KAZNE ZA PARKIRANJE MOTORA U ZAGREBU

Status
Not open for further replies.

spartacus

Member
Bok ekipa !
Ne znam koliko vas zna ili je doživjelo situaciju da mu gradsko redarstvo stisne 300 kuna kazne za parkiranje motora na nedozvoljenom mjestu.
Eto ja jesam nedavno :( Ona dva jadna parkinga u centru redovno su popunjena I kako nema alternativnih rješenja kao za auto da platim garažu ili sl.
parkao sam se kod Cvjetnog uz hrpu bicikala gdje je metalna kontrukcija za vezanje. Lik mi stisnuo kaznu 300 kn koju sam našao na motoru.
Jučer dobio I poštom. Kaže obrazloženje stavak zakona (Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo na nogostupu I pješačkoj zoni).
Pa ljudi moji u gradu je sve ili nogostup ili pješačka zona ! Ono ostalo je rezervirano za promet I parkiranje automobila. Zvao sam ih, poslao sam I'm sliku popunjenog parkinga za motore, ukazao na problem I apelirao da ne kažnjavaju dok ne prošire ta jadna parkirališna mjesta...ništa nije pomoglo poslali su mi da platim unutar 3 dana umanjenu kaznu 150kn
ili da me šalju sucu. Nije sada problem u novcu, već u principu jer ovo će postati praksa a nema rješenja. Autom se parkam sat vremena za 3 kn , ovako platim 300kn ili 150 u najboljem slučaju. Zašto pitam ja vas ?? Gdje bi trebao ostaviti motor po njihovome ??? A kao apeliraju da se ne ide automobilima zbog zagađenja ekologije....
Mislim da bi trebali organizirati jedan moto defile I parkanje da se blokira cijeli centar te da se ukase na problem manjka parkirališnih mjesta za motore jer ovo je smijurija da za cijeli grad ima tih par jadnih mjesta.  :misli:
 
javi se Bandicu, sad su izbori, sredit ce parkinge gdje god ima par kvadrata mjesta :wink:
 
+1  :mrgreen:

nazovi ga danas na radio sljeme ... gost je kao i svake srijede ... 10:30 , 01 616 7004

ako nije na godišnjem  :LOL: :mrgreen:
 
Opa, pa to krenulo tek danas u ZG???
U RI je to praksa odavno, ima tih par atraktivnih mjesta gdje se pisu kazne npr Jadranski trg ili kod McDonaldsa...tako da uvjek parkiram negdje po starom gradu tamo ne diraju jos.
Ili tablicu u djep pa nek pisu...
Inace parkirnih mjesta za motocikle ima dvadesetak, ako automobili nisu parkirani na njima...
 
Pročitaj što piše u Zakonu jer koliko se ja sjećam smiješ parkirati na nogostupu ako si ostavio dovoljno mjesta za pješake. Piše točno koliko metara. I ako je tako, piši žalbu. Prometni redar bi morao imati fotografiju motora kao dokaz. Ako ju nema, ne vjerujem da bi to prošlo na sudu.
 
markookram said:
+1  :mrgreen:

nazovi ga danas na radio sljeme ... gost je kao i svake srijede ... 10:30 , 01 616 7004

ako nije na godišnjem  :LOL: :mrgreen:
kaze da bu na godisnji kad ode u peMziju... treba delat!!!
 
balky1 said:
Pročitaj što piše u Zakonu jer koliko se ja sjećam smiješ parkirati na nogostupu ako si ostavio dovoljno mjesta za pješake. Piše točno koliko metara. I ako je tako, piši žalbu. Prometni redar bi morao imati fotografiju motora kao dokaz. Ako ju nema, ne vjerujem da bi to prošlo na sudu.
Dakle...
Ne smiješ nikako. A u Zagrebu si čak u 2 prekršaja :LOL:
1. Tijelo lokalne uprave i samouprave (grad, općina) ima (temeljem odredbi ZSPC-a) pravo podzakonskim propisima regulirati promet u mirovanju.
Zagreb je to regulirao na način da si u prekršaju  ako parkiraš bilo gdje na nogostupu gdje nije označeno parkirališno mjesto temeljem Odluke o komunalnom redu.
A u principu 99,9% označenih parkirališnih mjesta se naplaćuje. :mrgreen:
2. U konkretnom slučaju, na istom mjestu će, osim prometnog redara, i policija rado napisati OPN neovisno o gradu/ općini (a za Zg provjereno i to baš za dotično mjesto :mrgreen:) i to zbog drugog prekršaja:
Zakon o sigurnosti prometa na cestama

