Fasadni plinski bojler

TNT

Well-known member
Dakle došli danas Stanio i Olio (tak su zgledali) u ulozi dimnjačara da bi prekontrolirali fasadni plinski bojler tj. dimnjak (ona cijev dužine cca 100cm). Na moje pitanje kaj bi točno kontrolirali vele ugljični monoksid i na to Stanio (onaj tanji) vadi čarobnu kutijicu s nekim pimpekom koja bi navodno to zmjerila. Na pitanje na koji zakon, uredbu ili bilo što se pozivaju da bi učinili određenu radnju odgovor je bio šef nas je poslal. Zanima me ima li tko slična iskustva točnije jesam li dužan plaćati tu uslugu, kužim čišćenje dimnjaka koji se koristi za grijanje na kruta goriva, plinske dimnjake i peći koje koriste okomite dimnjake i koje uzimaju zrak iz unutrašnjeg prostora pa postoji mogućnost neispravnosti, a samim time i pojave CO, ali kaj bi majstori tu kontrolirali kad se svježi zrak uvlači sa vanjske strane fasade, a produkt izgaranja se vrača kroz istu cijev (dupla stjenka) van kuće. Inače bojler se redovito servisira od strane ovlaštenog servisera koji isto zvleče svoj strojček da bi prekontrolirao ispravnost bojlera. Na netu nisam našao baš nešto o konkretnom slučaju pa eto da pitam :wink:

PS

Ajde bar malo bez offa  :LOL:


 
Dolazi mi svaka 3 mjeseca i uzima 60kn. Zadnji put mu reko da ne dolazi vise od jednom godisnje i posluso me.
Al moj nije fasadni nego "obican" (onaj koji zrak uzima iz prostorije)

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk 2
 
Ne dolazi mi nikad, uredno svake godine zovem servisera da mi počisti plamenik i provjeri sve dal ok radi + mjerenje plinova.
 
Dvaput godisnje bi se trebalo vrsiti provjeravanje. Ako ti je dimnjaca 100 cm znaci izlazi okomito iz fasade,vjerujem da su te i upozorili da to nije po eu regulativi i u slucaju da stavljas novi bojler moras i drugacije izvesti dimnjacu. :mrgreen:
 
meni dimnjačar uopće ne dolazi ... ?!?

zadnji puta bio prije koju godinu i vidio na doljnoj etaži fasadni dimnjak za plinski bojler i to si zapisao i dao mi posjetnicu da ga zovem ako šta trebam, ali da on nema potrebu dolaziti  ..  :misli:
 
Nisu ni mene tlačili do sada (fasadni je u igri od 95) ali po novom pravilniku (tak veli Olio, ) trebaju se kontrolirati i fasadni, (zakon, uredba, propis ... nepoznato) U isto vrijeme ovima koji lože na palete, gumu, ivericu (j...i ga kriza) njima ne dolaze, kaj je preveć kancerogeno  :misli:  Razmišljam je li to lov u mutnome ono po sustavu APP.  :palacdolje:
 
Fasadni dvaput godisnje 55 kn, klasicni dimnjak 7kn po metru.. Takve su cijene kod nas u OS.
 
Ima. (y)
Ako se ne varam veze se za gradsku regulativu obzirom da dobijes prijavu gradu ukoliko nisi pustio dimnjacara i sl..
 
Lolo said:
Dakle došli danas Stanio i Olio (tak su zgledali) u ulozi dimnjačara da bi prekontrolirali fasadni plinski bojler tj. dimnjak (ona cijev dužine cca 100cm). Na moje pitanje kaj bi točno kontrolirali vele ugljični monoksid i na to Stanio (onaj tanji) vadi čarobnu kutijicu s nekim pimpekom koja bi navodno to zmjerila. Na pitanje na koji zakon, uredbu ili bilo što se pozivaju da bi učinili određenu radnju odgovor je bio šef nas je poslal. Zanima me ima li tko slična iskustva točnije jesam li dužan plaćati tu uslugu, kužim čišćenje dimnjaka koji se koristi za grijanje na kruta goriva, plinske dimnjake i peći koje koriste okomite dimnjake i koje uzimaju zrak iz unutrašnjeg prostora pa postoji mogućnost neispravnosti, a samim time i pojave CO, ali kaj bi majstori tu kontrolirali kad se svježi zrak uvlači sa vanjske strane fasade, a produkt izgaranja se vrača kroz istu cijev (dupla stjenka) van kuće. Inače bojler se redovito servisira od strane ovlaštenog servisera koji isto zvleče svoj strojček da bi prekontrolirao ispravnost bojlera. Na netu nisam našao baš nešto o konkretnom slučaju pa eto da pitam :wink:

PS

Ajde bar malo bez offa  :LOL:
Da, takav je propis, i imaju pravo mjerit.

Koliko to ima smisla, i koliko to oni znaju izmjerit, o tome bi se već dalo diskutirat. Naime, propisano je (EU regulative, jelte) koliko bojler, plamenik il kaj već smije proizvodit CO2. Budući da tebe nitko ne može natjerat da radiš godišnji servis plinskog trošila, onda ti takvi pacijenti idu po kućama i prodaju maglu. Moji dečki kad čovjeku naprave servis trošila, naprave i mjerenje dimnih plinova i ostave kopiju. Onda kad ti se mudrac ukaže na vratima, pokažeš mu ispis i pošalješ ga u kurac (ili već po izboru).
Mom tastu (ZG) su rekli da na Vaillantovom turbaku mora dat ugradit dimovodno koljeno sa priključcima za analizator. I to je platil jedno soma kuna.
A kad skineš plašt bojlera, imaš dvije rupe u koju idu sonde.

Naime, povišen CO2 je znak lošeg sagorijevanja, i shodno tome neispravnog trošila. Pa eto...

