godina proizvodnje motora

Razlike koje sam primjetio spram starog:
- svjeze kocnice i gume, treba razraditi
- osjeti se svaka rupa na cesti, tvdji za sjest ;)
- gladje kvacilo i gas
- bolji zvuk i torque

Zvuci kao da je prethodni bio testni primjerak naplacen po punoj cijeni naprema ovom. ;)
 
Zvuci kao da je prethodni bio testni primjerak naplacen po punoj cijeni naprema ovom. ;)
Izgleda, svakakve odgovore sam dobio na upit, od 2017 do 2019. U tehnickim/poreznim/homologacijskim papirima postoji razlika, za stari motor je pisalo 2019 i 1 godina starosti, za novi pise 2020 i 0 godina starosti.
Poanta ovoga svega je i bilo nauciti, prije nego sto se stvarno ne zajebem i kupim krivo. A i 125ice su idealne za pocetnike;) Sad ju treba pravo razdrndati.

Mislim da dosta ljudi ovakve stvari ni ne primjeti.. jer se radi i sa autima i brodovima.
https://slobodnadalmacija.hr/vijest...no-moguce-saznati-pravu-starost-vozila-452179
 
Kad sam ja kupovao CRF-a, u Rutingu su me uvjeravali da je model koji su imali izložen (u 5.mj.) aktualna modelska godina i ne mogu dati nikakav popust na njega, otišao provjerit kod Viktora, jer mi bilo čudno što je Honda za tu 2016 imala "bold new graphics" odnosno drugu naljepnicu sa natpisom sa strane, što su neki imali već isporukama krajem 2015 po stranim forumima, i kod Viktora, motor uvežen u 2.mj, sa tom novijom naljepnicom.. Potpuno nebitna stvar osim što me uvjeravaju da je aktualni i da zato nema popusta da nije prošlogodišnji, a vjerojatno je.. kod Honde se može i na većini dijelova vidjet u malom krugu broj godine proizvodnje pojedinog dijela. Tko bude od mene kupovao CRF-a ako ga ikad prodam, može na prvoj zamjeni ulja otkrit da motor iz 2016 ima poklopac filtera ulja iz 2018 :mrgreen:

Mislim da neki prodavači vide naočigled novog vozača koji kupuje prvi motor i nema pojma pa probaju, app.
 
Kad sam ja kupovao CRF-a, u Rutingu su me uvjeravali da je model koji su imali izložen (u 5.mj.) aktualna modelska godina i ne mogu dati nikakav popust na njega, otišao provjerit kod Viktora, jer mi bilo čudno što je Honda za tu 2016 imala "bold new graphics" odnosno drugu naljepnicu sa natpisom sa strane, što su neki imali već isporukama krajem 2015 po stranim forumima, i kod Viktora, motor uvežen u 2.mj, sa tom novijom naljepnicom.. Potpuno nebitna stvar osim što me uvjeravaju da je aktualni i da zato nema popusta da nije prošlogodišnji, a vjerojatno je.. kod Honde se može i na većini dijelova vidjet u malom krugu broj godine proizvodnje pojedinog dijela. Tko bude od mene kupovao CRF-a ako ga ikad prodam, može na prvoj zamjeni ulja otkrit da motor iz 2016 ima poklopac filtera ulja iz 2018 :mrgreen:

Mislim da neki prodavači vide naočigled novog vozača koji kupuje prvi motor i nema pojma pa probaju, app.
Hrvatski mentalitet loseg poslovanja.. zajebi za danas, koga briga za sutra. Veci je problem sto je gamad na vlasti mijenjala zakon da im olaksa prevare. Odlazi sve u kurac ionak.
 
To izgleda radi samo na svjeze postove.


Mislim da nema potrebe da to tu vjecno stoji;) Lekcija je naucena.. Svi smo mi u kurcu nekad.
Itekako ima potrebe da "vjecno" stoji,neka svi znaju sta je taj salon u stanju napraviti kupcu.
Tebi su eto vrlo lako zacepili usta,mislis da to znaci da nece nekom drugom pokusati zavaljati taj primjerak.
Jednom muljator,uvjek muljator.

Btw. Jesi ponovo provjerio i broj sasije,da je razlicit razumje se.
 
