Ljeto 2012

bojan3000

New member
S obzirom da se nešto slabo piše u temi vožnje i druženja (skuteri) odlučih da napišem koju rečenicu o ovogodišnjoj vožnji na more,prije svega da upozorim da nisam nešto jak na riječima a i sa slikama baš ne stojim najbolje ali i to malo odlučih da podjelim sa Vama pa da krenemo:

Pošto s boljom polovicom nisam uskladio godišnji odmor ovo ljeto dobio sam zeleno svjetlo da odem sam na more što sam objeručki prihvatio ,plan je bio otići u Novalju na Pag .S obzirom da će mi to biti najduži put sa skuterom do tada prvobitni plan odlaska preko Podravske magistrale je otpao jer nisam znao koliko će mi vremenski oduzeti vožnja po istoj ,pa sam ipak  odlučio dio puta Osijek-Popovača provesti na nepopularnoj autocesti.Dan pred polazak x maxov prtljažnik je napunjen do vrha sa svim potrebnim i nepotrebnim stvarima za more i jedva sam čekao da krenem što zbog vožnje cestama kojima nikad nisam putovao što zbog samog odlaska na more. I tako krenuh 1.8 u 5.00h autocestom i odmah problemi ljetno je doba međutim 14 celzijusa i ja se do prve naplatne Čepin već smrzavam ,sunce tek izlazi a ja računam svakim novim kilometrom biti će toplije međutim dolaskom do Sl. Broda temperatura pada za dva stupnja i još je hladnije(predpostavljam zbog blizine Save). Od opreme imam kožnu jaknu ljetne rukavice i gležnjače što će se pokazati nedovoljno jer dobro bih mi došle u tom trenutku neke ozbiljnije rukavice i hlače za motor (bez čega ne idem idući put). Prometa po slavoniki nije bilo ja i još jedan auto ,dok na A3  tu i tamo koji auto koji me obavezno obiđe pošto sam držao brzinu između 110-120 km/h .
Prvo stajanje  na odmorište pred Popovačom da popijem kavu i odlaskom u toalet skužim da bih mogao iskoristiti aparat za sušenje ruku da malo podignem tjelesnu temperaturu ,grijao sam ruke par minuta  a niti koljena nisu ostala dužna aparatu iako su ostali posjetioci toaleta malo čudno gledali što radim nisam se obazirao .Kod skidanja na naplatnim pitam tetu jer ima prema Sisku benza gdje dobivam informaciju da nema već da ima u samom gradu ,skrenem u grad da natankam i da kažem da sam bio u Popovači (nedavno saznam da mi je jedan drug u tom periodu bio na odmaranju u Popovači eto mogao sam ga posjetiti a možda i povesti na more  i tamo se može odmoriti) .Stanem na INU napunim pun do čepa 11litara i stavljam rukavice kad iz kafića pored neki djed viče:
Sinko koji je to motor?
odgovaram:Yamaha djede
djed uporan:pa kud si krenuo?
Djede u Sisak pa na more

I tako mi radoznali djed objasni sva skretanja i puteve do stare karlovačke i uz sretan put se rastašmo svako sebi on konjaku u 7,00h ja novim cestama .Do Sisaka sam vrlo brzo došao dok sam se oko Petrinje zadržao zbog nekakvih radova na izlazu ,nakon Petrinje do
Krnjaka je dio nove ceste na kojoj uopće nije bilo prometa i na kojoj je krenulo guštanje u vožnji za razliku od autoceste.Izlazim na staru cestu prema moru i pravim na nekom odmorištu drugu pauzu ovaj puta za doručak ,pala su dva sendvića iz vlastite kuhinje i prva fotka
 
