Help, kupovina rabljenog motocikla u Italiji od fizicke osobe

Od kud ti da cu to raditi u salonu :D ? 15 dana je rok da motor odvedem na tehnički/homologaciju nakon sklopljenog ugovora (kupnje) u lijepoj nasoj. U tih 15 dana vozilo je u mene.
Koliko je meni poznato na računu koji ti izdaje prodavatelj moraju biti upisani i kilometri. Njih nije briga koliko ćeš ti u međuvremenu napraviti kilometara nego gledaju taj račun.
 
Ovo mi nikako ne klapa ,mada vozim relativno stare motore.Kako se netko xy odlučuje pljunuti 11,12 soma za rabljeni ,a takav novi je samo par tisuća skuplji.Ak imaš 11,onda imaš i 15.😎🏁
Ta dilema je često na dnevnom redu uz kavu. :mrgreen: To što ima ne znači da ih mora dati odnosno za te novce se može vozirti slijedećih 2-3 godine. Zašto ih baciti ako je motor kao nov? A ne znam baš šta se može napraviti Tenerki u 3.000km.
 
  • Like
Reactions: diesel power
Ok Mate ,to stoji kaj veliš.Ne će joj biti ništa,ali ne mogu prihvatiti tezu da motor kupujem sa zadnjom parom u džepu.Ili trebam? Ak se mislim dugoročnije voziti i planiram kupovinu za 11 ,onda sam sebi sugeriram kak sam dobro prošel jer sam ono kaj košta 15 ,platil 11.Ak imam tih 11,onda bum našel još tih 4 ,kud puklo da puklo..👍🏁
 
I još jedna stvar.Nešto sasvim drugo je to da taj isti bajk koji sam sad platio 11,opet druge ili treće godine opet unovčim za tih istih 11 i nemam novčani pušing.,to je sasvim druga priča koju mnogi pokušavaju izvesti.😎👍
 
  • Like
Reactions: max-damage
Kužim te, i sam naginjem tome da uzmem novi ali imao sam par slučajeva kad sam uzeo takve motore i na kraju sam sebe pitao u čemu je poanta da kupim novi kad su bili taman razrađeni, s odrađenim servisom i čak imali dodatnu opremu.
 
Slažem se s vama oko dileme novi/polovni. Međutim nitko ne gleda trenutnu situaciju na tržištu, tj. abnormalnost. Činjenice:
1. Novih nema do 3 mjeseca
2. Ne zna se cijena novog ali se pouzdano zna da će biti skuplji (yamaha je već u nekim državam objavila cjenike 2023, svi su redom 600€ skuplji, bez obzira na model
3. I kad bi odlučio na novi, sve do trenutka dok ne dođe na lager u HR ne znam cijenu, a depozit moram platit.... ne hvala (pitao sam)

Razlika između 14.400 i 11.000 (nek bude 12.000 s troskovima) nije mala
 
Koliko je meni poznato na računu koji ti izdaje prodavatelj moraju biti upisani i kilometri. Njih nije briga koliko ćeš ti u međuvremenu napraviti kilometara nego gledaju taj račun.
Ako je tako, budem im objasnio i rekao da stave 6K km. Ipak, nisam siguran da svaki kupoprodajni ugovor ima tu stavku. Uostalom, netko mi je rekao da se gleda papir homologacije.
 
Ako je tako, budem im objasnio i rekao da stave 6K km. Ipak, nisam siguran da svaki kupoprodajni ugovor ima tu stavku. Uostalom, netko mi je rekao da se gleda papir homologacije.
S obzirom da motor kupuješ od pravne osobe dobiti ćeš račun sa napisanom kilometražom. Imati ćeš neplanirane povišene troškove unosa.
 
Neće, samo će napomenuti da to ne stavljaju na racun. Pa nije to sveto pismo...
Carina mora imati pismeni dokaz o kilometraži zbog obračuna nameta. Njih ne interesira trenutna kilometraža nego ona sa kojom je izvršena kupnja vozila. Morati će imati i potvrdu da je vozilo odjavljeno, vjerojatno će i tamo pisati kilometraža.
raspitajte se malo prije nego što unosite vozilo.
 
Nebi se ja upusta u to kupnja priko videolinka i slika.
 
Carina mora imati pismeni dokaz o kilometraži zbog obračuna nameta. Njih ne interesira trenutna kilometraža nego ona sa kojom je izvršena kupnja vozila. Morati će imati i potvrdu da je vozilo odjavljeno, vjerojatno će i tamo pisati kilometraža.
raspitajte se malo prije nego što unosite vozilo.
Moguće da si u pravu ali iz friškog frendovog primjera od prije dva mjeseca, isto iz Italije, znam da je račun bio stvar dogovora, demolizione ne bi trebao sadržavati taj podatak a relevatan je homologacijski pregled kod nas na osnovu kojeg se radi carinjenje.
 
S obzirom da motor kupuješ od pravne osobe dobiti ćeš račun sa napisanom kilometražom. Imati ćeš neplanirane povišene troškove unosa.
Provjerio sam, ne kupujem od pravne osobe već fizičke, motor nije u sustavu PDV-a već je na ime vlasnika trgovine. To mi je isto bilo bitno da znam hoću plaćati prijenos ovdje. Dogovorili smo se da se na ugovoru ne piše kilometraža.
 
Carina mora imati pismeni dokaz o kilometraži zbog obračuna nameta. Njih ne interesira trenutna kilometraža nego ona sa kojom je izvršena kupnja vozila. Morati će imati i potvrdu da je vozilo odjavljeno, vjerojatno će i tamo pisati kilometraža.
raspitajte se malo prije nego što unosite vozilo.
Kilometri se unose u obrazac za prijavu PPMV, fino piše:
12. Broj prijeđenih kilometara (km)
Upisuje se broj prijeđenih kilometara na dan podnošenja prijave. Polje se popunjava za sva rabljena vozila.

S obzirom da je vozilo na fizickoj osobi, ide kupoprodajni ugovor, dogovorili smo se da se nepiše kilometraža.
 

Attachments

  • kilometri.JPG
    kilometri.JPG
    15.7 KB · Views: 0
  • ppmv.JPG
    ppmv.JPG
    95.7 KB · Views: 0
  • prilozi.JPG
    prilozi.JPG
    50.4 KB · Views: 0
Samo da javim svima. Kupovina T7 WR verzije uspješna. Motor je bio u Napoliju. Kupio kartu (ryanair ZG Naples 15€), vikend napoli sa curom(spojio ugodno s korisnim). Ona nazad avionom, ja na motor u utorak i na trajekt Ancona-Split.
Uspješno razbio sve mitove na forumu:
1. Probna tabla postoji u italiji, bez problema se vadi u motorizzazione civile, 26€ cijena iste, ako treba opišem koje sve papire ispuniti.
2. Podigao kilometre doma bez problema, motor se nije pomakao s centralne (opišem postupak ako nekom treba).
3. Motor je na firmi bio (nema prijenosa, na racunu stoji IVA 22%) i NE TREBA stati na računu/kupoprodajnom ugovoru kilometraža, dakle, sve dok ne ide na homologaciju, vi možete nabiti kilometre ako treba.
 

Attachments

  • 326505275_896520888159456_4596490635956233738_n.jpg
    326505275_896520888159456_4596490635956233738_n.jpg
    740.6 KB · Views: 0
Svala čast na hrabrosti...znam ljude koji su tržili pošteno na jugu Italije...znam one koji su se vratili praznih ruku...a i one koji su se jedva vratili..isto praznih ruku..
Sretno sa novom masinom !