LINKOVI NA RAZNO RAZNE VIJESTI IZ BESVIJESTI

Village da skratim. Glupane.

Ma u redu, kada vidim tko govori, bolje je pričati sa zidom i poštovati drek u školjci... jasno mi je što nabrajaš, debelo više negoli je tebi glupano jasno išta osim da glumataš pametnog, a to nikako ne možeš biti, pa se podguzuješ svakome tko je meni opzicija da i ti, eto, nađeš svoje mjesto. Izvadi nos iz čmara, prodiši.
 
Za limitiranoga Villaga.
I ne shvačanja zabrane bacanja hrane u more.
Tvornica ribe u Norveškoj je bacala iznutrice u more, teorijom Villaga da je to hrana za ribice.
Na kraju su privukli tisuče rakova, koji su potpuno poremetili eko lanac.
Kad je to uočeno, zabrana je uvedena i iznutrice se od tada u toj tvornici suše i spaljuju.
Ah da, spaljivanje, CO2!:eek:

Tko je tu limitiran vidi se iz tvojih infantilnih usporedbi. Uspoređuješ jednu pileću kost zbog koje je čovjek dobio otkaz sa industrijskim otpadom (kakav je npr. nekada ispuštala Mitna Rovinj na sjevernoj obali) u ogromnim količinama?

U biti, ako si ti u pravu, što takove filozofije kao ti Norvežani nemaju itko drugi?

I koliko to kod nas plaćaju cruiseri na ime naknada za ekologiju, jer vidim da se kod pametnijih plaća, nije Kanada jedina?

I da, spaljivanje - ista dvolična neinteligentna fora kao i tupani koji bajaju o ekologiji elektro-auta a nemaju pojma o posljedicama rudarenja litija iostalih štetnih metala, tako su i Norvežani zaštitili poremećeni eko-lanac da bi imali čisto zagađenje bez poremećaja. Iako znam da tu nije bilo zagađenja kao ni u kafilerijama tipa Agroproteinke.

Ne sječam se cijena svih taxa, ali se sječam da smo prije cca 25 godina plačali u Aljasci paušal eko taxu 40K dolara po mjesecu. Za 3 mjeseca 120K dolara.

I koliko plaćaju kod nas? I to ne nekada, nego danas?
 
Ma u redu, kada vidim tko govori, bolje je pričati sa zidom i poštovati drek u školjci... jasno mi je što nabrajaš, debelo više negoli je tebi glupano jasno išta osim da glumataš pametnog, a to nikako ne možeš biti, pa se podguzuješ svakome tko je meni opzicija da i ti, eto, nađeš svoje mjesto. Izvadi nos iz čmara, prodiši.
Jasno ti je da placaju eko pristojbe i to ogromne i to nazivas "besplatno", ali i dalje tvrdis da je tvojih "masnih" 20 eur ,za kojima kmecis dok tu pametujes o milionima koje zgrces (reko bi covjek da su i kruzeri k od ovce s obzirom na koji god kurac s kojim se ogranicen lik poput tebe moze bavit...valjda CEO u urihu), vise? Jer su svi drugi glupi koji kazu da placaju,kako rekoh nije tebi iz dzepa ni u dzep, nije se ni desilo.
Ako mislis na Duru nit se on guzi meni ni ja njemu, nismo jednom izrazili neslaganje, al za razliku od tebe nije policajac, a ni ja, pa nam se da i objasnit.
Lp gdjo Peovic 😘
 
Za cruisere kao i za teretne brodove (a i za sve sta se krece) postoje eko norme od ispusnih plinova, vrsti goriva, smeca,balasta, boja koje koriste na brodu itc...
Brodu se za eko norme naplacije godisnje prilikom obnove klase uz to i placa se prilikom posjeta lukama jer nemaju sve drzave iste cifre, npr u NL ako prode limit moze kupit cisti zrak od broda/kompanija kojoj brod nije u NL.
Radi eko normi postoje ECA MARPOL ANNEX VI zone koje se moraju postovat ( nesto slicno i gradovi - diesel auti - suv-ovi) i koristit zadovoljavajuce gorivo

A posto je ovde vecina internet: kapetani, kapi, agenti, treneri, generali, odvjetnici, doktori,.... brzo na google: MARPOL, IMO, SOLAS, MLC, ITF, HF, MDO, MGO, LO, .....
Najbrzi prst kreni: SAD!
 