Nakon doručka krećemo dalje u nove pobjede ,temperatura se podigla tako da je i po tom pitanju bilo ugodnije putovati .Na staroj cesti prema moru promet je bio znatno gušći dosta kampera s prikolicama , ali ovih 20 ks dovoljno za pretjecanja kamiona i manjih kolona .U Slunji dolazim na nekakve radove i dugačku kolonu od koji km koja čeka na semaforu koju lagano prolazim i stajem na čelo kolone (samo mi je falila zastava). Prolazim Plitvička jezera na kojima nisam nikad bio a tako je i ostalo jer mi se nije dalo stajati i sam ih ići gledati te sam obilazak istih ostavio za neki drugi put. Treće stajanje kod macole na odmorištu gužva ,nisam gladan niti žedan ali bih mogao skinuti majicu dugih rukava jer je već vruće i  dok vršim striptiz kamiondžija me upozorava da sam stao na nekakav prolaz (valjda je i on  bio upozoren) i da ne smijem parkirati motor na tom mjestu na što mu se zahvaljujem i govorim da ja dižem sidro iz te prašine i pržim dalje . Prijatelj mi je preporučio prije puta da izađem na Gornjoj ploči i kroz Sv. Rok svladam Velebit što sam i učinio uz veliku gužvu automobila koji su jurili prema moru.Nakon savladanog Velebita stajem na Tifonovoj pumpi blizu Posedarja na kojoj su valjda bili svi turisti svijeta nije bilo jezika kojeg se nije govorilo, gužva ,a ja lagano već blizu cilja pa sad laganini ritual koji prakticiram kavica i Sportske .Nakon pročitanih maminjovih obećanja za novu sezonu javljam preko mobitela sestri da sam blizu cilja i da "šole" očekuje ručak kada dođe.Krećem :021: prema izlazu s autoceste i dolazim prvi puta na otok Pag ono što mi je prvo upalo u oko vegetacija koje nema ,kamen na kamenu .Vrlo brzo prolazim solanu i grad Pag i penjem se cestom koja vodi prema Novalji i stajem na vidikovac iznad grada Paga evo par fotki:
 
Na samom otoku nije bila gužva u prometu i do Novalje nije bilo ostalo još puno, guštanje u vožnji  se nastavilo iz zavoja u zavoj po relativno dobroj cesti i nakon 566 odrađenih kilometara dođoh do cilja . Sama vožnja je prošla "brzo" da li zbog uživanja u vožnji ili uzbuđenju dolaska na more ,umora nije bilo i da mi je netko u tom trenutku rekao hajdemo sada nazad -ne bih se čekalo da me drugi put pita.  :mrgreen:
Pila na odmoru nakon puta
 
Nakon dolaska u Novalju saznao sam da samo mjesto ima puno plaža (čista,straško,zrće ...) koje su udaljene po par kilometara oko mjesta te je odlazak na iste s skuterom bio pun pogodak .Odmah nakon ručka odlazimo na prvu plažu Babe i kupanje, nakon izlaska iz vode zet i sestra me upoznaju s poznanikom iz Graza i nakon par rečenica odakle sam i kako sam došao dođemo do zajedničke teme kolega vozi FZ6 i slijedećih dva sata smo razvukli priču o motorima kao da se znamo godinama , a ne kao da smo se upoznali malo prije. .Dogovaramo nastavak priče sutra dan uz jutarnju kavu uz napomenu da dolazim po njega s motorom što sam i učinio.Ujutro smo po dogovoru našli se uz kavu na rivi i nastavili priču o motorima,kupnji opreme u AT ,polaganju vozačke dozvole vani, vožnje po AT itd.. Priča bih se razvukla u nedogled da sestra nije zvala i pitala kada mislimo doći po nju i ići na plažu ,pozdravišmo se s kolegom koji odlazi s otoka ,a mi krenušmo na plažu Čista (po meni najbolju zbog okrenutosti prema Velebitu temperatura vode je hladnija).

Plaža Čista
 
I tako nakon šest odličnih dana odmaranja ,svakodnevnog grilanja,vožnje po ostalim mjestima na otoku,obilaska kolega na privremenom radu na otoku , došao dan za kretanje prema Slavoniji ,e sad imao sam plan u povratku da ne idem istim putem opcija je bila vratiti se preko BIH pošto sam dionicu stare ceste apsolvirao . Dionica preko Splita-Livna-Zenice mi nije interesantna pošto sam istu prošao više puta autom , a pošto sam želio  vidjeti kanjon Vrbasa opcija je bila i ići preko Drvara i Jajca.

