Kroz SLO i AUS do Graza bez vinjeta – update kolovoz 2010 6.str

Adventurer

Active member
Kroz Sloveniju do Austrije bez vinjeta – korisničke upute  8)

Za prolazak kroz Sloveniju po praktički svim važnijim cestovnim pravcima od 1.7.2008. morate platiti 35 eura za vinjetu. No ukoliko ne koristite autoceste i brze ceste, nego državne i lokalne ceste, vinjeta nije obvezatna.
Na pravcu Zagreb - Maribor - Graz ima svega petnaestak kilometara autoceste odnosno brze ceste. Ako prolazite tim pravcem samo par puta, 35 eura je neprimjeren trošak. Mogućih alternativnih pravaca je mnogo, no problem je u tome što su ili komplicirani, ili prolaze lošim i uskim cestama.
Zbog širine i protočnosti ceste najviše preporučujemo cestu preko Pesnice, Maribor - (Kungota) - Pesnica - Šentilj – Spielfeld.

Dogovor za subotu je pao: Idemo pogledati koliko je komplicirano doći do Austrije kroz Sloveniju ne koristeći ceste za koje je potrebna preskupa slovenska vinjeta.

Krenuli smo polako i ne baš prerano nakon jutarnje kavice.
Zagreb smo napuštali oko tek oko 9:20 sati.



Cesta prema od Zaprešića prema Zagorju bila je puna vikendaša.



Začretje nam ostaje s lijeve strane.



Prije Krapine spajamo spajamo se na staru Zagorsku magistralu kod izlazne postaje „Krapina“.



Tankiramo u Krapini gdje nam se pridružuje forumaš Rajngla i njegova bolja polovica.



Za 15 minuta dolazimo na granični prijelaz Macelj gdje nas dočekuje poprilična gužva ali mi smo se „kulturno“ prešvercali u prve redove.



U Sloveniji kolona ali štedimo se na preticanju zbog zloglasnih slovenskih radara koje BTW nismo vidjeli cijelim putem u oba smjera.



Putem od SLO granice prema Mariboru Slovenci užurbano grade autoceste koje im financira EU.



Ulazak u Maribor – voziti samo ravno glavnom cestom.



Na čuvenom raskršću gdje smo godinama skretali desno prema Austriji obavezno produžiti ravno jer već na ovom mjestu čekaju patrole DARSA
(nešto kao naše „Hrvatske ceste“) i zaustavljaju svkog bez vinjete.



Kod Baumaxa na semaforu skrenuti desno.




Kroz centar grada pratiti žute putokaze za Šentilj.



S desne strane vidjet ćete željeznički kolodvor.



... a nakon toga i glavnu Poštu.



Nakon par kilometara slijedi izlazak iz Maribora.



Dalje pratite putokaz za Jurij, Šentilj, Austrija.



Odmah stižete u selo Dolnja Pčehova.



Tu treba paziti na desnu stranu jer možete lako promašiti putokaz za Pesnicu koji je iza nekakvog grmlja i kuće pa smo i mi promašili i morali se vratiti.



Odmah kraj putokaza za Pesnicu prelazite preko uskog mostića.



Dalje samo pratiti putokaz za Pesnicu, Šentilj i Austriju i nakon 13km dolazite na stari ili donji granični prijelaz Šentilj.





Čeznutljiv pogled na  “novi“ granični prijelaz za koji bi nam trebala bezobrazno skupa slovenska vinjeta.



Kružni tok kod Pesnice  :palacdolje:

U Sloveniji su učinili sve kako bi eliminirali alternativne pravce. Tako je u sustav vinjete uključena i dosad besplatna brza cesta kroz Maribor. No posebno veliko ogorčenje izazvala je odluka da se u sustav vinjete uključi i veliki kružni tok kod Pesnice u kojem se spajaju autocesta A1 Šentilj - Ljubljana, brza cesta H2 Pesnica - Maribor, te državne ceste G1-3 Pesnica - Lenart i R2-437 Šentilj - Pesnica.
Argumenti po kojima taj kružni tok ne bi smio biti u sustavu vinjete su sljedeći:
1. Kružni tok nije dio autoceste ili brze ceste. Kao što je jasno iz 3. članka slovenske Uredbe o cestninskih cestah in cestnini i 11.a članka Zakona o javnim cestama naplative ceste mogu biti samo brze ceste ili autoceste, koje moraju biti uz to i primjereno obilježene. Oznake za brzu cestu i autocestu postavljene su izvan kružnog toka, što je i logično budući da po tim istim i drugim zakonskim propisima kružni tok ne može biti brza cesta ili autocesta (prometni pravci se sijeku na istom nivou).
Suprotno gore navedenom stajalište DARS-a jest da je i taj kružni tok dio sustava vinjeta. Tako je DARS je 1.7.2008 ispred kružnog toka postavio i oznake za vinjete, a po našim informacijama dolazilo je i do kontrola. S obzirom na to da i dobro upućeni vozači iz gore navedenih razloga nisu mogli znati kako će na tom kružnom toku vinjeta biti obavezna, u stvari se radilo o dobro smišljenoj klopci.  :palacdolje:

U povratku je Moover isao pogledati situaciju na čuvenom rotoru gdje Slovenci bez srama i zakona bjesomučno zaustavljaju putnike namjernike i naplaćuju kazne:



PAŽNJA: Slovenci su znakove za obaveznu vinjetu postavili na mjestima s kojih više nema povratka na staru cestu.



