KACIGE

Koju marku kacige nosite i zasto bas tu marku/model?

  • Shoei

    Votes: 142 15.7%
  • IXS

    Votes: 17 1.9%
  • Schubert

    Votes: 116 12.8%
  • Scorpion

    Votes: 38 4.2%
  • AGV

    Votes: 72 8.0%
  • Shark

    Votes: 131 14.5%
  • Arai

    Votes: 70 7.8%
  • HJC

    Votes: 225 24.9%
  • Nolan/X-Lite

    Votes: 180 19.9%
  • Caberg

    Votes: 23 2.5%

  • Total voters
    903
HJC Rpha.,ja imam ovu,je kostala,al vridi i gotovo,koda si u autu,leži super,topla,ne puse nigdje,veliki vizir, a najbitnije isto,ne magli ništa,vidiš komarca u letu...niš se ne cuje iz vanka...
 

Attachments

  • 20201011_112103.jpg
    20201011_112103.jpg
    618.2 KB · Views: 0
Schubert, Shoei, Shark. Tri proizvođača, tri top ili skoro top modela, dvije više racing, jedna touring a na svakoj pri sličnim uvjetima lagano puše samo u vanjski rub desnog oka koje onda suzi. Buka: barem bi se od touringa očekivalo da bude tiša ali ništa od toga. Onda uzmem još jedan Schubert na probu, onaj deklarativno najtiši, i zamisli, opet buka ko na ostalima. Od tada kupujem kacigu koja mi se najviše svidi dizajnom. 😇
E da, lagano škakljanje vrha nosa prisutno je stalno ali to može biti do Ducatijevih vibracija premda se događa na svim motorima koje vozim. Kreće intezivnije nakon odvoženih cca 100km. :mrgreen:
 
Cudno, di god sam cita iskustva, niko se nije zalija na buku i u testovima spada u tisu....
ma pusti ove sa ovim zujalicama sumskim kacigama... onda sam ja valjda potrefia na dobru kacigu HJC.,nebi je dao ni za jednu te vase zujalice,sto se tice Mate gasa...gas ide,iako ga ne volim,al zuta minuta po pravcu i 180 ...HJC...dobra... ,bar ova sto ja imam... i lagana je skroz,a ne te Maace vase od 2 ipo kg.,...
 
Eto ovaj pljuva po HJC a dize Shoei u nebesa.. Frend kupio Shoei GT Air i sve je samo ne zadovoljan, dugogodisnji korisnik HJC-a i ocito ce se vratit na njega. Ocito je i do kalupa kako kome stoji na glavi. I kome vjerovat? xD

Meni shubica se malo cuje jer mi kako sam visok vizir tocno udara u kacigu i ima shumova, kad se dignem na noge i preko 100 kmh doslovno mi kao u sobi tiho.
 
  • Like
Reactions: Dene and Paf
Svaka kaciga koja ti pase na glavu je dobra….
Znaci prvo probas,ako pase i svida ti se grafika(ili jednobojna) to je to
Ono unutarnji vizir,DD kopca ili ne stvar je osobne preference
Jedino recimo pinlock…..to mislin da bi svaka tribala imat bez obzira ko sta voli…..
Mada znan jednoga sta ga je skinija…..🤪
 
  • Like
Reactions: Fronius
Jedino recimo pinlock…..to mislin da bi svaka tribala imat bez obzira ko sta voli…..
Mada znan jednoga sta ga je skinija…..🤪

Iz 3 razloga ga nemam na kacigama (stoje neotpakirani u kutijama od kaciga) :mrgreen:

1. nosim dioptrijske naocale pa nemam puno koristi ako se vizir ne magli, a naocale magle
2. iskrivljuje sliku ("geometriju") u odredjenoj mjeri, smanjuje propustanje kolicine svjetlosti (doduse, meni nebitno) , zna radit cudne refleksije (nisam probao, kazu ljudi :D )
3. jednostavnije mi je oprat vizir iznutra kad nema pinlocka: skinem vizir i operem ga charlijem i spuzvicom lagano i osusim kompresorom da ne zuljam suhom krpom: viziri bez premaza kakve sam jedino i imao do sada se nisu bunili niti bili ni najmanje ogrebani od takvog pranja (rekord mi je 8 godina stara (sada umirovljena) HJC RPHA10+ koju sam svakodnevno koristio, samo u zadnje 2 godine preko 35.000km.



