KACIGE

Koju marku kacige nosite i zasto bas tu marku/model?

  • Shoei

    Votes: 142 15.7%
  • IXS

    Votes: 17 1.9%
  • Schubert

    Votes: 116 12.8%
  • Scorpion

    Votes: 38 4.2%
  • AGV

    Votes: 72 8.0%
  • Shark

    Votes: 131 14.5%
  • Arai

    Votes: 70 7.8%
  • HJC

    Votes: 225 24.9%
  • Nolan/X-Lite

    Votes: 180 19.9%
  • Caberg

    Votes: 23 2.5%

  • Total voters
    903
Ja si sad gledam kacigu, mislio sam x-lite 803, probat cu caberg, u RI je mizeran izbor dućana, ajde hvala bogu sad ima Caberg za probat i kad se opet otvori Moto Miva trebalo bi bit HJC i Shark, bar ih je prije držao.
X-lite mi je za sad favorit, jer sam zadovoljan sa njihovom kvalitetom, u 6 godina niš se nije raspalo, poderalo na kacigi x-661, jedina zamjerka je ventilacija na bradi koja je retardirno napravljena, ai za razliku od Suomy, paše na moj oblik glave
 
Ja si sad gledam kacigu, mislio sam x-lite 803, probat cu caberg, u RI je mizeran izbor dućana, ajde hvala bogu sad ima Caberg za probat i kad se opet otvori Moto Miva trebalo bi bit HJC i Shark, bar ih je prije držao.
X-lite mi je za sad favorit, jer sam zadovoljan sa njihovom kvalitetom, u 6 godina niš se nije raspalo, poderalo na kacigi x-661, jedina zamjerka je ventilacija na bradi koja je retardirno napravljena, ai za razliku od Suomy, paše na moj oblik glave
Meni je oblikom ista x lite kao i suomy, od suomya ima sam vandalku, spec1r extrem i sr sport
 
Mogu malo nadugacko o velicini i kalupima? (retoricko pitanje :mrgreen: )

Moja glava je opsega 59.3cm, chepalic index je 86 (omjer duljine i sirine glave). To spada pod okrugli tip.
Index manji od 75 se naziva Dolichocephalic (jako ovalan preneseno u naziv kaciga), index izmedju 75 i 83 za zene i 75 i 81 za muske se naziva Mesocephalic (srednje ovalan) i index od 83 na vise se zove Brachycephalic (okrugli).
Najcesci oblik glave u EU i USA je ovaj srednje ovalan i zato proizvodjaci kaciga (Shoei i Arai za japansko trziste imaju drugacije kalupe - vidi dolje) gadjaju tu mjeru, pa je tako Shoei najcesce indexa 77, Arai nesto okrugliji, ali ne drasticno okrugliji (index ispod 80, ali vise od 77).

E sad, kako imam okruglu glavu po tim mjerama, imam 2 opcije: nosit kacigu broj vecu ili se patit sa "ispravnim" brojem. U praksi, obzirom da sam blize donjoj granici od najcescih 59-60cm za L velicinu, dosta kaciga mi odgovaraju u nazivnoj L velicini, ali neke u tom broju ne. Na primjer, gotovo sve u L velicini cija je nazivna velicina tih 59-60cm mogu nosit, neke su granicno uske sa strane, neke su OK. Ali recimo HJC Rpha 10+ koja je nazivne velicine 58-59cm mi je bila problem i morao sam malo utisnut stiropor iznad usiju: ne vise od 1-2mm sa svake strane da bi prestala radit problem dok je na glavi. Istovremeno sam kupio i X-Lite X802R koja mi je odma bila komotna (ista velicina, ali 59-60cm nazivna L velicina iako je kalup jako slican Hjc kacigi - srednje ovalan).

