Lančanici od avionala

poison

Member
Moze li mi netko pojasniti koja je razlika izmedu lancanika od avionala i obicnih lancanika? Igrom slucaja sam bio primoran uzeti lancanik od avionala i odmah vidim da je znatno laksi, medjutim isto tako kazem idem probati koliko je tvrd jer mi je nekako bio cudan i vidim da je jako puno meksi od obicnog lancanika(probao sam obicnog i ovog novog zastrugati turpijom na rubu zuba). Sada me zanima da li je to normalno i koji bi trebao biti bolji, odnosno trajniji?
 
Originalni zubčanik na mom motoru je bio čelični, težak ali i super izdržljiv, nakon 25t km nije se vidila potrošnja.

Kad sam išao stavit aluminijski ispao mi je na pod sa nekih 30-ak cm visine i nekoliko zuba se izbečilo...neznam ni sam kako sam ih oblikovao da izgledaju opet kao zubi  :mrgreen: I s njim i novim lancem sam napravio 4500km i već se lagano nazire potrošnja. Imam neki osjećaj da neće preko 10000km, ali to je ok jer sam čuo i gore, da će crknut već nakon 3-4t km. Ali na sreću, vozim kao baba  :mrgreen:
 
Upravo toga me bilo i strah, jer kada sam gledao ovaj vidio sam da su 2 zuba lagano ostecena, od udarca ili slicno pa me to jos vise natjeralo da probam..
Vidjet cemo sto ce jos drugi reci, po svemu ne mirise mi na dobro sto se tice trajnosti.
 
A čuj, tako ti je :(
Aluminijski zubčanici kratko traju ali oni su za to i namjenjeni (trke) a osim toga vrlo su lagani i nekad nema drugog izbora ako se želi preć na uži lanac.
Postoji i neki hibrid, od aluminijskog nosača i čeličnih zuba, ali to sam vidio negdje u usa, i koštalo je papreno...
 
U mom slucaju je bila druga stvar, nigdje nisam mogao naci orginalni lancanika pa sam nasao "sirovi" na kojemu tek treba izbusiti rupe za staviti ga na kotac, ali samo od avionala, drugog izbora nije bilo :(
 
aurellie said:
A čuj, tako ti je :(
Aluminijski zubčanici kratko traju ali oni su za to i namjenjeni (trke) a osim toga vrlo su lagani i nekad nema drugog izbora ako se želi preć na uži lanac.
Postoji i neki hibrid, od aluminijskog nosača i čeličnih zuba, ali to sam vidio negdje u usa, i koštalo je papreno...
ista prica ko i plutajuci diskovi - sredina od ergala, obod od celika...
 
Ovaj stari celicni lancanik ne cini mi se toliko potrosen, medjutim htio sam zamjeniti bas sve, dakle oba lancanika i lanac, sada kada sam usporedio ova 2 i ne cini mi se puno potrosen..
Jos mi se najbolje rjesenje cini da svavim ovaj alu i vozim dok se ne pocme trositi pa kasnije vratim ovaj celicni, ako je barem priblizno dobar..

Evo i slicica, ali slikano je mobitelom pod svjecom pa nije bas najbolja.
Da li je ovaj gornji lancanik jos u dobrom stanju?
 
pa ovo ti je još poprilično dobar lančanik ....  :misli:
 
Sad vise neznam sta mi je raditi, da li da se uopce mucim sutra isfrezati ovaj sirovi lancanik za montirati ga na kotac, ili da odmah stavim ovaj stari u kombinaciji sa novim lancem i novim celicnim prednjim lancanikom? Totalno me zbunilo jer u usporedbi s ovim novim je jako malo potrosen i lanac na njemu ima jako malo lufta, gotovo nista?
Da li ovaj od avionala brze unistava lanac od celicnog, pa postoji mogucnost da mi u tih par tisuca km unisti potpuno lanac?

Takoder mi je cudno kako mi je srtari prednji lancanik potpuno unisten, a na lancu fali poprilicno onih kolutica sto se vrte na spojkama izmedu clanaka, znaci totalno je unsten a zadnji je jos jako dobar?
 
Ja bih ostavio stari lancanik. Nije tako unisten. Eventualno bih promijenio lanac(neka jeftina varijanta) i tako se vozio,a u meduvremenu bih trazio kompletan kit(lancanici i lanac). Ovaj lancanik sto si nabavio...hm...ovaj tvojlanac bi ga u kratkom vremenu cijeloga "izrezbario" siguran sam. Ne stavljaj ga gore ako ti je lanac kao sto si opisao. Rade se vozi ovako....pa dok ide.....ide. Ipak..vidjeti cu  sta mogu naci. Slikaj prednji lancanik...ako uspijes.  (y)
 
Uspio sam skompletirati potpuni kit, jos davno sam nabavio prednji lancanik i lanac,dakle imam novi prednji DynaChain lancanik i DID lanac, te za straznji ovaj od avionala.
Sad kad sam ga vec kupio bezvze je da mi stoji u kuci.
mislim da cu stavit cjeli novi kit, pa cu vidjeti kako ce se ponasati ovaj straznji, kada se pocme imalo trositi u najgorem slucaju zamjenim ga ovim starim