Invalidska prerada

Cigel

New member
Ovak: svi koji znaju nešto kak bi se preradil neki skuter ili imaju nekakvu ideju kak da se složi nekakvo prijevozno sredstvo za jednog stričeka koji nažalost nema noge. Bilo kakva ideja je dobrodošla jer nas nekoliko iz kluba bi si dalo malo truda i probali isklepat nekaj.
Svaka informacija ili ideja je dobrodošla :wink:
 
Mislim da bi nešto tipa trike-a, ali trebalo bi biti na bazi nekog motocikla.
Tri kotača je dobro zbog mogućnosti za invalidnu osobu da se normalno popne na to vozilo i da se vozi malim brzinama što je u pravilu najveći problem tj. situacija kod kretanja i zaustavljanja. ,a opet se koliko toliko zadržava feeling vožnje na motoru.

Ovo je zanimljiva tema jer budimo realni,u takvoj smo branši da nažalost uopće nije nerealno da i nekom od nas tako nešto sutra zatreba !
 
Ja sam jako dugo razmisljao o tome da se skuter preformulira na 3 kotaca i ima dosta jednostavno rijesenje koje bi trebalo izaci negdje do cca 1000€

Radi se o tome da se nabavi jos jedna felga sa vilicama( ista) te jos jedne vilice bilo kojeg promjera , bilo sta, motor, skuter se funkcionira.

Nakon toga treba naci nekog tko ima (mislim da su mi rekli)  dur-aluminij??  uglavnom aluminij da bi se napravio novi mostic koji ce nositi te 2 prednje vilice u ovakvom stilu 0-0-----OO-----0-0

Znaci lijevi kotac, vilice od motora ucvrscene na na taj most te desni kotac.
sve zajedno ce povisiti visinu skutera za 10cm ako se ne krate vilice. Nakon toga treba samo na jednu od felgi spojiti kocnicu(racunam da ona original koja je bila na skuteru ostaje) te povuci do rucice kocnice na koju promijeniti posudicu s uljem i napraviti novi ulaz u istu.  Kocenje rijeseno, oba kotaca gore, amortizacija rijesena, Plastike i sve ostaje isto, potrebna nabava novog blatobrana za 2 kotac.
Sto se tice nagia i skretanja..
Pri malim brzinama se moze skretat volanom bez ikakvih problema, a pri vecim brzinama, tezinu treba preusmjerit na prednji dio(nagnut se) i proklizavat zadnjim. Pojacat stabilnost sa vecim prednjim kotacima, ali to onda i povisava cijeli skuter, tako da sic nije ravan nego pod nagibom od nekih 30% sto nebi bilo ok u ovom slucaju.

Dodatno rijesenje je sisibar na kraj skutera, ali i takav skuter bi bio problem zabacivat u zavoje zbog polozaja tijela na skuter.

Nisam napravio, razmisljao sam o tome dosta, i ako treba mozemo se nac da podijelim ideje, i da mozda ukradem nesto vasih :)  citamo se :)
 
Kod mene u kvartu je bio tip bez mogu, i čovjek je imao složenog APN-a (ne znam jel 4 ili 6), ali iza su bila namontirana invalidska kolica. Na žalost nisam uspio nikad vidit kak je rješen prenos na kotače, jer sam ga stalno viđao samo u prolazu kad je išo na ribičiju. Kotači su bili promjenjeni. Znam samo da je jurio ko lud svaki dan po cesti ko sotona. Na žalost čovjek je umro, pa ne znam dali motor još postoji. Ali poznam mu sina, pa ako to nisu prodali ili poklonili nekome, slikat ću i stavit slike.