Nedavno sam bio u Louisu (zena haracila po nekom shoping centru, a ja otisao do Louisa vidit za kacigu kad sam vec bio blizu) i probao sam Shoei NXR i HJC RPHA 11. Za NXR sam mislio kako je jako komforna odma na glavi u ducanu (kasnije u voznji skuzio da je na samoj granici jer iako nema bolova, ostavlja iznad usiju otiske na glavi - kosa mi je duga 2mm i lijepo se vide udubljenja na glavi od kacige, ali nema crvenila pa ni bolova, vozio 2 sata i nije zuljalo, ali na samoj granici, valjda je 2 sata dovoljno u voznji, ako nije - utisnut cu minimalno stiropor.
HJC RPHA 11 u L velicini jednostavno nisam mogo navuc na glavu. Nikako, ali bas nikako, kao da je 5 brojeva premala. U XL velicini sam mogao, djelovalo je OK (kaciga za opseg glave 60-61cm), ali sam bio svjestan da bu se razgazila i bila pola broja prevelika, tako da je otpala iz izbora. Isto se desilo svojevremeno Schuberthu SR1 kojeg sam na jedvite jade ipak uspio navuc na glavu (58-59cm opseg nazivno u L velicini), ali vec nakon par min je postalo jasno da to nije za mene jer je preuska.

Sad da se vratim na chephalic index (omjer duljine i sirine glave):
Shoie i Arai za japansko trziste imaju index oko 86 (okrugli kalup, ko da je radjen za moju glavu, ali te kacige je teze nabavit, skuplje je zbog davanja pri uvozu i treba uvozit preko firmi koje se bave preprodajom jer njihovi sluzbeni dealeri od prije godinu dvije ne smiju prodavat ako postoji zastupnik na podrucju od kud se kupuje, iz tog razloga gotovo nemoguce reklamirat, a i nisu legalne van Japana jer nemaju ECE homologaciju), za ostatak svijeta 77 Shoei, dok je Arai nesto okrugliji, ali ne puno: index najcesce ispod 80 (srednje ovalan). Schuberth je na okruglijoj strani, ali i dalje u klasi srednje ovalnog, zapravo, za okrugle glave i one jako ovalne nema bas izbora osim nosit kacigu broj vecu i ako je kvalitetnija firma u pitanju doradit unutrasnjost kacige sa spuzvama: Shoei ima opciju u nekim zemljama koju naziva personal fit, ili tako nesto i nakon detaljnog mjerenja glave ce unijet podatke u komp koji ce preporucit gdje stavit kakvu spuzvu na postojecu skidivu unutrasnjost kacige kako bi kaciga bila sto vise odgovaarajuca.


Eto, mozda nekom pomogne ova lamentacija :mrgreen:



P.S.
da bi saznali chephalic index svoje glave, trebali bi korisiti nesto tipa subler :D izmjerit duljinu i sirinu glave, najcesce oko 2cm iznad obrva za duljinu i na najsirem dijelu iznad usiju za sirinu. Moze se naravno i improvizirat, zgleda glupo (jaaako glupo, ne pitajte kako znam :D ) , ali funkcionira: ako imate klizna vrata na ormaru, u kupaonici i sl. mozete tamo uzet mjeru pa metrom izmjerit. Ponovit par puta i ako dobivate iste mjere, to je to.
Sirina se podijeli sa duljinom i pomnozi sa 100. Primjer moje glave: sirina 17.2cm, duljina 20cm. 17.2:20x100 = 86.

E to je sad samo vezano uz opseg i omjer sirine i duljine glave. ali cak i tada ima diskrapancija: glave nisu pravilan geometrijski oblik, neko ima kvrgu ovdje/ondje, ali to je fine tuning unutrasnjosti kacige ako su zadovoljena 2 uvjeta: odgovarajuci opseg i oblik.



P.S.2
ovako bi klasificirao sirinu kaciga koje trenutno imam:
Hjc rpha 10+ najuza sa strane (nazivna velicina 58-59cm)
Shoei NXR vrlo blizu Hjc, ali taman u dlaku dovoljno da joj ne moram utiskivat stiropor sa strane (nazivna velicina 59-60cm)
X-Lite X802R: najsira od njih i vec kod prve voznje bila odlicna po tom pitanju (nazivna velicina 59-60cm)