Jasno ti je da placaju eko pristojbe i to ogromne i to nazivas "besplatno", ali i dalje tvrdis da je tvojih "masnih" 20 eur ,za kojima kmecis dok tu pametujes o milionima koje zgrces (reko bi covjek da su i kruzeri k od ovce s obzirom na koji god kurac s kojim se ogranicen lik poput tebe moze bavit...valjda CEO u urihu), vise? Jer su svi drugi glupi koji kazu da placaju,kako rekoh nije tebi iz dzepa ni u dzep, nije se ni desilo.
Ako mislis na Duru nit se on guzi meni ni ja njemu, nismo jednom izrazili neslaganje, al za razliku od tebe nije policajac, a ni ja, pa nam se da i objasnit.
Lp gdjo Peovic 😘

Antipametni, sve si rekao, uživaj. Nije problem platiti 20 eura, problem je u principu, no ti si preplitak da bi shvatio što to je. I da, ja nisam policajac. Da čitaš, to bi odavno znao.
 
Za cruisere kao i za teretne brodove (a i za sve sta se krece) postoje eko norme od ispusnih plinova, vrsti goriva, smeca,balasta, boja koje koriste na brodu itc...
Brodu se za eko norme naplacije godisnje prilikom obnove klase uz to i placa se prilikom posjeta lukama jer nemaju sve drzave iste cifre, npr u NL ako prode limit moze kupit cisti zrak od broda/kompanija kojoj brod nije u NL.
Radi eko normi postoje ECA MARPOL ANNEX VI zone koje se moraju postovat ( nesto slicno i gradovi - diesel auti - suv-ovi) i koristit zadovoljavajuce gorivo

A posto je ovde vecina internet: kapetani, kapi, agenti, treneri, generali, odvjetnici, doktori,.... brzo na google: MARPOL, IMO, SOLAS, MLC, ITF, HF, MDO, MGO, LO, .....
Najbrzi prst kreni: SAD!
Ali koliko uplate Villageu?
Dok njemu ne kapnu kintu ja bi rekao da je to sve mukte njima
 
Antipametni, sve si rekao, uživaj. Nije problem platiti 20 eura, problem je u principu, no ti si preplitak da bi shvatio što to je. I da, ja nisam policajac. Da čitaš, to bi odavno znao.
Umirovljeni, princip je da placaju, a ti iz supka izvlacis podatak da ne placaju i sto god ti se kaze nije istina i svima pametujes...i da princip je tvojih "masnih 20 eura" koji te peku koda su zadnji u zivotu 🤣🤣🤣
Princip je da umirovljeni pandur koji gura snickers u supak tvrdi da je bi ekipi koja trosi svoje novce na GO krstareci to trebalo zabranit - jer je nepotrebno 😂😂😂.
Pretpostavljam da se sad u zeninoj firmi sigurno bavis necim bez ceg svijet ne moze 🤣🤣🤣
 
Last edited:
Da, čitam tvoje debilarije, i mislim si kako bi se bez tvojih neinteligentnih postova ipak moglo jer je mentalno zdravlje nacije ionako u banani...

A za sve ostalo, konkretan si kao i inteligentan - tabula rasa... nisam rekao da bi išta trebalo zabraniti, ali ti ako ne lažeš - kako ćeš biti u pravu?
 
Da, čitam tvoje debilarije, i mislim si kako bi se bez tvojih neinteligentnih postova ipak moglo jer je mentalno zdravlje nacije ionako u banani...

