Hidrofor - pomoć

moover

Active member
Dakle, trebam pomoć jer čika Gugl baš ne pomaže...

Ukratko situacija... kuća s vodom iz bunara i hidroforom. Prije zime ispuštena voda iz sustava radi sprječavanja smrzavanja i hidrofor ugašen.

Sad je potrebno osposobiti, ali ne znam točnu proceduru. Gugl rezultati kažu:
1. Naliti vode u otvor za dosipavanje vode (vidi shemu)
2. Zatvoriti ventil (7)
2. Prazan hidrofor nafilati zrakom (na šlauf ventil za pumpanje zraka) kompresorom do 2 bara
3. Upaliti pumpu
4. Otvoriti ventil (7).

Napravim sve to, u otvor ulio preko 7L vode, al voda ne dolazi do čepa. Probao s tom količinom vode, nakon ulijevanja zrakom dignem tlak u posudi na 2 bara, ali očito nešto propuštam, jer nema vode u sustavu niti se mijenja tlak u posudi nakon otvaranja ventila (padne za 0.2 bara i tu stoji).

Očito ne dolazi voda iz bunara. Ili dođe, ali ne prođe kroz pumpu. Ili dođe u pumpu, al ne ide dalje...

Koga god znam da ima hidrofor, nitko ga nikad nije praznio, pa ne zna kako da vratiti među žive.

Ima tko od vas možda kakav savjet prije neg krenem u potragu za majstorom?

Hvala unaprijed!  (y)

 
Kod mene je drukčije spojeno. Ovo mi nekako nema smisla?
Uglavnom kod mene je nepovratni ventil (bukula) u cisterni. Kad nestane vode kuglica u ventilu padne i sistem povuče zrak ako u trenutku nestanka vode hidrofor vuče. Ako ne povećanjem razine vode taj plovak se digne i opet brtvi cijeli sustav.
Ako povuče zrak na dovodnoj cijevi iz cisterne imam jedan t-komad koji je iznad visine posude, na kojem je čep a ta cijev ulazi u hidrofor. Prije hidrofora je ventil kojeg zatvaram. Kod zatvorenog ventila ulijem kroz taj čep dovoljno vode da napuni cijev, zatvorim čep, otvorim ventil i pumpa potegne.

Svake godine da bude ok tlak u sustavu i da kompenzacijska posuda ima dovoljno zraka za kompenzaciju i da ne pali pumpu svako malo, zatvorim taj dovodni ventil, skinem manometar sa vrha posude i na dnu posude imam jedan ventil. Kroz taj ventil ispustim svu vodu koja je u posudi, da ostane prazna. Zatvorim taj ispusni ventil, zabrtvim manometar, otvorim dovodni ventil i upalim pumpu. Ona nadruka na koliko imaš podešenu sklopku, i ne treba ti nikakvo dodatno drukanje zrakom.

Probaj, vro je jednostavno, a funkcionira.
 
Nalik ponovo vodu i ispusti tlak iz hidrofora
Pa tek kad povuče vodu onda na pumpaju zrakom
 
markookram said:
Nalik ponovo vodu i ispusti tlak iz hidrofora
Pa tek kad povuče vodu onda na pumpaju zrakom
To sam prvo probao, ulio 3L vode u pumpu i upalio dok je tlak bio 0. Nije povukao vodu iz bunara.

Jel treba naliti vodu u pumpu do čepa ili? Nekak mi čudno da sam ulio cca 7L vode, a nije došlo do čepa...
 
zokx said:
Kod mene je drukčije spojeno. Ovo mi nekako nema smisla?
Uglavnom kod mene je nepovratni ventil (bukula) u cisterni. Kad nestane vode kuglica u ventilu padne i sistem povuče zrak ako u trenutku nestanka vode hidrofor vuče. Ako ne povećanjem razine vode taj plovak se digne i opet brtvi cijeli sustav.
Ako povuče zrak na dovodnoj cijevi iz cisterne imam jedan t-komad koji je iznad visine posude, na kojem je čep a ta cijev ulazi u hidrofor. Prije hidrofora je ventil kojeg zatvaram. Kod zatvorenog ventila ulijem kroz taj čep dovoljno vode da napuni cijev, zatvorim čep, otvorim ventil i pumpa potegne.

Svake godine da bude ok tlak u sustavu i da kompenzacijska posuda ima dovoljno zraka za kompenzaciju i da ne pali pumpu svako malo, zatvorim taj dovodni ventil, skinem manometar sa vrha posude i na dnu posude imam jedan ventil. Kroz taj ventil ispustim svu vodu koja je u posudi, da ostane prazna. Zatvorim taj ispusni ventil, zabrtvim manometar, otvorim dovodni ventil i upalim pumpu. Ona nadruka na koliko imaš podešenu sklopku, i ne treba ti nikakvo dodatno drukanje zrakom.

Probaj, vro je jednostavno, a funkcionira.
Da, kod tebe je očito drugačije spojeno, ovdje nema tog dovodnog ventila... ili ga ja ne nalazim... nisam provjeravao taj ispušni ventil, vjerujem da je zatvoren jer ništa kroz njega ne izlazi, ni voda ni zrak...
 
moover said:
To sam prvo probao, ulio 3L vode u pumpu i upalio dok je tlak bio 0. Nije povukao vodu iz bunara.

