Mali savjeti za motoriste

Od cega to da se spasimo?
 
U zadnjih par postova vidim da akumulator zimi stavljate "na toplo".
E pa to je samo po sebi pogrešno jer .... struja se stvara uslijed kemijskog procesa, što je temperatura viša to se i kemijski procesi odvijaju brže pa je tako i efekt samopražnjenja veći ako je akumulator na toplom.
Tom logikom akumulator se najbolje čuva ako je napunjen, na hladnome, otpojen od motora a prije korištenja se nadopunjava ili barem sat vremena stavlja na toplo.

EDIT: Ctek je skroz OK varijanta (moj je stalno tako spojen).
 
Sta mu se desi kad stoji u garazi i svremena na vrijeme se upali?
 
dani83 said:
Sta mu se desi kad stoji u garazi i svremena na vrijeme se upali?
Najčešće potroši više struje na paljenje nego što se dopuni u to kratko vrijeme koje će kasnije raditi na leru (provjera punjenja se s razlogom radi na nekim XY okretajima).
Inače nije baš pametno "paljuckat" ni zbog mašine ... zbog rada na leru najčešće se stvara garež u termo grupi, ulje se ne ugrije dovoljno pa se na kraju kad se ohladi samo dodatno kondenzira vlaga, isto je i sa auspuhom (katalizatorom ako ga imaš), ... sve u svemu nikakve posebne koristi od paljuckanja.
 
  • Like
Reactions: kronik
MIK0 said:
Najčešće potroši više struje na paljenje nego što se dopuni u to kratko vrijeme koje će kasnije raditi na leru (provjera punjenja se s razlogom radi na nekim XY okretajima).
Inače nije baš pametno "paljuckat" ni zbog mašine ... zbog rada na leru najčešće se stvara garež u termo grupi, ulje se ne ugrije dovoljno pa se na kraju kad se ohladi samo dodatno kondenzira vlaga, isto je i sa auspuhom (katalizatorom ako ga imaš), ... sve u svemu nikakve posebne koristi od paljuckanja.

Cisto sumnjam...jel tesko da bi ja motor upalio na proljece da se on najcesce ne dopuni...

Poznato mi je jedino da akumulator prilikom paljenja daje nekih 10 puta vecu snagu od njegove deklariane...


Masinu, da...ubijaju te krace relacije...
Tako i taj kratki rad u leru...
 
dani83 said:
Sta mu se desi kad stoji u garazi i svremena na vrijeme se upali?

-U leru je cesto struja punjenja premala - upali svjetla  (ako se vec sama ne pale) pa kad je u leru zagrijan, vidi jel se pojaca inteniztet svjetla kad malo dodas gas
-Ulje se ne zagrije na radnu temepraturu pa na sebe navuce vlagu kad se hladi, a temperatura mu je premala da vlaga ishlapi (kao i ostatak mashine) pa se nekad vidi "majoneza" umjesto ulja
-Ulje se kontaminira benzinom i izgoretinama u najvecoj mjeri kad motor nije zagrijan jer karike ne brtve kao kad je sve zagrijano (ekvivalent gradskih kratkih voznji, motor, auto - nebitno)
-habanje mashine na hladnom startu jer je ulje nesto gusce, a i nije na svim dijelovima dok ga pumpa ulja ne pogura svugdje gdje treba




Ukratko, ne pali motor ako ga ne mislis vozit, a ako to radis samo zbog akumulatora, znaj da olovni aku na motorima najcesce ima samopraznjenje koje je oko 2-5% mjesecno, pa ako motor vuce struju, radje ga odspoji, 2-3 mjeseca ce bit sasvim ok ako je aku u dobrom stanju i napunjen. Ili dopuni prije nego napon padne ispod 12,4-12,5V jer tada dolazi do sulfatizacije koja je izrazenija sto je napon nizi
 
3alfa3 said:
Ukratko, ne pali motor ako ga ne mislis vozit[/b]

Vidit cu di bude...
Ak iznajmim garazu neku...budem ga otpojio...
 
dani83 said:
Cisto sumnjam...jel tesko da bi ja motor upalio na proljece da se on najcesce ne dopuni...

Poznato mi je jedino da akumulator prilikom paljenja daje nekih 10 puta vecu snagu od njegove deklariane...


Masinu, da...ubijaju te krace relacije...
Tako i taj kratki rad u leru...

Ja isto mislim da te MIKO zajebava :mrgreen:...samo ga ti kreši i dalje...i to što kraće radi, to bolje  (y) ...i svjećice vole  :mrgreen:
 
  • Haha
Reactions: kronik
thule_5689 said:
Ja isto mislim da te MIKO zajebava :mrgreen:...samo ga ti kreši i dalje...i to što kraće radi, to bolje  (y) ...i svjećice vole  :mrgreen:

Ja sam cuo da za zimsko vrijeme je dobro upaljenog motora vrtiti anlaser 5 minuta jer tako najbolje puni aku  :mrgreen:
 
ja sam cuo da su od svih foruma na ovom najpametnij ljudi... :LOL:
 
gledam nešto :mrgreen:
što sam snimio neki dan na TV-u, (vjetar u k. - A.S.)
ali mislim da ima i na HRTi, pa budem malo "premotao" kad dođem doma s Chromecast

a sl. zapazih :)
ako vozite po kiši, kišnjak navucite preko rukavica i čizmi, a ne obrnuto :mrgreen:(y)

kišnjak.png
 
Ovo nije mali savjet nego veliki i iziskuje otvaranje posebne teme. Mogao bi se i Alfa prikljuciti kako da to homologiramo.
 
  • Haha
Reactions: DADO+
Pozdrav, dal treba punit novi akumulator?
Kupio danas yuasu ytx 12 bs, dal samo natocit elekrolite i to je to?