Fotoaparati preporuka!

sasaa said:
radi osjetljivosti i gustoce pixela.. samim time i suma koji se javlja.

    ...to mi je jasno kada ti uvjetuješ za opremu kojom ćeš se koristiti.

      Ja se fotkanjem samo zabavljam i ne namjeravam raditi plakate od svojih slika
 
Oldie, nisam pitao, zasto nisi kupio 35 mm sensor, vec zasto si kupio 4/3.
Ja sam kupio oly ep-l 7 zbog cijene, ne gledajuci na sensor, mislim da bila napucanija kamera za tu lovu.
Bio je Sony alpha 5000 za tih 330 eura isto sa kit objektivom.
 
Sredju said:
Oldie, nisam pitao, zasto nisi kupio 35 mm sensor, vec zasto si kupio 4/3.
Ja sam kupio oly ep-l 7 zbog cijene, ne gledajuci na sensor, mislim da bila napucanija kamera za tu lovu.
Bio je Sony alpha 5000 za tih 330 eura isto sa kit objektivom.

    ...misliš da bi ti sa alphom 5000 fotke bile bolje?
 
odgovorio ti je...
 
OldBoy said:
    ...nisu. Prvo sam sa Tamronom uslikao motiv onako kako najbolje mogu (F8), a onda Olympusom 'hvatao' istu brzinu okidanja (1/160) uz isti otvor blende (F8) kao na Tamronu i morao smanjiti EV za dva stopa (-0,7).

    Ni jedan program ne očitava podatke o otvoru blende i žarišnoj duljini sa M42 jer su ti stari objektivi mehanički i nemaju elektroničku vezu sa tijelom. Zbunjuje te da je otvor blende na Tamronu 2,83 , što je netočno (ručno sam ga stavio na F8), kao i žarišna duljina od 50mm, isto tako netočno, ali program ih sam ubacuje iako nemaju smisla.

Ja sam maloprije isprobao Yashinon, Helios, kit i Sigmu za µft, sva tri objektiva daju istu mjeru svjetla na sensor sa istim otvorom blende.
Tebi je slika na tamronu preocito presvjetljena, tako da mi je F2,8 logican ili je neko drugo podesavanje razlicito namjesteno, s tim da si tamrona opalio u M, a zuma u A modu.
 
Sredju said:
Ja sam maloprije isprobao Yashinon, Helios, kit i Sigmu za µft, sva tri objektiva daju istu mjeru svjetla na sensor sa istim otvorom blende.
Tebi je slika na tamronu preocito presvjetljena, tako da mi je F2,8 logican ili je neko drugo podesavanje razlicito namjesteno, s tim da si tamrona opalio u M, a zuma u A modu.

    ...pročitaj još jednom, prioritet sam dao Tamronu uz očekivano najoštriju sliku na F8 (ručno podešeno). Na nulu sa EV na njemu sam došao uz brzinu okidanja 1/160. Sa zumom sam ga oponašao. Postavio sam F8 u A modu i 'tražio' brzinu okidanja 1/160. Dobio sam je tek na -0,7. Što ti nije jasno?

    M ili A ti je isto uz isti otvor blende, brzinu okidanja i ISO

    BTW, ako si probe radio oko 19h, onda ti nisu uvjeti kao kod mene. Fotkao sam na jakom suncu.
 
Sredju said:
Ja sam maloprije isprobao Yashinon, Helios, kit i Sigmu za µft, sva tri objektiva daju istu mjeru svjetla na sensor sa istim otvorom blende.
Tebi je slika na tamronu preocito presvjetljena, tako da mi je F2,8 logican

Ma jamačno... pogotovo kad pogledaš DoF...

Sredju said:
ili je neko drugo podesavanje razlicito namjesteno,

Obzirom da aparat i u slučaju kada je na njega montiran objektiv bez ikakve eletronike ispravno zabilježi ISO, brzinu zatvarača i kompenzaciju ekspozicije, o kojem to drugom podešavanju pričaš, a koje bi imalo utjecaj na ekspoziciju?

Sredju said:
s tim da si tamrona opalio u M, a zuma u A modu.

A to u ovom slučaju ima veze sa ___________________  (popuni prazninu)
 
    @ Sredju: ako dopuštaš savjet, okani se M42. U ovoj ti fazi ne služe ničemu, i čisti su gubitak vremena, neka fotografska 'stratosfera' do koje još nisi dobacio. Onaj tvoj Olympusov kit je za sva njih svemirski brod. Hodaj okolo i 'klikaj', što više jer je to jedini način da nešto naučiš. Kod kuće proučavaj što si uslikao i razmisli ako ti se uputi kritika.

    Koncentriraj se na fotografiju, a ne na tehnikalije.

    Niko nije postao dobar klavirista samo zato jer je kupio vrhunski klavir.