  • Like
Reactions: triumf and DADO+
Itekako ima potrebe da "vjecno" stoji,neka svi znaju sta je taj salon u stanju napraviti kupcu.
Tebi su eto vrlo lako zacepili usta,mislis da to znaci da nece nekom drugom pokusati zavaljati taj primjerak.
Jednom muljator,uvjek muljator.

Btw. Jesi ponovo provjerio i broj sasije,da je razlicit razumje se.
Prica je puno dublja kao sto sam objasnio.. nije kriv Sibeg ni Yamaha, vec oni sto su uzeli vrece para da promjene zakon.
Broj sasije na kraju pocinje sa 021, sto moze bit da je to za 2020.. a starih 018 bi bilo 2017g.
 
Zahvaljujuci zakonu dan danas neznamo godinu proizvodnje ijednog od ovih motora.. Saznali smo da i u Hondi i u autoindustriji muljaju.. Znaci mulja ko stigne jer im je dopusteno.. Kako je na racunu pisalo godina proizvodnje 2020 a u poreznoj izjavi pise 2019 i starost 1 godina, a proslo tehnicki, samo Bog i oni u tehnickom znaju.

btw, samo je jedna Yamaha u HR bila korektna i odgovorila.. necu rec koja da nebi imali problema, ali nije iz zg-a
 
Prica je puno dublja kao sto sam objasnio.. nije kriv Sibeg ni Yamaha, vec oni sto su uzeli vrece para da promjene zakon.

Uglavnom uvaljali su mi motor is 2018 (Vidi se po gumama i cak na rami pise 2018). Neznam sto cu sad, ali pazite kad kupujete! Pogotovo kod ovih lopova.. Takodjer su prvi servis motoru vise nastetili nego odrzavali (nisu zamjenili filter ulja, zadnja guma na hero).
Svaka cast haku i drzavi sto su dopustili lopovima da rade svoje.. Zamislite.. na motoru ne pise godina proizvodnje? Haha

Ovo zvuce kao ozbiljni pridjevi i optuzbe direktno..?

btw, samo je jedna Yamaha u HR bila korektna i odgovorila.. necu rec koja da nebi imali problema, ali nije iz zg-a

Pokude i pohvale se javno dijele, zasto bi imali probleme? ;)
 
Kojem zakonu ?
Pa zakon koji se promjenio da u Prometnoj ne pise Godina proizvodnje vec U prometu od.

Bio sam danas u Moto Markezu i rekli su da je ovaj novi iz 2017, jos ce mi odgovoriti za stari.. iako su decki iz Cakovca (pro bike) rekli isto 2017.
Tako da je u ocima zakona godina proizvodnje nema veze.. I dalje u racunu stoji 2020.
Znaci i oni u Yamahi gledaju ove motore isto, jer kao u njemu nije bio akumulator i benzin.

Najbolje je provjeriti u ducanu, nek vam pokazu godinu proizvodnje, jer su recimo oni danas imalo 2020 u izlogu.
Samo mi nije jasno ako je ovaj 2017, kako su neki dijelovi 2019;) Otpast ce mi glava od svega.. Nema veze, ima 3 godine garancije, isplatit ce se.
 
Bio sam danas u Moto Markezu i rekli su da je ovaj novi iz 2017, jos ce mi odgovoriti za stari.. iako su decki iz Cakovca (pro bike) rekli isto 2017.
Tako da je u ocima zakona godina proizvodnje nema veze.. I dalje u racunu stoji 2020.
Znaci i oni u Yamahi gledaju ove motore isto, jer kao u njemu nije bio akumulator i benzin.

Najbolje je provjeriti u ducanu, nek vam pokazu godinu proizvodnje, jer su recimo oni danas imalo 2020 u izlogu.
Samo mi nije jasno ako je ovaj 2017, kako su neki dijelovi 2019;) Otpast ce mi glava od svega.. Nema veze, ima 3 godine garancije, isplatit ce se.

Sorry ali Yamaha Zg nije normalna ako ovako ispada..
Ja sam Talijana za 4k€ (popust 500€ na bolji model) dobio direktno iz skladišta tvornice gdje je bio max. 6 mj.
 
Last edited:
U svakom slučaju dealer je zasrao stvar i to će ga koštati obraza i mogućih stranaka. Prošle godine sam kupovao u OS novu Yamahu i prodavač me lijepo uputio za isti model, ali različite god. proizvodnje. Imali su model iz 2017. i iz 2019. naravno cijene su se dobrano razlikovale. Uzeo sam ovu iz 2017. i u prometnoj naravno samo piše u prometu od 2019. tj. nigdje se ne spominje godina proizvodnje.
 
