Garmin Navigator VI

Ja sve radim sa Myroute-app (free).
Kad prebacis na Garmin dali promijeni rutu ili preuzme track takav kakav je?
Meni se dogodilo kad ga direktno mimo Base Camp-a prebacim u navigaciju da se izgubi na pola puta jer ne prepozna jednu tocku pa napise da moram voziti slijedecih 5000 km :) reko bravo tako da nisam uspio ni jednu rutu srediti mimo Base Camp-a!
 
Kad prebacis na Garmin dali promijeni rutu ili preuzme track takav kakav je?
Meni se dogodilo kad ga direktno mimo Base Camp-a prebacim u navigaciju da se izgubi na pola puta jer ne prepozna jednu tocku pa napise da moram voziti slijedecih 5000 km :) reko bravo tako da nisam uspio ni jednu rutu srediti mimo Base Camp-a!
Uvijek prebacim direktno iz MyRoute-app na GPS. Nikad problema.
 
Posljie prebacivanja iz MyRoute u GSM, idem na urejanje route (na Garminu) i označim sve točke. I to je to.
 
Pitanje za znalce vezano za Nav 6.
Kada ugasim uredjaj (drzanje power tipke dok se ne na displeju ne pojavi poruka za potvrdu gasenja uredjaja), kod ponovnog paljenja mi opet trazi da biram lokalne i jezicne postavke ? Kao da je resetovan, a zapravo nije, jer su ostale postavke netaknute. Izgubi samo jezicne postavke (ukljucujuci i jezik za glasovne instrukcije) i mjerne jedinice (vrati sat na 12h i kilometre u milje)
Ako ga ugasim u “sleep mode” (kratko pritisnem power tipku) onda je sve OK.

Je li ovo normalno ili ja nesto pogresno radim ? Tek sam dobio uredjaj, tako da sam potpuni amater...

Uredjaj je nov, baterija puna, instaliran posljednji update mapa i firmware
 
Last edited:
Ne bi smio gubiti postavke, ali mi nije jasno zašto ga gasiš na power tipku? Ako je na motoru pali se i gasi skupa sa motorom i tako da nema potrebe za power tipkom. Kad mi se kroz duže vremena na motoru baterija potpuno isprazni zna mi pri pokretanju ponovno učitati karte te tražiti potvrdu, ali nikada ne izgubi jezične postavke.
 
Ne bi smio gubiti postavke, ali mi nije jasno zašto ga gasiš na power tipku? Ako je na motoru pali se i gasi skupa sa motorom i tako da nema potrebe za power tipkom. Kad mi se kroz duže vremena na motoru baterija potpuno isprazni zna mi pri pokretanju ponovno učitati karte te tražiti potvrdu, ali nikada ne izgubi jezične postavke.

Necu ga drzati stalno na motoru, samo kada mi treba. Zato gasim na tipku (da ne trosi bateriju kada stoji u ormaru) i usput primijetio da gubi jezicne postavke kada uradim ovo “hard” gasenje.
Kod mene je ova nova verzija 2021, sa drugim softverom, pa je mozda i tu neka razlika...
Probat cu uraditi hard reset pa da vidim sta ce se desiti
 
Meni je uvijek na motoru i većinu vremena podešen da mi pokazuje parametre motora.
 
Meni je uvijek na motoru i većinu vremena podešen da mi pokazuje parametre motora.

Ma ja ne volim da razmisljam hoce li ga neko iscupati dok je motor parkiran, a posebno ako nemam potrebu za navigacijom. Sto se parametara tice, meni su vazni jedino obrtaji :mrgreen: a to imam na TFT-u

Sto se navigatora tice, uradio sam hard reset, ali ista stvar. Nakon pravog gasenja trazi jezicne postavke. Izgubi samo to i mjerne jedinice, ostala konfiguracija stoji netaknuta
Vjerovatno neka "zvrcka" u softveru, vidjet cemo hoce li biti kakav update u skoroj buducnosti.
Inace, kod ovog "novog" jedino sto sam vidio da se razlikuje od dosadasnjeg je crno/bijeli korisnicki meni. Kod prethodnih verzija je bilo u boji i sa bijelom pozadinom. Ne znam da li je displej ili procesor bolji, to bi morao uporediti direktno uredjaje jedan do drugog

Basecamp planiram maksimalno izbjeci :mrgreen: Ideja je da pravim rute u Google maps pa export u KML ili GPX, import u Basecamp i onda na Navigator.
Ako je neko radio na ovaj nacin, cijenio bih ako moze podijeliti iskustvo (y)
 
Last edited:
Ma ja ne volim da razmisljam hoce li ga neko iscupati dok je motor parkiran, a posebno ako nemam potrebu za navigacijom. Sto se parametara tice, meni su vazni jedino obrtaji :mrgreen: a to imam na TFT-u

