godina proizvodnje motora

ramza

Member
Pozdrav,

kao pocetnik i totalni neznalica narucio sam Yamahu ys125 iz Yamaha Sibeg-a u Novom zagrebu. Motor je trebao biti 2020 godina kao sto je pisalo na racunu.
Nakon sto sam se upoznao s motorom sam shvatio da je motor u principu proizveden u kini i da VIN ne sadrzi godinu proizvodnje kako bi trebao po standardu.
Uglavnom uvaljali su mi motor is 2018 (Vidi se po gumama i cak na rami pise 2018). Neznam sto cu sad, ali pazite kad kupujete! Pogotovo kod ovih lopova.. Takodjer su prvi servis motoru vise nastetili nego odrzavali (nisu zamjenili filter ulja, zadnja guma na hero).
Svaka cast haku i drzavi sto su dopustili lopovima da rade svoje.. Zamislite.. na motoru ne pise godina proizvodnje? Haha

vin ide ovako: LBPRE331000018XXX
 
Last edited by a moderator:
Svaka cast haku i drzavi sto su dopustili lopovima da rade svoje.. Zamislite.. na motoru ne pise godina proizvodnje? Haha

Ni ne mora pisat godina proizvodnje na motoru, svi podaci su vidljivi iz broja šasije.
 
AnteK broj sasije je LBPRE331000018XXX, znaci standardna 10-ta znamenka ne vrijedi ovdje.. Ali mozda ovaj 018 u serijskom broju vrijedi.. ali to nije standard i kako je inace na japanskim motorima.

U prometnoj pise "u prometu od 2020" ali na gumama pise 2018, na rami takodjer neka naljepnica 2018, i ocito vin ima 018.
Kako da se taj motor proda pod 2020? I nije isto nove gume i gume stare dvije godine.. Tako valjda i za druge dijelove.. Platio sam 2020.. u tom i je problem.. 2018 bi bila par tisuca kuna manje.. Znaci fino su me ozenili. Cak je i zena na tehnickom cudno gledala, ali nije nista rekla.
 
Reklamiraj.
Ako je 2020 model drugaciji i ti si uplatio vise jer nisi htio 2018. Onda reklsmiraj direktno kod Yamahe EU.
Ne kosta te nista napisat mejl.
 
Cinjenica:
U dobroj vjeri si dao novce za proizvod kojeg nisi dobio nego ti je "uvaljen" drugi bez prethodne obavijesti da li zelis pristat na to. To je prevara, kratko i jasno.

Imas (pred)racun na kojem je definirano sto kupujes. Taj motor ako zelis mozes vratit i dobit povrat, koliko je to komplicirano, pojma nemam, ali izvedivo je sigurno, cak i u HR. Naravno, ako bi se to sudski rjesavalo, pripadaju ti i zatezne kamete koje i nisu bog zna sto, ali eto, postoje, uz to, trebas i odvjetnika koji ce se naplatit od prodavatelja, pa za ovaj motor koji spada medju jeftinije, to bi moglo biti preskupo za prodavatelja da se sudski nadjebava...... Fino prosetat do prodavatelja i trazit ono na sto zelis pristat, bio to povrat novaca, neke besplatne usluge (servisne) itd..... I svakako sve sto ti je ponudjeno, a na sto pristajes imat u pisanom obliku.
 
Last edited:
I zamjeni filter ulja ako vec nisi, jer se partikli metala koji se oslobode razradom upravo u njemu zadrze.
 
Prakticki nemozes kontaktirati yamahu eu. Probao sam poslati email drugim yamahama, cak i u britaniji i nitko ne odgovara.

Znam da postoji i ovo https://gov.hr/usluge-i-informacije...lamacija-proizvoda-i-usluga-s-nedostatkom/183

Bogte na mikseru pise koja je godina, ja si moram misliti o motociklu gdje svaka sitnica glavu cuva.. A i zakon to ocito dopusta.

On je u Ponudi napisao "Novi motor" samo, a nije mi odgovorio koja je godina. No u racunu je napisao godina proizvodnje 2020.

Zvao sam ih, rekli su, to smo mi trazili drzavu jer kao nije bas jasno kada je motor proizveden (lol..) Kako god, najmanje tamo sto moze pisati je 2019 (kao radjen za 2020), no pise 2018.. Znaci zajeb kako god.

Zamjenit cu filter ulja, bas me zanima dal su i ulje promjenili;) Ali za to bi mogli zezat oko garancije.

Hvala vam puno..
Neznam dal mi se da jebat oko svega. Zvat cu ove neke brojeve pa cemo vidjet.
 
Pozdrav, par detalja:
1. Gume su 2018. problem?
Narucio sam novi motor model 2019.
Narudzba 11.2018. isporuka 1.2019. gume su naravno 2018.
Tako da se ne brinite za gume, nisu dokaz proizvodnje motora.

