Novi stacionarni radari

Paf

Well-known member
Sep 19, 2020
1,258
1,319
113
Zadar
A di su sati u tim mjerama brzine, ako voziš 172km na 2h, nije ti neka brzina, neće te kaznit :mrgreen:
Pa naravno da ako sad skocim do Medjugorja,do kraja auto-puta ne gonim stalno 172...to ponegdje koji minut...ostalo prosjek 145 KM... to je to ... nemam ja Jurilicu,a i smatram da je brzina do 150 na sat...sasvim OK.,i dovoljno... Strom najlipse i prede do 140 ... inace izbjegavam auto-put, a po Lokalnoj cesti sam ka Turista,tolko puta prolazim obalom i uvijek isto...uzivam u panorami i usputnim WC_ima i pauzama...

balky1

Member
Jul 23, 2013
593
13
18
Rovinj
Mislim da to vrijedi samo za autoput (nema kazne za prekoracenje do 10 km/h). To je razlog sto mozes vozit 155 km/h gdje je ogranicenje 130 km/h (155-10%=139,5) bez kazne.
Kažem "prije", po nekom starom, prastarom Zakonu koji je vrijedio kada sam polagao A kategoriju, mislim da se u naselju nije kažnjavalo za prekoračenje do 5 km/h.

Tolerancija od 10 km/h ili 10% na izmjerenu brzinu postoji i danas. Svugdje, na svaku izmjerenu brzinu.

mate

Administrator
May 22, 2002
2,681
2,463
113
Mislim da sam nedavno naletio na članak u kojem se spominjalo ukidanje tolerancije ali nisam siguran u kojem kontekstu. Npr. u Italiji toga nema, ograničenje je 130, skinu te sa 133 i uredno si u prekršaju.

Fritzr6

New member
Apr 29, 2019
22
0
1
Mislim da sam nedavno naletio na članak u kojem se spominjalo ukidanje tolerancije ali nisam siguran u kojem kontekstu. Npr. u Italiji toga nema, ograničenje je 130, skinu te sa 133 i uredno si u prekršaju.

Ovo?

mate

Administrator
May 22, 2002
2,681
2,463
113
Da, vidim da piše da su "neki krivo shvatili" pa je moguće da sam naletio na neko od takvih tumačenja.:mrgreen:(y)

balky1

Member
Jul 23, 2013
593
13
18
Rovinj
Kažem "prije", po nekom starom, prastarom Zakonu koji je vrijedio kada sam polagao A kategoriju, mislim da se u naselju nije kažnjavalo za prekoračenje do 5 km/h.

Tolerancija od 10 km/h ili 10% na izmjerenu brzinu postoji i danas. Svugdje, na svaku izmjerenu brzinu.
Zapravo se moram ispraviti jer je prošle godine izašao novi Pravilnik:
"Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 50 km/h iznosi 3 km/h, za brzine veće od 50 km/h do 100 km/h iznosi 10 km/h a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 %, a zaokružuje se na veću vrijednost."

Mocippaldi

Well-known member
May 23, 2002
6,808
902
113
Netherlands
Tak je vuj u Olanda oduvijek, 4km/h vise od dozvoljene vec od 25€ zavisi gdje

neven

Well-known member
May 18, 2002
686
376
63
Zapravo se moram ispraviti jer je prošle godine izašao novi Pravilnik:
"Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 50 km/h iznosi 3 km/h, za brzine veće od 50 km/h do 100 km/h iznosi 10 km/h a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 %, a zaokružuje se na veću vrijednost."
i dalje se odnosi na uređaje, a ne na izračun za penalizaciju

balky1

Member
Jul 23, 2013
593
13
18
Rovinj
i dalje se odnosi na uređaje, a ne na izračun za penalizaciju
To je upravo to. Ta "sigurnosna razlika", tim riječima, piše i na prekršajnom nalogu kod prekoračenja brzine. Pravilnik se odnosi na uređaje, tako je, a zbog greške uređaja postoji ta sigurnosna razlika kod kažnjavanja.

"1.17. Sigurnosna razlika je vrijednost brzine izražena u km/h (kilometrima na sat) ili % (postotcima) koju se mora oduzeti od izmjerene vrijednosti brzine u svrhu ispravka zbog pogreške mjerila brzine odnosno mjerne metode."

3alfa3

Well-known member
Jul 19, 2008
10,738
1,312
113
48
ZG
Stara Zagorska Kupljenovo koja je kamera i kam gleda samo da znam se pripremiti....
Danas bacio oko. Ne izgleda mi ko kamera za brzinu, metalno kuciste, vise nego sto je siroko, s jedne strane potpuno zatvoreno, s druge nema objektiva, nekaj je na kutiji s te strane, neka izbocina, ali ne izleda prozirno, promjera puno manje od objektiva na Gatso kamerama, ali ponavljam, neprozirno, kao neki poklopac. Teoretski, ako i je kamera za brzinu, onda ti tablicu na motoru moze slikat ako ides iz smjera Zaboka prema ZG, ali skoro sam siguran da se ne radi o radaru/kameri za kaznjavanje prekoracenja brzine.

MIK0

Well-known member
Feb 20, 2012
2,112
47
48
45
Isle of Pag
Upravo zbog toga mora ga poništiti pred tobom, inače pada na sudu. Moj stari isprobao, doduše prije dosta godina. Ima i neki pravilnik koji to propisuje, kao i da ti moraju dati podatke o atestu uređaja na uvid.

