Dakar 2021. i obvezne airbag jakne za vozače motora i quad

Kad sam ja polagao B, nije bilo ABSa i zračnih jastuka. O tome smo uglavnom čitali kao opremi najboljih i najskupljih auta. Danas mi ne bi na pamet palo kupit neki auto iz tog vremena za svakodnevnu sportsku vožnju za vlastite gušte. Možda sam ja snob i volim tu fensi odjeću, ali imam doma dvoje male djece čije odrastanje bi rado doživio ukoliko je to moguće...
 
Airbag jakna te sigurno neće spasit od smrti, eventualno nećeš slomit ključnu kost, ako se zapucas u stup, drvo ili nešto treće nema ti spasa u niti jednoj opremi, na kraju krajeva ni odijelo te ne spašava od fatalnih ozljeda, samo od ogrebotina zbog kojih bis ležao 3 tjedna od bolova i oderane kože.
Da se razumijemo, ne vidim ništa loše u takvoj jakni, da je cijena približno ista ko cijena bez, ne bi razmišljao puno, na kraju slomljena kost te može stajat posla pa popušiš puno više od razlike u cijeni jakne, ali da ćeš doživit starost zbog jakne, nećeš.
 
Kad sam ja polagao B, nije bilo ABSa i zračnih jastuka. O tome smo uglavnom čitali kao opremi najboljih i najskupljih auta. Danas mi ne bi na pamet palo kupit neki auto iz tog vremena za svakodnevnu sportsku vožnju za vlastite gušte.

ABS i zračni jastuci ne znače 100% sigurnost.. Pojas je sasvim dovoljan.
Svejedno smatram da su 70/80/90-tih auti bolje rađeni od danas, sve plastika..
 
Novinar Motorcycle.com-a je nedavno opalio u auto u alpinestarsovom prsluku i napravio recenziju, izgleda kao zgodna stvar ali za hladnije mjesece i daleko je od onih prvih glomaznih prsluka koji su se vezali za motor (y)
 
  • Like
Reactions: ..ja..
Novinar Motorcycle.com-a je nedavno opalio u auto u alpinestarsovom prsluku i napravio recenziju, izgleda kao zgodna stvar ali za hladnije mjesece i daleko je od onih prvih glomaznih prsluka koji su se vezali za motor (y)
Ovi su opizdili glavon i slomili vrat, jaketa je spasila sve ostalo.:unsure:
 
Airbag jakna te sigurno neće spasit od smrti, eventualno nećeš slomit ključnu kost, ako se zapucas u stup, drvo ili nešto treće nema ti spasa u niti jednoj opremi, na kraju krajeva ni odijelo te ne spašava od fatalnih ozljeda, samo od ogrebotina zbog kojih bis ležao 3 tjedna od bolova i oderane kože.
Da se razumijemo, ne vidim ništa loše u takvoj jakni, da je cijena približno ista ko cijena bez, ne bi razmišljao puno, na kraju slomljena kost te može stajat posla pa popušiš puno više od razlike u cijeni jakne, ali da ćeš doživit starost zbog jakne, nećeš.


Apsolutne sigurnosti nema, na motoru osobito. To je svima jasno. Cilj je povećati izglede u svoju korist i ostvariti neki individualni komprosis rizika i komfora. Kaciga smanjuje šansu critical hita za X%, ABS za Y%, jakna za Z%. Kumulativno to je neki pristojan postotak. Postoje kategorije padova kod kojih je takva jakna razlika između smrti, invalidnosti ili života, kod drugih je beskorisna, kao i ostala oprema uostalom. Cijena će padati s vremenom.
 
Svi mi različito procjenjujemo rizik, i osim za ekstremne slučajeve (npr. ljudi koji ne žele nosit ni kacige ni opremu) tu je teško procjenit tko ga precjenjuje a tko potcjenjuje.

Meni osobno je svaki komad opreme koji ne umanjuje gušt u vožnji dobrodošao (y)
 
  • Like
Reactions: navigator77
Koristimo žena i ja već 10 godina Hitair prsluke, fala Bogu nismo ih ispitali, ali osobno poznam čovjeka koji je isprobao njegovo djelovanje
Tko hoće nek nosi, tko neće njegov izbor (y)
 
  • Like
Reactions: navigator77
Tih godina su auta preživljavala sudare ali putnici nisu, danas je srećom obrnuto (y)


Bogu hvala na auto moto sportu pa su neke stvari i donesene medju nas smrtnike.

Zato danas auta i jesu mekana da silu preuzme auto a ne vozac... jbg sranje je sto se auto raspe al ziva glava..
 
Air bag jakne će jednog dana biti standard kao što su to danas kacige. Prsluci su isto ok, ali treba disciplina da ih se svaki put obuče ali jaknu nosite ionako pa zašto to onda ne bi bila jakna koja štiti desetak puta više od bilo koje normalne jakne sa protektorima? Već se sada nudi velik broj modela jakni gdje niti ne možete prepoznati dali se radi o običnom ili air bag sustavu. Ja ću svakako sljedeće godine gledati kupiti kožnu air bag jaknu...
Neće biti standard, koliko ljudi nosi svu opremu?
1od 100.
Ja na skuteru imam full opremu i svi misle da vozim neku sportivu.