačku i prometnu.

Vinjete i cestarine:
Rumunjska i Bugarska imaju vinjete za aute, za motore je besplatno.

Smještaj:
Booking.com ili pitaj kad dođeš u neki grad. Vezano za garažu naravno da je bolje ako ima privatni parking, ali ako je neki normalan kvart mislim da se može ostaviti bez brige ispred ulaza u hotel/hostel/apartman.
U listi mjesta gdje misliš prespavati je i Sunny Beach, to mi se čini nekako kao uljez  :mrgreen:

U 8.mjesecu može biti malo toplije, ali to ne smeta  (y)

Još bi možda bilo dobro dodati Meteore. Nije daleko od Soluna, a prilično zanimljivo.
 
http://www.booking.com/hotel/ro/pensiunea-daniel.hr.html?aid=333365;label=sibiu-DmYbHriP3U2nvgxOd8wFDgS25514185411%3Apl%3Ata%3Ap150%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342136310%3Akwd-18063602011%3Alp1028859%3Ali%3Adet%3Adm;sid=7d1de552b2deeb0242c9361570bf9f9e;dcid=4;checkin=2016-06-05;checkout=2016-06-06;dist=0;group_adults=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=9a511fa2f09cd0a38596f71addd157fb149be43eX14;type=total;ucfs=1&

Odlican smjestaj u samom centru Sibiua. 100% siguran parking za motor i odlican wi fi. Cijena vrlo korektna, barem je bila prije 2 g. Sibiu sam po sebi super interesantan grad za obici i provesti par dana u njemu. U Rumunjskoj placao uglavnom karticom s tim da Master i Visa prolaze svugdi dok American i Diners bas i ne. Cijene u Rumunjskoj opcenito prihvatljivije nego kod nas, barem u Dalmaciji.
 
LUKOIL & GAZPROM benzinjara imaš koliko voliš, uredno možeš platiti karticama...
za smještaj isto tako, svaki bolji smještaj ima mogućnost plaćanja karticom...
cash podižeš na svakom bankomatu ako ti treba...
vinjeta nema, osim putnog osiguranja na Kosovu (15 ojra)ako se tamo zaputiš
samo gas i sretno (y)
 
hebes putovanje za koje si 100% spreman..po meni je bolje nista ne planirat,i prepustit sve trenutku.. (y)
 
zx-6r said:

djuka007 said:

gianni said:

Thx svima.  (y)

Inače, što se tiče Sunny Beacha, to je uplanu čisto zato da se malo okupam u Crnom moru.  :mrgreen:

LALA3 said:
hebes putovanje za koje si 100% spreman..po meni je bolje nista ne planirat,i prepustit sve trenutku.. (y)

Znači, ništa ne planiraš?
Ni gdje ćeš putovati? Ono, digneš se taj dan i odeš gdje ti se da? Ako je tako svaka čast.

Osobno obično barem izaberem okvirno gdje ću, malo rute pogledam, malo pročitam putopise. Složim si neke rute šta bih htio pogledati.
Smještaje upiknem ili večer prije ili to jutro ili kad stignem negdje. 
S obzirom da ću sada vjerojatno prema istoku u solo-aranžmanu, neke stvari su me zanimale, koje recimo nisam provjeravao kada sam išao na zapad. Pogotovo kvaliteta goriva i sredstva plaćanja.

Nemoguće je sve unaprijed isplanirati niti se trudim to napraviti. Ali isto tako ovo "prepuštanje svega trenutku" za ovakvu rutu zvuči malo onako...  :mrgreen:
 
nisam se obraca tebi osobno,nego onako opcenito bacija komentar..kad idem,znam kuda,al sve ostalo di jest,di spavat,tocit,parkirat,i tome sl...s tim se ne zamaram..naravno,moze se i drugacije..ugl.,sretno ti bilo..(y)
 
500€ u džep, za sve ostalo tu je MasterCard i mozak na pašu  (y)
 
gianni said:
Možda ti je pametnije izbjeći Sunny Beach :mrgreen: 8)

