Europa...

ZoltanBB

Active member
Molim bez smijanja, hihotanja i zadirkivanja, situacija je ozbiljna da ne moze biti ozbiljnija! :)

Nakon 10 godina vozikanja motora sam konacno pokleknuo i izgleda da mi, zbog nedostatka vremena, ne gine putovanje fasisticko-kapitalistickim zapadom. :) Sukladno dosadasnjim putovanjima divljim jugom i istokom, moja percepcija stvarnosti je malo pomaknuta s poznavanjem navedenog krvopijskog mentaliteta, ocekujem prve radare na ulazu u Ptuj te redovitu pratnju i kontrolu helikopterima tijekom putovanja drzavnim cestama/autocestama. :)

Dakle, konkretno, za Italiju, drzite li se ogranicenja brzina? Sankcionira li policija brzine 10-20% iznad ogranicenja? Preticanje preko pune linije? Provlacenje kroz kolone? Parkiranje na nogostupu? Nesto trece?  Neki dobronamjerni savjet za putnika namjernika?

Molim za razumijevanje, ipak mi je ovo prvo putovanje (zapadnom) Europom.  :D
 
ZoltanBB said:
Molim bez smijanja, hihotanja i zadirkivanja, situacija je ozbiljna da ne moze biti ozbiljnija! :)

Nakon 10 godina vozikanja motora sam konacno pokleknuo i izgleda da mi, zbog nedostatka vremena, ne gine putovanje fasisticko-kapitalistickim zapadom. :) Sukladno dosadasnjim putovanjima divljim jugom i istokom, moja percepcija stvarnosti je malo pomaknuta s poznavanjem navedenog krvopijskog mentaliteta, ocekujem prve radare na ulazu u Ptuj te redovitu pratnju i kontrolu helikopterima tijekom putovanja drzavnim cestama/autocestama. :)

Dakle, konkretno, za Italiju, drzite li se ogranicenja brzina? Sankcionira li policija brzine 10-20% iznad ogranicenja? Preticanje preko pune linije? Provlacenje kroz kolone? Parkiranje na nogostupu? Nesto trece?  Neki dobronamjerni savjet za putnika namjernika?

Molim za razumijevanje, ipak mi je ovo prvo putovanje (zapadnom) Europom.  :D
skoro sat vremena prošlo, a nijednog odgovora... pošto ja ne volim da teme koje otvorim stoje tako bez rasprave, evo uključujem se ja sa svojim iskustvima, možda potaknem i ostale putnike...  :mrgreen:

S obzirom na dosadašnje dijelove svijeta kojima si putovao, zapad će ti stvarno biti šamarčina... i po faci i po novčaniku...  :wink: Krenimo redom... :)

Ako pičiš za Italiju (i dalje), preporučujem da Sloveniju prođeš autocestom... blizu je i ako ti je do turističkog obilaska, uvijek možeš na jednodnevni đir do Lipice, Vipave, Bleda, Vršiča... policiju nikad na slo autocesti nisam vidio, ali ima marsovaca, odnosno DARSovaca, pa vinjetu obavezno nakelji na motor...

Što se tiče Italije, ovisno kamo ideš... u Dolomitima možeš praktički raditi šta hoćeš, kad god sam išao, policije nit vidio nit čuo... no, da se odmah ogradim od eventualnih problema, uzmi u obzir da pišem samo svoja osobna iskustva... dakle, ako ih ja u svoje tri posjete dolomitima nisam nigdje vidio, ne znači da će tako biti i tebi...

Prije talijanskih gradova se psihički pripremi na prometni mentalitet koji je jedno 10 puta gori nego u Zagrebu u špici... guranje, naglo prestrojavanje, agresivna vožnja (gas-kočnica-gas)... trebat će ti dan-dva da se privikneš... :)

Vezano za brzinu, ne znam kolika je tolerancija jer me nigdje policija nigdje nije haltala... a znalo se bome svakako vozit... brzina je stvar osobne procjene... i moje inspiracije... nekad vozim iznad, nekad po, a nekad i ispod ograničenja... zavisi kakve sam volje...  :mrgreen:

Preticanje preko pune linije... nemam iskustva s kažnjavanjem... provlačenje kroz kolonu je normalna stvar, ali pliz, pliz budi vrlo oprezan jer talijani su ludi... od otvaranja  vrata dok stoje u koloni do naglih prestrojavanja bez žmigavaca....

Za ostale savjete trenutno nemam inspiracije jer ne znam kamo planiraš ići... uglavnom, materijala za čitanje i proučavanje Zapada ima na ovom forumu napretek...  (y)

Ja ću izreklamirati svoj put u Italiju, ostali neka reklamiraju svoje...  :mrgreen:

http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,175431.0.html
 
ZoltanBB said:
Molim bez smijanja, hihotanja i zadirkivanja, situacija je ozbiljna da ne moze biti ozbiljnija! :)

Nakon 10 godina vozikanja motora sam konacno pokleknuo i izgleda da mi, zbog nedostatka vremena, ne gine putovanje fasisticko-kapitalistickim zapadom. :) Sukladno dosadasnjim putovanjima divljim jugom i istokom, moja percepcija stvarnosti je malo pomaknuta s poznavanjem navedenog krvopijskog mentaliteta, ocekujem prve radare na ulazu u Ptuj te redovitu pratnju i kontrolu helikopterima tijekom putovanja drzavnim cestama/autocestama. :)

Dakle, konkretno, za Italiju, drzite li se ogranicenja brzina? Sankcionira li policija brzine 10-20% iznad ogranicenja? Preticanje preko pune linije? Provlacenje kroz kolone? Parkiranje na nogostupu? Nesto trece?  Neki dobronamjerni savjet za putnika namjernika?