P.S.3
nemojte da vas zavaraju cheekpadsi (obrazine) na kacigi dok ju isprobavate, kaciga mora biti prvenstveno odgovarajuca od usiju prema gore, a obrazine se mogu i zamijeniti debljima/tanjima ako je kaciga od renomiranog prozivodjaca. Dapace, da nebi obrazine radile konfuziju kod isprobavanja, nije krivo skinut ih iz kacige i probat ju bez njih, pa tek ako tada kaciga bude odgovarajuca, a obrazine ne, nabavit tanje/deblje obrazine.
Kaciga se ne kupuje po tome kakav je feeling na licu, nego joj je primarna zastita sacuvat mozak koji je ipak nesto vise pozicioniran.
To ne znaci da treba trpit puno preusku ili presiroku kacigu u licu, ali ako nema opcije drugih obrazina, onda treba zbog toga tu kacigu otpisat i trazit dalje,. Drugi model, drugi proizvodjac itd......
Recimo, najuza kaciga u predjelu lica koju imam je X-Lite X802R koja je najsira od usiju prema gore.
 
Last edited:
Ja si sad gledam kacigu, mislio sam x-lite 803, probat cu caberg, u RI je mizeran izbor dućana, ajde hvala bogu sad ima Caberg za probat i kad se opet otvori Moto Miva trebalo bi bit HJC i Shark, bar ih je prije držao.
X-lite mi je za sad favorit, jer sam zadovoljan sa njihovom kvalitetom, u 6 godina niš se nije raspalo, poderalo na kacigi x-661, jedina zamjerka je ventilacija na bradi koja je retardirno napravljena, ai za razliku od Suomy, paše na moj oblik glave
Ima sam X lite 803 Ultra Carbon, i nisam bia zadovoljan sa udobnosti kacige, cak i kad sam broj veci proba.
Sad sam uzea Scorpion Exo r1 corpus carbon II ( copy - paste-a sam naziv; jer ga je ne moguce zapamtiti hahaha ) i udobnost je neusporedivo bolja, ko da je sport touring kaciga.
 
Ima sam X lite 803 Ultra Carbon, i nisam bia zadovoljan sa udobnosti kacige, cak i kad sam broj veci proba.
Sad sam uzea Scorpion Exo r1 corpus carbon II ( copy - paste-a sam naziv; jer ga je ne moguce zapamtiti hahaha ) i udobnost je neusporedivo bolja, ko da je sport touring kaciga.
Ovo corpus me malo plaši :D
Di to ima za probat, samo u ZG koliko vidim.
Ja sam gledao i x-903 koja je sport touring, ali šta kad x-803 mi ima najljepše grafike 50th anniversary i sbk, 903 mi nijedna ni lijepa
 
Ima sam X lite 803 Ultra Carbon, i nisam bia zadovoljan sa udobnosti kacige, cak i kad sam broj veci proba.
Sad sam uzea Scorpion Exo r1 corpus carbon II ( copy - paste-a sam naziv; jer ga je ne moguce zapamtiti hahaha ) i udobnost je neusporedivo bolja, ko da je sport touring kaciga.
Imas krivu glavu 😂😂😂😂
 
jel se ko ikad itko zapita da nije problem u glavama sta izvana sta iznutra

pa ko ce razvit model da pase svima?
 
803 sam ponovno probao nedavno, mislio sam da je netko ukrao unutrasnjost.😄
Nisam vidio niti probao 803, ali 802R ima odlicnu unutrasnjost, to mi je bila prva stvar koju sam skuzio na njoj kad sam ju isao isprobat prije kupovine.
 
Imas krivu glavu 😂😂😂😂
Glava je na svoju bandu, to je 100% istina hahaha
jel se ko ikad itko zapita da nije problem u glavama sta izvana sta iznutra

pa ko ce razvit model da pase svima?
jasno, zato se i triba probati, da ne bude zabuna.
Ali sto kaze Mate, bas mi je ‘prazna’ u odnosu na ostale kacige koje sam ima.
Ovo corpus me malo plaši :D
Di to ima za probat, samo u ZG koliko vidim.
Ja sam gledao i x-903 koja je sport touring, ali šta kad x-803 mi ima najljepše grafike 50th anniversary i sbk, 903 mi nijedna ni lijepa
Evo jedna iz radione, da nije svaka fensi šmensi pozadina
 

Attachments

  • C469A95D-6D63-46B9-B888-7FD4FC1202AF.jpeg
    C469A95D-6D63-46B9-B888-7FD4FC1202AF.jpeg
    3.9 MB · Views: 0
Ima sam X lite 803 Ultra Carbon, i nisam bia zadovoljan sa udobnosti kacige, cak i kad sam broj veci proba.