Definitivno, da se ništ ne dira tamo za dRRugi dolazak  :spank:  :LOL:
Odvozil bi turu još jednom samo zbog Sunny Beacha  :0648: :0648:

Možda da odeš u RU prema jugu kroz Bukurešt, pa preko Ruse-a u Bugarsku, tam je dosta jeftinije nego u Rumunjskoj. A kroz Makedoniju preko Bitole i Ohrida u Albaniju, cesta je :slinavac:

Za benzin budeš videl izdaleka di hoćeš a di definitivno nećeš tankati :wink: :LOL:

I samo gas  (y) (y)
 
gianni said:
Možda ti je pametnije izbjeći Sunny Beach :mrgreen: 8)

Skripter said:
Definitivno, da se ništ ne dira tamo za dRRugi dolazak  :spank:  :LOL:
Odvozil bi turu još jednom samo zbog Sunny Beacha  :0648: :0648:

Možda da odeš u RU prema jugu kroz Bukurešt, pa preko Ruse-a u Bugarsku, tam je dosta jeftinije nego u Rumunjskoj. A kroz Makedoniju preko Bitole i Ohrida u Albaniju, cesta je :slinavac:

Za benzin budeš videl izdaleka di hoćeš a di definitivno nećeš tankati :wink: :LOL:

I samo gas  (y) (y)

:mrgreen:
Znači, ima tamo i takve zabave? Dobro da znam.. 8) :mrgreen:

Ova ruta preko Bitole i Ohrida bi mogla doći u obzir ako se odlučim preskočiti Solun i preko Plovdiva se vraćati sa Crnog mora.

einstein said:
500€ u džep, za sve ostalo tu je MasterCard i mozak na pašu  (y)

Tako nekako će i biti, samo šte će se Visa uzeti.  :mrgreen: (y)

Nekako me najviše brinulo gorivo, ali nakon vaših upisa i to je prošlo.  (y)
A i saznah neke zanimljive informacije o Sunny Beachu i mogućim aktivnostima tamo.  8) :LOL: 
 
Preporuka je otici navecer u centar Bukuresta, svasta se tu nudi, zovu ga mali Pariz  :D
 
E, i odi odmoran na Transalpinu, jer spust kroz šume prema Sebešu ima offroada, pa bi bilo dobro biti skoncentriran zbog blata da ne zalegneš prisilno  (y)
 
Skripter said:
E, i odi odmoran na Transalpinu, jer spust kroz šume prema Sebešu ima offroada, pa bi bilo dobro biti skoncentriran zbog blata da ne zalegneš prisilno  (y)

Istina, istina, doduše malo ali na neočekivanim mjestima.
 
gianni said:
Preporuka je otici navecer u centar Bukuresta, svasta se tu nudi, zovu ga mali Pariz  :D

Mislim stvarno, ja dođoh po savjete, a vi tu mene na grijeh navodite.  :evil: :LOL: :LOL:

Skripter said:
E, i odi odmoran na Transalpinu, jer spust kroz šume prema Sebešu ima offroada, pa bi bilo dobro biti skoncentriran zbog blata da ne zalegneš prisilno  (y)

djuka007 said:
Istina, istina, doduše malo ali na neočekivanim mjestima.

To je korisna informacija.  (y)
Kako izgleda taj offroad, više tipa utabanog makadama ili blato do koljena?  :misli:
Pitam jer mi dvokotač nije baš za ovo blato do koljena.  :mrgreen:

Mislio sam večer prije spavati u Targa Jiu pa onda se zaletiti odmah ujutro na Transalpinu.
 
Kad sam ja bil je bilo taman negdje na pola puta između šljunka i raskvašene zemlje. Bilo desetak metara di smo "plivali" u nadi da se ne budemo zaustavili, ostalo relativno tvrdo ali grbavo, cesta je tam ali asfalta nema  (y)
 
Malo ti ovaj dio rute kroz BiH i nije cemu... Potez Bugojno- Jablanica je prilicno naporan, dosta je malih mjesta gdje lokalci voze kao kamikaze, a nemas ni puno toga za vidjeti...
Jedino ako bas insistiras da se spustis do Jablanice ?
Ako ti to nije bitno, predlozio bih ti da korigujes rutu i iz Jajca produzis za Travnik - Vitez - Lasva i tu se ukljucis na autoput prema Sarajevu.
Brze ces stici, a manje se napatiti. Usput mozes pojesti i dobre cevape u Travniku  (y)

