Kako odrediti stvarnu brzinu kretanja?

r.e.! said:
Teško je održavati sat vremena istu brzinu. Jer ako nije konstantna dobit češ prosječnu brzinu, a ovo je jednostavno za odraditi.
Pa onda možeš vozit 6 minuta i broj kilometara pomnožit sa 10, puno jednostavnije
 
Nike said:
Pa onda možeš vozit 6 minuta i broj kilometara pomnožit sa 10, puno jednostavnije
sve matematičke operacije koje uključuju bilo što što uključuje više od zbrajanja 2 jednoznamenkasta broja za mene je vrlo komplicirano :mrgreen:
 
Nike said:
Pa onda možeš vozit 6 minuta i broj kilometara pomnožit sa 10, puno jednostavnije
Jednostavno.  (y) Samo moraš otići na auto cestu i pratiti označenu kilometražu. Jedino što traje malo duže. :skuter:
 
Hrvoje said:
sve matematičke operacije koje uključuju bilo što što uključuje više od zbrajanja 2 jednoznamenkasta broja za mene je vrlo komplicirano :mrgreen:
MATEMATIKA JE NEUMOLJIVA I JEDINA TOČNA!!!
 
Hrvoje said:
sve matematičke operacije koje uključuju bilo što što uključuje više od zbrajanja 2 jednoznamenkasta broja za mene je vrlo komplicirano :mrgreen:
Ne znaš ni izbrojat rukavice do dva  :LOL: :LOL: :LOL:
 
Matematika u kombinaciji s štopericim je nezgrapnija od modernih GPS-ova čija pogreška je najčešće prihvatljiva uz uvjet da se vozi konstantnom brzinom dulje od nekih pet sekundi.  To je sasvim dovoljno vrijeme da se anulira kašnjenje GPS-a. Možda je zanimljivo spomenuti da su brzinomjeri vozila uvijek naštimani da pokazuju otprilike 5% više od stvarne brzine. Brzinomjer koji pokazuje i mrvicu manje od stvarne brzine je neispravan dok smije prikazivati veću brzinu od stvarne do otprilike 8%. Postoji i točna formula za taj prihvatljivi raspon no kako mi matematika kao i nekim drugima ovdje nije draga :misli: neću je citirati.
 
Možda je malo nezgrapana, ali je dosta precizna. Mada preciznost ovisi i o onome koji mjeri vrijeme. Tko ima GPS jasno je da će koristiti njega, ali kako svi nemaju GPS može se koristiti i manualna metoda :wink:
 
Ručna metoda(jao kako me ovo na nekaj podsjeća) mjerenja brzine, tj. štoperica u suradnji sa izmjerenim putem - često daje dosta netočne podatke. Jer prvo...sa čime točno izmjeriti neku udaljenost? Vjerovati onom pločicama sa upisanom kilometražom uz autoput? E to je tek glupost :mrgreen: jer se zna desiti da nisu na istoj udaljenosti po nekoliko metara :mrgreen:
Mislim da je GPS najprihvatljivija varijanta. Naravno, kome treba.
Evo, ako treba...na forum susret donesem svoj gps, pa si mjerite koliko vam pri 100 km/h laže brzinomjer. Samo mi prije javite ako ima dobrovoljaca. (y)


E da...jučer sam gledao mjerenje brzine jednog skutera...da ne napišem da je Aprilia...50ccm...čovjek veli da mu na km satu piše 85 kad se vozi punim gasom :mrgreen: :mrgreen: a kad tamo max izmjerena brzina 64,4 km/h...toliko o brzinomjerima... :mrgreen:
 
Bandit said:
Ručna metoda(jao kako me ovo na nekaj podsjeća) mjerenja brzine, tj. štoperica u suradnji sa izmjerenim putem - često daje dosta netočne podatke. Jer prvo...sa čime točno izmjeriti neku udaljenost? Vjerovati onom pločicama sa upisanom kilometražom uz autoput? E to je tek glupost :mrgreen: jer se zna desiti da nisu na istoj udaljenosti po nekoliko metara :mrgreen:
Mislim da je GPS najprihvatljivija varijanta. Naravno, kome treba.
Evo, ako treba...na forum susret donesem svoj gps, pa si mjerite koliko vam pri 100 km/h laže brzinomjer. Samo mi prije javite ako ima dobrovoljaca. (y)


