nita.. ni kun ni uta...

Kod njih je jako vruće pa da im gume duže traju :mrgreen:
 
evo što su meni za kombi rekli a ja bum vam prenio svoje iskustvo

dušik u gumama ne oscilira u pritisku s obzirim na vanjsku temperaturu što na dugim autoputskim relacijama dovodi do toga da se gume ravnomjerno troše ne zagrijavaju se na visokim brzinama i opterečenjima pa sad bi trebalo vidit kako to funkcionira na motorima :|
 
Pošto radim dosta s dušikom znam da se i on širi i skuplja u odnosu na temperaturu. Prednos mu je jer nema vlage u dušiku pa ne dolazi do oxidacije.
 
u gumama ti ostaje manje od 20 % zraka jed kad pumpaš gumu sa dušikom, on komprimira preostali zrak u gumi tako da nema problema.
Uostalom, u zraku imaš nekih 70 % dušika.
 
dva su prava razloga zašto se gume pune dušikom:

1) jer kisik potiče oksidacijku gume iznutra, troši je i pretvara u plastiku

2) Zrak sadrži vlagu, a vlaga u kombinaciji s kisikom potiče oksidaciju felge. Stvara se Aluminij-oksid koji se pojavljuje u obliku sitne prašine na felgi. Ta "prašina" može zapeti između ventila i dosjeda ventila i onda guma konstantno ispušta zrak i mora se pumpati često.

Ima i drugih razloga koji su direktno vezani za ove dvije stvari, ali mi se neda pisati romane...u bit sama činjenica o trajanju gume dužem i do 20-30% je i više nego dovoljna...uglavnom dušik ruls
 
ima i 78%... navodno :mrgreen:

nego, onda bute morali imati one zelene cepeke na ventilima.. :mrgreen: :mrgreen:
 
NA jednom drugom auto forumu je prije par mjeseci bila rasprava o tome, gdje se uključilo gomila ekipe, te dosta stručnjaka:
uglavnom zaključak je bio-
sve su to gluposti!
Zanemarivo!
 
niksa said:
znas li kako ja to gledam?

Ako bilo kako mogu dobit ..bas tih 15 cm, jednom bude trebalo, da me ne pokupi neka budala.
Pa sad ti gledaj sta je zanemarivo a sta ne.

A čuješ, možda ti patiš za tih 15 cm, meni je to smišno jer ja nisan u toj kategoriji već puno više, al isto ne patim jer pored ovog šta ja iman želit 30 cm mislin da nema smisla! :LOL: :jesus: :ludjak:
 
niksa said:
znas li kako ja to gledam?
Ako bilo kako mogu dobit makar i 1% na sigurnosti i zaustavnom putu, napravit cu to, jer mi mozda bas tih 15 cm, jednom bude trebalo, da me ne pokupi neka budala.
Pa sad ti gledaj sta je zanemarivo a sta ne.

Stoji. I 1cm. Stoji.
 
u zraku ima oko 79% dusika

dusik je dosta inertan plin jer ima trostruku kovalentnu vezu koja je jako stabilna a kad imas nesto inetrno onda ne reagira ni s cim i ne nagriza AL-felgu kao kisik i to je to