Inače, tolerancija od 10 km/h za izmjerene brzine do 100 km/h postoji svugdje pa tako i na kamerama. Prije se, mislim, do 5 km/h u naselju nije kažnjavalo. Znači mogao si 65 po GPS-u bez problema.
Što se tiče poništavanja pred tobom to ti je "mačku o rep" jer ti se na kraju svede na tvoju protiv njegove, a sudac će ti u toj situaciji stati na stranu policajca zato što to puni proračun, plus imaju ti za to čak i neka formulaciju u stilu "Odbacuje se izjava optuženika kao neistinita, budući da je dana u svrhu izbjegavanja kazneno-prekršajne sankcije."
Što se tiče davanja atesta (papir) na uvid to stoji kao obveza i nije ga loše zatražiti jer se relativno često zna desiti da nekom od uređaja istekne. S druge strane čak i ako ti ne predoče papir to te neće oslobodit krivnje jer i na samom uređaju imaš naljepnicu da je atestiran i tv. broj, a potvrdu o atestu ti policija u prekršajnom postupku bez problema naknadno dostavlja na zahtjev suda, pa ako je u trenutku mjerenja doista bio atestiran jbg.

mate

Administrator
May 22, 2002
2,681
2,463
113
Koliko sam čuo, doskočili su atestu a ovo tvoja riječ protiv njegove prolazi ako se ne pojavi na sudu. A čuo sam i da više ne plaćaju dolazak na sud... :p Dakle, svašta ja čujem ali nažalost nikad ništa nemam potvrđeno.:mrgreen:

balky1

Member
Jul 23, 2013
593
13
18
Rovinj
Što se tiče poništavanja pred tobom to ti je "mačku o rep" jer ti se na kraju svede na tvoju protiv njegove, a sudac će ti u toj situaciji stati na stranu policajca zato što to puni proračun, plus imaju ti za to čak i neka formulaciju u stilu "Odbacuje se izjava optuženika kao neistinita, budući da je dana u svrhu izbjegavanja kazneno-prekršajne sankcije."
Što se tiče davanja atesta (papir) na uvid to stoji kao obveza i nije ga loše zatražiti jer se relativno često zna desiti da nekom od uređaja istekne. S druge strane čak i ako ti ne predoče papir to te neće oslobodit krivnje jer i na samom uređaju imaš naljepnicu da je atestiran i tv. broj, a potvrdu o atestu ti policija u prekršajnom postupku bez problema naknadno dostavlja na zahtjev suda, pa ako je u trenutku mjerenja doista bio atestiran jbg.
Sve si u pravu.
Atest im vrijedi godinu dana. S tim da sam nakon prijašnjeg posta pronašao neku nejasnu formulaciju u Pravilniku o postupanju policije gdje piše da atest možda i ne moraju imati sa sobom, već se pohranjuje u postaji. Naljepnica svakako mora biti na uređaju, ali po sjećanju mislim da je označena samo godina, ne i točan datum.

Dene

Well-known member
Apr 24, 2016
3,704
3,179
113
Rijeka
Bio je onaj prometni stručnjak srao o tome i rekao da bi on uveo tu toleranciju od 3 km/h svugdje i onda se to kao nešto razmatralo ali za sad to nije prošlo

Dene

Well-known member
Apr 24, 2016
3,704
3,179
113
Rijeka
Mislim da to vrijedi samo za autoput (nema kazne za prekoracenje do 10 km/h). To je razlog sto mozes vozit 155 km/h gdje je ogranicenje 130 km/h (155-10%=139,5) bez kazne.
Koliko ja znam,prije je bilo do 100 km/h tolerancija 10 km/h preko 100km/h tolerancija 10% sad da ima i 3km/h tolerancije do 50km/h (za to nisam znao).
Uglavnom u naseljenom mjestu imaš samo tu toleranciju(postoji kazna za 0-10km/h prekoračenje brzine) izvan naseljenog mjesta imaš toleranciju ili 10km/h ili 10% + od 0-10km/h nema kazne.
Za one koji je shvaćaju jer je malo ovako teško objasniti.
Primjer 1. Naselje ograničenje 60km/h smiješ voziti do 70km/h
Primjer 2. Van naselja,magistrala 90km/h ograničenje smiješ voziti 110km/h (10kmh tolerancija+do 10kmh nema kazne)
Primjer 3. Autoput ograničenje 130 kmh smiješ voziti 155kmh (- 10% jer je ograničenje preko 100kmh + do 10kmh nema kazne)

3alfa3

Well-known member
Jul 19, 2008
10,738
1,312
113
48
ZG
Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 50 km/h iznosi 3 km/h, za brzine veće od 50 km/h do 100 km/h iznosi 10 km/h a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 %

Jel 3% ukljucuje i 50 km/h (ili do 50 km/h, ali ne i tu brzinu)? Pretpostavljam da ukljucuje, ali ako ne, onda je rupa u zakonu.

Primjer:
Ogranicenje je 40 km/h. Izmjere ti 44 km/h, odbiju 3 km/h i u prekrsaju si. Ali ako vozis 50 km/h, odbiju 10 km/h i nisi u prekrsaju.

Dene

Well-known member
Apr 24, 2016
3,704
3,179
113
Rijeka
Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 50 km/h iznosi 3 km/h, za brzine veće od 50 km/h do 100 km/h iznosi 10 km/h a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 %

Jel 3% ukljucuje i 50 km/h (ili do 50 km/h, ali ne i tu brzinu)? Pretpostavljam da ukljucuje, ali ako ne, onda je rupa u zakonu.

Primjer:
Ogranicenje je 40 km/h. Izmjere ti 44 km/h, odbiju 3 km/h i u prekrsaju si. Ali ako vozis 50 km/h, odbiju 10 km/h i nisi u prekrsaju.
A gledaj ovo
60kmh u naselju,voziš 71kmh i kazna.
60kmh izvan naselja,voziš 80kmh i nije kazna