Molim za razumijevanje, ipak mi je ovo prvo putovanje (zapadnom) Europom.  :D

Moja iskustva govore da je vožnja (zapadnom) Europom čisti užitak.
Zemlje u kojima sam se vozio motorom su UK, Francuska, Italija, Švicarska, Njemačka, Austrija, Slovenija. Neke ostale pokrio autom pa ih stoga neću navoditi.
Vozim se isključivo lokalnim cestama i glavnim magistralnim cestama. Svega nekoliko puta sam bio prisiljen koristiti auto cestu. Policija me je jedino zaustavila u Sloveniji i Austriji. Bili su iznimno profesionalni. Jedno i drugo zaustavljanje je bilo na ulazima u naseljena mjesta, nikada nisam vidio da zaustavljaju na otvorenoj cesti ili da skaču iznenada ispred vozila/motora.
Pogledaju papire i to je to ako su uredni. Bitno da imaš homologiran auspuh i da gume imaju dovoljno profila.
Inače su im veći gradovi jako pokriveni kamerama i ako te snime (a skidaju i motore koliko sam upozoren od vozača vani) kazne su katastrofa.
Dakle, na otvorenoj cesti voziš slobodno tempom koji ti paše, ali na ulazu u naselja obavezno usporiti točno na brzinu ograničenja.

U prometu (posebno u većim gradovima) nisam imao problema sa provlačenjem između kolona, svi to rade. Što se parkiranja tiče isto nije problem, daleko više mjesta za motore nego kod nas.
To je uglavnom to...





 
 
Po autoputevima preferiram 150 i do sada nisam imao problema, ali kao i kod nas ako ti se neki auto ljepi na tur - oduzmi gas. U slučaju zastoja uredno koristim zaustavnu traku.
U mjestima ohladi i taljigaj se sa ostalim prometom i razgledavaj (naravno, samo dok te ne pređe domaći motorist i onda juriš za njim  :mrgreen:).
U A i D se rijetko guraju sa motorima među aute i odmaraj dok ne naleti živahni domaći.
Alpe, Dolomiti su slobodna zona, ako ne razgledavaš peglaj koliko i kako hoćeš  :cheer:  ali obično ostala smetala razgledavaju, pa moraš paziti na njih  :mrgreen:

(y)

 
ja nikad nisam imao problema sa police,možda su me fulali neznam.
vozim se kao i ovde,70,80,90..jedinu po gradu smanjim jer negdje imaju kamere na semaforima koje te okinu ako si prekoračio brzinu.
autoputom 150-160 nikad problema.jednom u njemačkoj i polismena na motoru pretekao i nije išao zamnom.
samo pazi na aute jer ne gledaju baš puno u retrovizore al to je stara priča.
sretno!  (y)
 
Zahvaljujem na savjetima, veseli me vidjeti da se sve svodi na ukljucivanje zdravog razuma i zeru kulturnog ponasanja. :)

Ako vrijeme posluzi, ovaj vikend skacemo malo do centralne Italije na talijansku spizu i capuccino. Dojmovi, ako ih uopce bude, slijede. :)
 
ZoltanBB said:
Zahvaljujem na savjetima, veseli me vidjeti da se sve svodi na ukljucivanje zdravog razuma i zeru kulturnog ponasanja. :)

Ako vrijeme posluzi, ovaj vikend skacemo malo do centralne Italije na talijansku spizu i capuccino. Dojmovi, ako ih uopce bude, slijede. :)

fino, ja se spremam tam za tjedan dana, pa očekujem friških informacije  (y)


black.sfcro said:
Bitno da imaš homologiran auspuh i da gume imaju dovoljno profila.


moraju i db kileri bit unutra (akrapi)
 
pinky said:
fino, ja se spremam tam za tjedan dana, pa očekujem friških informacije  (y)

Hm... poznavajuci sebe, friske informacije ce se vjerojatno svesti na grintanje o cijenama, usluzi i bolesnoj organiziranosti uz besramno presucivanje dobrog dijela o odlicnim cestama, lijepim krajolicima i ostalim detaljima koji, ionako, nisu bitni.  :D

pinky said:
moraju i db kileri bit unutra (akrapi)

Nemam ti ja to. :)
 
ZoltanBB said:
Nemam ti ja to. :)

Prilikom onom spomenutog zaustavljanja u Austriji policajac je dvojicu austrijanaca (kojima sam se priljepio 20-ak km prije) odmah radi auspuha poslao u stanicu za tehnički pregled.

 
black.sfcro said:
Prilikom onom spomenutog zaustavljanja u Austriji policajac je dvojicu austrijanaca (kojima sam se priljepio 20-ak km prije) odmah radi auspuha poslao u stanicu za tehnički pregled.

Dobro, bit cu precizniji: nemam ti ja Akrape niti db killere. :)
Znam da sam medju rijetkima ali glasni auspusi me ne privlace. :)
 
ZoltanBB said:
Dobro, bit cu precizniji: nemam ti ja Akrape niti db killere. :)
Znam da sam medju rijetkima ali glasni auspusi me ne privlace. :)

Uuu, ne znaš šta propuštaš i kako Ameri kažu,Loud Pipes Save Lives... :mrgreen:
 
Direktor said:
2 ZoltanBB: Koja ti je ruta i datum polaska?

Pokret je (vjerojatno) u ovaj ponedjeljak a fiksne rute, kao i uvijek kod nasih putovanja, i nema.  :D Plan je do Trsta pa onda dalje na jug, valjda prema Firenzi, Parmi itd... i u tom dijelu svijeta potrositi koji dan. :)