kantrstiring

koliko svjesno koristiš kantrstiring???


  • Total voters
    179

darQ

New member
prvi put sam o tome na forumu čitao...
tad sam imo stvarno malo staža na pravom motoru...naime, motor je u to vrijeme nakon bratove saobraćajke bio u fazi krpanja pa...ono...
i tak...listam ja po forumu i vidim tipkaju se neke gluposti...kao...zavrneš upravljaš u ljevo i ideš u desno...reko šta je ovo sunce vam vaše pijano...i poslije tog nisam puno pažnje tome posvećivao...
sve dok jednog dana...ja se fino vozim...i neki dugački zavoj...desni...i ja onak fino osjetim onak...u nagibu...kak ja desnu ručicu ne vučem neg guram...i onak...prvo šok...pa sam se tolko izgubio da sam skoro izgubio ravnotežu i skoro spao...onak...al nisam...onda sam počeo pričat sa drugim kolegama bajkerima...al sam su me čudno gledali...  :?
nakon toga sam u jednoj motoreviji malo čitao o tome...uglavnom...tu sam prvi put neš više o tome saznao...
princip je ovakav...svi kantrstiramo...ali...neki to čine svjesno a neki ne...međutim...svjesno kantrstiranje uvelike doprinosi voznosti motocikla i njegovoj lakoću prebacivanja i upravljanja...
probat ću malo pojasniti...
dakle...voziš ravno...i...treba skrenut...u lijevo...prvo što napraviš je da jaaako malčice zakreneš upravljač u desno...i kad motor počne padat...ti vraćaš upravljač u lijevo i hvataš ravnotežu...
i cijela stvar stvarno tako i funkcionira...
i eto...ovo mi je druga prava sezona na krrndija internacionale...al je prva sezona odkako sam svjesno počeo koristiti taj kantrstiring...
prva stvar koju sam primjetio kad sam se počeo igrat s time je da se više ne moram vješat po motoru ak hoću naglo skrenut...jednostavno malo jače trzneš i motor sam pada...LUUUDOOO...
odmah sam se manje i umarao...
onda sam to počeo kombinirat sa filozofijom ak se više objesiš ne moraš jako urušit motor...
pa sam se onda u istom trenutku počeo vješat i kantrstirat...tak da dok se vješaš ne rušiš motor neg samo premještaš tijelo...i što reć...ne znam kak sam se do sad uopće mogao voziti...

ako još uvijek dvojite i mislite da pričam gluposti...napravite sljedeći test...
sjedinte na motor...zaletite se nekih 70-80 i pustite ruke...
prstima jedne ruke...npr desne...pagano povucite ručku na toj istoj strani upravljača...onak...ko da ju na trenutak malo lupite...motor će početi skretati u lijevu stranu...
uživajte...  (y)
 
orion je o tome pisao jos na motostilu
a i clanak je prebacen na motore

http://www.motori.hr/Countersteering___tehnika_obrnutog_upravljanja_1240.html
 
demza said:
orion je o tome pisao jos na motostilu
a i clanak je prebacen na motore

http://www.motori.hr/Countersteering___tehnika_obrnutog_upravljanja_1240.html
znam..čito sam...l to ne znači da je i ostatak članova...uostalom...zanimam me kolki postotak forumaša stvarno tak vozi...
 
darQ said:
znam..čito sam...l to ne znači da je i ostatak članova...uostalom...zanimam me kolki postotak forumaša stvarno tak vozi...

svi.. samo sto toga nisu svjesni
 
pa svi to radimo, neki nesvjesno, neki svjesno.... to bi bila kao neka koordinacija (u nekim sportovima ruke-noge) na mororu prebacivanje težine uz pomoć ruku...
 
E Darq,Darq....
A htio si se poklati sa Speed atackom zbog toga :misli: :mrgreen: :mrgreen:
Ali ne,tebi je neki profa na faksu rekao nešto i ti se toga držiš kao pijan plota :mrgreen: 8)
 
Jos bas ne kuzim kakava je to voznja?!
Jel to ono kak se u speedwaju prolazi zavoj?
Ak je onda bas i ne bi rekao da puno ljudi tako vozi a da nisu ni svjesni toga
 
starudija said:
Jos bas ne kuzim kakava je to voznja?!
Jel to ono kak se u speedwaju prolazi zavoj?
Ak je onda bas i ne bi rekao da puno ljudi tako vozi a da nisu ni svjesni toga
nije...to ti se radi sam o iniciranju skretanja...probaj napravit onaj test o kojem sam pisao :wink:
 
