odgađanje plačanja god. poreza...

puskacbr

Member
Zanima me dali je moguče odgoditi plačanje god. poreza za motocikal jer sam se malo i iznenadio dolaskom uplatnice tako brzo. Obično je dolazila sredinom ili krajem 9mj. a sad mi je već došla neki dan..... Sad mi se baš ne daje lova za to pa me zanima jel bi to mogao kako odgoditi na mj. ili 2?
 
Ah čuj... ja do sad to uopće nisam plaćao....... ali sam na kraju godine pravio poreznu prijavu, te mi se ta svota (znači bez kamata i sl pizdarija) oduzimala od povrata......... Do sad je išlo tako, a neznam hoće li se što mijenjat......
 
puskacbr said:
Zanima me dali je moguče odgoditi plačanje god. poreza za motocikal jer sam se malo i iznenadio dolaskom uplatnice tako brzo. Obično je dolazila sredinom ili krajem 9mj. a sad mi je već došla neki dan..... Sad mi se baš ne daje lova za to pa me zanima jel bi to mogao kako odgoditi na mj. ili 2?

Bez beda, platiš tu istu uplatnicu krajem 9 mj. i to ti je to (y)
 
Mislim da nije nikakav problem ako ne platiš odmah, odnosno ako platiš unutar godine
obračunat će ti nekakve sitne kamate.

Al moj kolega nije platio do kraja godine, pa mu je na listi za plaću za 1. mjesec
bio odbitak za taj porez  :shock:

Znači porezna uprava je poslala računovodstvu dopis da mu skinu s plaće
 
Ja ne plaćam uopće jer niti glavnice niti kamata nemam. 8)
 
došla mi uplatnica za motor koji prodal/mijenjal a nisam ga još ni odjavil ni prijenos napravil
al budemo :wink:!
Platiti sad ili nakon kaj riješimo papire i tablice?
hvala
 
puskacbr said:
Zanima me dali je moguče odgoditi plačanje god. poreza za motocikal jer sam se malo i iznenadio dolaskom uplatnice tako brzo. Obično je dolazila sredinom ili krajem 9mj. a sad mi je već došla neki dan..... Sad mi se baš ne daje lova za to pa me zanima jel bi to mogao kako odgoditi na mj. ili 2?

Jednostavno kao što ti je maxo napisao, platiš s tom istom uplatnicom u 9.mj., iako će na tvom oib-u u poreznoj biti zaduženje za nekoliko kuna veće zbog kamata. Na iznos godišnjeg poreza od 200,00 kuna, za cijelu godinu kašnjenja obračunata kamata ti je oko 30-tak kuna. Pa ti baci računicu.  :wink:

Iako, ukoliko ti je tu istu uplatnicu poslala porezna uprava koja ažurno obavlja posao, postoji mogućnost da ti se nakon predviđenog roka za plaćanje od 15 dana izda rješenje o pljenidbi plaće, odnosno da ti pošalju kod poslodavca rješenje kojim je on dužan od tvoje plaće odbiti iznos duga.
 
CeLeRitAs said:
motor se nemre prodat dok se ne namiri sav porez vezanj uz njega, jel?

Može, porezna će i dalje teretiti bivšeg vlasnika za iznos neplaćenog poreza za motor dok je bio u njegovom vlasništvu.
 
tocnije..
mislio sam na sam prijepis motora.. :misli:
koliko je nakraju kamata i kako se provodi dnevno, mjesecno ili kakko??
 
CeLeRitAs said:
tocnije..
mislio sam na sam prijepis motora.. :misli:
koliko je nakraju kamata i kako se provodi dnevno, mjesecno ili kakko??

možeš prepisati motor..kupac plaća porez na kupljeno vozilo, a dug za godišnji porez i dalje ostaje bivšem vlasniku...
kamate su godišnje i obračunavaju se po stopi od 14%
 
danas sam platio za 2009 razliku i porez za 2010, ne treba izbjegavati porez to se mora platiti i umrijeti, a ostalo po želji tak je barem u truloj Europi i US 8)
 
mg749ie said:
danas sam platio za 2009 razliku i porez za 2010, ne treba izbjegavati porez to se mora platiti i umrijeti, a ostalo po želji tak je barem u truloj Europi i US 8)
nisam platio za proslu godinu, pa sam sad dobio za ovu i za proslu plus
PAR kn kamata
 
2002. godine kupio sam novi auto (Punto), frend je dva mjeseca poslije kupio novi Clio.
Obojica smo kupili aute na kredit, čak kod iste banke, ja sam na 5 godina, on na 7. I moj
i njegov je kupljen na ime a ne na firmu.

Od dana kupovine, ja sam svake godine uredno dobivao uplatnicu za god. porez, on nikada  :shock:

Vrlo zanimljivo, samo što se čovjek sad boji da mu neće odjednom natovarit za sve godine.

Zanima me dali ima još netko da nije dobio uplatnicu za porez, a trebao je.
 
kmamic said:
2002. godine kupio sam novi auto (Punto), frend je dva mjeseca poslije kupio novi Clio.
Obojica smo kupili aute na kredit, čak kod iste banke, ja sam na 5 godina, on na 7. I moj
i njegov je kupljen na ime a ne na firmu.
Od dana kupovine, ja sam svake godine uredno dobivao uplatnicu za god. porez, on nikada  :shock:
Vrlo zanimljivo, samo što se čovjek sad boji da mu neće odjednom natovarit za sve godine.
Zanima me dali ima još netko da nije dobio uplatnicu za porez, a trebao je.

Neće, odnosno pokušati će, ali kad dobije obavijest o neplaćenom porezu, ima se pravo žaliti na zastaru, te ga se time može  teretiti samo za zadnje tri godine, ukoliko nije dobivao dosad nikakve opomene o istom. Za porez koji je trebao biti utvrđen i plaćen prije više od tri godine, nastupila je zastara i na utvrđivanje obveze i na plaćanje.
 
p.s. samo napomena da se zastara ne utvrđuje po službenoj dužnosti, nego samo ukoliko se porezni obveznik pozove na nju... znači ukoliko dobije bilo kakvo rješenje gdje ga se tereti za stari dug, na isto odgovara zahtjevom u kojem traži utvrđivanje nastupa zastare