Koji dio te smetao? Skoro bi se kladio da te stiskala u predjelu lica. To je race kaciga, mora stiskat sto jace u faci jer joj je namjena zapravo odvozit odredjen broj krugova na stazi i onda ju skidas, druga stvar sto ju ljudi nose i na dulje djireve. A ako imas malo sire lice i vilicu od prosjecne za odredjenu nazivnu velicinu kacige, onda vidim kako moze biti i nenosljiva skroz, cak i nakon par minuta i tada imas 2 opcije: ili ju ne nosit/kupit, ili stavit drugu debljinu obrazina ako postoje. Nikako uzimat broj vecu kacigu samo zato sto stisce u licu, a u prednjelu od usiju prema gore je prevelika. Sve pod pretpostavkom da barem donekle odgovara kalupom (pod time mislim kako odgovara od usiju prema gore po obodu).
 
Koji dio te smetao? Skoro bi se kladio da te stiskala u predjelu lica. To je race kaciga, mora stiskat sto jace u faci jer joj je namjena zapravo odvozit odredjen broj krugova na stazi i onda ju skidas, druga stvar sto ju ljudi nose i na dulje djireve. A ako imas malo sire lice i vilicu od prosjecne za odredjenu nazivnu velicinu kacige, onda vidim kako moze biti i nenosljiva skroz, cak i nakon par minuta i tada imas 2 opcije: ili ju ne nosit/kupit, ili stavit drugu debljinu obrazina ako postoje. Nikako uzimat broj vecu kacigu samo zato sto stisce u licu, a u prednjelu od usiju prema gore je prevelika. Sve pod pretpostavkom da barem donekle odgovara kalupom (pod time mislim kako odgovara od usiju prema gore po obodu).
Ima sam M/L i proba sam kasnije L, isti kalup je, samo je razlika u punjenju i opet sam ima problem jer je uzak ulaz u samu kacigu i prilikom skidanja bi se namučiay
A bolila me oko ušiju, nikakvi duži đirevi s njom, nego 1-2 h.
Zaminia sam ju za ovu Scorpion, isto race kaciga a neusporedivo udobnija.
Znam sto je race kaciga i sto se od nje
‘moze’ ocekivati.
 
  • Like
Reactions: 3alfa3
Ima sam M/L i proba sam kasnije L, isti kalup je, samo je razlika u punjenju i opet sam ima problem jer je uzak ulaz u samu kacigu i prilikom skidanja bi se namučiay
A bolila me oko ušiju, nikakvi duži đirevi s njom, nego 1-2 h.
Zaminia sam ju za ovu Scorpion, isto race kaciga a neusporedivo udobnija.
Znam sto je race kaciga i sto se od nje
‘moze’ ocekivati.

Bol oko usiju je znak da je kaciga preovalnog oblika ako je nazivna velicina odgovarajuca. Da nebi bilo jednostavno, ni dvije kacige razlicitih proizvodjaca u istoj nazivnoj velicini nemaju istu sirinu i duljinu, neke djeluju kao broj manje, neke kao broj vece, a nazivno su istog kalupa pa neka bude udobnija, neka nepodnosljiva. Zato treba probat svaku kacigu prije kupovine. Problem je sto bi ta proba trebala biti dugotrajna ako si detektirao da imas problema sa nabavkom kaciga u proslosti, ne 15min nego sat-dva. Ako se u 15min ili krace vidi da ne odgovara, onda je to definitivno jako lose i nema tu kruha - odma ju otpisi sa liste, ako djeluje dobro u 15 min, i dalje nije garancija da ce bit OK u voznji nakon sat-dva-tri, ali tu se onda moze i nesto radit na unutrasnjosti: zapravo jedino ispravno bi bilo mijenjanje/prerada unutrasnjosti, ne utiskivanje ili brusenje stiropora gdje zulja, ali to sa stiroporom je najjednostavnije i najbrze pa je zato i najpopularnija metoda rjesavanja problema.