A za sve ostalo, konkretan si kao i inteligentan - tabula rasa... nisam rekao da bi išta trebalo zabraniti, ali ti ako ne lažeš - kako ćeš biti u pravu?
Nebi branio ali mnogi brane i tebi smeta sto nasi ne brane jer co2 itd, nikom nebi falilo jer se bez tog moze...al nisi ti to reko. Mi to lazemo.
Isto ko kad tvrdis kako su najveci zagadjivaci pa kad skuzis da je jedina alternativa za prevoz od tocke A do tocke B je avion, koji usput budi receno, ni konceptualno nije po nicem blizak putovanju kao krstarenje ali i da se radi samo o stizanju na odrediste opet trebas mozda i desetak aviona da zamjene 1 kruzer na kojem je 3K ljudi. I time opet dolazimo na vise od trostruko vise co2, e onda tvrdis da te zaboli za zagadjenje, pa se (normalan) covjek pita "koji k se onda bunis i protiv cega?"
A s druge strane vjv ti je glupo sto ima mjesta koja brane motocikle jer eto bez njih se ne moze ili...?
Drugo nudio si vlak ko alternativu. I ko vlak je na struju....koliko vlakova je na struju, a i ta "cista struja" bice dolazi magijom. Nema devastacije okolisa vjetroelektranama, solarnim poljima koji su napravljeni od zdravlja i duginih boja, nema sagorjevanja ugljena u elektranama, nema rudarenja za bakrom, litijem i inim finim stvarima. Mmmmmm zdravlje.
E i daj ispricaj mi koliko je destinacija moguce proputovati magicnim vlakom koji leti preko mora i da nudi sve sto preko oceanskio krstarenje da putniku kao jedinstven dozivljaj...ustvari nemoj, radje daj neki komentarcic da opet pokazes po milionti put zasto svak tko stupi u kontakt s tobom misli da si podkapacitirani krelac koji lakse primi metar u guzicu (cokse) nego cenat u mozak.
Nadalje svi ti kazu da su itekako optereceni taksama koje nisu samo turisticka pristojba, al eto jesi ikom rekao, "ok moja greska ocito plate puno vise od mojih 20 eura" za koje koristis pridjev "masnih" ili si nastavio ko konj ravno po svom. Nemoj odgovorit, retoricko je
 
Last edited:
Nije mi do 20 eura koliko antipamet spominje cijelo vrijeme, nisam škrt, no nisam ni glup da mi je svejedno dok mene jebu a drugima se oprašta i okreće glavu, jednostavo ne kužim kako to nekoga ne smeta da njemu naplate a drugima za 1000x veće sranje ne...

To je jedini aspekt problematike koji sam postavio i koji me smeta, a što se tiče ekologije u svemu što pričaš - da, u pravu si, sve mi je to jasno, poznato i na žalost nepromjenjivo, nema čiste energije danas, možda nešto više-manje i je ako izuzmeno ekologiju proizvodnje postrojenja za čistu energiju, tada su mi sunce i vjetar privlačni kao izvor energije, na žalost još uvijek premalo iskoritivi. Jasno je da nema čiste struje, troškovi mogu biti enormni ako širimo kriterije što sve u trošak spada, no da smo se ograničili samo na politiku - znači naplaćivanje nekome nečega što se drugima ne naplaćuje - bilo bi sasvim dovoljno. Umjesto toga smo naučili skoro sve o ekološkim normama cruisera i personal pravilima ponašanja, a nitko da veli da ga smeta što plaća nešto što neusporedivo veći ne plaćaju (i ako cruiseri i plaćaju u HR ekološku rentu, neka - oni i zarađuju, ja ne zarađujem sa motorom ništa pa plaćam eko-porez, oni sa brodom zaražuju prekomjerno pa ne plaćaju ništa...

To je kao da sam pomiren sa time da će mene kažnjavati u prometu za gluposti, a nekom političkom netjaku će se i ubijanje po cesti opraštati, evo Banožić ni nakon skoro pola godine nije čuo da postoji i da će postojati nekakva optužnica protiv njega za mrtvu glavu, mene bi već pet puta kaznili i ovršili da ih samo krivo pogledam za krivo parkiranje... ne znam, meni nije to u redu. Ista spika kao da ja velim kao bajker da me boli kurac što dečki protestiraju npr. na Krčkom mostu protiv cestarina, jer ja imam love za platiti... to je pitanje principa, ne pitanje osobno mogu li ja ili ne možeš ti.

To je čista slika i političke spike, što je dozvoljeno Bogu - nije i volu. I zato nam tako i je. The end.
 