Sto se navigatora tice, uradio sam hard reset, ali ista stvar. Nakon pravog gasenja trazi jezicne postavke. Izgubi samo to i mjerne jedinice, ostala konfiguracija stoji netaknuta
Vjerovatno neka "zvrcka" u softveru, vidjet cemo hoce li biti kakav update u skoroj buducnosti.
Inace, kod ovog "novog" jedino sto sam vidio da se razlikuje od dosadasnjeg je crno/bijeli korisnicki meni. Kod prethodnih verzija je bilo u boji i sa bijelom pozadinom. Ne znam da li je displej ili procesor bolji, to bi morao uporediti direktno uredjaje jedan do drugog

Basecamp planiram maksimalno izbjeci :mrgreen: Ideja je da pravim rute u Google maps pa export u KML ili GPX, import u Basecamp i onda na Navigator.
Ako je neko radio na ovaj nacin, cijenio bih ako moze podijeliti iskustvo (y)

Ja sam pokušao par puta i odustao kao što sam negdje vec i pisao ali za pocetak:

Moras imati iste karte u navigaciji i basecamp-u i nacin kalkuliranja mape mora biti isti u navigaciji u basecampu ako sam dobro shvatio sve upute s interneta :)
Ujedno kad sve to i dobijes onda moraš shvatiti razliku između pojmova Track i Route,waypoints i ostalog.

Prije tog nema smisla kretati u cijelu proceduru, ne pitaj kako sam došao do toga:


Naoruzaj se i kreni!
 
Basecamp mi je prekompliciran a i ne volim unaprijed do detalja isplanirati rutu. Puno draže mi je od mjesta do mjesta sa velikom dozom fleksibilnosti..,
 
  • Like
Reactions: esso_sa
Basecamp mi je prekompliciran a i ne volim unaprijed do detalja isplanirati rutu. Puno draže mi je od mjesta do mjesta sa velikom dozom fleksibilnosti..,

Eksperimentisem pomalo. Importao rutu sa google maps i sve je fino prihvatio, nije nista pokvario. Cak i waypointe sa google prepoznaje. Prebacio na navigator i nije ni on pokvario kod svoje kalkulacije.
Sa Basecamp vec vidim da cu se napatiti. Ja koristim Mac, a ne PC, pa se i aplikacija malo razlikuje, ali nasao sam par vodica pa cemo da vidimo. Naucio sam vec da crtam direktno rutu sa puno marker tacaka (da ga drzim da ruti) tako da mislim da ce i Basecamp biti ok
 
Necu ga drzati stalno na motoru, samo kada mi treba. Zato gasim na tipku (da ne trosi bateriju kada stoji u ormaru) i usput primijetio da gubi jezicne postavke kada uradim ovo “hard” gasenje.
Kod mene je ova nova verzija 2021, sa drugim softverom, pa je mozda i tu neka razlika...
Probat cu uraditi hard reset pa da vidim sta ce se desiti

Koji je to drugi SW?
 
Koji je to drugi SW?
Pisao sam ranije na temi. Izasao je novi Navigator 6, model 2021, novi je i kataloski broj. Navodno Ima bolji displej i malo je drugaciji softver (izgleda kao na Zumo XT - crno/bijela kombinacija)
Dosadasnji “stari” Nav 6 BMW trenutno prodaje po snizenoj cijeni
 
... kad je več tema otvorena imam pitanje ... instalira sam na laptop garmin express i spoija Navigator VI preko USBa ali ga nije pripozna. Da li moram imati originalni USB kabel ili je caka u nečemu drugome ili trečemu ... BTW pokušao sam sa nekoliko kabela.
 
Garmin expres zna zezati, probaj reinstalirati. (nadam se da nisi zaboravio upaliti navigator😂)
 
Garmin expres zna zezati, probaj reinstalirati. (nadam se da nisi zaboravio upaliti navigator😂)
OK probat ču reinstalirati .... ma proba sam svakako .
 
Pisao sam ranije na temi. Izasao je novi Navigator 6, model 2021, novi je i kataloski broj. Navodno Ima bolji displej i malo je drugaciji softver (izgleda kao na Zumo XT - crno/bijela kombinacija)
Dosadasnji “stari” Nav 6 BMW trenutno prodaje po snizenoj cijeni
Vrlo je jednostavno. Imaš verziju SW u postavkama. Koja je?
 
Garmin expres zna zezati, probaj reinstalirati. (nadam se da nisi zaboravio upaliti navigator😂)
Nakon brisanja i ponovnog instaliranja Express je odma pripozna uređaj i sve nadogradnje preuzete. Sve 5