Sto se borbe s magljenjem tice, na semaforima dignem malo vizir, u voznji je dovoljno otvorit usis na bradi kacige, na Shoei ga mogu otvorit u 2 stupnja jer je stvarno ucinkovit i poluotvoren, na HJC sam ga mogao otvorit na pola iako nema zub, a na X-Lite X802R nisam niti imao potrebe jer ju samo tu i tamo nosim po ljeti kad je ionako taj usis otvoren.






Btw, sto se buke tice (naked, glava u mirnoj struji zraka, ne nosim cepice za usi), RPHA10+ mi je bila OK, X-Lite X8002R jako bucna (zato ju rijetko koristim, ne za cjelodnevne djireve), Shoei NXR prilicno tisa od RPHA10+, s njom cak cujem zvuk iz serijskog auspuha i na vecim brzinama jer jako prigusuje visoke frekvencije sto je otprilike i buka vjetra koja smeta pa drugi zvukovi imaju sansu biti cujni. Za sada je najtisa kaciga koju sam imao upravo ta NXR i to poprilicno tisa. Puuuuno je glasnija jedino kad se sagnem pa mi zrak s vizira motora udara u donji dio kacige, ali to je ionako na brzinama preko 140-150km/h, a tako se ne vozim vremenski dugo. Kaj hocu rec? Da je buka kacige uvjetovana i motorom (i to jako), kako vizir usmjerava zrak, ako je kaciga u mirnoj struji, onda je tisa i mirnija nego ako ju samara zrak usmjeren vizirom motora. Nisam vjerovao kako Versys 650 (sa MRA vizirom) radi problem po tom pitanju vec i na 100 km/h na moju visinu. Sa serijskim vizirom nije bilo problema.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: cadjo
Schubert, Shoei, Shark. Tri proizvođača, tri top ili skoro top modela, dvije više racing, jedna touring a na svakoj pri sličnim uvjetima lagano puše samo u vanjski rub desnog oka koje onda suzi. Buka: barem bi se od touringa očekivalo da bude tiša ali ništa od toga. Onda uzmem još jedan Schubert na probu, onaj deklarativno najtiši, i zamisli, opet buka ko na ostalima. Od tada kupujem kacigu koja mi se najviše svidi dizajnom. 😇
E da, lagano škakljanje vrha nosa prisutno je stalno ali to može biti do Ducatijevih vibracija premda se događa na svim motorima koje vozim. Kreće intezivnije nakon odvoženih cca 100km. :mrgreen:
Previse ti glava dihtuje unutrasnjost kacige pa zrak udara u glavu i pravi buku :mrgreen:
 
NXR ti je tiha. Imas malo problema sa sluhom?😄
Yup, najtisa kaciga koju sam imao do sada (ponavljam, u mirnoj struji zraka). Sagnut je glasna, mozda i glasnija od HJC, ali mozda je i samo razlika sto je dosta tisa kad nisam sagnut pa samo primjetim trenutnu veliku razliku.

EDIT: nisam ju vozio bez podbratka jer sam ju nedavno kupio i napravio 500tinjak km s njom, da li ce biti drasticno glasnija bez njega kad zatopli, ne znam .
 
Iz 3 razloga ga nemam na kacigama (stoje neotpakirani u kutijama od kaciga) :mrgreen:

1. nosim dioptrijske naocale pa nemam puno koristi ako se vizir ne magli, a naocale magle
2. iskrivljuje sliku ("geometriju") u odredjenoj mjeri, smanjuje propustanje kolicine svjetlosti (doduse, meni nebitno) , zna radit cudne refleksije (nisam probao, kazu ljudi :D )
3. jednostavnije mi je oprat vizir iznutra kad nema pinlocka: skinem vizir i operem ga charlijem i spuzvicom lagano i osusim kompresorom da ne zuljam suhom krpom: viziri bez premaza kakve sam jedino i imao do sada se nisu bunili niti bili ni najmanje ogrebani od takvog pranja (rekord mi je 8 godina stara (sada umirovljena) HJC RPHA10+ koju sam svakodnevno koristio, samo u zadnje 2 godine preko 35.000km.



