majstor u rijeci

butek

New member
evo imam runnera vx-a i htio bi na njega stavit klip i cilindar od 200ccm.Sve dijelove imam doma al me zanima ako bi mi netko moago preporučit nekog dobrog majstora u rijeci koji mi to ne bi zafušario
 
butek said:
evo imam runnera vx-a i htio bi na njega stavit klip i cilindar od 200ccm.Sve dijelove imam doma al me zanima ako bi mi netko moago preporučit nekog dobrog majstora u rijeci koji mi to ne bi zafušario

Tvornički od VXR-a ili Malossijev 209? Pa javi se u Sprint u rijeci, oni su ovlašteni prodavatelji pa ih pitaj sa najbolji servis
Inače ćeš trebati mjenjati karburator i struju (CDI) jer je samo tu razlika između VX i VXRa
 
tvornički od vxr-a, to sam i uzeo namjerno zbog struje jer vx ima jaču struju pa kad stvim taj klip i cilindar lakše će ga zavrtit i puno bolje startat
 
Tu ukratko imas sve sto ti treba!




GILERA RUNNER VXR 200 –
PRIPREMA SKUTERA ZA PH


Kako svaka ozbiljna priprema nekog serijskog motocikla za jedno natjecanje kakvo je prvenstvo države zahtjeva dosta znanja, iskustva i vremena ali i gomilu volje i novčanih sredstava očigledno je da ni mene nije čekao nimalo lagan ni jednostavan posao premda se radilo o skuteru.
Serijski skuter je trebalo pripremit za natjecanje u klasi OPEN gdje je jedini limit bio da mu zapremnina ne prelazi 250 ccm , što ako isključimo serijske modele veće zapremnine ne bi ni bilo baš jednostavno premašit
kako na 2t motoru tako i na LEADER 4t motoru.


Gilera runner VXR 200, faza početnih radova, rastavljanje skutera

Prvi susret sa skuterom nije djelovao posebno obečavajuće ali ni vremena nije bilo za stjecanje emotivnih doživljaja, imao sam točno tjedan dana da od jednog ofucanog serijskog skutera napravim Ťmotorť za pobjedu.
Budući da se radilo o ozbiljnim preinakama i trebalo igrati sa maksimumima, samu koncepciju skutera podijelio sam na dva moguća sektora djelovanja, baš kao što se to radi kod trkaćih motocikla, poboljšanje performansa agregata i prijenosa te poboljšanje ciklistike i voznih karakteristika ovjesa.
Prvo smo krenuli na poboljšanje performansa motora.
Trebalo je osmisliti kako postići da se iz motora izvuče što više snage na što ljepši način odnosno da mu krivlja okretnog momenta i snaga raste do što veće vrijednosti tjemena (maksimuma) i poslije pada što linearnije, što je za posljedicu osiguralo dobro ubrzanje u nižim režimima vrtnje te jako dobro među ubrzanje i učinkovitu visoku vrtnju.

Budući da se radilo o motoru relativno male zapremnine logično je bilo da se okretni moment i snaga motora moraju tražiti na višim režimima vrtnje uz što veće povećanje zapremnine, što je dovodilo do problema preopterećenosti dijelova klipnog sustava, ali i statičkih elmenata koji su sa sustavom u direktnom kontaktu.
Serijski motor ima maksimalnu snagu (15.5 kw) na nepunih 8500 okr./min., promjer klipa mu 72 mm te hod 49 mm, vrtnju motora trebalo je podići što više pa čak i iznad 10000 okr./min. što vrlo vjerojatno ne bi podnio ni klip iz Malossijevog kita od 209 ccm koji se jedini nudio kako opcija za povećanje zapremnine.
Znači bilo je nužno pronaći klip koji bi povećao zapremninu, odgovarao promjerom klipnog bolcena i podnosio opterećenja prouzrokovana trenjem odnosno povećanjem klipne brzine.
Postojala su 2 moguća rješenja, Ťposuditiť klip od nekog modernog Ťjapancať sa 4 ventila po cilindru, odnosno jednocilindričnog 4t motora zapremnine 250 ccm ili jedan klip nekog četverocilindričnog od 1000 ccm koji ima sličnu ili manju vrijednost hoda.
Kopanjem po Ťservice manualimať se ispostavilo se da je Kawasakijev model Z1000 iz 2003 godine pogodan za mnoštvo donacija.
Kawasaki Z 1000 service manual puno je olakšao posao traženja alternativnih djelova

Prvo što je posuđeno od Kawasakija bio je klip promjera 77.2 mm., trebalo je povećati provrt serijskog cilindra za više od 5 mm.

