Kada je dovoljno megapixela?

TIS

Active member
Potaknut raspravom koju sam danas vodio sa poznanikom otvaram ovu temu kako bi stekao uvid u razmišljanje šireg kruga ljudi.
Naime, poznanik je sav u rezoluciji sa razmišljanjem „više je bolje“, njemu je i 100 MP premalo, printanje bilo čega ispod 300 dpi ne dolazi u obzir itd… Druga tvrdnja: DSLR je mrtav, treba rasprodati sve dok se još može i preći na mirrorless…

Ja sa druge strane smatram da sve preko 30 MP donosi više problema nego koristi, izuzev ako se ne radi isključivo o studijskoj fotografiji, a za svakodnevnu fotografiju je i 12 MP sasvim dovoljno čak i za A3 format. Isto tako bi uvijek radije uložio u dobar objektiv nego u noviji aparat sa većom rezolucijom a što se samog printanja tiče sve preko 200 dpi izgleda odlično.
Što se tiče mirrorless-a, mislim da profesionalci neće odustati od DSLR-a dok god elektronsko tražilo ne bude drastično bolje od pogleda kroz optiku. Dapače, proizvođači su došli u mogućnost proizvoditi par modela DSLR po izuzetno visokim cijenama, za profesionalce, a ostatak ponude bazirati na mirrorlessu.
Eto zanima me vaše mišljenje.
 
Ken Rockwell je rekao pred par godina 2 megapiksela da su dosta za net i 8 megapiksela za print. I ne treba ti puno više od toga...


 
Davno sam imao sony f717,slikao uvijek na 2-3mps,prije par godina uzeo nikon d5100 i dalje slikam istom rezolucijom.ne printam slike a4 formata,da mi treba bolje.
 
Bitan je senzor sve je drugo afsalutno nebitno.

RnaXt5T.jpg


Lijevo je mobitel (nebitno koji, svi su isto smeće za fotke) a desno turistički fotić rekreativne kategorije, oba fajla su oko 4000x3000 ili kako bi se bumerski reklo 12 megapixela, razlika je poprilična a ovo su uvjeti idealni, usred dana, sunce, čisto nebo...i šta bi pomoglo da mob radi 24 mp, 50 mp, 500 mp? Da imam još VEĆI krš od slike, ko da mi ovo nije dovoljno.

I šta taj tvoj 100mp frend radi sa tim megapixelima, prodaje na darkwebu??
 
Zaboravio sam napisati da se cijela rasprava vodila oko Full Frame senzora. Činjenica je da čovjek radi sa velikim formatima, ali bez obzira na to mislim da debelo pretjeruje.
 
najbitnije je staklo.
koliko sam skuzio, sto vise megapiksli, manje su, sto su manje, treba bolje staklo.
a najbolje staklo danas moze oslikat 50 mp na ff sensoru jasno.
 
Dovoljno je 2 megapiksela a najbolji dokaz tome je član foruma  go-go 😅😅
 
e tu sam te čeko.. :mrgreen:
baš kontra, nije do pixela..
ono je 12 mp, ali ne stigne on autofokusirat, koliko ja mogu brzo škljocnut.. :misli:
 
Ja koristim 5D Mark II sa 21 MP i do sada nisam imao potrebu za većom rezolucijom, iako je to sada već 8 godina stari aparat.
Kada je Canon izbacio 5D Mark III, 50 MP, imao sam ga na probi tjedan dana i tada sam zaključio da je aparat neprikladan za svakodnevnu upotrebu. Ruke moraju biti izuzetno mirne jer se na toj rezoluciji svaki pomak vidi, tako da je brza fotka praktično nemoguća, barem meni. Uz korištenje stativa i daljinskog okidanja fotografije su ludilo, vidi se i najsitniji detalj, ali ne želim uvijek nositi stativ.

Trenutno je u ponudi 5D Mark IV, kojeg je Canon spustio na 30 MP. Zašto? Očigledno je veliki dio korisnika imao identične probleme kao i ja.
I sada se postavlja pitanje rezolucije veće od 50 MP? Po mom mišljenju potpuno nepotrebno, izuzev možda, jako malom broju usko specijaliziranih profesionalaca!
 
TIS said:
Ja koristim 5D Mark II sa 21 MP i do sada nisam imao potrebu za većom rezolucijom, iako je to sada već 8 godina stari aparat.
Kada je Canon izbacio 5D Mark III, 50 MP, imao sam ga na probi tjedan dana i tada sam zaključio da je aparat neprikladan za svakodnevnu upotrebu. Ruke moraju biti izuzetno mirne jer se na toj rezoluciji svaki pomak vidi, tako da je brza fotka praktično nemoguća, barem meni. Uz korištenje stativa i daljinskog okidanja fotografije su ludilo, vidi se i najsitniji detalj, ali ne želim uvijek nositi stativ.