Jel treba naliti vodu u pumpu do čepa ili? Nekak mi čudno da sam ulio cca 7L vode, a nije došlo do čepa...
valjda ti ide voda dolje u cijev
 
markookram said:
valjda ti ide voda dolje u cijev
To i ja pomislih... to znači da nema onog nepovratnog ventila kao na shemi? Shema je skinuta s neta, ja sam na shemi samo prilagodio poziciju ovog ventila za zrak.
 
Lijevaj vodu dok god ne dobiješ punu pumpu. Tak je meni jednom bilo i lijevel sam dok nisam popizdil. Odem po susjeda i on ulije još cca litru vode i napuni pumpu. Možda i tebi još malo fali  :neznam:
 
Ak nemaš nepovratni ventil na kraju cijevi možeš naljevati koliko hoćeš :mrgreen: ne bude povukla.Sumnjam da nije majstor to stavio,vjerojatnije negdje vuče zrak,na spojevima.Ali bi opet trebao povući nešto vode :misli:
 
moover said:
To i ja pomislih... to znači da nema onog nepovratnog ventila kao na shemi? Shema je skinuta s neta, ja sam na shemi samo prilagodio poziciju ovog ventila za zrak.
ja bi rekao da ima
Ali očito ne radi  :D
Dok ima zračni čep teško da bu povukla ...
Zato ko što kaže gigi , najevaj ...
Kad napuniš bunar povući će  :mrgreen:
 
ako je trofazni motor, provjeri smijer okretanja motora, tj. pumpe.
možda je netko nešto prespajao u međuvremenu, bilo je i takvih situacija...  :mrgreen:
 
prvo bi trebao ispustit vodu iz expanzine posude, često bude šuplja membrana i mješa vodu i zrak (nema veze, svejedno hidrofor radi ali se pali-gasi svako malo kad otvoriš slavinu negdje u sistemu) 
...provjeri jednosmjerni ventil u usisnoj košari
...jesi ispustio prije zime vodu ne samo iz sistemna nego i iz hidrofora? (ima plastični čep na račvi koja je na expanzionoj posudi)...ako nisi, zbog smrzavanja je pukla jedna tanka pregrada u glavi pumpe (mali lijevak)  i nećeš dobit pritisak

...ako je to riknulo a neda se varit imaš za kupit vodenu pumpu (duplo jeftiniju od cijelog hidrofora) koja je indentična onoj na hidroforu  i to zajedno sa elektromotorom montiraš na expanzionu posudu  :mrgreen: ....ja sam to radio već 2 put  :LOL:
 
sisak35 said:
ako je trofazni motor, provjeri smijer okretanja motora, tj. pumpe.
možda je netko nešto prespajao u međuvremenu, bilo je i takvih situacija...  :mrgreen:
Na kući je jednofazna, a i čisto sumnjam da bi vlasnik to išao okretati...

poco loco said:
prvo bi trebao ispustit vodu iz expanzine posude, često bude šuplja membrana i mješa vodu i zrak (nema veze, svejedno hidrofor radi ali se pali-gasi svako malo kad otvoriš slavinu negdje u sistemu) 
...provjeri jednosmjerni ventil u usisnoj košari
...jesi ispustio prije zime vodu ne samo iz sistemna nego i iz hidrofora? (ima plastični čep na račvi koja je na expanzionoj posudi)...ako nisi, zbog smrzavanja je pukla jedna tanka pregrada u glavi pumpe (mali lijevak)  i nećeš dobit pritisak

...ako je to riknulo a neda se varit imaš za kupit vodenu pumpu (duplo jeftiniju od cijelog hidrofora) koja je indentična onoj na hidroforu  i to zajedno sa elektromotorom montiraš na expanzionu posudu  :mrgreen: ....ja sam to radio već 2 put  :LOL:
Ispuštena voda iz posude. Prije zime ispuštena voda iz svega, na posudi ima onaj ispušni ventil s donje strane.

Jel moguće da je pumpa radila na suho, pa se zbog toga zblesirala? Meni sad pumpa radi, al ne povuče vodu... probat ću ovo što veli gigi, napunit bunar kroz pumpu.  :)

Što dalje kad ju napunim? Jel treba filat zrak u posudu ili...?
 
Kad počne punit vodu više niš ne diraj.
 
moover said:
Na kući je jednofazna, a i čisto sumnjam da bi vlasnik to išao okretati...
Ispuštena voda iz posude. Prije zime ispuštena voda iz svega, na posudi ima onaj ispušni ventil s donje strane.

Jel moguće da je pumpa radila na suho, pa se zbog toga zblesirala? Meni sad pumpa radi, al ne povuče vodu... probat ću ovo što veli gigi, napunit bunar kroz pumpu.  :)

Što dalje kad ju napunim? Jel treba filat zrak u posudu ili...?
možeš sliku hidrofora?....jel višesegmentna pumpa ili ima samo onaj (kao) lonac na elektromotoru?
...napumpaj expanzionu posudu prije, jel ti voda možda bježi u nju dok puniš usisno crijevo i glavu  :wink:
 
mrcina  :shock: ...nevidi se glava pumpe..al predpostavljam da je segmentna  :wink: ....nemaš kaj, napumpaj expanzionu posudu i natoči vode...ak voda bježi u bunar, zaštekala je kuglica jednosmjernog ventila u usisnoj košari...
 
Moja pumpa i lijevak na koji sam točil vodu (crveno).

Sranje je to kaj moraš odnekud nositi vodu jer svoje, naravno, nemaš  :mrgreen:
 
a cemu ti sluzi onaj ventil na koljenu na izlazu iz pumpe  :misli: