Freeware programi za obradu fotografija za PC/laptop?

FFBikerSar

Well-known member
Fotografijom se bavim dugo vremena, još otkad se radilo i sa crno-bijelim i kolor filmovima (sam sam ih i razvijao i pravio fotografije, razvijao i slajd filmove), potom prešao prvo na kompakt digitalne pa na DSLR kameru, koju nosim sa sobom kad očekujem da trebam uslikati nešto "za ostaviti za poslije". Fotografišem i mobitelom, pogotovu ako želim panoramske slike (aparati mi nemaju tu mogućnost), ali i te slike onda prebacim na PC/laptop, i tamo ih editujem. Dakle ne radim to na samom mobitelu, niti sa njega radim direktni upload na FB, Instagram i slično.

Iz iskustva i znanja o temperaturi boja, temperaturi svjetlosti, filterima itd, u stanju sam prepoznati da li je neka fotografija još uvijek u "prirodnim" bojama, tj. kako je zabilježio chip na kameri, ili je podosta "photoshopirana" - da se postignu boje i efekti koje je u originalu bilo nemoguće postići, kao npr. na ovim slikama plaže Stiniva na Visu, ili Sarajeva. Dakle, da za njih nisu korištene samo opcije "Autocorrect" ili promjenjeni kontrast i osvijetljenost, što nude neki bazični programi za editovanje slika.

Tražim savjet koji programi za obradu slika su dostupni kao freeware (ili, ako znate neki pouzdan link bez virusa za "skidanje" crackovanih verzija Adobe Photoshop Lightroom-a i sličnog), a da imaju razne filtere koji omogućavaju manipulaciju fotografija do ovog nivoa? Interesuju me starije verzije, koje ne zahtjevaju posebno jake računare, jer su mi i PC i laptop sa Core i3 i i5 procesorima, 8Gb RAM-a, i sa Windows 7-om?
 

Attachments

  • Photoshop 1.jpg
    Photoshop 1.jpg
    254.1 KB · Views: 0
  • Photoshop 2.jpg
    Photoshop 2.jpg
    123.5 KB · Views: 0
  • Photoshop 3.jpg
    Photoshop 3.jpg
    152.1 KB · Views: 0
definitivno GIMP,
a sto se tice boja, ovo su sve kompoziti, HDR fotografije sa breacketingom (+ - 1 ili dvije expozicije) odnosno ako hoces malo old school onda koristenje gradiant filter ispred objektiva.
 
definitivno GIMP,
a sto se tice boja, ovo su sve kompoziti, HDR fotografije sa breacketingom (+ - 1 ili dvije expozicije) odnosno ako hoces malo old school onda koristenje gradiant filter ispred objektiva.

Hvala na savjetu, ovo sam sa HDR i ja skontao nakon što sam postavio pitanje, da bi trebalo uslikati sa bracketingom pa ih onda "proturiti" kroz neki software kao Luminance HDR ili Picturenaut (što ima da su freeware). No za to bi onda trebalo manje-više uvijek sa sobom nositi stalak? Gimp sam upravo instalirao, 2.10.24, pa ću probati. A imam i set dobrih starih gradient "Cokin" filtera negdje, pokušat ću se igrati i s njima
 
za nebo bez stative uglabnom sam uvijek koristio cokin p, ali.. sada na stranu tehnologija i fotografski trikovi, realno... mobiteli danas sa ugradjenim softwareom i softwerom za "obradu" fotografija vec u mobitelu zadovoljavaju 90% potreba za danasnjim fotgrafijama, velicine i kvalitete gledajuci. Osim ako ne radis u nekom studiju dgje imate custom postavke color gradienta ili je to neki signiture stvarno mislim da se ne isplati gubiti vrijeme na post procesing te razine. Vrijeme potroseno na to je pametnije potrosina na odmor i/ili samu voznju.

Disklejmer:
To je moje misljenje koje ne odrazava generalni stave fotografske zajednice :)))))
 
  • Like
Reactions: Nero
za nebo bez stative uglabnom sam uvijek koristio cokin p, ali.. sada na stranu tehnologija i fotografski trikovi, realno... mobiteli danas sa ugradjenim softwareom i softwerom za "obradu" fotografija vec u mobitelu zadovoljavaju 90% potreba za danasnjim fotgrafijama, velicine i kvalitete gledajuci. Osim ako ne radis u nekom studiju dgje imate custom postavke color gradienta ili je to neki signiture stvarno mislim da se ne isplati gubiti vrijeme na post procesing te razine. Vrijeme potroseno na to je pametnije potrosina na odmor i/ili samu voznju.

Disklejmer:
To je moje misljenje koje ne odrazava generalni stave fotografske zajednice :)))))

Neke dodatne aplikacije za obradu fotografija na mobitelu nikad nisam ni pokusao instalirati, a ni udubljivati se sta ima u onoj osnovnoj, izuzev sto ponekad zarotiram ili "kropujem" sliku.. Mobitel mi služi za - slikanje. Star se konj ne mijenja :mrgreen: