Čudan zvuk kod kočenja motorom

bozoou

New member
Pozdrav,

radi se o Hondi CBX500. Nedavno sam primjetio da kada ubacim u nižu brzinu da na moment nešto zazvecka negdje dok se malo ne smire broj obrtaja prigušen nižim prijenosom. Ne radi se o nekim divljačkim brojevima okretaja ...možda nakon spuštanja prijenosa dignem broj okretaja na 3 - 4k.
I to nije zvučalo uopće strašno, nisam bio niti siguran da li sam zabrijao, tj. da li je taj zvuk bio prisutan cijelo vrijeme. Ignorirao sam to zadnjih 500-njak km od kada mi je uzelo pažnju.

I sada sam baš na putu sa motorom i u mjestu sam gdje ima dosta jačih nizbrdica. I na tim nizbrdicama ga pustim u prvoj brzini da koči motorom i ja možda malo pripomognem kočnicama. Nizbrdice su taman tolike da ga u prvoj vrte na tih nekih 4k okretaja. Ispočetka nije bilo nikakvih čudnih zvukova, da bi se nakon par dana pojavio zasigurno novi zvuk.

Sada kada sam u režimu vožnje da postoji kočenje motorom (Bilo na nizbrdici ili nakon spuštanja u nižu) ...pojavi se neki zvuk koji se ciklički ponavlja: "Cik...cik..cik..."
E hebiga, ne znam kako opisati zvuk slovima....ne zvuči to strašno...(možda poput kao da se list zaljepio za gumu) ...a ciklusi pojavke zvuka su negdje otrpilike kao da ide jednom po rotaciji kotača ili možda čak lanca. (Obratit ću više pažnje danas)
Definitivno nije frekvencija povezana sa taktovima mašine...jer to bi bilo suviše brzo.

Ono...lagano ide "cik...cik...cik..." ..i odaje da se tu neki vrag pojavio u prijenosu, a ja nemam pojma jel uopće za zabrinuti se i odmah tražiti nekakav servis ili bi to moglo pričekati 500-njak km do Zagreba :/

Biti ću zahvalan za bilo kakvu sugestiju.
 
lesli eldridž said:
lanac......

To i meni ima nekako smisla...samo nemam ideju od čega je došlo do toga?
To je možda generalno zvuk koji odaje da je lancu dosta? Ili?

Ne zvuči kao goreći problem? :)
 
Pa ako pukne lanac onda ti ne gine generalka no mozda ga samo treba nategnut.
 
SpoRRi said:
Pa ako pukne lanac onda ti ne gine generalka no mozda ga samo treba nategnut.
neznam na koji lanac misliš.... ali jedan se ne doteže, a pucanje drugog nema veze sa generalkom....
tako da zovem polupane lončiće......
 
lesli eldridž said:
neznam na koji lanac misliš.... ali jedan se ne doteže, a pucanje drugog nema veze sa generalkom....
tako da zovem polupane lončiće......

Dobro ne razumijem se bas u to al frendu mi je usred voznje bez ikakvih naznaka prije roknuo i mjenjao sve ventile bla bla..
 
SpoRRi said:
Dobro ne razumijem se bas u to al frendu mi je usred voznje bez ikakvih naznaka prije roknuo i mjenjao sve ventile bla bla..

Ako je pukao lanac od bregaste osovine...koja tera ventile, onda je to dar-mar za mašinu.

Ako pukne lanac od prijenosa (uz pretpostavku da uredno napusti prostor) ...mašini je praktički kao da si ju zavrtio u leru, jer je oslobođena kotača i nema što vući.

Jedino neznam kako to biva iskustveno ako pukne lanac? Sumnjam da se voli zapetljat, ili?

I pretpostavljam da lanac ima velik faktor sigurnosti kod izrade, te na razno razne načine pokaže da je otisao kvragu prije nego pukne, pa pucanje vjerovatno nije česta situacija?

 
Pa da lanac bi se trebao cuti puno prije nego rokne