Fora ti je u tome da dimnjačari nemaju kaj radit, pa onda da im izmišljaju posla.
 
Evo zvao kumpića dimnjačara (u ZG) koji potvrđuje da imaju pravo s tim da pravila određuje lokalna samouprava (kak mi je to drago :cijpadrva: ) i prema tim lokalnim propisima to bi u ZG bilo jenput u dvije godine (kod mene u selu nepoznato). Veli plati da te ne j..u. Zakon o dimnjačarstvu bi navodno trebal biti gotov do kraja godine, a ovo im sada dobro dođe da uberu lovu u bijelim rukavicama.  :wink:
 
ti bokca,samo izmišljotine :LOL: kako ubrati lovu na 101 način :mrgreen:
 
strasilo said:
meni dimnjačar uopće ne dolazi ... ?!?

zadnji puta bio prije koju godinu i vidio na doljnoj etaži fasadni dimnjak za plinski bojler i to si zapisao i dao mi posjetnicu da ga zovem ako šta trebam, ali da on nema potrebu dolaziti  ..  :misli:
meni je ove godine došao a ni sam neznam zakaj  :? :misli:

istu peć (atmosferska plinska ) imam vec valjda preko 15 god. (polovna  :mrgreen: ) i nikad ju niko nije popravljal osim mene  :mrgreen: ... izmijenio sam 2-3 termopara i to je to  :grin:
 
Lolo said:
Evo zvao kumpića dimnjačara (u ZG) koji potvrđuje da imaju pravo s tim da pravila određuje lokalna samouprava (kak mi je to drago :cijpadrva: ) i prema tim lokalnim propisima to bi u ZG bilo jenput u dvije godine (kod mene u selu nepoznato). Veli plati da te ne j..u. Zakon o dimnjačarstvu bi navodno trebal biti gotov do kraja godine, a ovo im sada dobro dođe da uberu lovu u bijelim rukavicama.  :wink:

Lokalna samouprava znači da imaš dimnjačare koji su zaduženi za određeni dio grada, bar su meni tako prodali priču.  :mrgreen: Nemam još iskustva, tek smo ugradili plin, ali znam da su dosta čvrsti po pitanju puštanja u pogon.
 
mate said:
Lokalna samouprava znači da imaš dimnjačare koji su zaduženi za određeni dio grada, bar su meni tako prodali priču.  :mrgreen: Nemam još iskustva, tek smo ugradili plin, ali znam da su dosta čvrsti po pitanju puštanja u pogon.

Znam, ugrađivao sam  u stanu i tam je trebala čitulja od dimnjačara za vertikalu ne i za sami bojler, jedan i drugi su fasadni ili kak oni vele turbo  :wink: Problem je u lokalnoj samoupravi kaj svaki šupak donese svoj propis pa Dovla mora platiti pregled 2x godišnje, a u Zagrebu jenput u dve godine.  :wink:
 
I istina je da su nepopustljivi..
Naime pametan majstor mi je izveo dimnjaču vodoravno iz fasade, kao proći će to još ako znaš nekog u ovlaštenom dimnjačaru. Naravno kao pošteni balkanac popušim tu priču jer sam stvarno dobar s kim treba bit dobar što se ovog tiče..  :mrgreen:
Lijepo mi čovjek objasni situaciju i EU regulativu što se tiče izvoda dimnjaka i nema boga da se izda potvrda a da ne štima izvedba.. Logično, oni potvrdom garantiraju kao ovlaštena osoba kako je sve u skladu sa zakonom, ne daj bože neke havarije to je ključ u bravu i odgovorna osoba u zatvor.. Tako da sam imao cirkuse za napraviti to kako spada.. Ali neka, tako i treba, želim biti europejac.  :mrgreen:
 
ja se potpuno slažem da se takvi propisi trebaju 100% poštivati ... jebiga, i najmanja sitnica može koptati glave...

ali mi nikako nije jasno da propisi za istu stvar mogu biti drugačiji od grada do grada...  :palacdolje:
 
A vidi, propisi su u principu isti "samo" se cijena i učestalost pregleda razlikuje.
Što se tiče ovog dvaput godišnje to sam pisao u kontekstu pravne osobe jer to znam da mi dolaze dvaput. Ovo kod kuće još ne znam jer je sad bio kontrolni pregled prije prvog puštanja u rad instalacije. Za cijene sam siguran kako sam napisao.
 
Zivim u ZG u obiteljskoj kuci i dimnjacar je dolazio 3 puta godisnje. Kako za moj stan, tako i za stan ispod mog (2 odvojena plinska centralna grijanja). Bojleri nisu fasadni. Svaki put kad bi doso bi ubrao 2x60kn za ispitivanje razine CO. Nekim susjedima dodje jednom godisnje i kad sam to cuo, prvi slijedeci put sam malo popricao s njim o tome. Prvo se pravio blesav i reko da on to mora svaka 3 mjeseca obavit, a na spomen drugih iz ulice je naglo zasutio. Reko sam mu da se ne pojavljuje cesce od jednom godisnje i to kad njemu odgovara.

Sad citam tu da je zakonski propisano svake 2 godine (ZG). Meni nije problem platit taj pregled jednom godisnje, mirnije se osjecam, ali se osjecam ko budala ako mi je uzimao novce, a nije trebalo.

Jel se tih 2 godine odnosi samo na fasadne bojlere ili i na klasicne plinske bojlere koji zrak vuku iz prostora u kojem su montirani (kupaonice)?
Srecom, nemam PVC stolariju nego drvenu koja bas i ne dihta najbolje  :LOL:



S druge strane, u jednom stanu u blizini Petrove/Vlaske mi nisu bili dimnjacari valjda 10 godina, mozda i vise, a isti tip bojlera.