    Put je dug, i traži strpljenja, ali se na kraju isplati-

    Kenjam, ha?  :mrgreen:
 
Prodajem Panasonic GH2 sa 14-42 objektivom ako nekoga zanima  (y)
Cijena za forumaše 2500 kn.
http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoaparati/panasonic-gh2-oglas-19569226
 
znaci nakon 2 godine koristenja nikona d3200 nakon toga dve godine d7200 umjesto da predem na FF ja odusta i ode na neki kompakt ..nemam volje tandrkat fotic dok idem setat se djetetom,previse mjesta zauzima na motoru i sl.

imate li kakav dobar kompakt za preporuciti?

do sad gledao
fujifilm xf10 ,panasonic lumix Lx100 i Sony rx100 IV ima li smisla uopce gledati kompakte ili je jednostavnije uzeti "idijota" i klikati!?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

 
sehrz said:
znaci nakon 2 godine koristenja nikona d3200 nakon toga dve godine d7200 umjesto da predem na FF ja odusta i ode na neki kompakt ..nemam volje tandrkat fotic dok idem setat se djetetom,previse mjesta zauzima na motoru i sl.

imate li kakav dobar kompakt za preporuciti?

do sad gledao
fujifilm xf10 ,panasonic lumix Lx100 i Sony rx100 IV ima li smisla uopce gledati kompakte ili je jednostavnije uzeti "idijota" i klikati!?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Baš me zanima šta će ti forumaši preporučiti, jer i mene zanima. :)

Imam DSLR ali uzeo bih nešto kompaktnije i jeftinije kao ajmo reći "pomoćni" fotić na motoru - nešto što se može brzo izvaditi i spremiti ili čak držati oko vrata na nekim sporim dionicama.

Svaki savjet dobrodošao. Red veličine do recimo 2k kn ali ne mora biti uvijet. Vidim da se za 200-400 € se nudi stvarno svašta, "od igle do lokomotive". Neznam šta uopče gledati. Bolji kompakt ili jeftiniji mirrorless. Znači htio bih nešto kompaktnije od DSLR, ali da slike baš ne budu kao sa Nokie 3310. :mrgreen: I nebih htio potrošiti puno novca da mu ne robujem. :mrgreen:

:misli:
 
biker4life said:
Baš me zanima šta će ti forumaši preporučiti, jer i mene zanima. :)

Imam DSLR ali uzeo bih nešto kompaktnije i jeftinije kao ajmo reći "pomoćni" fotić na motoru - nešto što se može brzo izvaditi i spremiti ili čak držati oko vrata na nekim sporim dionicama.

Svaki savjet dobrodošao. Red veličine do recimo 2k kn ali ne mora biti uvijet. Vidim da se za 200-400 € se nudi stvarno svašta, "od igle do lokomotive". Neznam šta uopče gledati. Bolji kompakt ili jeftiniji mirrorless. Znači htio bih nešto kompaktnije od DSLR, ali da slike baš ne budu kao sa Nokie 3310. :mrgreen: I nebih htio potrošiti puno novca da mu ne robujem. :mrgreen:

:misli:
ja sam odustao od dslr puno opreme za malo vremena trenutno u uzem izboru lumix lx100 - sony rx 100 III - Fuji x100S  pa kako bog da sva tri isprobao i moram reci da je sony tolko nakrcan fotke ostre na 2.8 bez brige [emoji6]  ,ali mozda malo preenmali ali na sve se covjek navikne..
Edit:kad ih imas dva najcesce jedan sve slabije koristis i shvatis da ti netrrba [emoji39]
Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk
 
I ja sam prošo kroz isti glib, premda ni kad sam imo volje za teglit foto, nisam ni tada htio ful frejm nego m43. Al gotovo je, nemam više GH2 nego FZ80 koji je smeće ali kad se smanji fotka i nabaci unsharp je top, uostalom koga briga, sve te slike gleda rulja dok prelazi ulicu, mob vertikalno sunce drito u ekran itd itd itd.

Za te moto tramak uvjete FZ80 je dobar, 4K, wifi i tako...LX100 sam mislio i sad ima i dvica ali mislim da je to bacanje love, radije TZ200, ako već toliko para na kompakt. Al nebi TZ200 mogo teglit pa da mi negdje ne fljusne, dok za FZ80 me nije briga ako padne.

6Lsg6eT.jpg


Ima dobar zum.
 
Riker said:
I ja sam prošo kroz isti glib, premda ni kad sam imo volje za teglit foto, nisam ni tada htio ful frejm nego m43. Al gotovo je, nemam više GH2 nego FZ80 koji je smeće ali kad se smanji fotka i nabaci unsharp je top, uostalom koga briga, sve te slike gleda rulja dok prelazi ulicu, mob vertikalno sunce drito u ekran itd itd itd.

Za te moto tramak uvjete FZ80 je dobar, 4K, wifi i tako...LX100 sam mislio i sad ima i dvica ali mislim da je to bacanje love, radije TZ200, ako već toliko para na kompakt. Al nebi TZ200 mogo teglit pa da mi negdje ne fljusne, dok za FZ80 me nije briga ako padne.

Ima dobar zum.

tu dolazimo do problema nije problem dat lovu ali za tu lovu hocu da bude makar blizi dslr kvaliteti , FZ serija je cool ali ja bi ipak nesto vise kompaktno. Koristio sa FZ50 koji mi je bio ubercool 3 godine nakon tog dslr :)
 
sehrz said:
ja sam odustao od dslr puno opreme za malo vremena trenutno u uzem izboru lumix lx100 - sony rx 100 III - Fuji x100S  pa kako bog da sva tri isprobao i moram reci da je sony tolko nakrcan fotke ostre na 2.8 bez brige [emoji6]  ,ali mozda malo preenmali ali na sve se covjek navikne..
Edit:kad ih imas dva najcesce jedan sve slabije koristis i shvatis da ti netrrba [emoji39]
Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Na moto ture nosim samo GoPro, te DSLR sa objektivom 17-55 F2.8 i to je to. Ostale objektive samo kada idem drugim prijevoznim sredstvima.