Sve to je jos bitnije ako si mjerom na gornjoj granici velicine kacige (npr 60cm opseg glave, a L velicina kacige). Ako si na donjoj granici (59cm), onda kaciga "prasta" puno vise, ali i tada nece uopce odgovarati ako je kalup bitno razlicit od oblika glave. Ponekad niti broj veca nece bit odgovarajuca da prestane zuljanje, dok ce u drugom smjeru (sirina ili duljina, ovisi sto je problem) ce biti dosta prevelika.


I tu onda dodjes do popularnih izraza poput "Shoei oblik glave" (nesto ovalniji), "Arai oblik glave" (nesto manje ovalan). "Schuberth glava" je isto okruglijeg tipa u odnosu na Shoei, ali, Schuberthica koju sma probao je u L velicini bila 58-59cm, a ne 59-60 pa mi Shoei vise odgovara bez obzira sto mi je glava preokrugla za zapravo sve kacige na trzistu, ali na donjoj granici velicine pa se nekako snadjem. A ovisi i o modelu kacige: Kad sam davnih dana probao Shoei GT Air, bila preuska odma u ducanu, svakako je ovalnijeg oblika od NXR.


Ma, 100 cuda sa kacigama, toliko specifican komad opreme da je fakat komplicirano ako u jednoj od malog miliona specificnosti "izlazis ïz gabarita".
 
Last edited:
odite si kod modnog mačka probat kacige..
lunjo vidi šta su mimoze..
kud ode ovaj svijet..
soRRy..
da ih kaciga žulja..
jbmti sve..
nije ni ova korona bzvze..
ja kad sam kupio prvu nolanku od šesnaestog vlasnika žuljala me samo na tjemenu, jer se samo tu dirala sa glavom..a mogla mi se okretat na glavi bez skidanja..
jebo vas kalup..
 
Bol oko usiju je znak da je kaciga preovalnog oblika ako je nazivna velicina odgovarajuca. Da nebi bilo jednostavno, ni dvije kacige razlicitih proizvodjaca u istoj nazivnoj velicini nemaju istu sirinu i duljinu, neke djeluju kao broj manje, neke kao broj vece, a nazivno su istog kalupa pa neka bude udobnija, neka nepodnosljiva. Zato treba probat svaku kacigu prije kupovine. Problem je sto bi ta proba trebala biti dugotrajna ako si detektirao da imas problema sa nabavkom kaciga u proslosti, ne 15min nego sat-dva. Ako se u 15min ili krace vidi da ne odgovara, onda je to definitivno jako lose i nema tu kruha - odma ju otpisi sa liste, ako djeluje dobro u 15 min, i dalje nije garancija da ce bit OK u voznji nakon sat-dva-tri, ali tu se onda moze i nesto radit na unutrasnjosti: zapravo jedino ispravno bi bilo mijenjanje/prerada unutrasnjosti, ne utiskivanje ili brusenje stiropora gdje zulja, ali to sa stiroporom je najjednostavnije i najbrze pa je zato i najpopularnija metoda rjesavanja problema.

Sve to je jos bitnije ako si mjerom na gornjoj granici velicine kacige (npr 60cm opseg glave, a L velicina kacige). Ako si na donjoj granici (59cm), onda kaciga "prasta" puno vise, ali i tada nece uopce odgovarati ako je kalup bitno razlicit od oblika glave. Ponekad niti broj veca nece bit odgovarajuca da prestane zuljanje, dok ce u drugom smjeru (sirina ili duljina, ovisi sto je problem) ce biti dosta prevelika.


I tu onda dodjes do popularnih izraza poput "Shoei oblik glave" (nesto ovalniji), "Arai oblik glave" (nesto manje ovalan). "Schuberth glava" je isto okruglijeg tipa u odnosu na Shoei, ali, Schuberthica koju sma probao je u L velicini bila 58-59cm, a ne 59-60 pa mi Shoei vise odgovara bez obzira sto mi je glava preokrugla za zapravo sve kacige na trzistu, ali na donjoj granici velicine pa se nekako snadjem. A ovisi i o modelu kacige: Kad sam davnih dana probao Shoei GT Air, bila preuska odma u ducanu, svakako je ovalnijeg oblika od NXR.


Ma, 100 cuda sa kacigama, toliko specifican komad opreme da je fakat komplicirano ako u jednoj od malog miliona specificnosti "izlazis ïz gabarita".
Koje se vrstom trgovine baviš?
 
  • Haha
Reactions: 3alfa3