Fotografija općenito

dr.chala

Active member
Sve o nastajanju dobrih fotografija,obradi istih i oruđu,te opremi kojom nastaju molim da stavljate ovdje!  (y)
 
moja 2 centa: ako slikate, nemojte slikat prema suncu bez filtera na objektivu, jer ce vam skuriti senzor...pravilo je da ako mozes gledat u sunce, onda ga mos i uslikat...inace i odbljesak s vodene povrsine zna sjebat senzor...
 
slavko55 said:
Ruku na srce, tema je idiotska, spada u neki drugi forum ili rec grupu, a ti je staviš kao sticki.!!  :?
ruku na srce tema je odlicna (bez uvlacenja)
na vecini foruma di se nesto slika (putopisi, trke itd)postoji tema sa savjetima
npr evo ti ova
http://www.dropbike.com/forum/viewforum.php?f=27&sid=8628970f9cdced4876c8680c4b92b103
 
Idiot je onaj tko ne vidi poveznicu ove teme sa Putovanjima i nastankom Putopisa.Ali za tvoju info nastala je iz ovoga:

http://www.motori.hr/forum/index.php/topic,78753.575.html#lastPost

Stavljena je kao pokušaj da se javi netko od iskusnih tko bi savjetovao nas manje iskusne.Ukoliko ne zaživi ide u smeće.Eto toliko!  :wink:

 
Bilo bi lipo da ovo zaživi  (y) iako postoji dosta mjesta gdje možeš naučiti dosta toga o fotografiji, nebi bilo loše na forum staviti upute o uploadu fotografija i slično... sigurno će nekom biti od koristi  (y)
 
Inače obožavam slikati, baš se spremam uzeti i neki malo noviji fotić, sa wide objektivom....

Jedan trik, koji malo ljudi koje znam koristi, odnosno koristi od kad sam im ja rekao... Ako je na slici sunce prema objektivu, blic će ga "ubiti". Što je sunce jače, pojačati i sam blic, ako fotić to omogćava.
Naravno, već je netko rekao da prejako sunce može ubiti i sam senzor, tako da....
 
Dobra tema (y)
ajmo vi koji se kuzite u fotografiju dajte par savjeta i finti. ali onako "da vas ceo svet razume", bez puno profi izraza :mrgreen:
 
dr.chala said:
Sve o nastajanju dobrih fotografija,obradi istih i oruđu,te opremi kojom nastaju molim da stavljate ovdje!  (y)

Pohvala za inicijativu  (y) , sad jos da nam se javi neki nas ala Mikka i edukacija moze poceti  :mrgreen:
 
evo mene! bavim se fotografijom amaterski već nekoliko godina pa imam nešto iskustva i nešto znanja, nešto sudjelovanja na izložbama, jedno treće mjesto, itd. što budem znao reći ću.
Imate ispod adresu moje stranice pa možete vidjeti kako to izgleda. Ima pokoja moja fotka i na putopisu iz Grčke kojega je sastavio Max34.
Inače ovo sa suncem u aparat i blicom je dobra stvar. Osobito za portrete. Npr. staviš osobu koju slikaš, npr. djevojku da joj sunce tuče točno u zatiljak a ti onda s uključenim blicom slikaš lice. Efekt je sličan onom što ga rabe za slike prije vjenčanja.
Možda čak žena ispadne ljepše na slici nego u stvarnosti :D
 
risbo said:
evo mene! bavim se fotografijom amaterski već nekoliko godina pa imam nešto iskustva i nešto znanja, nešto sudjelovanja na izložbama, jedno treće mjesto, itd. što budem znao reći ću.
Imate ispod adresu moje stranice pa možete vidjeti kako to izgleda. Ima pokoja moja fotka i na putopisu iz Grčke kojega je sastavio Max34.
Inače ovo sa suncem u aparat i blicom je dobra stvar. Osobito za portrete. Npr. staviš osobu koju slikaš, npr. djevojku da joj sunce tuče točno u zatiljak a ti onda s uključenim blicom slikaš lice. Efekt je sličan onom što ga rabe za slike prije vjenčanja.
Možda čak žena ispadne ljepše na slici nego u stvarnosti :D

Super,idemo dalje...još netko?  (y)
 
Jedan od jednostavnijih načina za masovni resize slika je Microsoftov Image resizer koji možete skinuti s ove adrese:
http://download.microsoft.com/download/whistler/Install/2/WXP/EN-US/ImageResizerPowertoySetup.exe

Nakon što instalirate taj mali programčić desni klik na sliku/slike i primjetite dodatnu stavku u izborniku:


Kliknite na Resize pictures i dočekati će vas odabir veličine slika. Za forume je dovoljno odabrati medium (800x600px) i klinuti OK.



Pričekate par minuta/sekundi i u dočekat će vas resizeane slike koje imaju u svoje ime dodan nastavak "(medium)".


Sad još ostaje pronaći dobro sklonište za svježe slike. Ako ne želite koristiti slike kao attachmente na forumu onda vam preostaje picamatic.com (ili imageshack, photobucket ili netko treći). Meni se nekako picamatic.com najviše svidio jer nema hrpe reklama, jednostavan je i besplatan.

Nakon što uploadate slike, odaberede BBCode i kopirate ga, pa zatim zaljepite u tekst koji pišete.



Zaljepljeni kod izgleda ovako:
Code:
[URL=http://www.picamatic.com/view/1317959_04/][IMG]http://www.picamatic.com/show/2008/11/06/09/33/1317959_bigthumb.jpg[/IMG][/URL]


Linuxašima je dovoljno instalirati ImageMagick paket i pokrenuti sljedeću kobasicu u diru gdje ima se nalaze slike:

Code:
$ for file in *.jpg; do convert -verbose -quality 75 -resize 800x800 $file Resized_$file; done

Što će sve slike s ekstenzijom .jpg resizeati na 800px s jpeg kvalitetom 75 i spremiti ih pod ienom Resized_staroime.jpg

Dalje mogu kao i ovi kapitalistički windowsaši.