Sto se borbe s magljenjem tice, na semaforima dignem malo vizir, u voznji je dovoljno otvorit usis na bradi kacige, na Shoei ga mogu otvorit u 2 stupnja jer je stvarno ucinkovit i poluotvoren, na HJC sam ga mogao otvorit na pola iako nema zub, a na X-Lite X802R nisam niti imao potrebe jer ju samo tu i tamo nosim po ljeti kad je ionako taj usis otvoren.






Btw, sto se buke tice (naked, glava u mirnoj struji zraka, ne nosim cepice za usi), RPHA10+ mi je bila OK, X-Lite X8002R jako bucna (zato ju rijetko koristim, ne za cjelodnevne djireve), Shoei NXR prilicno tisa od RPHA10+, s njom cak cujem zvuk iz serijskog auspuha i na vecim brzinama jer jako prigusuje visoke frekvencije sto je otprilike i buka vjetra koja smeta pa drugi zvukovi imaju sansu biti cujni. Za sada je najtisa kaciga koju sam imao upravo ta NXR i to poprilicno tisa. Puuuuno je glasnija jedino kad se sagnem pa mi zrak s vizira motora udara u donji dio kacige, ali to je ionako na brzinama preko 140-150km/h, a tako se ne vozim vremenski dugo. Kaj hocu rec? Da je buka kacige uvjetovana i motorom (i to jako), kako vizir usmjerava zrak, ako je kaciga u mirnoj struji, onda je tisa i mirnija nego ako ju samara zrak usmjeren vizirom motora. Nisam vjerovao kako Versys 650 (sa MRA vizirom) radi problem po tom pitanju vec i na 100 km/h na moju visinu. Sa serijskim vizirom nije bilo problema.
Da
Ako imas naocale onda zakurac sve…
Ovi prika sta nema pinlock nosi naocale😎

ja osobno neman nikakvik problema sa distorzijon vida i slicno……
Meni je to top proizvod
Sta se tice pranja isto neman problema
Vanjski dio microfibra a unutarnji uvik neki vrag iman tipa vlazna maramica ili jelenja…. I to laganini….vizir kompletni skidat jedino kd san stavlja pinlock😂😂😂
I to mi ga jos stavi barba u ducanu😂😂😂
Na sojki san ga sam stavlja pa san zajeba nesto…..nije bilo do mene ali opet….
 
Skinut vizir sa Rpha, Xlite ili Shoei NXR je posao od par sekundi. Za vrati ga nazad jos toliko. Nakon svakog djira prebrisem mokrom krpom vanjski dio, a sa nutarnje ga perem cca jednom mjesecno i tada skidam vizir jer je jednostavnije, brze i bolje operem.
 
Ja u 6 godina vizir skinuo 2 puta, prvi put kad sam montirao pinlock i drugi put jer mi je bilo dosadno pa ga prebrisao iznutra, kako ti se da to tako često skidat i stavljat :)
 
  • Like
Reactions: seki22
Ja u 6 godina vizir skinuo 2 puta, prvi put kad sam montirao pinlock i drugi put jer mi je bilo dosadno pa ga prebrisao iznutra, kako ti se da to tako često skidat i stavljat :)

Par sekundi (manje od 5) tesko? :D
 
Par sekundi (manje od 5) tesko? :D
A di su sekunde za čišćenje :mrgreen:
Šta ja znam, ja kad se muhe nakupe da me već nerviraju, skinem ih spuživicom za prat suđe, samo ju u vodu namočim, prođem vizir i kacigu, nakon toga papirom za ruke brisat i za 15 sekundi je kaciga ko iz dućana :mrgreen:
 
  • Like
Reactions: Dene