A nakon toga ste u klopci i ode 600 Eurića.



Nazad prema HR se ide istim putem kojim ste i došli – pratite putokaz Centar, Dravograd.




Most preko Drave i Europark Shoping centar.



Prolazak kraj Baumaxa i skretanje na semaforu lijevo prema prema HR potpuno istim putem kojim ste i došli.



Ovim putem zahvaljujemo se autoru bloga: http://bezvinjete.blogspot.com/ koji nam je puno pomogao oko izbora rute.
(y)
 
Cijena je 17,5 eura za motore za polugodišnju vinjetu!  :wink:
 
Za desetak kilometara nedam ni toliko iz principa. Kad naprave Macelj - Šentilj onda bu pošteno. Ovak niš od trampe.
 
Bravo dečki. Kad idem sa autom isprintat ću ove fotke i zalijepit po šajbi da se lakše snađem..  (y)

Posebno me iznervirala ova klopka slovenaca na rotoru. Fakat su đubrad. Ne bi im dao tih 35€ pa da mi je zadnje. Kad naprave taj autoput koji im financira EU vidjet ćemo.

Zna li netko alternativni pravac preko Mađarske do Graza? Najrađe bi u širokom luku zaobišao Sloveniju kao što već duže vrijeme zaobilazim njihove proizvode.
 
Bas sam tim putem nedavno isao kada sam se vracao iz Njemacke, a jesmo se izmucili na onom rotoru dok nisamo nasli pravi put jer je to ulaz na autocestu prema Mariboru, ak udes mozes se slikat, ali zanimljivo tada kad smo isli nije bilo nikakvih kontrola...
 
Prikaz svih pravaca na kojima je vinjeta obavezna, ali i mogućih alternativnih pravaca na kojima se može prometovati prema zemljama zapadne Europe bez upotrebe vinjete.

Pravac 1: Granični prijelaz Macelj - Maribor – Pesnica – stari GP Šentilj (E59). Pred Mariborom morate pripaziti i skrenuti na pravac koji vodi kroz grad i potražiti žutu oznaku ceste za Spielfield ili lokalnu cestu do Murecka. Mariborska obilaznica je pod sustavom vinjete!

Pravac 2: GP Macelj – Ptuj – Lenart - Pesnica i dalje cestom na stari prijelaz Šentilj (Spielfeld)

Pravac 3: GP Trnovec - Ormoža - Ljutomer – Radenci – G. Radgona

Pravac 4: GP Mursko Središće - Lendava - Murska Sobota - Gornja Radgona (Bad Radkersburg).

Pravac 5: Mali GP Bregana ili GP Harmica – Krško – Celje - Slovenj Gradec - Dravograd (vožnja od 2,5 sata).

Pravac 6: GP Pasjak - cestom E61 - Kozina  ili lokalnom cestom na Divaču i Sežanu.

Pravci 7: Iz istarskih destinacija do Kopra je bez problema uz praćenje žutih oznaka cesta za Trst preko graničnih prijelaza Lazaret (Muggia) ili Škofije, odnosno od Buzeta na Požane i Škofije






 
e fala na detaljnim uputama, stvarno su nekorektni. Ja sam neznajući za ovo na rotoru tamo prošao, al srećom tada nije bilo kontrole  :shock:

 
Svaka cast  (y)

 
Evo dakle gledano s točke s koje se više ne možete vratiti... pa ako ste došli do znaka na kojem piše "vinjeta", tu vam je puna crta i hebali ste ježa... darsovci napadaju odmah na zavoju...  :palacdolje:
 
Bio  i  ja  sličnom  turom  ali  su  mi  dečki  kasnije  obrazložili  ovdje    http://bezvinjete.blogspot.com/2008/06/izbjegavanje-slovenske-vinjete.html :mrgreen:

Dobro  jeste  li  što  kupili  na  Indian  Summer  party - iju :misli:
 
Doc Luka said:
Dobro  jeste  li  što  kupili  na  Indian  Summer  party - iju :misli:

Ne. Za tamo bi nam trebala austrijska vinjeta, a kako nju izbjeći slijedi u drugom nastavku serijala.  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
svaka cast  (y)

mozda da je ovo stavit u FAQ ili zalijepit u birtiju jer milim da bi puno vise ljudi onda ovu super temu vidjeli i od nje imali koristi ( a mozda i sami da li neke svoje korisne pravce)  :misli: :wink:
 
SM rules said:
a šta ako nemam 600e za platit kaznu?

Prije 10+ godina je moj prijatelj zbog (navodnog) preticanja preko pune linije zavrsio kod SLO suca za prekrsaje koji je odredio zadrzavanje u pritvoru dok netko ne dodje i plati kaznu jer on nije imao toliko novaca kod sebe. Zvao je doma i roditelji su dosli, platili kaznu i to je bilo to.
 
super tema, jos je vise zanimljiva zbog slika.
Koliko vidim to je slikano u voznji. Gdje bi se mogao kupiti takav stalak za aparat ?