Braći Macovcima nema potrebe objašnjavati.
 
ja za resize koristim ovaj program:
http://bluefive.pair.com/pixresizer.htm
može i pojedinačno i grupno resizeat slike  (y)
 
Što se tiče obrade fotografija, koristim AcdSee Pro verziju. U dosta slučajeva, pogotovo kod slikanja u zatvorenom, obrada je važnija od same slike.
Treba malo "Editirati Exposure"  :mrgreen:, u dosta slučajeva je dovoljan i samo Auto Levels, da se malo podesi kontrast, boje i svjetlost, zatim malo reducirati šumove na slici i to je to.

 
Janko said:
evo sam malo napisao nešto o slikanju u pokretu, ne da mi se prepisivati, pa link je tu..
pozdrav..
http://www.mototeka.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=97:slikanje-u-pokretu&catid=1:najnovije&Itemid=62

Ukrako je sve rečeno  (y)

Ja bi još nadodao jednu stvar vezanu za promjenu vrijednosti otvora blende, ili jednostavnije rečeno F-a kojeg si označio uz slike.
Što je F manji, fotoaparat fokusira manji raspon, odnosno fokusira se na bliži objekat, a pozadina je zamućena. Veća vrijednost F-a povećava "dubinu" područja te fokusira objekt u prvom planu, ali i pozadinu iza.


Dakle za jasne slike objekta u pokretu i npr. prirode iza, treba biti što veći F i što veća brzina okidanja 1/500 ili više, ovisno o brzini objekta.

O svejtlosti pak ovisi ISO vrijednost, i u pravilu što je manje svjetla, vrijednost treba biti veća.



To su sve stvari koje se daju podesiti na ozbiljnijim aparatima, ali kod mene je glavni problem što često nemam vremena igrati se sa time, nego mi je sve na automatski i u većini slučajeva rezultati su odlični, ali ima slika koje bi bile puno, puno bolje da iz ne slikam onako u sekundu dvije, nego da izgubim recimo minutu i sve skupa podesim kako treba.
 
dr.chala said:
Sve o nastajanju dobrih fotografija,obradi istih i oruđu,te opremi kojom nastaju molim da stavljate ovdje!  (y)
Tema je  (y)
Nije toliko bitno da imaš vrhunski aparat,treba imat oko (y)

Inače mene najviše hebe stalno stajat radi fotkanja...pa ga nosim za vratom...pa on leti
sim pak tam...onda žena fotka,pa poslije dobije jezikovu juhu :LOL:

Koliko vam se puta dogodilo da ste poslije rekli Trebal sam tam stati i pofotkat :jesus:
 
tvigi said:
Tema je  (y)
Nije toliko bitno da imaš vrhunski aparat,treba imat oko (y)

Inače mene najviše hebe stalno stajat radi fotkanja...pa ga nosim za vratom...pa on leti
sim pak tam...onda žena fotka,pa poslije dobije jezikovu juhu :LOL:

Koliko vam se puta dogodilo da ste poslije rekli Trebal sam tam stati i pofotkat :jesus:

Ja kad odem sam na điradu, napravim sliku svako malo, negdje gdje vidim da je nešto zanimljivo, i sl.

Kad sam s ekipom, onda je malo teže, jer ne možeš stati kad oćeš i tako to...


Koji put, s druge strane, fotoaparat namjerno ostavim doma, jer jednostavno mi se zna dogoditi da cijeli dan provedem u gledanju preko LCD-a, a ne u stvarnom doživljaju svega. Pa se zapitam, da nije možda tako i bolje...


Sam fotić nije toliko bitan, bar ne za većinu situacija, ali naravno da je bolje imati nešto bolje. Ja imam Olympus SP-310, kompaktni fotić sa 7.1 MP-a i stvarno jako puno napradnih postavki koje se ručno namještaju i tako to...
Sad je u planu opet nešto bolje, vjerovatno Olympus SP-570uz sa 20x optičkim zoomom... Samo još dvojim da li ću uspjeti dati toliko love za fotić, jer ustvari i ovaj sadašnji je dobar...
 
smarty said:
Ja kad odem sam na điradu, napravim sliku svako malo, negdje gdje vidim da je nešto zanimljivo, i sl.

Kad sam s ekipom, onda je malo teže, jer ne možeš stati kad oćeš i tako to...


Koji put, s druge strane, fotoaparat namjerno ostavim doma, jer jednostavno mi se zna dogoditi da cijeli dan provedem u gledanju preko LCD-a, a ne u stvarnom doživljaju svega. Pa se zapitam, da nije možda tako i bolje...


Sam fotić nije toliko bitan, bar ne za većinu situacija, ali naravno da je bolje imati nešto bolje. Ja imam Olympus SP-310, kompaktni fotić sa 7.1 MP-a i stvarno jako puno napradnih postavki koje se ručno namještaju i tako to...
Sad je u planu opet nešto bolje, vjerovatno Olympus SP-570uz sa 20x optičkim zoomom... Samo još dvojim da li ću uspjeti dati toliko love za fotić, jer ustvari i ovaj sadašnji je dobar...
Moja pila od 4mj.
Spuco 2500 uradaka :mrgreen: i nije mi baš sve onak...
Imal sam prije Fuji i nekak mi je ostal dojam da sam trebal uzet opet fuji.
 
Kaj se mene dotikavlje moglo bi setu pokazat obrađene i neobrađene fotke,kao primjeri (y)

Inace malo obrade ne škodi...ali ima i primjera gdje se pretjeruje.