Help, kupovina rabljenog motocikla u Italiji od fizicke osobe

Kupljeno novo, koliko je povoljnije ?
Nije novo, 7 mjeseci star, 3000km.
Naravno dignut na 6000km čim sam došao doma da izbjegnem PDV.
11000€, koliko vidim sad u cijeniku je 14500€ u nas.
11000 + 520€ PPMV + 65€ homologacija + 40€ CoC papir + 120€trajekt, + 200€ troskovi razno
Racun sam dobio s IVA 22% pa se prijenos nije placao (skoro 300€)
Tako da, isplati se
 
Last edited:
  • Like
Reactions: hondimir
Svala čast na hrabrosti...znam ljude koji su tržili pošteno na jugu Italije...znam one koji su se vratili praznih ruku...a i one koji su se jedva vratili..isto praznih ruku..
Sretno sa novom masinom !
Hvala ti !
Najbitinije je sad znaš osobu koja je dobila probne tablice u italiji :ROFLMAO::cool: i razbila sveopće prihvaćeni mit da ih u italiji nema.
 
Samo da javim svima. Kupovina T7 WR verzije uspješna. Motor je bio u Napoliju. Kupio kartu (ryanair ZG Naples 15€), vikend napoli sa curom(spojio ugodno s korisnim). Ona nazad avionom, ja na motor u utorak i na trajekt Ancona-Split.
Uspješno razbio sve mitove na forumu:
1. Probna tabla postoji u italiji, bez problema se vadi u motorizzazione civile, 26€ cijena iste, ako treba opišem koje sve papire ispuniti.
2. Podigao kilometre doma bez problema, motor se nije pomakao s centralne (opišem postupak ako nekom treba).
3. Motor je na firmi bio (nema prijenosa, na racunu stoji IVA 22%) i NE TREBA stati na računu/kupoprodajnom ugovoru kilometraža, dakle, sve dok ne ide na homologaciju, vi možete nabiti kilometre ako treba.
Čestitam na kupovini motora. (y)
Ovo sa probnim tablicama je nešto novo, ranije to nije postojalo. Još mi je nejasno kako se to izvede, jer se motor odjavljuje za izvoz, tada se odjavljije iz registra vozila Italije (za njih to vozilo više ne postoji).
Sve ostalo je jasno i logično.
 
Vjerojatno su se updejtali. :mrgreen: Problem zapravo nije bilo izdavanje probnih tablica nego upravo taj demolizione, u ovom slučaju odjava za izvoz, jer to im je stvarno svetinja u smislu kad se to jednom napravi a vozilo završi na cesti oni streljaju.:mrgreen:
 
  • Like
Reactions: pikacu79
Čestitam na kupovini motora. (y)
Ovo sa probnim tablicama je nešto novo, ranije to nije postojalo. Još mi je nejasno kako se to izvede, jer se motor odjavljuje za izvoz, tada se odjavljije iz registra vozila Italije (za njih to vozilo više ne postoji).
Sve ostalo je jasno i logično.
Ide obavezno odjava i dobi prometnu na kojoj piše u koju zemlju se izvozi.
 
  • Like
Reactions: enduro
Evo ukratko opišem postupak s probnim tablicama u Italiji:

1. Nakon što ste pregledali vozilo, uplatili osobi novac, vlasnik mora odjaviti vozilo (npr. u ACI ili preko agenta) i dobiti dva dokumenta:
- Denuncia di cessazione della - obavijest o raskidu tablice
- Odjavljena Prometna - Carta di Circolazione
Odjavljena prometna mora biti za export, primjer u privitku.

2. Ispuniti sljedeće formulare
- Autorizzazione all’esportazione sottoscritta dal proprietario del veicolo a favore del conducente - Izvozno odobrenje potpisano od strane vlasnika vozila u korist vozača
- Richiesta di rilascio di targa provvisoria sottoscritta dal conducente del veicolo - Zahtjev za izdavanje privremene registarske pločice
Kod prvog dokumenta, prvi paragraf idu podaci o vlasniku, drugi paragraf (nakon Autorizza) idu vaši podaci
Drugi dokument na oba paragrafa idu vaši podaci, bitno je dole napisati rutu koju ćete koristiti. Npr. u mom slučaju je bilo Naples-Ancona (nave)- Split

3. Napraviti uplatu od 10,20€ + 16.00€ preko www.ilportaledellautomobilista.it , UPUSTVA
Generirat QR kod vam može samo vlasnik vozila jer vam treba token SPID ili bilo koja osoba iz Italije, meni je npr. prijatelj iz Italije to generirao.
Treba generirat uplatnice za brojeve 4028 -> 16.00€ i 9001 -> 10.20€
S tim QR kodom platit na bilo kojem kiosku, trafici, benzinskoj etc.