I tako krenem ja u 8.00h iz Novalje i riješim da do naplatnih ( nekih 66km) razmislim kojim putem nazad i tako se ja do naplatnih tri puta dogovorim i posvađam sam sa sobom kuda ćemo i na naplatnim odlučim idem autocestom prema Pirovcu .Na auto cesti standardno gužva vrijeme sunčano,skidam se na naplatnim i ne nailazim u Pirovac kod kolege jer ne znam koliko će vremenski put trajati ovom rutom (što se kasnije pokazalo pametnim) ,krećem prema Kninu preko Kistanja cesta nakon skidanja sa naplatnih nova odlična puna zavoja.Kod Kistanja srećem dosta stranih motorista na GS-ovima koji prave pauze u nekakvim konobama,ja nestajem čini mi se tek sam krenuo. Dolazim u Knin parkiram ispred nekih kafića u hladovinu uočavam pekaru preko puta i odlučim tamo potražiti doručak ,uzimam neka peciva i sjedam u pekaru iz koje uočavam da su svi stolovi u kafićima puni na što dobivam informaciju od ljubazne gospođe iz pekare da se u Kninu nikad bolje nije živjelo nego sada  , a gospođa kaže:

Dečko ovdje su svi na socijali zato svi sada sjede na kavama i nikud im se ne žuri iza 12,00h odoše na ručak pa se vraćaju nazad na kave .

ako ima neko iz Knina neka potvrdi ili demantira

I tako se ja zahvalih gospođi na doručku i dobivenim informacijama za granični prijelaz prema BIH. Krenem cestom prema graničnom prijelazu Strmica ,cesta solidna nema prometa samo ja i auslender u A5 (tiha patnja),solidni usponi s ne pre velikim zavojima i nakon par kilometara ukaže se prijelaz .Naše carinike brzo prolazim i dolazim na bosansku stranu ,ne znam kakva iskustva imate s skuterima kada ulazite u Bosnu ali mene svaki put iznenade pitanjima i čuđenjem a vrlo često prelazim njihovu granicu:

:police: Dobar dan
:afro: Dobar dan
:police: prometna ,vozačka zeleni karton
:afro:prometna ,vozačka mi je u unutarnjem  dijelu jakne i to odmah vadim ali kud baš zeleni karton koji sam stavio u dno prtljažnika punih stvari (većinom prljavih)-zamolim policajca da parkiram motor pored dok nađem zeleni karton što :police: odobrava

Stavim na prolaz za kamione motor na bočni nogar i krenem skidati rukavice , otvaram prtljažnik i sav ljut krenem kopati i tražiti zeleni karton ,u isto vrijeme izlazi drugi  :police: iz druge kućice i počinju pitanja

:police:Koji je to motor?
:afro:Yamaha prijatelju
:police:Koliko je to kubika?
:afro:dvjestopedeset
:police: petsto???
:afro: Ne, dvjestopedeset
:police: Aha

Nađem ja taj zeleni karton već nekako uz sva ta pitanja  i okrenem se prvom policajcu u kućici da isti pregleda i da blagoslov za prelazak međutim stvorilo se već par auta koja pregledava i zamoli me da pričekam da dođem na red za pregled dokumenata i okrenem se ja prema motoru imam što i vidjeti ,policajac doslovno kleči ispod mog motora i viče meni:

:police:prijatelju nije ovo dvjestopedeset ovdje piše na mašini tisuću tristo
:afro: Ja gledam i ne vjerujem,ma nije tisuću tristo već dvjestopedeset
ustane se  :police: i pitanja,koliko košta,koliko ima kilometara,gdje putujem itd

:police:I zove me prvi da sam došao na red pregleda dokumenata sve štima odakle idem i gdje putujem? ,
:afro:idem s mora za Osijek i idem u Jajce
:police:Kako u Jajce kad trebaš ići za Banja Luku direktno
:afro:Ma ja sam i u turističkom obilasku 
:police: Kad je tako turista sretan put

Pozdravih se s ekipom i nastavim se penjati cestom punom zavoja i zelenih krajolika gdje uz jedan kamion prometa uopće nema ,evo par sličica