klip promjera 77.2mm


cilindar serijskog modela VX 125

Međutim to nije bilo moguće izvest jer je vanjska stjenka košuljice cilindra bila manjeg promjera, trebalo je cilindar kompletno Ťprovrtjetť na vrijednost od 82 mm te potom nabiti košuljicu koja će se kasnije bušiti i ravnati na točnu mjeru.
Nakon što je cilindar istokaren bilo je idealno proširiti komore za rashladnu tekućinu te sve ispolirati radi što manjeg otpora strujanja medija.
Poteškoće su se pojavile i pri ukopčavanju klipa na klipnjaču jer klip Z 1000 ima promjer bolcena 20 mm VXR 15 mm.
To je riješeno na način da su date napravit Ťčahureť koje imaju funkciju distanciranja razlike promjera klipa i malossijevog bolcena dužine 70 mm i promjera 15 mm.

Na red je došla glava motora i tu je bilo najviše posla.
Glava motora određiva i ograničava sve parametre poboljšanja, kako volumetrijske tako i termodinamičke i mehaničke!
Da bi se omogučilo Ťdisanjeť motora na visokim okretajima potrebno je bilo redizajnirat usisne i ispusne kanale.
Samim time podrazumjeva sa da je motor tražio i veće ventile, jače opruge, korekcije distanciranja i pozicioniranja razvoda.
Samo ugrađivanje većih ventila i nije zahtjevalo posebnu pozornost nakon što je premjereno područje sjedišta ventila, vodilica ventila te smještaja tijela ventila glava je poslana na tokarsku obradu.
Promjenjen je kut među ventilima, udaljenost među njima, udaljenost klackalica, mostovi bregaste osovine, razmak i kut među bregovima bregaste osovine!


glava motora nakon strojne obrade

Kompletan usis i ispuh obrađen je da odlikom predstavlja Venturijevu cijev
te ispoliran do visokog sjaja također zbog što manjeg strujanja.


prošireni i ispolirani usis

Kompresioni prostor bio je smanjen samom promjenom kuta među ventilima te nije bilo potrebno dodatno Ťspuštanjeť glave.
Nakon što je glava skompletirna i makinja je bila satavljena.


sastavljen motor

Naravno da je igra sa tolerancijama medju djelovima u pokretu bila jedna od osnovnih problematika kao i faziranje razvoda, međutim to namjerno necu opisivat jer rad treba nekako zaštitit, kada bi sve iznio na papir svi bi imali recept za napravit motor kakvog sam ja sklopio, mislim da ćete to razumit!
Kada promijenite volumen usisa i ispuha te povecate razliku u tlakovima jasno se nameće da motor zahtjeva i veća Ťustať.
Karburator je ovog puta donirao FZF 1000 a radilo se 38 mm sirokom dvosistemskom vakumskom karburatoru.
Pogodno je bilo to što kod FZR-a karburatori stoje približno pod kutom od 70 stupnjeva pa je priljubnica usisa mogla bit sto manja.
Ispuh motora također sada nije mogao pokriti ni neki zamjenski, otovreniji a pogotovo ne serijski. Aluminijska cijev stjenke 1 mm i promjera 100 mm, dužine 400 mm, bila je adekvatno zatvorena aluminijskim čepovima te nabijena vatrostalnom vunom oko izbužane cijevi radi prigušenja buke.
Motor je konačno upalio, nakon grubog štelanja, nastupila je razrada motora u tri faze kako se to inače radi te fino preštelavanje.
Nakon što je motor Ťsjeoť ostala igra sa prijenosom, igranje sa masama kuglica u variomatu, elastičnosti centralne i povratnih opruga, promjenjivost kuta vdilica potisnih ploča, širina remena, sekundarni prijenos odnili su vremena gotovo koliko i sam motor.

O prerađivanju geometrije i performansa ovjesa ću vam jednom drugom prilikom jer to još takoreć i nije gotovo, motor ne nastaje preko noći, svaki trening jedan je novi izazov, uvijek nešto novo stane, nešto novo uvidiš i naučiš ali to je ono što se da pobjedit, problem je to kad si spreman za rezultat a zezne te logistika, financije i nemar ljudi za koje si do jučer mislio da možeš računat.
Nema veze sve je to za neko dobro, nadamo se da će dogodine bit bolje, možemo samo biti spremniji!
 
Totalno bolesno :cool: :cool: :cool:
...daj reci koliko si dobio ks?....koliko je išao skuter?...a što je bilo s kočnicama,nisu valjda ostale serijske?
 
butek odi u mali moto u lovran i na miru si..
nemoj u sprint znas i sam..