4. Pripremiti kopije obvezno (na šalteru motorizzazione civile ne rade kopije):
- Svoje osobne i vozačke, kopije osobne vlasnika, kopija osiguranja (zelene karte) VIN di se vidi, kopija odjavljene prometne, kopija raskida tablice, orginali ova dva formulara od gore i potvrde o uplati.

5. Sa svim kopijama, orginalima, na šalter. Mogu vam reći da će tek sutra biti gotovo ali u principu možete tražiti tablice odmah. Tablica je doslovno reciklirani karton i odmah je zaštitite sa uloškom plastičnim a ne kao ja naknadno pisat markerom jer se istrošila u vožnji. Sretno !


Hint:
Ja sam osiguranje prije kupovine kupio u HR jer sam već motor odlučio kupiti pa sam imao VIN broj, u principu sam kupio cjelogodišnje osiguranje normalno tako da nemoram kupovat odvojeno osiguranje samo za probne tablice. Bitno je imat VIN na polici. Doduše, uvijek možete ugovoriti policu od tamo kod svoje osig. kuće, tako je meni rekao u poslovnici, samo ga zovnem, pošaljem podatke i polica gotova za 10min. Ili to ili kupovina zasebne police, no nema smisla jel ako ćete ga već registrirat u HR.
 

Attachments

  • DENUNCIA DI CESSAZIONE DELLA - OBAVIJEST O RASKIDU TABLICE.JPG
    DENUNCIA DI CESSAZIONE DELLA - OBAVIJEST O RASKIDU TABLICE.JPG
    62.2 KB · Views: 0
  • Odjavljena Prometna - Carta di Circolazione.jpg
    Odjavljena Prometna - Carta di Circolazione.jpg
    136.7 KB · Views: 0
  • WhatsApp Image 2023-02-01 at 09.58.35.jpeg
    WhatsApp Image 2023-02-01 at 09.58.35.jpeg
    194.2 KB · Views: 0
Last edited:
Lijepo si to opisao, vidim da je dosta toga, čak i terminologija, promjenjeno od mog zadnjeg uvoza iz Italije. (y)
 
Evo ukratko opišem postupak s probnim tablicama u Italiji:

1. Nakon što ste pregledali vozilo, uplatili osobi novac, vlasnik mora odjaviti vozilo (npr. u ACI ili preko agenta) i dobiti dva dokumenta:
- Denuncia di cessazione della - obavijest o raskidu tablice
- Odjavljena Prometna - Carta di Circolazione
Odjavljena prometna mora biti za export, primjer u privitku.

2. Ispuniti sljedeće formulare
- Autorizzazione all’esportazione sottoscritta dal proprietario del veicolo a favore del conducente - Izvozno odobrenje potpisano od strane vlasnika vozila u korist vozača
- Richiesta di rilascio di targa provvisoria sottoscritta dal conducente del veicolo - Zahtjev za izdavanje privremene registarske pločice
Kod prvog dokumenta, prvi paragraf idu podaci o vlasniku, drugi paragraf (nakon Autorizza) idu vaši podaci
Drugi dokument na oba paragrafa idu vaši podaci, bitno je dole napisati rutu koju ćete koristiti. Npr. u mom slučaju je bilo Naples-Ancona (nave)- Split

3. Napraviti uplatu od 10,20€ + 16.00€ preko www.ilportaledellautomobilista.it , UPUSTVA
Generirat QR kod vam može samo vlasnik vozila jer vam treba token SPID ili bilo koja osoba iz Italije, meni je npr. prijatelj iz Italije to generirao.
Treba generirat uplatnice za brojeve 4028 -> 16.00€ i 9001 -> 10.20€
S tim QR kodom platit na bilo kojem kiosku, trafici, benzinskoj etc.