 
I tako nakon prelaska Dinare s bosanske strane uočim veliku maglu ,od kud magla u 12,00h po sunčanom vremenu (iako je u Bosni sve moguće) nije magla već dim od požara koji je dan ranije ugašen (gledao na tv),imam i video klip ali u mp4 koji ne znam staviti u mp3 ali vjerovati će te mi na riječ. Prolazim Grahovo i dolazim u Drvar
 
bojan3000 said:
I tako nakon prelaska Dinare s bosanske strane uočim veliku maglu ,od kud magla u 12,00h po sunčanom vremenu (iako je u Bosni sve moguće) nije magla već dim od požara koji je dan ranije ugašen (gledao na tv),imam i video klip ali u mp4 koji ne znam staviti u mp3 ali vjerovati će te mi na riječ. Prolazim Grahovo i dolazim u Drvar

mp4 u mp3 nije cudno da ne znas stavit..  :mrgreen:
Uploadaj na youtube, tamo je svejedno koji je format, 98% toga prolazi.
 
Poslije prolaska Drvara dolazim do znaka Titov voz stajem parkiram skuter u hlad i pravac gore da vidim što je to ,već viđeno na ovom forumu ali da ponovimo gradivo
 
Nakon stajanja od par minuta i par fotki krećem prema Bosankom Petrovcu cesta kojom sam do sada prolazio je vrlo spora tako da sati idu ,a ja sam još daleko od Osijeka. Navigaciju nisam imao ,a na karti pratim samo mjesta da ne skrenem s puta dok s druge strane ne znam koliko imam do Jajca koji mi je slijedeći cilj i u Petrovcu tabla Jajce još 90 km (čini mi se) ,mislim se ako je cesta brza kao do sada neću doći do Osijeka do sutra .Međutim cesta na početku spora zbog skidanja dijela asfalta ali kasnije novi dio asfalta i  nailazim na duge dionice bez velikih zavoja  na kojima sam držao prosječnu brzinu 90-100 km/h i tako vrlo brzo dolazim do mjesta Ključ.
Na izlasku iz mjesta Ključ pređem most preko rijeke Sane i ugledam s desne strane restoran nad samom rijekom i vratim se nazad parkiram skuter u debelu hladovinu i pravim pauzu uz hladnu coca colu ,terasa restorana (ne sjećam se imena) je samom vodom pa sam malo snimio ribice


Rijeka Sana ribe
 
Nakon kratkog odmora krećem prema Jajcu ,prolazim Mrkonjić grad i dolazim do Plivskog jezera gdje sam imao plan ručati .U restoranu Plaža gužva ,sve puno nekih stranih turista talijana engleza osim konobara nitko ne priča "jugoslovenski" , a ja gladan već su 3 sata daleko su kifle iz Knina .Pitam konobara što preporučava kaže konobar teletina ispod saća ,prihvaćam prijedlog i čekam želudac krulji kao da tri dana nisam jeo ,nakon ne dugog čekanja dolazi teletina i krećem na posao ,porcija pristojna i kvalitetna, plaćeno smiješno neke novce
 
Kada sam napunio želudac i malo odmorio krenem prema skuteru i opalim koju fotku ,Plivsko jezero je prekrasno i niti jedna slika ne može dočarati krajolik kojim je isto okruženo
 
Kada je Lupino završio fotkanje sa svojim socijalnim uređajem krenem prema Jajcu i vrlo brzo ulazim u grad ,na samom ulazu nailazim na jako puno kupača a bome i kupačica koji se hlade u rijeci po jako sunčanom danu .U Jajcu dolazim na semafor i pošto nemam puno vremena skrećem samo u grad i bacam đir po starom djelu grada ,na izlasku uočavam vodopade do kojih nisam uspio doći i odlučih da krenem prema Banja Luci i kanjonu Vrbasa što mi je i bio primarni cilj u povratku .Na izlasku iz Jajca nailazim na neko svetište čini mi se Sv.Ive (ako sam fulao neka me netko ispravi ) i slikam crkvu u izgradnji.
 
Cesta prema Banja Luci odlična prvi dio rijeka Vrbasa s lijeve strane nakon par kanjona s desne strane da ne duljim evo par slika ,boja rijeke prekrasna