2. Yamaha YS 125 je iz Kine?
Yamaha YS 125 kao i YBR 125 je 90% namijenjena za Asia trziste pa se ne moze raditi u Francuskoj sa Minarelli (Italy) masinom kao MT-125 koja kosta 15,000 kn vise.
Ne brinite Yamaha bilo gdje u svijetu ima provjeru kvalitete izrade.

Platili ste ga 24,105 kn / 22,900 kn za gotovinu?
Ako da onda ga vratite i trazite 2020. model.
Ako ste nize od navednog zato su dali popust, da sakriju nedostatke.


Sretno u svakom slucaju!
 
  • Like
Reactions: Frane
vin ide ovako: LBPRE331000018XXX

Po čemu se tu zaključuje da je motor 2018g.
Jer kako ja to vidim mogao si dobit i LBPRE331000023XXX pa ti nebi bio 2023g. nego broj šasije ida kako idu na traci
 
I neke Yamahe se proizvode u Kini? Nisam znao.
Šta se tiće filtera ulja, uvik ga sinjajte nečim da znate da su prominili novi.
 
U vasem slucaju je OK, pocetkom 2019 ste dobili gume 2018, ali u mom slucaju je pocetak 2020 a gume 2018, znaci jednu godinu sigurno motor tamo stoji. Placen je kako kazete 22.900. i trebao bi biti bolji od slicnih kineskih, da.

Najveci znak su mi gume, onda ta naljepnica na rami, a ovo sa VINom moze biti slucajnost 018. No po njihovom odnosu jasno je da muljaju.

Proizvode ove manje motore u Kini izgleda, cak i neke druge firme iz Japana. Sad sam puno pametniji. Treba znat sam rastavit te masine;)

Oni kada ukucaju taj VIN u software treba izbaciti godinu proizvodnje.. Icu od Yamahe do yamahe dok ne vidim sta pise;)
 
Mislim da su dva kljucna pitanja tu. Da li je normalno da se iz vin-a nezna godina proizvodnje naocigled? I da li je normalno da "novi" motor kupljen 05/2020 ima gume iz 2018. A zasto su gurali taj zakon da u prometnoj ne pise godina.. ima jako veze s tim. Jebiga.. i kompleksnosti se lakse mulja kupca ili narod.
 
Mislim da su dva kljucna pitanja tu. Da li je normalno da se iz vin-a nezna godina proizvodnje naocigled? I da li je normalno da "novi" motor kupljen 05/2020 ima gume iz 2018. A zasto su gurali taj zakon da u prometnoj ne pise godina.. ima jako veze s tim. Jebiga.. i kompleksnosti se lakse mulja kupca ili narod.
Ako su gume kraj 18., to i nije strašno.
Mogu bit' stare ni g. ipo.
 
Koliko se sjećam za Yamahu je godina proizvodnje deseta znamenka u broju šasije...
 
Koliko se sjećam za Yamahu je godina proizvodnje deseta znamenka u broju šasije...
Trebao bi biti, po nekom iso standardu, ali to nije osigurano zakonom, tako da ova kineska verzija ima 0 (nula) za deseti karakter.. Sto bi trebao znaciti invalid/not used. Inace bi za 2019 trebalo biti K, za 2020 L
Na japanskim motorima je uglavnom po standardu.. Jebes mu mater kad sam kupovao 125icu;)
 
Trebao bi biti, po nekom iso standardu, ali to nije osigurano zakonom, tako da ova kineska verzija ima 0 (nula) za deseti karakter.. Sto bi trebao znaciti invalid/not used. Inace bi za 2019 trebalo biti K, za 2020 L
Na japanskim motorima je uglavnom po standardu.. Jebes mu mater kad sam kupovao 125icu;)
Moguće, ali može biti i nula za 2020! Ono što sam siguran je da godina proizvodnje nije u zadnjih šest znamenki...
Isto tako Kinezi ne upisuju brojeve šasije kako im se prohtije već po Yamahinom nalogu, tako da mora postojati mogućnost provjere kao i narudžbe dijelova!
Uz motor si morao dobiti popratnu dokumentaciju i račun, šta piše na homologaciji? Čisto sumnjam da bi se prodavač usudio na račun upisati godinu proizvodnje 2020 ako na uvoznim papirima piše drugačije!!!
 
Last edited:
🤷‍♂️ Dobio sam racun (pise godina proizvodnje 2020), taj papir neki za homologaciju (nije pisala godina mislim) i manual iz 2017.
Gledam rjesenje od porezne, pise godina proizvodnje 2019., Rjesenje fonda za zastitu okolisa pise starost vozila 1 godina..
Nigdje nije pisalo ni 2019 ni 2020 u njihovim papirima osim na racunu. Neznam od kuda ovi to izvlace.
Nema druge nego da licno tamo odem..
Mislim da 0 ne moze biti 2020 jer se O, Q i 0 inace ne koriste jer su slicni.