E da...jučer sam gledao mjerenje brzine jednog skutera...da ne napišem da je Aprilia...50ccm...čovjek veli da mu na km satu piše 85 kad se vozi punim gasom :mrgreen: :mrgreen: a kad tamo max izmjerena brzina 64,4 km/h...toliko o brzinomjerima... :mrgreen:
Može se i te kako precizno izmjeriti, samo treba malo truda :misli:. Ako se sve radi kako treba dobije se odstupanje od 2-3 km/h. Znam jer sam to radio i na autu i na motoru. Jasno, ako imaš GPS da se nečeš mučiti sa ovim , ali veseli kada se pomučiš i polučiš rezultat, što ne? :wink: (y) :skuter: :piva:
 
r.e.! said:
Može se i te kako precizno izmjeriti, samo treba malo truda :misli:. Ako se sve radi kako treba dobije se odstupanje od 2-3 km/h. Znam jer sam to radio i na autu i na motoru. Jasno, ako imaš GPS da se nečeš mučiti sa ovim , ali veseli kada se pomučiš i polučiš rezultat, što ne? :wink: (y) :skuter: :piva:

Ma to je ok...ali mene zanima...kako ti izmjeriš dužinu puta?
 
Bandit said:
Ma to je ok...ali mene zanima...kako ti izmjeriš dužinu puta?
Imam dionicu za koju točno po topografskom zemljovidu znam duljinu. Druga stvar je elektronski brojač kilometara na autu koji veoma precizan. Jedan prijatelj mi radi u Hrvatskim cestama, ono isto imaju elektroničke uređaje, veoma precizne, za mjerenje duljine puta, dovoljno je da ti oni izmjere neku ravnu dionicu od točke A do točke B. (y) (y) :wink:
 
r.e.! said:
Imam dionicu za koju točno po topografskom zemljovidu znam duljinu. Druga stvar je elektronski brojač kilometara na autu koji veoma precizan. Jedan prijatelj mi radi u Hrvatskim cestama, ono isto imaju elektroničke uređaje, veoma precizne, za mjerenje duljine puta, dovoljno je da ti oni izmjere neku ravnu dionicu od točke A do točke B. (y) (y) :wink:

Ako naravno uređaje povremeno izbaždare :mrgreen:

Ma sad za primjer...meni na autu laže brzinomjer oko 3%...a kad stavim ljetni set kotača koji je malo veči po opsegu, onda laže nešto manje od 2%...dobar rezultat za auto iz 1994. godine. Po cijeloj skali laže za isti postotak. A sad to moram i na motoru napravit...opet. Jer sam sa skroz potrošenom gumom imao na max. brzini razliku od 9,2%(ako se dobro sjećam broja iza dec. zareza). Naravno, na motoru je skračen prijenos pa je to razlog tako velikom odstupanju.
 
Bandit said:
E da...jučer sam gledao mjerenje brzine jednog skutera...da ne napišem da je Aprilia...50ccm...čovjek veli da mu na km satu piše 85 kad se vozi punim gasom :mrgreen: :mrgreen: a kad tamo max izmjerena brzina 64,4 km/h...toliko o brzinomjerima... :mrgreen:

Brat kad je na CBRu promjenio prednji zupčanik, ja sam vozio 160 a njemu je pisalo 170...
 
:D
Da li se je u ovih deset i pol godina nešto promijenilo? Ima li kakvih novih spoznaja o mjerenju brzine? :misli:
 
letecideda said:
:D
Da li se je u ovih deset i pol godina nešto promijenilo? Ima li kakvih novih spoznaja o mjerenju brzine? :misli:
Došli smartfonovi i aplikacije :mrgreen: - mjerio Freziku sa mobom (ima naprijed zub manje) i po mobu na nešto više od 130 po satu pokazuje 12 km više. Sad samo još moram provjerit koliko laže mob :LOL:
 
letecideda said:
Da li se je u ovih deset i pol godina nešto promijenilo? Ima li kakvih novih spoznaja o mjerenju brzine?

Lome se koplja oko difrakcije GPS signala u meteorološkim uvjetima tokom kojih se vrši mjerenje, lag čipa koji prima signal i vjerojatno postoji rivalstvo GPS vs GLONASS.