A imas i opciju da ides do Bugojna pa onda skrenes za Rostovo (prema Novom Travniku) i onda opet Vitez - Lasva - Autoput, ali u ovom slucaju fulas Travnik i cevape
Rostovo je super za motor, ides preko prijevoja, fina cesta, dosta zavoja i jako lijepa priroda
 
Skripter said:
Kad sam ja bil je bilo taman negdje na pola puta između šljunka i raskvašene zemlje. Bilo desetak metara di smo "plivali" u nadi da se ne budemo zaustavili, ostalo relativno tvrdo ali grbavo, cesta je tam ali asfalta nema  (y)

Kad ste vi bili tamo?
Čisto me zanima da li postoji mogućnost da su popravili to u međuvremenu.

esso_sa said:
Malo ti ovaj dio rute kroz BiH i nije cemu... Potez Bugojno- Jablanica je prilicno naporan, dosta je malih mjesta gdje lokalci voze kao kamikaze, a nemas ni puno toga za vidjeti...
Jedino ako bas insistiras da se spustis do Jablanice ?
Ako ti to nije bitno, predlozio bih ti da korigujes rutu i iz Jajca produzis za Travnik - Vitez - Lasva i tu se ukljucis na autoput prema Sarajevu.
Brze ces stici, a manje se napatiti. Usput mozes pojesti i dobre cevape u Travniku  (y)

A imas i opciju da ides do Bugojna pa onda skrenes za Rostovo (prema Novom Travniku) i onda opet Vitez - Lasva - Autoput, ali u ovom slucaju fulas Travnik i cevape
Rostovo je super za motor, ides preko prijevoja, fina cesta, dosta zavoja i jako lijepa priroda

(y)
Ma ne inzistiram na spuštanju do Jablanice, samo tražim neku put da se malo više vozikam.  :021: :mrgreen:
Kanjon Vrbasa do Jajca je obvezan, a ostalo mi je svejedno samo da je guštanje.  :mrgreen:

Ovako nekakva ruta od Jajca bi bila ok?
https://goo.gl/maps/WNf9qCvE6JC2

Kako to da preporučaš skretanje na Lašvu i autoput, a ne preko Kaćuna i Kiseljaka do Sarajeva? Tamo je loša cesta, puno sela ili..?
 
bugojno - novi travnik ti je super cesta....
ali od travnika do viteza pa do sarajeva mi je najružnija cesta u bosni......uz iznimku dijela uz lašvu..
 
marac_zg said:
Kad ste vi bili tamo?
Čisto me zanima da li postoji mogućnost da su popravili to u međuvremenu.

(y)
Ma ne inzistiram na spuštanju do Jablanice, samo tražim neku put da se malo više vozikam.  :021: :mrgreen:
Kanjon Vrbasa do Jajca je obvezan, a ostalo mi je svejedno samo da je guštanje.  :mrgreen:

Ovako nekakva ruta od Jajca bi bila ok?
https://goo.gl/maps/WNf9qCvE6JC2

Kako to da preporučaš skretanje na Lašvu i autoput, a ne preko Kaćuna i Kiseljaka do Sarajeva? Tamo je loša cesta, puno sela ili..?
Ljeto 2014. Ne sekiraj se za taj makadam. To su doslovno rupe od par sto metara izmedju skroz ok asfalta. Ne uleci u nepregledne zavoje "na koljenu" i nemas nikakvih problema.
Iskreno da ih netko nije spomenuo ne bih ih se niti sjetio. Po keni je puno gora dionica uz Dunav sa Rumunjske strane. Mi smo se spustali od Bele Crkve do Đerdapa i ono nije bas da mi se zuri ponovo. Sa srpske strane po kojoj smo se vracali skroz druga prica. Cesta divota jedna. Cak je i priroda puno ljepsa. Ko da si kilometrima daleko, a ne par sto metara.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk