Obavezna kutija prve pomoci od 01.08.2022. (ne, nije na moju inicijativu :D )

Ja znam one kombinacije 3:1, 4:1, 5:1, da bi nekome pomogao na cesti moraju uvesti obveznu lopatu 😁😁🤣.
 
Nema vise upuhivanja zraka u pluca i ne zbog korone, nego duze vrijeme.
Ako covjek ne dise u periodu 10 sec, masaza srca 2 min pa provjera je li prodisao i tako do dolaska hitne.
Inace, velika vecina ne zna, ali po gradovima imate i javne defibrilatore koji su dosta jednostavni za koristenje (upute su na njima, imaju govorno "navođenje" sto treba i kada raditi, a mislim da na siteu ima i video upute), imaju beep za ritam masaze srca... dobra stvar. Mozda se jos moze dogovoriti i s lokalnim ekipama hitne da vas malo upute kako to koristiti. EU je prije cca godinu dana financirala neke tecajeve, mi smo kroz DVD imali organizirano.

Lokacije su tu:
https://www.hzhm.hr/mreza-avd-uredjaja-u-rh

Sto se tice pomicanja unesrecenih osoba, stvar je vrlo jednostavna. Ako ne znas sto radis, ne diraj ga. S osobom se moze i razgovarati i smirivati ga da se ne mice itd, uvijek se moze pomoci na vise nacina. Naravno, ako covjek ne dise, primarno je pruziti prvu pomoc, onda se ne pita hoce se cekat hitna 15-20 min da krene s reanimacijom jer nitko na lokaciji ne zna pravilno izvuci covjeka iz auta. Isto kak ne bi ostavili covjeka u autu koji je poceo gorjeti, da ga ne bi jos vise ozlijedili. Lomovi rebara nisu toliko cesti kod masaze srca, ali i da se desi, lakse zaraste rebro nego covjek prodise nakon 30ak min bez pomoci. Ne znam da kod nas pruzanje prve pomoci povlaci nezeljene posljedice za sobom, stvarno nisam cuo za takav slucaj, ali ne mogu 100% tvrditi.
 
Evo stručnjak!
👍
I ova mapa je korisna...

Međutim, palac dolje za HZZO, na Viru nema niti jedan? A ove godine destinacija #2 u Hr...
 
Ako drugom pruzis prvu pomoc i time prouzrocis neku stetu po zdravlje ozlijedjenog sto je realna mogucnost jer nisi iz struke, odgovoran si za to pred zakonom, barem u razvijenom svijetu. Ne znam kako je u HR u praksi (vani je to dosta skakljivo i moze povuc za sobom odgovornost nestrucnog pruzanja prve pomoci) vjerojatno je u HR dovoljno ne pobjec od nesrece koju napravis ako si ti krivac i skinut sa sebe odgovornost zbog nepruzanja pomoci, ali pruzanje prve pomoci je zajebano ako ne znas sto radis: to sto smo prosli u autoskoli ne znaci puno i sigurno nas nije osposobilo pruzit pomoc osim nekih jednostavnijih situacija kad treba zaustavit vanjsko krvarenje, u najgorem slucaju podvezat ranu na ekstremitetu jer je neka arterija/vena precvikana i krvari zestoko pa je vjerojatnost da osob iskrvari velika. Sto drugo zapravo mozemo? Ko zna pravilno izvest ozivljavanje osobe sa srcanim zastojem? Ja znam samo osnovnu teoriju koja kae da srce mora kucat da bi ostatak organzima dobio krv iz koje e dobit i kisik i da je masaza srca jedino sto se radi dok ono ne proradi, ali nisam siguran da bi to znao izvest, pogotovo ne u tako stresnoj situaciji. One sheme masaze srca i upuhivanje zraka u pluca su metoda koja je odavno odbacena ak osam dobro shvatio: kakve koristi od zraka u plucima ako srce ne radi i taj zrak (zapravo krv obogacenu kisikom sto se desava u plucima) ne moze dovest do najglavnijeg organa: mozga?


Ako netko iz struke ovo cita, pls nek me demantira ako pisem gluposti i nek pojasni problematiku, pogotovo oko onog sto laik moze napravit u slucaju da netko ima srcani zastoj (nevezano jel se radi o prometnoj nesreci ili nekom drugom uzroku) - tu je vrijeme najveci neprijatelj i gotovo je izvjesno da u tom slucaju strucna pomoc nema sanse stic na vrijeme.
Ako krivo ranu podvežeš možeš više štete napraviti nego koristi, treba i podvezati znati.
 
prije sad vec dosta godina na prvoj pomoci na vozackom prvo sto nam je doktorica rekla je bilo da ovo moramo proci al zlatno pravilo je da nista ne dirate dok ne dodje strucna osoba jer mozete napraviti vise stete nego koristi....
i s vremenom sto vise znas shvatis da je bila potpuno u pravu....
 
Prva pomoc koju nas tjeraju da nosimo je totalni besmisao,niti vecina nas zna niti moze sa tim komadicom opreme pruziti pomoc kod ozbiljnije ozlijede. druga stvar po meni jako bitna nitko od struke ne spominje rukavice(nitrilne,latex bilo koje),a oni te nece ni taknuti bez njih,a u danasnje vrijeme je strasno lako pokupiti neku bolestinu. Tko moze znati ako netko ima kakvu bolestinu a zna da ima ili mozda ni nezna da ima,pruzas prvu pomoc podvezujes pokupis nesto i eto veselja. Cija je to odgovornost onda,a sve zbog rukavica od par lipa ili jos malo centi.
 
Jbg, to je današnji mentalitet: nisu moja posla, ja ne znam ništa, pa opalit dvi slije s hashtagom o mislima i molitvama za unesrećenog, i nastavit dalje svojim putem...
Vremena kad je bitnija ambalaza od sadrzaja a kamera postala instiktivna radnja...
 
  • Like
Reactions: pikacu79
prije sad vec dosta godina na prvoj pomoci na vozackom prvo sto nam je doktorica rekla je bilo da ovo moramo proci al zlatno pravilo je da nista ne dirate dok ne dodje strucna osoba jer mozete napraviti vise stete nego koristi....
i s vremenom sto vise znas shvatis da je bila potpuno u pravu....
Tako je, ako nije u opasnosti, ozlijeđenu osobu ne treba dirati, ako diše i ne krvari, ne diraj.
 
  • Like
Reactions: pikacu79
dok ti pregledas sto uopce ima u toj kutiji ode covjek u vjecna lovista
 
Da povucem analogiju sa "prometnim strucnjakom™" koji je nedavno napisao da treba zabranit rezervni kotac jer ga ljudi ne znaju zamijenit i ako pokusaju, napravit ce pizdariju..... :mrgreen:
 
Koliko "štede" s izgledom prednjeg dijela na novim motorima, može i ispod prednjeg svitla.