Najpovoljnija Action Cam sa stabilizacijom slike?

FFBikerSar

Well-known member
Pozz svima,

Lani sam nabavio SJCam SJ4000 action kameru. Kamera odlično snima kad je npr pričvrstim na šoferšajbu u autu, ali ne i kad je stavim na vizir svoga BMW K 1100 RS - prenose se vibracije od motora pa se u slici javlja valovito treperenje. Pitao sam stručnjake za savjet - kažu da je problem u tome što kamera nema stabilizator slike. Ne "uvaljuje" mi se za GoPro i slične, zato me zanima koja se od action kamera sa stabilizatorom može najpovoljnije naći? Rollei Actioncam 530 pobjedila je na "Tourenfahrer"-ovom testu (https://www.testberichte.de/a/action-cam/magazin/tourenfahrer-4-2018/470833.html), a SJCam SJ5000X Elite je ito dobro ocjenjena. Ima li što još povoljnije, a da je dobre kvalitete???
 
Premda sam i ja u potrazi za idućom, nakon SJ4000, dosta sam ih pretražio već, mislim da ti je SJ5000X minimum, Gitup Git2/F1/G3 ako je možeš nać negdje bi trebala imat najbolju stabilizaciju u cjenovnoj klasi, nešto tamnija slika nego SJ, lošije vidljivo u sjenama. Ali veći problem ti je ta montaža kamerice, zakači si je nekako na jaknu, ima SJ u paketu onaj clip mount, ili kupiš neki online, i izgledat će puno bolje snimka sa bilo koje kamerice. Taj žiroskop u njima je više za umanjivanje nekih trzaja zbog vjetra/rupa/micanja. Kad ju staviš na motor to su baš onak visokofrekventne vibracije, umanjit će ili eliminirat i to one najbolje kamere, ali teško ove za 100-150€. U svakom slučaju morat ćeš to na motor ako baš mora bit na motoru nekako montirat stabilnije, eventualno preko nekog elementa koji će umanjit vibracije. Recimo neka spužva ili guma između čeljusti/clamp mounta i cijevi volana/vizira kako god, i onda sa tim među-elementom stegnut max.

Primjeri sa SJ4000, montirana na motor preko gume, stegnuto jako

https://www.youtube.com/watch?v=P5JKJyxeOxc

Montirana na jaknu sa 2 clip mounta (nema uopće vibracija, samo trzaji od terena):

https://www.youtube.com/watch?v=kqOVcvIz6Y4

Na cesti bi ti ovo za neke privatne potrebe ako baš ne planiraš bit youtuber bilo dovoljno dobro, naravno uz stabilizaciju već od SJ5000X a pogotovo Gitup-a ili skupljih, trzaja tu skoro da i nebi bilo.
 
BreakM said:
Premda sam i ja u potrazi za idućom, nakon SJ4000, dosta sam ih pretražio već, mislim da ti je SJ5000X minimum, Gitup Git2/F1/G3 ako je možeš nać negdje bi trebala imat najbolju stabilizaciju u cjenovnoj klasi, nešto tamnija slika nego SJ, lošije vidljivo u sjenama. Ali veći problem ti je ta montaža kamerice, zakači si je nekako na jaknu, ima SJ u paketu onaj clip mount, ili kupiš neki online, i izgledat će puno bolje snimka sa bilo koje kamerice. Taj žiroskop u njima je više za umanjivanje nekih trzaja zbog vjetra/rupa/micanja. Kad ju staviš na motor to su baš onak visokofrekventne vibracije, umanjit će ili eliminirat i to one najbolje kamere, ali teško ove za 100-150€. U svakom slučaju morat ćeš to na motor ako baš mora bit na motoru nekako montirat stabilnije, eventualno preko nekog elementa koji će umanjit vibracije. Recimo neka spužva ili guma između čeljusti/clamp mounta i cijevi volana/vizira kako god, i onda sa tim među-elementom stegnut max.

Primjeri sa SJ4000, montirana na motor preko gume, stegnuto jako

https://www.youtube.com/watch?v=P5JKJyxeOxc

Na cesti bi ti ovo za neke privatne potrebe ako baš ne planiraš bit youtuber bilo dovoljno dobro, naravno uz stabilizaciju već od SJ5000X a pogotovo Gitup-a ili skupljih, trzaja tu skoro da i nebi bilo.

Ja bih bio presretan da mi je postići barem kvalitetu koju ti imaš na prvome snimku, tu vibracije uopće nisu nešto zamjetljive. Kod mene snimak, kada je rađen na motoru (u autu ne), dobije valovito treperenje, slično kao da je pred ekranom sloj vode kroz koji se slika gleda i koji se talasa. Očigledno dolazi do neke vrste interferencije, poklapanja frekvencije snimka kamere i vibracija motora. To se najviše osjeti kada usporim motor ili potpuno stanem i radi na "štandgasu", manje u samoj vožnji. Nemam ni jedan od tih snimaka trenutno "online" jer ih ne pravim ni za YouTube ni Facebook, već čisto za svoj gušt i da mogu sa ukućanima pogledati predjele kroz koje sam vozio.

Za Gitup kamere nisam prije čuo, hvala za informaciju. F1 ne bih jer nema onaj standardni oblik za koji odgovaraju kućišta i držači. Kako rekoh razmišljao sam o Rollei-u (i zato što dolazi od nekoć jednog od najvećih proizvođača fotoaparata Rolleiflex) koji je odlično ocjenjen na testovima - pa ću malo usporediti njegove cijene i rezultate na testovima sa Gitup Git2, G3 i SJ5000X.

Pored clip mounta koji je došao s kamericom, nabavio sam tri različita dodatna nosača. Drugi tip plastičnog clip mounta, te metalne čeljusti imaju gumene umetke ali oni uopće nisu umanjili pojavu vibracija (a probao sam i kod clip mounta umetati komade spužve između njegove štipaljke i vizira - nikakva efekta). Ovaj drugi s "goose neckom" još nisam isprobao jer sam se malo zeznuo - nisam uzeo onaj tip koji na jednom kraju ima vijak kao na foto stativu, već je na oba nastavka prikključak za montiranje pribora koji baš ne volim:

camcor10.jpg


Montiranje na jaknu bojim se ne bi išlo, jer bi onda snimao kroz vizir što bi dodatno deformiralo sliku. Dakle jedina opcija je na vrh ili sa strana vizira, eventualno na retrovizorima:

bmw_k_12.jpg


Znam da u setu kamerice dođu i samoljepljive zakačke kojima se kamerica može fiksirati na kacigu, ali to mi se ne radi iz više razloga - ne izgleda mi baš sigurno (bojim se odljepljivanja i gubitka ili oštećivanja kamerice), ne lijepi mi se ništa po kacigi pa da poslije moram skidati ljepak, a sem toga mi takvi  snimci gdje kamera slijedi pokrete glave izgledaju totalno glupavo :shocked:

U principu vozim isključivo po asfaltu, nikad offroad (ako znam da na nekoj cesti ima i 100 m makadama, radije je izbjegavam), tako da mi je sasma dovoljan neki normalan držač, ništa za ekstremne uvjete. Kamera uopće ne mora imati WiFi jer ako je na viziru ispred mene, niti mi treba slika na mobitelu niti poseban bežični "okidač" - sasma dobro mogu upravljati njome gledajući na ekrančić na zadjoj strani i s tipkama na samoj kameri