Last edited:
Ove "nove" prometne su jedno veliko s..nje jer su stare bile puno jednostavnije.Kako sve i nije dobro napisano u početku onda su dodali, sve šta se ne može pronač , na desnu stranu.Mora da je "izumitelj" neki novo školovani pripadnik neke nove vrste zgubidana. :mrgreen:
 
Za one koji još ne znaju, za 2020. godinu oznaka nemre biti "0" (nula). Točno je propisano koja oznaka je za koju godinu. Kod automobila nekih marki, na 10 mjestu u broju šasije nalazi se modelska godina, ne godina proizvodnje. Tako npr. golfa koji na 10-om mjestu u broju šasije ima oznaku L, ne mora biti proizveden 2020. Može biti proizveden od srpnja 2019.
U kojoj to prometnoj dozvoli piše godina proizvodnje za vozilo? Njemačkoj? Švicarskoj?
vin jpg.jpg
 
Pa zakon koji se promjenio da u Prometnoj ne pise Godina proizvodnje vec U prometu od.

Bio sam danas u Moto Markezu i rekli su da je ovaj novi iz 2017, jos ce mi odgovoriti za stari.. iako su decki iz Cakovca (pro bike) rekli isto 2017.
Tako da je u ocima zakona godina proizvodnje nema veze.. I dalje u racunu stoji 2020.
Znaci i oni u Yamahi gledaju ove motore isto, jer kao u njemu nije bio akumulator i benzin.

Najbolje je provjeriti u ducanu, nek vam pokazu godinu proizvodnje, jer su recimo oni danas imalo 2020 u izlogu.
Samo mi nije jasno ako je ovaj 2017, kako su neki dijelovi 2019;) Otpast ce mi glava od svega.. Nema veze, ima 3 godine garancije, isplatit ce se.

YS 125 je budget motor i model se nije mijenjao godinama jer,realno,nije bilo potrebe.
Zato su ti i rekli 2017...očigledno kao modelsku godinu, ne godinu proizvodnje.

Ako su ti dijelovi na motoru iz 2019. motor nikako ne može biti 2017. godište...kad se već otpočetka vodiš tom logikom gledanja godine motora prema starosti dijelova,guma i sl.
 
YS 125 je budget motor i model se nije mijenjao godinama jer,realno,nije bilo potrebe.
Zato su ti i rekli 2017...očigledno kao modelsku godinu, ne godinu proizvodnje.

Ako su ti dijelovi na motoru iz 2019. motor nikako ne može biti 2017. godište...kad se već otpočetka vodiš tom logikom gledanja godine motora prema starosti dijelova,guma i sl.
Tko zna sta rade, motore neprodane iz Skandinavije rastavljaju i prodaju tu pod 2020.. Zato su i trazili promjenu zakona.
Pa nisu mutavi.. pise godina modela i godina proizvodnje u sustavu (pretpostavljam). Najveci problem je sto moras vjerovat na rijec da je neka godina umjesto da je obaveza da pise u VIN-u
 
Tko zna sta rade, motore neprodane iz Skandinavije rastavljaju i prodaju tu pod 2020.. Zato su i trazili promjenu zakona.
Pa nisu mutavi.. pise godina modela i godina proizvodnje u sustavu (pretpostavljam). Najveci problem je sto moras vjerovat na rijec da je neka godina umjesto da je obaveza da pise u VIN-u

Tko je tražio promjenu zakona, Yamaha od HR ? :LOL::LOL:
 
Sjećam se kada sam 94.-95.još uvozio rabljene motore iz Italije, u knjižici je pisala godina prve registracije. Po toj godini bi mi se obračunavsla carina kod nas..To je odavno vani..Znalo mi se je desiti da imam Gileru RX125 koja je bila 86.godište 89. godinu u carinskoj deklaraciji..
A to je i u redu..Motor je novi dok ne izađe iz salona, ali naravno da model od prije godinu ili dvije mora biti na nekom popustu i kupac obavješten o tome..
Nije to nikakva zavjera proizvođača i države😀
 
Last edited:
  • Like
Reactions: triumf and barba