Isuse kriste...ko im oprasta?
Odkud ti to uvjerenje da se oni samo pojave i usidre negdi bez ikakvog troska prema zemlji i luci u koju uplovljavaju. Brkas boravisne takse koje su kod nas jako niske za kruzere, sa administracijskim troskom samog prometovanja rutom i koristenja luke. A vjeruj, to plate nemjerljivo vise nego ti sa svojih 20eur (koje platis samo na tehnicom u svojoj zemlji iako se poslje mos vozat gdje ti milo i ispustat svoj CO2 po divnim mjestima u svijetu kojima ne placas apsolutno nista za okolis)i to ne samo u maticnoj zemlji pod cijom zastavom plove, nego i u svakoj kroz cije vode prolaze ili luke koriste. Samo ne rade to na salteru u luci vec babac iz maticnog ureda to rjesava transferom love na potrebne adrese zemalja i institucija u njima.
Ne kuzim koliko je to apstraktan pojam da konacno shvatis sto ti svi pisu PLACAJU JAKO PUNO. Probaj citat dok ne razumijes sto pise. Ili barem daj izvor odkud ti besmislica da ne placaju.

Ovo drugo mi je struka i nema te vjetro ni solarne elektrane koja ne devastira okolis i eko sustave. I to stravicno vise u odnosu na "prljavu" alternativu.

Cak i da je proizvodnja energije uber green i auto ili neko drugo prevozno sredstvo sastavis od lijepih zelja samo skladistenje i zbrinjavanje baterija koje imaju znatno kraci vijek trajanja i od alfe romeo te pogubnije za okolis od iste te alfe kad odvozi svoj zivotni vijek, iscuri negdje na asfaltu i baci se pod presu. Al sto bi pricali o tom, ne pase onima koji guraju agendu.
Pricat o cistoj energiji, a ignorirat nuklearke je pranje mozga. Emisija imaju manje od solara i otprilike kao vjetro, s tim da nema tako ogranicen vijek trajanja i ne trazi da se poravna pola zemlje da bi se stvorilo dovoljno veliko postrojenje da napaja strujom drugu polovicu.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Village
Personalna pravila ponasanja je uvela svaka kompanija a ne samo cruise kompanije.
Primjer iz iskustva i ne nije sa cruisera: indijac baci praznu limenku cole u more u Baltimoru naravno snime ga, njemu kazna 500 usd a kompaniji oko 8000 usd.
Kompanija je sebe zastitila s pravilima ponasanja. Zasto bi ona placala kazne radi budale.

Brod nosivosti oko 5000t na putu od Turske do NL mora platit oko 45000 eura eko norme.
Racunato po snazi motora prema max nosivosti na max ispustanje plinova.
Hrana i sewage ( govnjara) se mogu praznit na min 12NM od najistrenijeg kopna.
Kada se ulazi u ECA podrucje pribacuje se s HF na MDO ili MGO.

Nemoj spominjat HR jer HR je na BALKANU di je sve dozvoljeno ako imas para ili covika za zvat.

Pomorstvo mi je profesija ja znan a ti citaj/slusaj novine/tv za koje si izjavija da nas lazu.
 
U Splitu kad je kruzer u luci onda po Firulama plivaju govna, sve je puno fonje, kad nema kruzera onda je more toliko bistro i čisto da ga možeš pit.
Možda je to samo koincidencija.🤔
 
  • Like
Reactions: Village
U Splitu kad je kruzer u luci onda po Firulama plivaju govna, sve je puno fonje, kad nema kruzera onda je more toliko bistro i čisto da ga možeš pit.
Možda je to samo koincidencija.🤔
A sta se cudis.
Koliko je puta bilo u novine i na tv da su jahte i krstasi praznili govnjare usrid porta.
Kad si u Rimu budi Rimljanin
 
Brkas boravisne takse koje su kod nas jako niske za kruzere, sa administracijskim troskom samog prometovanja rutom i koristenja luke.

Ekologija ništa? Mi opet i sa niskim taksama poklanjamo kao kompleksaši, samo da netko dođe, umjesto da oni mole nas da dođu... tu ne vidim troškove nekakvih ekologija kakvih ima npr. Kanada i masa drugih turističkih zemalja.

Kad si u Rimu budi Rimljanin

A kada si u banana-državi, onda smiješ biti majmun. Na žalost.
 
U Splitu kad je kruzer u luci onda po Firulama plivaju govna, sve je puno fonje, kad nema kruzera onda je more toliko bistro i čisto da ga možeš pit.
Možda je to samo koincidencija.🤔
To je Vice kriv. 🤓