Trenutno je u ponudi 5D Mark IV, kojeg je Canon spustio na 30 MP. Zašto? Očigledno je veliki dio korisnika imao identične probleme kao i ja.
I sada se postavlja pitanje rezolucije veće od 50 MP? Po mom mišljenju potpuno nepotrebno, izuzev možda, jako malom broju usko specijaliziranih profesionalaca!

:shock: :shock: :shock: :lolcry:

ovo je u rangu sređuovih ispaljenja :LOL:

A i tema je isto Q... ko da pitaš kada je dovoljno metaka u okviru... ovisi za šta ti treba
 
tibor said:
:shock: :shock: :shock: :lolcry:

ovo je u rangu sređuovih ispaljenja :LOL:

A i tema je isto Q... ko da pitaš kada je dovoljno metaka u okviru... ovisi za šta ti treba

Sherlock jesi to ti?  :shock: :shock: :shock:
 
Ne ulazeci u kvalitetu senzora, optike itd, meni nekak gro pixela dostupnih u danasnje vrijeme vuce na stranu da je dobro kod kropanja (uvecanja postojece fotke), tu vidim prednost.
Kad nakon opaljene fotke zelis izvuc neki detalj, vise megapixela ne moze skodit.
 
go-go said:
e tu sam te čeko.. :mrgreen:
baš kontra, nije do pixela..
ono je 12 mp, ali ne stigne on autofokusirat, koliko ja mogu brzo škljocnut.. :misli:

Brži od okidača 😅👍
 
3alfa3 said:
Ne ulazeci u kvalitetu senzora, optike itd, meni nekak gro pixela dostupnih u danasnje vrijeme vuce na stranu da je dobro kod kropanja (uvecanja postojece fotke), tu vidim prednost.
Kad nakon opaljene fotke zelis izvuc neki detalj, vise megapixela ne moze skodit.

Tesko ces izvuci te detalje zbog DOF-a, treba se svasta poklopit da bi to povukao.

Plus, ako je senzor malen, kao na svim mobitelima, ti pixeli su zaništa.
 
3alfa3 said:
Ne ulazeci u kvalitetu senzora, optike itd, meni nekak gro pixela dostupnih u danasnje vrijeme vuce na stranu da je dobro kod kropanja (uvecanja postojece fotke), tu vidim prednost.
Kad nakon opaljene fotke zelis izvuc neki detalj, vise megapixela ne moze skodit.

Ako govorimo o full frame senzoru koji podrazumjeva dobru optiku onda je to načelno tako, ali upravo tu sam imao probleme sa 50 MP aparatom.
Ako slikam sa stativom i daljinskim okidanjem fotografija je nevjerovatna, detalji su jasni i oštri i na velikim uvećanjima.
Onda istu fotografiju, sa istim postavkama, napravim iz ruke i čim krenu malo veća uvećanja primjetno je zamućenje, dvostruki rubovi itd... Jedini krivac za to može biti pomak (vibracija) pri fotografiranju i koliko god se trudio meni nije bilo moguće iz ruke napraviti fotografiju koja je približna fotografiji sa stativa.

Kolika je razina osjetljivosti tog aparata na vibracije možda najbolje pokazuje to što je Canon za tu kameru razvio poseban, stabilniji stativ, ugradio je mehanizam podizanja ogledala koji usporava ogledalo prije podignutog položaja, kako bi se umanjile unutarnje vibracije uzrokovane podizanjem ogledala i na sve to je  ugradio funkciju koja korisniku omogućuje odgodu pokretanja zatvarača u gornjem položaju ogledala.... 

Dopuštam mogućnost da je stvar u meni i sigurno postoje ljudi koji su u stanju iz ruke napraviti puno bolju fotografiju od mene, približno slične kvalitete onoj sa stativa, ali bi to zbilja volio vidjeti....

Sa 21MP aparatom nemam tih problema, iz ruke napravim fotografiju koja je dovoljno slična onoj sa stativa.
 
Zanimljivo ... pretpostavljam da sa oba aparata uspoređuješ RAW?
Nije nemoguće da "lošiji" aparat u post processingu ispravi greške nastale uslijed pomaka za vrijeme ekspozicije.  Recimo moj Lumix u predefiniranim postavkama za "Noćna snimka iz ruke" radi po HDR principu samo što pritom i poravnava kadrove.