To Flegma rastura taj "kantrstiring" dva put prije doručka i jedno dvajst puta između ručka i večere svaki dan.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ne za ozbać, vozim motore već kakvih 12godina i onda mi je prije par mjeseci frend sav sretan i ponosan otkrio tu drevnu vozačku vještinu, meni sasvim novu. Barem sam tako mislio. U tom trenutku ga nisam baš nešto fermao s tim, jer kao što servisiram zmiju sa celim telom, tako i vozim sa celim telom! 8) Ali razmislio ja o tome malo kasnije pa skužio da u biti ipak (do sada nesvijesno) koristim i ruke. Čak i pri većim brzinama. I pazi sad ovo, od trenutka tog čudnovatog otkrića, skužim da mi je život ipak maaalo lakši. :wink:

:piva:
 
"nije...to ti se radi sam o iniciranju skretanja...probaj napravit onaj test o kojem sam pisao :wink:"


Probat cu... ali ne kuzim bas, povuces desnu rucku u natrag i pocnes skretati lijevo?!
A kak se onda zove speedvaj fora?
 
starudija said:
"nije...to ti se radi sam o iniciranju skretanja...probaj napravit onaj test o kojem sam pisao :wink:"


Probat cu... ali ne kuzim bas, povuces desnu rucku u natrag i pocnes skretati lijevo?!
A kak se onda zove speedvaj fora?

http://www.motori.hr/Countersteering___tehnika_obrnutog_upravljanja_1240.html

imas tekst sa slikicama
 
Potražite to na stranici, pisao je netko o countersteeringu.
U svakom slučaju ako prvi put čujete za to zvučat će glupo i nelogično, pa se potrudite poć na parking isprobat to (ne radi na malim brzinama)

Countersteering je obavezno gradivo za svakog motoristu, bez obzira što vozi, pa tko nezna što je potrudite se saznat - što prije počnete učit prije ćete i naučit.
 
darQ said:
stari se...pamet popušta :mrhappy:

Neki dan je tu netko napisao "što si mlađi, to si pametniji". Takav sam bio i ja. (I mlađi i pametniji) :LOL:

Otkako sam prvi put pročitao o "Countersteering - tehnika obrnutog upravljanja", počeo sam svjesno primjenjivati tehniku i zbilja, dan i noć. Preporučam svima.  :D
 
ADAM said:
E Darq,Darq....
A htio si se poklati sa Speed atackom zbog toga :misli: :mrgreen: :mrgreen:
Ali ne,tebi je neki profa na faksu rekao nešto i ti se toga držiš kao pijan plota :mrgreen: 8)

mene su to i "richtige blickführung" u autoskoli naucili
 
starudija said:
povuces desnu rucku u natrag i pocnes skretati lijevo?!

Ne povlači desnu natrag, rađe gurni lijevu napred. I obratno. To vjerojatno i inače radiš, ali nesvjesno. Probaj na bicikli ako imaš, vozi ravno i guraj napred lijevo/desno. Počet ćeš voziti slalom.  :cool:
 
Stormbringer said:
Neki dan je tu netko napisao "što si mlađi, to si pametniji". Takav sam bio i ja. (I mlađi i pametniji) :LOL:

Otkako sam prvi put pročitao o "Countersteering - tehnika obrnutog upravljanja", počeo sam svjesno primjenjivati tehniku i zbilja, dan i noć. Preporučam svima.  :D

e od onda i ja to koristim
al vidiš kad idem brzo teško uspijevam do koristit,u brzim zavojima..tj. koristim al ne kontroliram,ako kužite sta oću reć.al ja itako inače malo čudno vozim tako da nema veze
a kad vozim sporije je baš super :D
 
Streetfighter said:
e od onda i ja to koristim
al vidiš kad idem brzo teško uspijevam do koristit,u brzim zavojima..tj. koristim al ne kontroliram,ako kužite sta oću reć.al ja itako inače malo čudno vozim tako da nema veze
a kad vozim sporije je baš super :D

Pretpostavljam da i sam motor igra ulogu  :misli:, kod mene je vidljivi dobitak baš u brzim zavojima, puno mi je lakše jer ne moram/mogu micati tijelo. Ali isto tako i u sporijim/oštrijim zavojima, radim samo rukama (i malo glavom)  :D
 
Streetfighter said:
di ti živiš??? :misli:
:mrgreen:

a šta je to richtige blickführung?

to ti je ono kad te nauci da vozis tamo di gledas. ili jednostavnije receno, ne gledat pred sebe, spustat pogled na cestu nego gledat izlazak zavoja
 
darQ said:
...............

Darq, ja veliki motor vozim tek 2000 km, A ZNAM ZA TO!

I naravno koristim!

"Doznao" za to mjesec ipo dana nakon što sam kupio motor u razgovoru sa prijateljem i odma drugi dan "isprobali".

Sad već to koristim opušteno i bez ikakvih problema.