Obrazloženje:
:mrgreen: :mrgreen:

1. Odluka o komunalnom redu Grada Zagreba:
Članak 112.
Javnoprometne površine na području Grada koriste se za zaustavljanje i parkiranje vozila u skladu s ovom odlukom i postavljenom prometnom signalizacijom.
Na javnoprometnim površinama na području Grada zabranjeno je zaustavljanje i parkiranje autobusa koji prevoze turističko-izletničke grupe radi ulaska i izlaska putnika.
Na području Grada zabranjeno je za zaustavljanje i parkiranje vozila koristiti nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište.
Članak 150.
Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba, ako:
1. se kupa u vodoskocima i fontanama, te vadi i skuplja novac bačen u njih (članak 60. stavak 3. Odluke);
2. koristi nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište za zaustavljanja i parkiranja vozila (članak 112. stavak 3. Odluke);
3. prebire i prekopava po otpadu u vrećicama, posudama za otpad, spremnicima za ambalažni otpad i odnosi otpad (članak 120. Odluke);
4. onemogući pristup vozilu za otpad do mjesta na kojem se nalaze posude za otpad (članak 126. stavak 4. Odluke).


2. Zakon o sigurnosti prometa na cestama:
Članak 82.
(1) Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo:
1) na obilježenome pješačkom prijelazu i na udaljenosti manjoj od 5 m od tog prijelaza i na prijelazu biciklističke staze preko kolnika,
2) na prijelazu ceste preko željezničke ili tramvajske pruge u istoj razini,
3) na željezničkim ili tramvajskim prugama i u blizini tih pruga ako se time sprječava promet vozila koja se kreću po tračnicama,
4) na raskrižju i na udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika,
5) u tunelima, na mostovima, u podvožnjacima i na nadvožnjacima te na udaljenosti manjoj od 15 metara od mosta, tunela, podvožnjaka i nadvožnjaka,
6) na dijelu ceste u blizini vrha prijevoja i u zavoju gdje je preglednost ceste nedovoljna i gdje se vozila ne bi mogla obići bez opasnosti,
7) na mjestu na kojem bi vozilo zaklanjalo postavljeni prometni znak ili uređaj za davanje znakova prometnim svjetlima,
8) na biciklističkoj stazi, odnosno traci,
9) na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili prometnim znakom,
10) na nogostupu i pješačkoj zoni,
11) ispred kolnoga ulaza u zgradu, sklonište, dvorište ili garažu, iznad priključka na vodovodnu mrežu i ulaza u kanalizaciju ili drugu komunalnu mrežu te na mjestima rezerviranim za vozila opskrbe ili na mjestima namijenjenim i obilježenim kao mjesta za odlaganje kućnog otpada, ispred i na vatrogasnim i drugim komunalnim i javnim prolazima i prilazima,
12) na dijelu ceste gdje bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenoga ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti bila manja od 3 m, odnosno do suprotnog ruba kolnika manja od 4 m, odnosno u krugu od 3 m od posebnim oznakama na kolniku označenog podzemnog ili nadzemnog hidranta,
13) na mjestu rezerviranom za parkiranje vozila osoba s invaliditetom.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, na mjestima iz točke 10. ovoga članka, zaustavljanje je dopušteno ako je za kretanje pješaka ostavljeno najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz rub kolnika. Pod istim uvjetima može se i parkirati ako je to dopušteno prometnim znakom.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 1. točke 13. ovoga članka.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 1. točke 1. do 12. ovoga članka.


E sada, ako ideš Bandiću pred izbore, onda on prije nego iscrta parkirna mjesta treba napraviti elaborat i slati ga MUP-u da ga ovaj odobri nakon što prouči prometnu situaciju... Tako da jedan defile, u najmanju ruku nije dovoljan.  :LOL: :LOL:
 
Hrvoje said:
Dakle...
Ne smiješ nikako. A u Zagrebu si čak u 2 prekršaja :LOL:
1. Tijelo lokalne uprave i samouprave (grad, općina) ima (temeljem odredbi ZSPC-a) pravo podzakonskim propisima regulirati promet u mirovanju.
Zagreb je to regulirao na način da si u prekršaju  ako parkiraš bilo gdje na nogostupu gdje nije označeno parkirališno mjesto temeljem Odluke o komunalnom redu.
A u principu 99,9% označenih parkirališnih mjesta se naplaćuje. :mrgreen:
2. U konkretnom slučaju, na istom mjestu će, osim prometnog redara, i policija rado napisati OPN neovisno o gradu/ općini (a za Zg provjereno i to baš za dotično mjesto :mrgreen:) i to zbog drugog prekršaja:
Zakon o sigurnosti prometa na cestama

Obrazloženje:
:mrgreen: :mrgreen:

1. Odluka o komunalnom redu Grada Zagreba:
Članak 112.
Javnoprometne površine na području Grada koriste se za zaustavljanje i parkiranje vozila u skladu s ovom odlukom i postavljenom prometnom signalizacijom.
Na javnoprometnim površinama na području Grada zabranjeno je zaustavljanje i parkiranje autobusa koji prevoze turističko-izletničke grupe radi ulaska i izlaska putnika.
Na području Grada zabranjeno je za zaustavljanje i parkiranje vozila koristiti nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište.
Članak 150.
Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba, ako:
1. se kupa u vodoskocima i fontanama, te vadi i skuplja novac bačen u njih (članak 60. stavak 3. Odluke);
2. koristi nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište za zaustavljanja i parkiranja vozila (članak 112. stavak 3. Odluke);
3. prebire i prekopava po otpadu u vrećicama, posudama za otpad, spremnicima za ambalažni otpad i odnosi otpad (članak 120. Odluke);
4. onemogući pristup vozilu za otpad do mjesta na kojem se nalaze posude za otpad (članak 126. stavak 4. Odluke).


2. Zakon o sigurnosti prometa na cestama:
Članak 82.
(1) Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo:
1) na obilježenome pješačkom prijelazu i na udaljenosti manjoj od 5 m od tog prijelaza i na prijelazu biciklističke staze preko kolnika,
2) na prijelazu ceste preko željezničke ili tramvajske pruge u istoj razini,
3) na željezničkim ili tramvajskim prugama i u blizini tih pruga ako se time sprječava promet vozila koja se kreću po tračnicama,
4) na raskrižju i na udaljenosti manjoj od 5 m od najbližeg ruba poprečnog kolnika,
5) u tunelima, na mostovima, u podvožnjacima i na nadvožnjacima te na udaljenosti manjoj od 15 metara od mosta, tunela, podvožnjaka i nadvožnjaka,
6) na dijelu ceste u blizini vrha prijevoja i u zavoju gdje je preglednost ceste nedovoljna i gdje se vozila ne bi mogla obići bez opasnosti,
7) na mjestu na kojem bi vozilo zaklanjalo postavljeni prometni znak ili uređaj za davanje znakova prometnim svjetlima,
8) na biciklističkoj stazi, odnosno traci,
9) na dijelu kolnika koji je kao stajalište za vozila javnog prijevoza putnika obilježen oznakama na kolniku ili prometnim znakom,
10) na nogostupu i pješačkoj zoni,
11) ispred kolnoga ulaza u zgradu, sklonište, dvorište ili garažu, iznad priključka na vodovodnu mrežu i ulaza u kanalizaciju ili drugu komunalnu mrežu te na mjestima rezerviranim za vozila opskrbe ili na mjestima namijenjenim i obilježenim kao mjesta za odlaganje kućnog otpada, ispred i na vatrogasnim i drugim komunalnim i javnim prolazima i prilazima,
12) na dijelu ceste gdje bi širina slobodnog prolaza od zaustavljenoga ili parkiranog vozila do neisprekidane uzdužne crte na kolniku ili do neke zapreke na cesti bila manja od 3 m, odnosno do suprotnog ruba kolnika manja od 4 m, odnosno u krugu od 3 m od posebnim oznakama na kolniku označenog podzemnog ili nadzemnog hidranta,
13) na mjestu rezerviranom za parkiranje vozila osoba s invaliditetom.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, na mjestima iz točke 10. ovoga članka, zaustavljanje je dopušteno ako je za kretanje pješaka ostavljeno najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim da ta površina ne može biti uz rub kolnika. Pod istim uvjetima može se i parkirati ako je to dopušteno prometnim znakom.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 1. točke 13. ovoga članka.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 1. točke 1. do 12. ovoga članka.


E sada, ako ideš Bandiću pred izbore, onda on prije nego iscrta parkirna mjesta treba napraviti elaborat i slati ga MUP-u da ga ovaj odobri nakon što prouči prometnu situaciju... Tako da jedan defile, u najmanju ruku nije dovoljan.  :LOL: :LOL:

Eto jebga, zbog zagrebačkih komunalnih propisa nemaš izbora nego platit' kaznu.  :palacdolje:
A prema ZSPC-u, koliko vidim, ne bi ti policija mogla naplatiti kaznu ukoliko si ostavio najmanje 1.6 m slobodnog nogostupa (Stavak 2., uz još neke uvjete). Ali opet, smiješ se samo zaustaviti, ne i parkirati.  :sad: O tome sam pisao ranije, samo nisam znao za podzakonske akte ZG-a.
 
Mislim da je bilo lakše napisati gdje se smije parkirati
 
balky1 said:
Eto jebga, zbog zagrebačkih komunalnih propisa nemaš izbora nego platit' kaznu.  :palacdolje:
A prema ZSPC-u, koliko vidim, ne bi ti policija mogla naplatiti kaznu ukoliko si ostavio najmanje 1.6 m slobodnog nogostupa (Stavak 2., uz još neke uvjete). Ali opet, smiješ se samo zaustaviti, ne i parkirati.  :sad:
Nemaš pravo. Jer si u zoni raskrižja tamo. A stavak 2 se odnosi na nogostup i pješačku. Ovdje si i na nogostupu i u pješačkoj i u zoni raskrižja. ;)
:mrgreen:
jessy said:
Mislim da je bilo lakše napisati gdje se smije parkirati
Da.  :mrgreen:
 
Tko ima koncesiju na skupljanje kovanica iz fontani?

:misli:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

 
Shepa said:
Tko ima koncesiju na skupljanje kovanica iz fontani?

:misli:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone
Maturanti na norijadi :mrgreen:
 
:LOL: nema žešće prodaje magle od naplaćivanja parkinga, doslovno ti prodaju zrak/prazni prostor. Lijepo mi daj videonadzor te osiguranje od krađe i oštećenja dok sam na tvom plaćenom parkingu i onda može :mrgreen:

Što ako je skinuta tablica? Zove li komunalni Cajca da piše kaznu :)misli: ako uopće može identificirati motor po broju šasije) ili te cajac mora uhvatiti kad dođeš do motora?
 
Shepa said:
Tko ima koncesiju na skupljanje kovanica iz fontani?

:misli:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

garavi :mrgreen:
 
bricksrheavy said:
:LOL: nema žešće prodaje magle od naplaćivanja parkinga, doslovno ti prodaju zrak/prazni prostor. Lijepo mi daj videonadzor te osiguranje od krađe i oštećenja dok sam na tvom plaćenom parkingu i onda može :mrgreen:

Što ako je skinuta tablica? Zove li komunalni Cajca da piše kaznu :)misli: ako uopće može identificirati motor po broju šasije) ili te cajac mora uhvatiti kad dođeš do motora?

Znam da su se meni vrtili oko motora 20 minuta dok sam bio na kavi preko puta. Onda su otisli. Polijepili kazne na 6 motora oko mog.

U Porecu bilo.


 
Ma to su se divili RRondi :mrgreen: - znači, skidanje tablice pali, ali počnu li svi skidati počet će i komunalci zvati policiju :misli:
 
bricksrheavy said:
Ma to su se divili RRondi :mrgreen: - znači, skidanje tablice pali, ali počnu li svi skidati počet će i komunalci zvati policiju :misli:
Komunalci ti ostave poruku da makneš karampanu u roku tri dana.

:mrgreen:

Sent from my toilet seat using HTC FartPhone

 
Defile i drama u gradu bi sad pred izbore natjerali i Tudjamana da nesto promijeni samo da ne utjece na izbore.

Samo, tko ce se primiti organizacije a ostaviti tipkovnicu?

:misli:
 
Status
Not open for further replies.