4. Pripremiti kopije obvezno (na šalteru motorizzazione civile ne rade kopije):
- Svoje osobne i vozačke, kopije osobne vlasnika, kopija osiguranja (zelene karte) VIN di se vidi, kopija odjavljene prometne, kopija raskida tablice, orginali ova dva formulara od gore i potvrde o uplati.

5. Sa svim kopijama, orginalima, na šalter. Mogu vam reći da će tek sutra biti gotovo ali u principu možete tražiti tablice odmah. Tablica je doslovno reciklirani karton i odmah je zaštitite sa uloškom plastičnim a ne kao ja naknadno pisat markerom jer se istrošila u vožnji. Sretno !


Hint:
Ja sam osiguranje prije kupovine kupio u HR jer sam već motor odlučio kupiti pa sam imao VIN broj, u principu sam kupio cjelogodišnje osiguranje normalno tako da nemoram kupovat odvojeno osiguranje samo za probne tablice. Bitno je imat VIN na polici. Doduše, uvijek možete ugovoriti policu od tamo kod svoje osig. kuće, tako je meni rekao u poslovnici, samo ga zovnem, pošaljem podatke i polica gotova za 10min. Ili to ili kupovina zasebne police, no nema smisla jel ako ćete ga već registrirat u HR.
Evo,živim u Italiji ali se nisam nikada raspitao kako se to radi.Hvala ti na uputama 👍
 
Jos 160 km do cilja.
Danas je točno 5 godina od dana D, kupovine DR-a u IT. :)
Od tada se procedura oko unosa iz IT nešto promijenila, nakon moje odiseje su uveli obavezan izvanredni tehnički pregled ako vozilo ide za izvoz (ne znam da li je to još tako, ali prošle godine je i to bilo potrebno) i uveli su mogućnost uzimanja probne tablice.
 
Danas je točno 5 godina od dana D, kupovine DR-a u IT. :)
Od tada se procedura oko unosa iz IT nešto promijenila, nakon moje odiseje su uveli obavezan izvanredni tehnički pregled ako vozilo ide za izvoz (ne znam da li je to još tako, ali prošle godine je i to bilo potrebno) i uveli su mogućnost uzimanja probne tablice.
Vezano za vanredni tehnički, mislim da to vrijedi samo ako je motor odjavljen već ili ako je na cesti ali mu manje od 6 mjeseci ističe validan tehnički. Pokušajem prevest na eng , no ovjdje baš točno piše
https://www.aci.it/i-servizi/guide-utili/guida-pratiche-auto/esportazione.html
Vjerujem da onaj tko zna talijanski bi mogao prevesti ispravno @tommy71k ?

FYI moj motor je 7 mjeseci star, i nije imao vanredni tehnički u Italiji.
 
Znaci mora imat tehnicki pri odjavi,normalni jer je regan a ako je odjavljen mora se napraviti nema puno cile mile
 
  • Like
Reactions: diesel power
Pozdrav forumaši.
Da nema mozda netko kakav kontakt od kolege @max-damage ?
Poslao sam mu poruku u inbox no ne javlja se. Trebao bi ga u vezi onog aparata s kojim je dignuo km na preko 6k km jer i sam imam takav slučaj odnosno ima frend.


Ili ako ima možda netko od vas iskustva sa tim aparatom koji je linkao na aliju, kako se s tim radi, jel komplicirano itd. A još bolje ako ga netko ima iz zg ili okolice da mi to napravi ili renta, platim uslugu naravno.
Molim vas za bilo kakav info, moze i u inbox.
Hvala ljudi.
 
Da li bi mozda bilo jedno 2-3 ljudi jos koji bi planirali uvesti motor iz italije. Mozda bi mogli rentati kombi pa otic do italije po motore, podjeliti troskove
 
prije mjesec dana sam gledao neke motore u Italiji, doduše kod ovlaštenog zastupnika, koji mi je napomenuo da njihov radiamento, ili odjava u Italiji se čeka 15dana.
E sad, da li mi prodaje priče ,ili oni šalju odjave 2 put mjesečno, kao firma ili šta , ne ulazim, ali si provjerite i taj dio da ne bude đaba put preko.
Sretno s kupnjom
 
  • Like
Reactions: andrejjj